Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Neel - toit võib kinni jääda 3. kõri – häälepaelad 4. hingetoru – 15-20 cm 5. 2 bronhi – kopsude juures läheb hingetoru kaheks 6. 2 kopsu – vasak kops(2 sagarit), parem kops(3 sagarit) 7. alveoolid – kopsusombud (S=100 m2), 12-20 x/min, 0,5 l õhku sissehingates 02 – 21% , CO2 – 0,03% väljahingates 02 – 16 %, CO2 – 3,6% Inimene hingab minutis 16-18 korda, kopsudesse mahub 5-6 liitrit õhku.
Neeldumiskoefitsendiga 99 - 100% diapasoonis 400nm, kaitseriided Infrapunakiirgus Mikro- ja raadiosageduslained Mitteioniseeriv kiirgus µ-lained 300 MHz-300GHz Raadiosageduslained(RSL) 300 kHz-300 MHz RSL- antennide väljades, 13000-20000MHz kahjustab kudesid- tekib soojus ja südametöö intensiivistumine Mikro- ja raadiosageduslained Toime organismile Südame löögisagedus suureneb
Neelamine on reflektoorne akt, mille vältel vajaliku konsistensi ja optimaalse mahuga u. 7-15 kuupsentimeetrit toidupala viiakse suuõõne tagumisest osast neelu s.o. neelamisakti I faas, mis on tahtele alluv kestvusega 0,7-1 sek. Neelamiseks on vajalik teatud rõhk ja kõikide kõrvalteede-kõriõõne, neelu ninaosa, suuõõne sulgumine.
Neeldunud katioonidest on tavaliselt mullas Ca, Mg, K, Na, NH4 ja H. Anioonidest H2PO4, PO4, HBO4, SO4, HCO3 ja CO3. Neeldunud katioonid jaotatakse kaheks: 1) neeldunud alused S: Ca, Mg, K, Na, NH4 2) neeldunud vesinik H Mulla neelamismahutavus T = S + H. Mida raskema lõimisega, mida huumusrikkam muld, seda suurem on neelamismahutavus.
Neelamisvõime on aine omadus neelata valgust rohkem kui kiirata ja selle mõjul soojeneda (tõuseb siseenergia). Keha koguneelamisvõime on võrdeline kehas neeldunud lainetuse kogukiirgusvooga ja pöördvõrdeline kehale väljastpoolt langeva elektomagnetlainetuse kogukiirgusvooga.
Neeldumisspektrid - kiirte teele asetatakse keha, neelab ühtesid või teisi spektri kiiri, vastavalt keha poolt neelatud kiirte värvusele saame pideva spektri taustal tumedad jooned/ribad. Tumedad jooned pidevspektri foonil on neeldumisjooned, mis kokku moodustavad neeldumisspektri.
Neeldumisdoosi mõõtühik on grei (Gy). 1Gy=1J/kg. Milliseid ühikuid kasutatakse kiirguste mõõtmiseks? Siivert (Sv), Röntgen (R), Küriid (Ci). 25.Mida väljendab poolestusseadus? Poolestusseadus näitab, kui palju radioaktiivsest ainest on ära lagunenud mingi ajavahemiku jooksul.
Neeldunud doos on põhiline dosimeetriline suurus kiirguskaitsealastes trükistes, kuid siiski ei ole see suurus täielikult piisav kiirguskaitse eesmärkideks, sest erinevat tüüpi ioniseerivad kiirgused toimivad inimkoele erineva efektiivsusega.
Neelamismahtuvus 10 - 40 mg-ekv/100g. Lahustuvad hästi 10%-ses HCl-s umbes 80 kraadiselt temperatuuril, kusjuures Fe kloriidid lahustuvad paremini kui Mg -kloriidid. Kloriite leidub sageli mõõduka kliima tingimustes mood.
Neelamisvõime - arv, mis näitab, missuguse osa neelab antud keha temale langevast kiirgusest (%) Peegeldamisvõime (albeedo) –aluspinna poolt tagasipeegelduva kiirguse osakaal pinnale langevast kiirgusvoost (%)
Neeldumisele on kadu mullast tühine (0,5…2 kg/ha). 19. Tähtsamate lämmastikväetiste tootmine, iseloomustus ja kasutamise omapära Lämmastikväetise tootmine põhineb tänapäeval õhulämmastiku sidumisel.
Neeldumise tõttu on nende kadu mullast väljauhtumise teel väga väike ja neid võib anda varuväetisena . Piisav fosforväetis annab mitmeaastasele taimele talvekindlust, kiirendab õitsemist ja viljumist.
Neelavateks aineteks on stratosfääris osoon ja ning troposfääris veeaur, pilved ja aerosool. Osoon neelab peaaegu täielikult päikeselt tuleva ultraviolettkiirguse, mille tagajärjel õhk soojeneb.
Neelamisvöime - arv, mis näitab missuguse osa neelab antud keha temale langevast kiirgusest, %. Niiske ekvatoriaalne kliima – iseloomulik on palav ja niiske ilm kogu aasta jooksul.
Neel on ca 12 cm pikk, naaberelunditega koheva adventitsiaalkesta abil seotud õõneselund lülisamba kaelaosa ees, algab otse koljupõhimiku alt ja ulatub VI kaelalülini.
Neelamis - ja imemisrefleks c)Tingimatu refleks on valurefleks ........................................................................................................
Neelamine – seisneb selles, et mullas kulgevate reaktsioonide tagajärjel tekivad kerglahustuvaist ühendeist raskesti lahustuvad ühendid, mis sadestuvad mullas.
Neelatada on raske. Häiritud on neerude töö. Kuna keha ei saa piisavalt toitaineid, siis on madal magneesiumi, naatriumi ja kaaliumi sisaldus organismis.
Neelavus on seda suurem, mida suurem on tema mahu mass ja mida rohkem ta sisaldab vesinikku.peamised kiirgusisolatsiooni materjalid on betoon, plii, vesi.
Neelamismahutuvus 20 - 40 mg-ekv/100g. Paisumisvõime, kleepuvus ja sidusus on pisut suuremad kui kaoliniidil. Happega töötlemisel märgatavaid muutusi ei toimu.
Neelamisrist - lõikega) materjale, milleks on: Boorteras (boori üle 3%); Boorkarbiid B4C; Hafnium Hf; Kadmium Cd k ef: Reaktori võimsuse muutmine.
Neeldumine tähendab kius olevate ebapuhtate kui ka infrapuna-piirkonnas (IR) ja ultraviolet-piirkonnas (UV) valgusvoo neeldumist,kiu materjalist.
Neeldumis - ja hajumistegur, on osaliselt määratud puhta vee omadustega, kuid neid mõjutavad tugevasti vees olevad optiliselt aktiivsed ained.
Neeldunud doos ehk neeldunud energia Kiirguse mõju konkreetsele koetüübile Sagedus (Hz) Lainepikkus (cm) Kus kasutatakse? Meditsiinis Astronoomias
Neel on limaskestaga kaetud silindrikujuline lihaseline organ, mis kuulub üheaegselt nii hingamis-, kui seedeorganite koosseisu.
Neeldumine - mullalahuses olevad lahustunud taimetoitained lähevad üle mingi keemilise reaktsiooni tulemusel mittelahustuvasse vormi.
Neeldumisspekter - näitab milliste lainepikkustega valguslaineid antud aine neelab( moodustub neeldumisjoontest, on kiirgusspektri negatiiv.
Neel on lehtrikujuline lihaseline elund (umbes 12 cm pikkune), mis algab ninaõõnest ning kulgeb mööda kaela söögitorusse.
Neelajaks on veeaur, lisaks veel süsihappegaas CO2, metaan CH4, naerugaas N2O, maalähedane osoon O3 jt gaasid, samuti aerosool.
Neel on hingamisteede ja seedekanali ühisosa, mis paikneb ninaõõne, suuõõne ja kõri taga (lihaseline torujas elund).
Neeldumisspekter on kiirgusspektri „negatiiv“. 13. Spektraalanalüüs – aine keemilise koostise määramine tema spektri järgi.
Neeldumine – saab ära kasutada erinevat neeldumist erinevates materjalides, patsiendidoosi saab vähendada valides õige kV.
Neel on koht kus õhu ja toidu teed ristuvad. Kui toit läbib kurgu, siis suletakse neelu ühendus hingamisteedega.
Neeldumisspekter on kiirgusspektri „negatiiv“ st gaas neelab samadel lainepikkustel, mis ta kõrgel temperatuuril kiirgab.
Neel - pharynx – Olemas on ninamine osa, suumine osa ja kõrimine osa. Asend püsine, 12cm pikk õõneselund.
Neeldumismaksimume uv - piirkonnas lainepikkustel 270-280 nm ja seetõttu saab neid hästi detekteerida spektrofotomeetriliselt.
Neelab uv - kiirgust Osooniaugud-alad, kus O3 kontsentratsioon on langenud väga madalale (Antarktika, Austraalia).
Neeldumisspekter - spkter, mis tekib kui pidevat kiirgusspektrit tekitav valgus levib läbi mingi gaasi või auru.
Neel - juhib toidu söögitorru Söögitoru- juhib toidu makku Magu- algab toidu lagundamine Peensool
Neel on seedekanali ja hingamisteede ühisosa, kus seedetrakt läheb eestpoolt hingamisteede taha.
Neelamis - ja imemisrefleks Tingitud – omandatakse elu jooksul nagu kaitse –ja käitumisrefleksid.
Neelamisel on tõenäolised kahjustused seedeelundkonnale, kuid otsest mürgitust tavaliselt ei järgne.
Neel – tahtele alluv tegevus, kilpkõhr suleb neelamisel hingetoru, toit liigub söögitorru.
Neelamine – toidu suust makku liikumise protsess suuõõne, neelu ja söögitoru ühistöö.
Neeldumine 280 - 380 nm, seda laineala kasut aine identifitserimiseks neeldumismaksimume järgi.
Neeldumisdoos – kiirgusenergia hulk, mis neeldub keskkonna massi ühiku kohta, ühikuks Gray.
Neel - seal ristuvad õhu ja toidu liikumistee, sest ka toit liigub suust edasi läbi
Neeldumisspekter on optilise tiheduse sõltuvus uuritavat lahust läbiva valguse lainepikkusest.
Neeldumisspekter - Näitab, millise lainepikkusega valguslaineid antud aine(keskkond) neeldab.
Neelamis - , kõne- ja amüotroofiline hingamislihaste lateraalskleroos, nõrgenemine
Neelamisvõimel on väga suur tähtsus muldade viljakuse kujundamisel ja taimede toitumisel.
Neelamine on viimane tahtele alluv tegevus.Neelus ja söögitorus seedimist ei toimu.
Neeldumisspektrid – näitavad, millise lainepikkuse ja intensiivsusega valgust keha neelab.
Neelavateks aineteks on osoon stratosfääris ning veeaur, pilved ja aerosool troposfääris.
Neelavateks aineteks on stratosfääris osoon ning troposfääris veeaur, pilved ja aerosool.
Neeldumisspekter on kiirgusspektri „ negatiiv“. Neeldumisspekter võib olla ka pidev.
Neeldunud elementaar - ja mikrofibrillide pinnal ja moodustab nende vahel pidevaid vahekihte.
Neeldumisdoos - näitab mingis keskkonnal neeldunud kiirgusele vastavat energiahulka.
Neelduvus on võrdeline absorptsiooni põhjustatud elemendi kontsentratsiooniga.
Neeldumisdoos – näitab kiirgusenergia hulka, mis neeldub keskkonna massiühikus.
Neeldumismaksimumid on 506 nm, 473 nm ja 446 nm. Karotenoidi sisaldus uuritavas proovis:
Neeldumisdoos – näitab aines neeldunud kiirgusenergia hulka massiühiku kohta.
Neeldumiskeskkonda või - ainet nimetatakse absorbendiks, neeldunud ainet aga absorbaadiks.
Neeldumisnäitaja on füüsikaline komponent, mis väljendab aine neelamisvõimet.
Neelamisvõime — mulla omadus siduda tahkeid, vedelaid ja gaasilisi aineid.
Neelajateks on veeaur ja erinevad gaasid, mida nim. kasvuhoonegaasideks.
Neelama – „Horo“ Katki tegema – „Hati“ Tee – „Ava“
Neeldumis spekter - vikerkaare taustal on tumedad jooned või taust on valge.
Neeldumistoos on kiirgusenergia hulk, mis neeldub keskkonna massiühikus.
Neelamisvõime - arv, mis näitab, missuguse osa neelab antud keha temale
Neelamis - ja kõnehäired, oksendamine, kõhuvalu, halvatus.
Neel - regu-b hääldamise ja künehingamise koostööd.
Neeldumine — mullaosakeste liitumine lahustunud elementidega
Neel on koht, kus lahknevad toidu ja õhu liikumisteed.
Neelamismahutavus on seda suurem, mida rohkem on mullas kolloide.
Neel – Suunab õhu kopsutorusse ehk trahheasse
Neeldumine on valguskiirte tungimine aine aatomitesse.
Neelamiseks nimetatakse toidupala viimist suust makku.
Neelavateks aineteks on tavaliselt boor, hafnium või kaadmium.
Neeldumisspekter - pideval spektril mustad neeldumisjooned.
Neeldumisspekter - Pideva spektri taustal tumedamad jooned.
Neeldumine on valguse muundumine keha siseenergiaks.
Neeldumisspektril on mustad jooned pideva spektri taustal.
Neel - ristuvad õhu ja toidu liikumisteed
Neeldumine – valguse muundumine siseenergiaks
Neel on lehtrikujuline, 12-13 cm pikkune.
Neeldumine jälle on suurem lühilainelisel kiirgusel.
Neelamisel on kaks faasi: tahtlik ja tahmatu.
Neeldumine - põhjustab aluspinna soojenemist
Neel on u. 12 cm. pikk õõneselund
Neel – õhu suunamine kõrri
Neel - suunab õhu kõrisse.
Neelav – peegeldav materjal.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Neeldumisspekter – näitab milliste lainepikkustega valguslaine antud aine neelab, mis võib olla nii joon- kui pidevspekter, nt külm gaas neelab selliste lainepikkustega valguslaineid, milliseid ta kuumutatult kiirgab.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Neeldumisspekter – Kui lasta valge valgus läbi külmast mittehelendavast gaasist, siis tekivad pideva spektri taustale tumedad jooned.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Neeldumisspekter on mustade joonte kogum, mis tekib siis, kui asetada pideva spektri allikast tuleva kiirguse teele mingi aine.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun