Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse Registreeri konto
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
O pimetakistus – juhul kui valgustatud pinna valgustihedus on 200 lux, o Pimevool Ip – valgustamata fototakistit läbiv vool suurimal lubatud pingel o Valgusvool Iv – nimetatakse voolu mis läbib fototakistit suurima lubatud pinge korral valgustustihedusel 200lux o Fotovool Fv – valgus ja pimevoolu vahe Iv – Ip. o Nähtava valguse tundlikus – eritundlikus Knv väljendab fotovoolu suhet fototakistile langeva valgusvoo, ja temale rakendatud pinge korrutisse.
Oxide - Semiconductor). Väljatransistoride eeliseks on eelkõige suurem sisendtakistus (kuna sisendvool on väga väike), väiksemad omamürad (kuna laengukandjad liiguvad kanalis elektrivälja kiirendaval toimel, s.o. mitte difusioonselt) ja väiksem temperatuurimõju (voolu moodustavad enamuslaengukandjad, mille hulk ei sõltu oluliselt temperatuurist). Ka on väljatransistoridel tehnoloogilisi eeliseid just integraallülituste valmistamise seisukohalt.
Ov sisendiks on kaks eri polaarsusega sisendit (st yhele sisenditest [mitteinverteeriv ehk otsesisend + ] signaali andmisel saame v2ljundiks sama polaarsusega signaali, teise sisendi [inverteeriv sisend - ] korral toimub signaali p88ramine 180 kraadi). Ideaalse OV parameetrid: 1) sisendvool (i(s) ja sisendpinge (v(s)): peaksid olema nullil2hedased. (sisendahel v6imalikult v2ikese v6imsusega) 2) pingev6imendustegur (k0) : ilma tagasisideta l6pmata suur.

Operatsioonvõimedil on kaks sisendit ja üks väljund ja väga oluline tunnus on se et tal peab olema sümeetriline toitepinge ehk maa suhtes kaks võrdset pinget E1 ja E2. OP võimendi on pohimõtteliselt alalispinge võimendi ja ta on universaalseks võimanduselemendiks mille konkreetne kasutusvaldkond kujundatakse tagasiside ahelate abi. Reaalne OP võimendi on üsna ideaalsele lähedaste omadustega st. tal on suur sisendtakistus.
Off - state 32. Millist nähtust võib põhjustada türistori päripinge tõus? Seade väljalülitamine 33. Kuidas saab peatada juhtivat türistori? Vastupingega 34. Millest koosneb diiak? 2 st dioodist 35. Mida eeldab triiaki tööpõhimõte? kahesuunalise 36. Mida nimetatakse kaheoperatsiooniliseks türistoriks?
Oksüdeerimine – al.pind oksüdeerub ja oksüdeerunud kiht saavutab juba mõne minutiga elektrilise ühendust häiriva paksuse … oksiidkiht on väga tugev ja on halb el.juhtivus…. Parim viis oksiidikihi eemaldamiseks on ühendavate al.pindade määrimine kaitsemäärega ja terasharjaga harjamine läbi määrdekihi.

Ootemultivibraatorit on võimalik koostada ka loogikaelementitega Algolukorras on DD2 väljundis 1 ja DD1 väljundis 0 kuna DD1 mõlemad asendid on asendis 1. Sisendimpulsi toimel läheb DD1 väljund 1 kondensaator C hakkab laaduma ja laadimisvool R tekidab seal pingelangu mis viib DD2 sisendi ühte väljundi aga nulli.
Omlt – Eriti töökindel (sõjaväe aparatuur, export) MT – Metallkile lakitud ja eriti kuumakindel MOH – Väikese takistuslik metalloksiid takisti MYH– kaitsmata ülikõrgsageduslik metallisulam takisti  Takistite väärtused antakse , kohale läheb K, M jne.  Lisa takistite värvikoodid.
Operatsioonvõimendil on suur sisendtakistus (0,5…10 MΩ), väga suur pingevõimendus (20 000… 100 000), väike väljundtakistus, ja lai võimendatav sagedusriba (0,5…10 MHz). Operatsioonvõimendite kasutamine põhineb enamasti kahel lülitusel: mitteinverteerival võimendil ja inverteerival võimendil.

Otseses sidestusesvõimendis on esimese astme väljund ühendatud järgmise astme sisendiga, otse ilma sidestus elemente kasutamata (puudub sidestus kondensaator). Taolises lülituses toimib esimese astme kollektori ja emitteri vaheline alaliskomponent teise astme baasi ja emitteri vahelise pingena.
Op võimenditel on ette nähtud võimalus reguleerida nihke pinget nulliks väljast poolt lisatava potensiomeetriga. 5.Sisend takistus- Kasutatakse kahesugust sisend takistuse mõistet: Sisend takistus erinevus signaalile: see on siis kui signaal antakse sisendite vahele.
Operatsioonvõimenditeks nimetatakse kõrgekvaliteedilisi alalispingevõimendeid, milliseid algselt konstrueeriti analoogarvutite ja automaatjuhtimissüsteemide jaoks, millest tuleneb ka võimendirühma nimetus (võimendid matemaatiliste operatsioonide e. tehete teostamiseks).

O põhjasild on varustatud jahutussüsteemiga (tavaliselt radiaator ja kallimatel mudelitel lisaks ka ventilaator). Põhjasild haldab kiiret andmevahetust vajavate komponentide omavahelist suhtlust, näiteks protsessor, mälu (RAM), graafikakaart ja lõunasild.
Ocs - i kasutati Amiga mudelitel, mis oli ehitatud 1985. ja 1990. aastatel (Amiga 1000, Amiga 2000, Amiga CDTV, and Amiga 500). Kiibistik, mis andis Amigale selle unikaalse graafikavõimekuse, koosneb kolmest peamisest kiibist: Agnus, Denise ja Paula.
Opvõimendil on 2 sisendit 1 väljund ja teda toidetakse 2 polaarse sümeetrilise pingega. (+-maa suhtes). Plussiga tähistatud sisendit nimetatakse mitte inventeerivaks sisendiks ja sinna antav signaal tekitab väljundis sama faasilise signaali.

Olevad dioodid on voolu juhtimiseks kommuteerimisel (vaata eelmises punktis antud kirjeldust). Vaadeldavast on ainult üks samm edasi sagedusmuundurini sel juhul tuleb muutetava sagetuse saamiseks vastavalt ümber kujundada juhtimisplokk.
Olemasolul faasipinge on 3 17. Kolmefaasiline neljajuhiline süsteem mittesümmeetrilise tarviti korral- süsteemi iga faasi talitlus ei sõltu ülejäänud kahe faasi talitlusest, sest vool leitakseselle faasi tarviti parameetrite põhjal.
Osa ajal on pinge sisendis muutumatu (pinge muutumise kiirus on 0) ja seetõttu ka UV = 0. Dif. lülisid kasutatakse ajaliselt lühikeste impulsside formeerimiseks pikematest järsu esi- ja tagafrondiga sisendimpulssidest.

Op võimendi on alalispinge võimendi, seetähendab tema võimendus sageduse alumine piir on 0. see omadus tingib omakorda võimendi sees otsese sidestuse kasutamise ja vajaduse sümeetrilise toitepinge järele.
Opvõimendi on alalispinge võimendi see tähendab tema võimenduse alumine sageduspiir on 0. See omadus tingib omakorda võimendi sees otsese sidestuse kasutamise ja vajaduse sümeetrilise toitepinge järele.
Oluliseks iseärasuseks on see. et paisutsoonide juhtivus on suurem kui kanali juhtivus (laengukandjate kontsentratsioon). Sellega saadakse tõkkekihi suurem laienemine kanali poole, ja ELEKTROONIKAKOMPONENDID IL 55

Olemuselt on need tüüritavad dioodid, millest tuleb ka nende peamine rakendusala tüüritavate elektronlülititena, mis sulgevad ja avavad nende poolt kontrollitavaid vooluahelaid.
Otsemõõtmine on selline mõõtmine, mille puhul meid huvitava suuruse väärtus registreeritakse vahetult mõõtmisvahendi skaalalt või saadakse vahetult mõõduga võrdlemise teel.
Olulisemad põhimõisted on fikseeritud: • Standardites • Muudes normdokumentides (elektriohutus seadus, määrused, juhendid, ettekirjutised) Mõisteid ja nõuded tuleb järgida ja täita!

Opvõimendi võimendustegur on väga suur vähemalt 20 000 kuni miljon ja seetõttu kasutatakse tema kasutamisel negatiivset tagasisidet, mis võimaldab kujundada täpsemalt võimendi omadusi.
Oluliseks puuduseks on see, et nad töötavad kondesaatorite laadimisele ja tühjenemisele, sellest tulenevalt sõltub väljundpinge väärtus küllalt tugevalt koormusvoolust.
O paula - Sisaldab heli mängimise loogikat, disketti (floppy) kontrolli ja I/O (input/output) suhtlust (protsessori ja inimese või teise protsess süsteemiga).

Oht on just selles,et need plahvatused paiskavad suurema osa reaktoris olevast ainesegust taevasse ja sealt ka radiatsioonisaaste ümbritsevale keskkonnale.
Operatsioonvõimendil on suur sisendtakistus (0,5…10 MΩ), väga suur pingevõimendus (20 000…100 000), väike väljundtakistus, ja lai võimendatav sagedusriba (0,5…10
Osi nimetatakse ikkeks. Trafod liigitatakse mahiste arvu jargi • kahe mahisega trafodeks; • kolme mahisega trafodeks; • mitme mahisega trafodeks.

Op võimendid - leiavad kasutamist mõõte võimendites, eriti alalispingete ja ta on kujuteldav sisend pinge, mille toimel väljund pinge nihe muutub nulliks.
Optronid ehk optopaarid (Optrons, optocouplers) on pooljuhtseadised, kus ühisesse kesta on paigutatud üks kiirguselement ja üks kiirgustundlik element.
Optoelektroonika on elektroonika haru, mis tegeleb valgussignaalide elektrilisteks (ja vastupidi) muundamise teooriaga ning selle rakendamisega infotöötlus-,

Oriklemmidele on ühendatud koormus takistus 14 Ω. Generaatori konstandid on stus on 1,33 Ω. Arvutage generaatorit iseloomustavad suurused (mehaanilisi ja
Optron e. optopaar on seadis, mis koosneb ühisesse kesta paigutatud ning optiliselt sidestatud kiirgurist (kiirgusallikast) ja fotovastuvõtjast.
Olekuks on HiZ (ehk float state). HiZ tähendab, et antud injektsiooni tegur 0,995. El-de rekomb tulevad baasiahelast ja moodustavad baasivoolu.

Osadel mudelitel on neile lisaks veel turbokiirus, mis on mõeldud selleks, et anda vahule viimast lihvi, st et seda tohib kasutada üsna lühikest aega.
Otsemõõtmisega on mõõdetav vaid väga vähene arv elektrilisi suurusi (pinge, vool). Takistuse mõõtmine aga toimub juba ahelat läbiva voolu kaudu.
Olulisimaks mõjutajaks on kollektori vastuvoolu temperatuurisõltuvus, mille põhjuseks on täiendavate vähemuslaengukandjate tekkimine temperatuuri tõusul.

Operatsioonvõimendid on integraalselt teostatavad univeraalsed võimendus elemendid milliseid võib kasutada väga mitmeti sõltuvalt lisatud elemenditest.
Otsekäik – Fotse=(πD2/4)*Pj-Fhõõrde Tagasikäigul – Ftagasi=((πD2/4) – (πd2/4))*Pj-Fhõõrde  ühesuunalised või monostabiilsed.
O agnus - Kiibistiku funktisoon oli üldkontroll terve kiibistiku üle. Kõik operatsioonid oli sünkroniseeritud väljund video siinil.

Otseses sidestuses on elemente vähe ja puudub suure mahtuvuslik sidestus kondensaator, mida ei osata senini integraallülituste sisse tekitada.
Olmeelektroonikas tähendab raadiovastuvõtja ehk raadioaparaat ehk raadio seadet raadiosaadete vastuvõtuks ja jälgimiseks ning kuulamiseks.
Opvõimendi baasil on võimalik luua mitme erineva otstarbega võimendeid kui tagasiside ahelaga kujundada nõutav sageduskarakteristika kuju.

Operatsioonivõimendi võimendus on väga suur, on juba tühise kahe sisendi vahelise signaali erinevuse korral väljundsignaal võrdne toitesignaaliga.
Optiline kiirgus on elektromagnetkiirgus lainepikkuste vahemikus 10 nm…1 mm, hõlmates infrapunase, nähtava ja ultraviolettkiirguse.
Ocs on kiibistik, mida kasutati varasematel Commodore Amiga arvutitel, mis määras Amiga graafika ja heli võimekuse.

Otsene efekt tähendab seda, et piesoelektrilise elemendi kristallide kokkusurumisel tekib kristalli vastaspindadel pinge.
Ostsilloskoobitorud on elektronkiiretorud, mida kasutatakse ostsilloskoopides kiiresti muutvate pingete ja voolud jälgimiseks.
Ohuteadlik isik - isik, kes on elektrialaisikute sellekohase juhendamisel õpetatud vältima elektist tulenevaid ohtusid.

Olevad alalispinge - allikad on signaalile s.o. vahelduv-komponendile väga väikeseks takistuseks (praktiliselt lühiseks).
Operatsioon võimendil on kaks sisendit,üksväljund ja teda toidetakse kahe kasutusele suurema transiitsagedusega Op võimendi.
Odavam vahend on paigutada sisend ja väljund juhtmed teineteisest piisavalt kaugele, see ei ole aga alati teostatav.

Ootemultivbiraator ehk multivibraator ootereziimis on lülitus mille üks asend on stabiilne ja teine mittestabiilne.
Operatsioonivõimendi on ehitatud selliselt, et tema töö on põhiliselt määratav väliste ahelate ja tagasisidega.
Oluliseks tunnuseks on see, et sagedusmoonutuste toimel signaali kuju ei muutu (muutub signaali amplituud ja faas).

O ruum on jagatud kolmeks erinevaks tsooniks: Tsoon 0 – vanni või duši alusvanni sisemus.
Olulise elu - päästva infomatsiooni edastamisele ei tohiks sõltuda lühilainele (ing:shorwave).
Omadus ii – Kui juhe liigub magnetväljas, siis indutseeritakse temas elektromotoorjõudu.

O blitter on Agnuse osa, mis otsustab kiiret andmete liiklust ja muutmist arvuti mälus.
Ohutusküsimused - toimingute sisu ja sellega kaasnevad ohud ning rakendatavad ohutusvõtted.
Omaelektritöö - mille korraldab käidu korraldaja on elektripaigaldises oma personaliga.

Opvõimendil on avatud kontuuri võimendustegur 100000 toitepingega ±12 V. Milline
Vote UP
-1
Vote DOWN
Optron on pooljuhtseadis, mis koosneb ühisesse kesta paigutatud kiirguselemendist, mida nimetatakse kiirguriks ja kiirgustundlikust elemendist, mida nimetatakse vastuvõtjaks. Need elemendid on sidestatud ainult valguskiire abil ja seda nimetatakse optiliseks sidestuseks.
Osadele juurde - pääsu eest A Kaitse puudutamise vastu käeseljaga (0 > 50 mm)

Op võimendi on alalispinge võimendi, seetähendab inventeeriv lüliti.
Optronites on selleks elektromagnetlaine, täpsemalt optiline kiirgus.
Opvõimenditele on aga nende plokkskeem ja mingil määral ka sisend aste.

Oktav – sageduse kahekordne muutus 1Hz – 2Hz – 4Hz - …
Optibelt - kiil- ja hammasrihmad, HABASIT - lamerihmad,
Operatsioonivõimendi on suure võimendusega alalisvooluvõimendi.

Op võimendei on vaadeldav koosnevana kolmest osast.
Ostsillograafil on 4 ruutu, tundlikus on 2V ruudule.
Ov v2ljundiks on m6lema sisendi summaarne signaal.

Otsesidestuslülituses on ühitatud alaldi ja vaheldi.
Olema 22 – 100% vabasti nimivoolust.

O copper on Agnuse teine komponent.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun