Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Neerude ülesanded - Tagavad selle, et ainevahetuse jääkproduktid ei koguneks organismi; eritavad või hoiavad vett ja soolasid; tagavad kehavedelike koostise stabiilsuse; eemaldavad kehast lahustunud aineid (kaalium,naatrium) nii et vee ja nende ainete sisaldus organismis püsiks vajalikul tasemel – osmoregulatsiooniks nim; eemaldada organismist ainevahetusjääke ja mürke; toota hormoone, mis reguleerivad vererõhku, punaste vereliblede arvu ja luuainevahetust.
Neerude funktsioon - reguleerivad koevedelike hulka na ja vee väljutamise kaudu, kehavedelike osmootse rõhu kontroll, elimineerivad ravimeid ja mürke, elimineerivad valkude katabolismi jääkprodukte Nefroni ehitus ja funktsioon- nefron=neerutorku+neerukehake (eraldi lehel joonis ehitusest) Neerude põhiprotsessid-ultrafiltratsioon, reabsorbatsioon, sekretsioon,eksekretsioon Mis on ultrafiltratsioon ja sedatagavad rõhud-Põhineb arteriaalsel vererõhul.
Neerud on oakujulised, punakaspruunid spetsiifilidsed eritusorganid, mis kinnituvad nimmepiirkonnas mõlemal pool selgroogu ekstrapertoneaalselt kõhuõõne dorsaalse seina külge, vasak neer paremast mõnevõrra tagapool Süljenäärmed- – nimetatakse suuõõnde avanevaid ja sülge produtseerivaid suu näärmeid, mille ülesanne on toidu niisutamine, pehmendamine, maitseainete ekstraheerimine ja eesmaos tekkivate hapete neutraliseerimine.
Neerud on organismi filtersüsteem. Neerud puhastavad verd, filtreerides välja (mürgised) jääkained ning reguleerides kehas vedeliku ja mineraalide tasakaalu.
Neerud on oakujulised, punakaspruunid eritusorganid, mis asuvad kõhuõõnes, kusjuures vasak neer asub paremast mõnevõrra tagapool ning on veidi väiksem paremast. Neerud kattuvad väliselt kiud- e. fibrooskihiga, mis patoloogiliselt muutumata neeru pinnalt on kergesti maharebitav (raskesti maharebitav fibrooskiht viitab probleemidele.
Neerud – aitavad suurendada või vähendada happeliste ainete väljaviimist uriiniga  osmootne rõhk – tekib nendes kudedes, kus on vedelik ja selles lahustunud ained (veri, lümf, rakkudevaheline vedelik, rakkudesisene vedelik). Vedelik ehk vesi, kus on lahustunud orgaanilised ja anorgaanilised ained.
Neerud - osalevad vedelate ainevahetusjääkide eemaldamises organismist, nad reguleerivad ka vee, mineraalsoolade ja mitmete teiste ainete sisaldust veres *Oakujulised paarilised elundid, mis paiknevad kõhuõõne tagaosas mõlemal pool selgroogu Neerude ehitis on uriin, mille teke algab neerukehakestes.
Neerude talitlus on seega otseselt seotud organismi üldise vedelike mahu ja soolade tasakaalu regulatsiooniga.
Neerud on paarilised, 10.12 cm pikad, kaaluvad kokku ca 300 gr. Neerude funktsioonid - Kehavedelike osmootse rõhu regulatsioon - Teguleerivad vereplasma ioonide konsentrarsiooni, nendest olulisemad: Na +, K´+, Ca2+ , Cl- , vesinikkarbonaat-(HCO3-), fosfaat- ja sulfaatioon.
Neerude funktsioonid – • Kehavedelike tasakaalu tagamine organismis • Osmootse rõhu säilitamine • Happae-leelistasakaalu regulatsioon • Jääkainate ja võõrainete eemaldamine organismist • Hormoonide nõristus- sekretsioon • Arteriaalse vererõhu regulatsioon.
Neerud - eraldavad vedelad jäägid,Nahk-higi,Jämesool-tahked jäägid,Kopsud- süsihappegaasi/veeauru.7)NÄRVISÜSTEEM KOOS MEELEELUNDITEGA->vahendab ja töötleb informatsiooni. 8)SISENÕRESÜSTEEM->reguleerib organismi eluvaldusi.
Neerude funktsioneerimiseks on tavaliselt vaja verevoolu 1 l/min (20% südame minutimahust). Erandjuhtudel (nt veremahu vähenemine) on neer üsna vähenõudlik ja võib oma talitust lühiajaliselt miinimumini vähendada.
Neerude osa – filtraadis on bikarbonaati, fosfaati – nende abil puhverdavad H +. Esinevad epiteelirakkudes eri transporterid, mis on vajalikud vesinikioonide ja bikarbonaadi liikumiseks.
Neerude verevarustus - Arteriaalne veri kõhuaordist läbi mõlema neeruarteri, parem ja vasak neeruveen suunduvad õõnesveeni, neerude verevarustus moodustab 25% südame minutimahust puhkeolekus.
Neerud on punakaspruunid oakujulised paariselundid kaaluga ~150- 200 g, mis asetsevad kõhukelmetaguses ruumis kummalgi pool lülisammast nimmepiirkonnas.
Neerud on oakujulised, mis kinnituvad nimmepiirkonnas mõlemal pool selgroogu ekstrapertoneaalselt kõhuõõne dorsaalse seina külge, vasak neer.
Neerud - Filtreerivad verest välja jääkaineid ja vett, hoiavad organismi veetasakaalu, aitavad säilitada vere keemilist koostist (soolad jm)
Neerude ülesandeks on verest vees lahustuvate ainevahetusjääkide ja võõrainete eraldamine ning vee-, elektrolüütide ja happe-aluse tasakaalu hoidmine.
Neerud on rikkaliku verevarustusega (hulgaliselt veresooni). Neeru suubub lai arter – neeruarter- jaotub organismis väikesteks soonteks.
Neerud on väga hea verevarustusega, sest kogu keha veri läbib neere pidevalt ja puhastub veres sisalduvatest ainetest just neerude abil.
Neerud on kumerad, (keskmiselt 150 g) Neerukoor, neerusäsi, suured neerukarikad, neeruvaagen, väikesed neerukarikad, neerusambad.
Neerud on paarilised punakaspruunid oakujulised organid, mis paiknevad mõlemal pool lülisammast, alumise rinnalüli kõrgusel.
Neerud - paiknevad kõhuõõne tagaseinal kahel pool lülisammast viimaste rinnalülide ja esimeste nimmelülide kõrgusel.
Neerud on ühtlasi paigaks, kus mõnesid aineid (ammoniaaki, hipuurhapet jt.) sünteesitakse ja siis väljutatakse.
Neerudel on hea verevarustus, et tagada võimalikult rohke esmasuriini teke ja jääkainete eritumine organismist.
Neerud on kumerad, oataolised kehakesed, ca 150 g. Neeruväratit läbivad neeruarter, -veen ja kusejuha.
Neerud on pruunid oakujulised elundid, mis paiknevad selgmiselt kõhuõõne tagaseinal kõhukelme taga.
Neerud on erituselundid, mis tagavad uriini moodustumise ja reguleerivad vee ja mineraalsoolade hulka.
Neerud – paariline organ, mis asetseb kõhuõõnes kahel pool lülismbakanalit soolestiku taga.
Neerud - >kusepõis. Kui see täitub paisatakse jäägid organismid kehast välja.
Neerudest – rohkem imendub jämedas ülenevas osas ja distaalses vääntorukeses.
Neerud on paarilised ja kaaluvad ~300g. Nad on oakujulised, 10-12 cm pikkused.
Neerude vereringel on mõningad iseärasused, tingituna elundi ehitusest ja funktsioonist.
Neerude ülesanne on ainevahetuse jääkproduktide elimineerimine verest uriini näol.
Neerud on organid, mis peavad liigse soolakoguse organismist väljutama.
Neerud on mustjad, katarraalne enteriit, peensoole krüptide nekroos.
Neerud on seega spetsiifilisteks erituselunditeks - kuseelunditeks.
Neerud on peaaegu ainsateks valgu jääkproduktide eemaldajateks.
Neerud on võimelised organismile vajalikud ained tagais saatma.
Neerudel on võime organismist välja viia mittelenduvaid happeid.
Neerude hapnikutarve on kõrge. Na ja K imendumine on seotud energiatvajavate
Neerud on   oakujulised,   punakaspruunid   eritusorganid.
Neerude infektsioon on seotud viruuriaga, mis on oluline viiruse levikul.
Neerude funktsiooniks on eritada kehast(verest) mürkaineid uriiini kujul.
Neerud on oa kujulised, umbes 150g raskused paariselundid.
Neerud on kopsude kõrval üks tähtsaim erituselund.
Neerud – oakujulised, punakaspruunid eritusorganid.
Neerudest - nii väidavad kohalikud muistendid.
Neerud - peamised erituselundkonna elundid.
Neerud on inimese peamised eritusorganid.
Neerud - tähtsamad erituselundid.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Neerud on oakujulised, punakaspruunid spetsiifilidsed eritusorganid, mis kinnituvad nimmepiirkonnas mõlemal pool selgroogu ekstrapertoneaalselt kõhuõõne dorsaalse seina külge, vasak neer paremast mõnevõrra tagapool.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun