Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Ohtlikud jäätmed on jäätmed, mis vähemalt ühe ohtliku omaduse tõttu võivad põhjustada kahju inimeste tervisele või keskkonnale, (näiteks kemikaalid, akud, patareid, süstlad, ravimid, Hg-lambid, pakendid, reostunud pinnas, õli sisaldavad jäätmed, tööstusreovee setted, koldetuhk, põlevkivi töötlemisel saadud poolkoks, fuussid) Tavajäätmed on kõik jäätmed mis ei kuulu ohtlike jäätmete hulka.
Ohtraimad on kõrrelised (lamba- ja punane aruhein, nurmikad, kasteheinad, keskmine värihein, maarjahein, rohkesti kasvab ka liblikõielisi (ristikud, humal- ja sirplutsern, aas-seahernes jt) ja rohundeid (harilik härghein, võililled, kortslehed jt). Erinevate aruniitude tunnustaimi: Nõmmnelk, kuldkann, kortsleht, aasnurmikas, lõhnav maarjahein, mägiristik
O katabolism - on polümeeride biolagundamine fermentide toimel monomeerideni (näiteks tselluloos glükoosini) või lihtsate orgaaniliste aineteni (glükoosi lagundamine CO2 ja H2O-ni). o Kemosünteetiline bakter- bakter, kes biosünteesib orgaanilisi ühendeid anorgaaniliste ühendite oksüdeerumisel vabaneva energia varal.
O saastumine – reostumine, mis tahes tahke, vedela või gaasilise aine, energia (soojus-, heli-, radioaktiivse energia) või mikroobide inimese põhjustatud sattumine keskkonda (õhku, vette, mulda), toiduaineisse või organismidesse hulgal, mis ületab nende pikaajalise keskmise loodusliku sisalduse.
Oligotroofne - vähetoiteline, toitevaene (veekogu või soo). Kalastikus on hapnikunõudlikud liigid.
O planeerimisprotsess on kollektiivne (sh vee ja kanalisatsiooni, liikluse jt teemade käsitlemine on linnaplaneerimise tehniline osa) • Eestis on kaasajal linnaplaneerimine suhteliselt tehnitsistlik, sageli on määravaks vee- ja kanalisatsiooniinseneride ning teedeinseneride normatiivne lähenemine.
Okasmetsad ehk taiga Boreaalsed metsad moodustavad suurima maismaa bioomi. Parasvöötme põhjapoolseima vööndina iseloomustab seda jahe ja niiske kliima. Sademete hulk suhteliselt suur (300-600 mm/a), auramine möödukas, nii et metsapuudele jätkub siin vett kogu aasta ja põuda ei esine.
O primaarproduktsioon - algtoodang e. esmatoodang – autotroofsete organismide kasutatud energia, mis moodustab toiduahela esimese astme (primaarse troofilise taseme) kogutoodangu või heterotroofseile organismidele edastatav energia, mis moodustab esmase puhastoodangu.
Olmedegradatsioon - on viljaka mulla kahjustamine või hävitamine olmejäätmetega (igapäevase elu tegemistega viljaka mulla kahjustamine) Olmejäätmed on inimeste elutegevuses või elukorralduses oma tarbimisomadused kaotanud esemed, ained või nende jäägid.
O lisaks on Eesti riik mitme looduskaitses olulise rahvusvahelise organisatsiooni liige  Maailma Looduskaitse Liit (IUCN)  Ühinenud Rahvaste Organisatsioon,  Euroopa Nõukogu ja UNESCO tegelevad muude ülesannete kõrval looduse kaitsega.
Oksüdeeritum vorm on sulfaat (SO 42-), kõige redutseeritum sulfiid (S2-). Anaeroobsetes tingimustes saab sulfaati kasutada hingamisel oksüdeerijana (anaeroobne hingamine SO 42- → S2-). Aeroobsed hingajad kasutavad selleks otstarbeks hapnikku.
Ohtlikud jäätmed - (vedelad, tahked, mudataolised, konteinerisse suletud gaasid) on oma olemuselt (keemiline aktiivsus; toksilisus; plahvatusoht- isesüttivus; korrosiivsus) inimesele ja keskkonnale kahjulikud ja nõuavad erikäsitlust.
Oligotroofid - vähetoiteline, toitevaene (veekogu). Kalastikus on hapnikunõudlikud liigid EUTROOFID- rohketoiteline (veekogu). E-sed järved on harilikult elustikult rikkalikud ja mitmekesised ning väga produktiivsed.
O adaptsioon - organismide kohanemine elukeskkonnaga o Aeroobne hingamine- hapniku hingamine o Akuutne toksilisus- äge mürgitus, mis võib põhjustada lühiajalisi muutusi organismi elutegevuses või talitluses.
Olemasolevaid kruusa - ja liivavarusid ei saa kasutusele võtta kaitsealade tõttu (Haanja looduspark). allkas: Maa-ameti geoportaal http://www.haanja.ee/upload/fck/file/valla %20yldinfo/ASUKOHT_LOODUSLIKUD_TINGIMUSED.pdf
O saasteaine – reoaine, pollutant, soovimatu tahke, vedel või gaasiline aine vees, õhus, mullas, toiduaineis vm. o Saastumus– saastatus, keskkonna, eriti õhkkeskkonna seisund, õhu kogusaastatuse aste.
Okassealised – väga erinevad liigid, enamikel suhteliselt suur pea, jässakas kere, lühike saba ja peenikesed jalad. N. Kuandu, urson, okassiga, kapibaara, merisiga, tsintsilja, nutria, paljastuhnur.
Ohtlikumad on naftatööstus, põlevkivitööstus, paberitööstus; 3) põllumajanduses tekkinud reoveed ning taimetoitained, 4) prügila nõrgveed, 5) atmosfäärist väljapestud saasteaineid.
Oktoobris - novembris, kui kogu veesamba temperatuur on 4 ºC. Mõnes järves (näiteks Verevi järves) vesi kevaditi ei segune, vaid seguneb ainult sügiseti, kuid nii ei ole see igal aastal.
O toiduvõrk - toitumissuhete võrk, omavahel põimunud toiduahelate kogum . o Troofiline tase- organismi toitumisse puutuv või toidu ja toitainete hulka ja liikumist iseloomustav tase.
O kasvuhooneefekt - temperatuuri ja niiskuse suurenemine läbipaistva katte all, mis laseb läbi päikesekiirgust, kuid ei lase tagasi õhkkonda pikalainelist (soojus-) kiirgust ega
O tööstusjäätmed on toodangu valmimisel või töötegemisel tekkinud jäägid, mis oma tekkekohas või antud tehnoloogilises protsessis kaotanud oma algsed tarbimisomadused.
Okassigadel on see võimalik tänu okastele (viis, mis on omane paljudele taimedele). Teised loomad, nende hulgas vööloomad ja soomusloomad, loodavad kaitsekilpidele.
O degradatsioon – mullateaduses laiemas tähenduses mulla viljakuse vähenemine orgaanilise ja mineraalosa muundumise ning mõningate ainete eemaldamise tagajärjel.
Oligotroofid - vähetoitelised(vähenõudlikud taimed vajavad kasvuks väheviljakat mulda, seetõttu suudavad kasvada ekstremaalsete omadustega mullastikul)
O saastekoormus – heitmetega (sh. radioaktiivsete ainetega) mingi ajavahemiku kestel looduskeskkonda sattuvate ja selle omadusi rikkuvate ainete hulk.
O kommensalism - kahe organismi (ka liigi, populatsiooni) suhe, mis on kasulik ühele osalisele – kommensaalile, kuid kasutu ja kahjutu teisele.
Odum on kujutanud integratsiooni(liitumist) ökoloogias tordina e bioloogilise tordina ja see põhineb bioloogiliste teaduste jaotusel.
O jäätmed on mis tahes vallasasjad, mille nende valdaja on kasutusest kõrvaldanud, või kavatseb seda teha või on kohustatud seda tegema.
Ohtudeks on vanade männikute hävimine ja lageraie, samuti rabastuvate ja samblasoometsade kuivendamine ning mängudeaegne häirimine.
Oleluskeskkonnana on vesi õhust 775 korda tihedam ja ligikaudu 100 korda viskoossem, mõlemad omadused on otseses sõltuvuses temperatuurist.
O biogeotsönoos - looduslik kompleks, millesse kuuluvad elukooslus (biotsönoos) ja selle elupaiga (biotoobi, ökotoobi) eluta keskkond.
Obligatoorsed ehk holoparasiidid ja fakultatiivsed ehk hemiparasiidid. Hemiparasiite lidub suhteliselt vähe ja kui siis taimeriigis.
Ohtlikud jäätmed on jäätmed, mis vähemalt ühe ohtliku omaduse tõttu võivad põhjustada kahju inimeste tervisele või keskkonnale.
Oleluskeskkonnana on vesi õhust 775 korda tihedam ja u 100 korda tihedam ning need omadused on otseses sõltuvuses temperatuurist.
O noosfäär - on süsteem, millesse kuuluvad tehnikaseadmed ja see osa loodusest, mida hõlmab inimese sihipärane tegevus.
O reostaja - maksab-printsiip, mis tähendab, et keskkonna kahjude ärahoidmise ja heastamise kulud tuleb kanda reostajal.
O olmejäätmed on inimeste elutegevuses või elukorralduses oma tarbimisomadused kaotanud esemed, ained või nende jäägid.
Olmejäätmed on inimeste elutegevuses või elukorralduses oma tarbimisomadused kaotanud esemed, ained või nende jäägid.
O süsinikuringe on võrrelduna teiste oluliste ainete ringetega ebatavaline sest ei vaja ilmtingimata lagundajate olemasolu.
Oksüdeerija - tema toimel oksüdeeruvad atmosf paljud org ained-lämmastiku ja väävliühendid. On nn atmosf puhastaja.
O biosfäär - laiemas tähenduses kogu Maa sfäär, kus võib leiduda elusorganisme või nende elutegevuse jäänuseid
O parasitism - kooselu, kus parasiit saab peremeesorganismist toitu ja elab tema sees või peal, tekitades talle kahju.
Ohtudeks on aga see, et 60 aastane puu on küps ja väga hinnatud metsamajanduses, seega hävitatakse palju oravate
O heterogeniseerumine - massist eristuv ORGANSIM- (ladina keeles organismus e. elusolend), on elav terviklik rakuline süsteem.
O kliimaks - ehk lõppkooslus, mis vahetab välja iseennast, s.t. tema järglaste pidev taastootmine on tagatud.
Okaspuud - kanada tsuuga, serbia kuusk, ajaani kuusk, hiigelelupuu, korginulg, hall nulg, rumeelia mänd jpm.
O populatsioon - rühm ühe liigi isendeid, kes elavad teatud territooriumil, mille piires on võimalik ristumine.
O biogeenid – biogeensed ühendid, taimede toiteelementide mineraalsed ühendid, mis on sattunud keskkonda.
O saprofaag - kõdu- e. lagutoidulised loomad, toituvad taimse või loomse päritoluga orgaanilisest ainest.
O kirde - Eesti lavamaaga, kus aluspõhjaks on Ordoviitsiumi ladestu lubjakivid, dolomiidid ja merglid.
O reostus – reostatus, vee saastatus (saastamine), loodusliku veerežiimi või vee kvaliteedi rikutus.
O püsijäätmed on jäätmed, milles ei toimu olulisi füüsikalisi, keemilisi või bioloogilisi muutusi.
Oksüdeerumisreaktsioon – keemiline reaktsioon, mille käigus aatom (või ioon) liidab või loovutab elektrone.
Oligokliimaks - lôppefaase mitmeid erinevaid (valdavalt). 29. Primaarproduktsiooni globaalne jaotus.
O detriitahel - laguahel, mis algab surnud orgaanilisest materjalist, mida söövad mikroorganismid.
O karjatusahel - algavad rohelistest taimetest, edasi taimtoiduliste loomadeni ning edasi kiskjateni.
O essentsiaalsed ehk koheselt vajalikud o Täielikult asendatavad o Komplementaarsed o Antagonistlikud
Objektideks on biosfäär, bioomid, ökosüsteemid, kooslused, populatsioonid, liigid ja isendid.
Ohu põhjustamisel on sanktsioonina ette nähtud rahaline karistus või kuni üheaastane vanglakaristus.
Olmedegradatsioon – mulla viljakuse kahjustamine olmejäätmete või materjalidega, mida kasut. olmes
O produtsent - tootjad, orgaanilist ainet sünteesivad rohelised taimed ja autotroofsed bakterid.
O toiduahel - jada organisme, keda seostavad järjestikku toitumine ja toiduobjektiks olemine.
Olmedegradatsioon – kui muld kaetakse olmejäätmetega või materjalidega, mida kasutatakse olmes.
O bioota e. elustik – taimede, seente ja loomade kogum, mingi suure ala floora ja fauna.
O eesti on sõlminud kahepoolsed koostöölepped keskkonnakaitses ligi poolesaja riigiga.
Oidremaa – Mihkli pae– ja kruusakühmude rida vaheldumisi suurte soode ja rabadega.
Oikonomus – majavalitseja). Ökonoomika on seega kunst korraldada kodust majapidamist.
Oligohumoossed - oligotroofsed (vähetoitelised orgaanilise aine vaesed jõed; 4% jõgedest),
O kompostimine – lagundatakse orgaanilised jäätmed mikroobide abil aeroobses keskkonnas.
O direktiivil on 5 lisa:  I lisa: Liigid, mida peetakse ohustatuks EL territooriumil.
Ojadel on neli maalilist juga: Joaveski, Nõmmeveski, Turjekeldri ja Vasaristi.
Olmejäätmete kasv on seotud nii rahvastiku kasvu kui ka inimese harjumuste muutumisest.
Ohtlikud jäätmed – ohtlike jäätmete kogumisring toimub kord aastas (mai-juuni).
Oligohumoossed - hüpertroofsed (liigtoitelised orgaanilise aine vaesed; 8%) ja
O vetikas - fotosünteesib o Seen - loob kihi,mis kaitseb kuivamise eest.
Obligatoorsd - ehk holoparasiidid - saavad eksisteerida ainult parasiidina.
O homogeniseerumine - mass ühtlustab, sarnane käitumine, sarnased reaktsioonid.
Olemuselt on see rohkem jäätmete lõplik paigutus kui käitlusmeetod.
Oligohumoossed - mesotroofsed (kesktoitelised orgaanilise aine vaesed; 37%),
Oligohumoossed - eutroofsed (rohketoitelised orgaanilise aine vaesed; 19%),
O keskkonnakaitse on iga inimese hool ja seepärast on vajalik rahva haritus.
Oligotroofne – vähetoiteline, toitevaene (veekogu või soo).
Odum – teadus looduse struktuurist ja funktsoonist.
Oligokliimaks – lõppfaase on mitmeid erinevaid (valdavalt).
Obeliskid - püloon - sammasõu - sammassaal - pühamud.
Obligatoorne – ehk üks ilma teise liigita ei saa elada.
Ohsas 18000 - töötervishoiu ja ohutuse juhtimissüsteem
Oikos – kodu ja logos – teadus)1972ndal Krebs.
Ohtudeks on ka metsastamine ja metssea kahjustused.
Olemuselt on nad sarnased Euroopa Liidu omadega.
Olemasolevat on alati võimalik paremini kasutada.
O biotroof - lagundaja, täpsemalt parasiit.
O sünergism - keskkonnatingimuste koosmõju.
Olevaid taimi on suhteliselt vähe või hoopis
Olevast co2 - st orgaanilisi ühendeid.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Oligotroofne – vähetoiteline, toitevaene (veekogu või soo) 70. Eutroofne – rohketoiteline ( veekogu ). Eutroofsed järved on harilikult elustikult rikkalikud ja mitmekesised ning väga produktiivsed.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Ogad on tihti keerdunud ja torkavad looma naha sisse, kui see on taime puudutanud.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Olmeheitveed – allikaks on inimese igapäevane elutegevus.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun