Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Niiske ekvatoriaalne – 10 °N-10 °S; mE; üle 2000 mm  passaatide tuulepealne rannik – 5-30 °NS; mT; üle 1500 mm  troopilised kõrbed – 10-35 °NS; cT; alla 250 mm  kesklaiuste kõrbed ja stepid – 30-50 °NS; cT, cP; 100-500 mm  niiske lähistroopika – 25-45 °NS; mT; (suvel) 1000-1500 mm  kesklaiuste läänerannik – 35-65 °NS; mP; üle 1000 mm  kesklaiuste üleminekuvöönd – 45-65 °NS; mP, cP; 500-1000 mm  arktika ja polaarkõrbed – 60-90 °NS; cP, cA, cAA; alla 300 mm
Niiskuselembesed taimed - harilik kalmus Acorus calamus,varsakabi Caltha palustris, iirise Iris ja priimula Primula liigid istutage märgalasse või kuni 40cm vette (sõltub taimest). Ärge istutage ühte potti erinevaid liike – tugevam tõrjub nõrgema välja.
Neljas kiht on termosfäär. Viies on eksosfäär, kus õhk m puudub.Õhu tihedus: Õhu tihedus sõltub õhu massist ja ruumalast: ρ = , Ideaalse gaasi V seadusest on näha, et õhu temperatuuri kasvades (konstantse rõhu juures) kasvab ka õhu ruumala. Kui õhu ruumala kasvab, siis tema tihedus väheneb (õhu mass jääb ju samaks!), õhk muutub “ujuvaks” ja hakkab ülespoole kerkima.
Neeldunud katioonidest on tavaliselt mullas Ca, Mg, K, Na, NH4 ja H. Anioonidest H2PO4, PO4, HBO4, SO4, HCO3 ja CO3. Neeldunud katioonid jaotatakse kaheks: 1) neeldunud alused S: Ca, Mg, K, Na, NH4 2) neeldunud vesinik H Mulla neelamismahutavus T = S + H. Mida raskema lõimisega, mida huumusrikkam muld, seda suurem on neelamismahutavus.
Nastik on looduskaitse all. (Tartu Ülikooli LO Loodusteadusliku hariduse keskus, Nastik, 2011)
Nõmmik – koostas Eesti esimese mullastikukaardi 1924.a. • A. Lillemaa – muldade kaardistamine • O. Hallik – muldade happesuse, lupjamise ja väetamise uurija • A. Piho – agrokeemia • R. Kask – muldade viljakus ja kasutussobivus • L. Reintam – muldade areng, kujunemine
Nõmmrabad on tekkinud sademetevetest küllastunud liivale v savile ja pole kunagi läbinud madalsoo arenguastet, turbakiht õhuke . siirderaba on läbinud nii madalsoo kyui siirdesoo arenguastme ja asub kõrgraba servas, kuid võib mood iseseisvaid rabaosi.
Näivleetumine - rohkem)Mikroelemendid:Cu,B,Mn,Mo,Co(neid lessiveerumise ja ülagleistumise koosmõjul on väikestes kogustes) Mineraalväetis-tuleb heleda leetunud horisondile sarnase kasut.vastavalt konkreetse mulla väljauhtehorisondi tekkimine.
Nitraatühendid on mõlemad taimedele toiduks.
Nitraatioon on ioon,m mida ei neela muld.
Nomenklatuuri aluseks on kaardileht mõõtkavaga 1:1 000 000, mis on omakorda jaotatud neli korda suurmeaks 1:500 000 ja 36 korda 1:200 000. Nomenklatuur lihtsustab meie tööd, kui me kanname süsteemi sisse aadressi, siis tuleb kaart lahti.
Norg – orgaanline lämmastik Ioonilisel kujul N Puhtal kujul N NH4 NH4 – N NO2 NO2 – N NO3 NO3 – N Püld = Pinorg + Porg Teisendamine: NH4 – N või NH4 mg N/l = 0.78 NH4+ NO2 – N = 0.29 NO2- NO3 – N = 0.23 NO3-
Neelamisvõime - arv, mis näitab, missuguse osa neelab antud keha temale langevast kiirgusest (%) Peegeldamisvõime (albeedo) –aluspinna poolt tagasipeegelduva kiirguse osakaal pinnale langevast kiirgusvoost (%)
Numbriliselt väljendatuna on see vähemal 300 MPa (megapaskal) ja 200 °C. Lähtekivimeiks võivad olla nii sette-, tard- kui ka moondekivimid ise. Levinud moondekivimiteks on nt. kvartsiit, gneiss, amfiboliit, kilt ja marmor
Nest on large mounds ● Monogamous, reuse the same nest each year ● Food commonly includes agricultural crop plant – oilseed rape, wheat ● Feeding flocks in the winter may cause significant crop
Neptunism on 18. sajandi lõpu ja 19. sajandi alguse geoloogiline hüpotees, mille kohaselt on kivimid, mida me tänapäeval tunnume tardkivimitena, tekkinud mereveest väljakristal-liseerumise tulemusel.
Näivleetunud mullad - LP Nende muldadeoluliseks tunnuseks on mullaprofiilis selgesti nähtavad sügavad "keeled" ja sopistused, mille heleda värvuse on põhjustanud ajutine ülavesi koos lessiveerumisprotsessiga.
Nummerdatud 0 - st (Greenwichi v ehk 0-meridiaan ; vastav aeg GMT ehk UTC) kuni 24-ni. Igas ajavööndis kehtib teda keskelt läbiva meridiaani aeg, s.t. sellest joonest 7,5° ida- ja lääne poole on see
Nastikud on aktiivsed valgel ajal, ööseks varjuvad nad puujuurte alla, kivihunnikutesse, näriliste urgudesse või heinakuhjadesse. Kohevas metsakõdus võivad nastikud omale ka ise käike rajada.
Nimbocumulus - Kihtrünkpilved 7. Mis on advektiivne udu? Advektiivne udu tekib sooja niiske õhumassi liikumisel üle külma aluspinna, millega kaasnev õhutempi langemine kastepunktini või alla seda.
Nta alal on kehtestatud rangemad piirangud ka veel kaitsmata põhjaveega aladel ning karstilehtreid ja allikaid ümbritsevatele piirangualadele, mille laius on 10 meetrit lehtri ja allika servast.
Näivleetunud mullad on vähese ülagleistumise tunnustega parasniisked mullad, mille ülemine kiht on kergema (saviliiv või liivsavi) ja alumine kiht paari astme võrra ülemisest raskema lõimisega.
Nomenklatuur on 5442. Punkti B ristkoordinaadid (TM Baltic'93, TM-B, so Eesti baaskaardi koordinaatsüsteem) on X ja Y. Sellele koordinaatsüsteemile tugineb ühtne Balti kaardisüsteem.
Niiske liiv - osaliselt küllastunud poorid kruus/veeristik ülemise pinnakihi gravitatsiooniline allavajumine (veega küllastunud, murenenud) märg liiv poorid veega küllastunud
Nekk – vulkaani lõõri täitnud ja vulkaanikoonuse kulumisel sammasja (diameeter mõni meeter kuni 1,5 km) jäänukina säilinud vulkaanilisest kivimist keha
Näivleetumine - pseudoleetumine on mullatekke elementaarprotsess, mis leiab aset kahekihilistel ja raske lõimisega lähtekivimitel, kuhu perioodiliselt tekib ülavett.
Nitrifikatsioon – nitrifitseerijad bakterid kui autotroofsed organismid hapendavad ammoniaagi lämmastikhappeks, kasutades vabanevat energiat oma elutegevuseks.
Nekk – kunagine vulkaanilõõr, mis tekkis magmaga, magma tardus seal, üldine kivim kulutati ära ja järgi jäi nekk (ainult seesmine magmakeha)
Närbumispunkti niiskus – Wnärb – selline suurendamine – sügavkobestamine läbilaskvus võidakse määrata otseselt või Turba puhul on see 6 korda.
Nõrud – stalaktiit, stalagmiit Aragoniit Prismalised, Valge, värvitu Klaasi L puudub K 3,5-4 BK – pärlites Ca(CO3) mõeljad krist.
Neeldumine - mullalahuses olevad lahustunud taimetoitained lähevad üle mingi keemilise reaktsiooni tulemusel mittelahustuvasse vormi.
Nõrguv gravitatsioonivesi – mittekapillaarsetesse pooridesse sattunud vett ei hoia kapillaarjõud kinni ja see liigub raskustungi jõul allapoole.
Niidetud taimed on soovitatav kolmeks päevaks kaldale seisma jätta, et taimedega kaasa toodud loomad saaksid veekogusse tagasi liikuda.
Neid riske on võimalik minimeerida optimaalse agrotehnika, väetamise, taimekaitse ning sobiva kasvukoha ja sordi valiku abil.
Niiskuse defitsiit e. vajak õhus on antud temperatuuri juures maximaalselt võimaliku veeauru rõhu ja tegeliku veeauru rõhu vahe.
Nivoopinnaks nimetatakse rahulikus asendis olevat ookeanide ja merede veepinda, mis mõtteliselt on laiendatud maismaa alla.
Niiskusest lagunemiskeskkonnas – niiskus suurendab taimejäänuste lagunemise kiirust seni, kui on olemas küllaldane õhu juurdepääs.
Näivleetunud gleimuld – LPG. Tekkinud kahekihilisel lõimisel alalise liigniiskuse tingimustes karbonaadivaesel lähtekivimil.
Nh4no3 - ammooniumsalpeeter Fosfor • Arenguelement • Osaleb ainevahetuses;õitsemisel, valmimisel
Nests – composed of moss, dead leaves, grasses; built in late May (diameter 122 to 183
Ninamik on lühike ja tömp, silmapupillid horisontaalsed, vikerkest kollane või rohekas.
Nõmmlood on enamasti väheproduktiivsed, kasutatavad sarnaselt loopealsetele karjamaadena.
Neelamisvõimel on väga suur tähtsus muldade viljakuse kujundamisel ja taimede toitumisel.
Nišš - poolümar või täisnurkne, tavaliselt võlvitud ja avatud ruum seinas.
Neid muldi on vaja lubjata, väetada ja kuivendada, kõlbavad heal juhul rohumaaks.
Nomineerimata teorent - talupojad sattusid täielikku majanduslikku sõltuvusse mõisnikust
Nivaalne kliima – iseloomustab suurtel geograafilistel laiustel esinevaid alasid.
Nekki nimetatakse diatreemiks) • Daik- magmakivimist täitunud lõhe.
Nõudlus on suurenemas, kuid ka inimeste tarbimisvajadus on ka suurenemas.
Nõlval on α negatiivne lõikudel, mis asuvad lihketsentrist vasakul.
Neelamisvõime - arv, mis näitab, missuguse osa neelab antud keha temale
Niisked palurohumaad on levinud gleistunud (pseudoleetunud) kahkjatel muldadel.
Nihutavad jõud on T. Kõik need jõud on lihkejoone puutujasuunalised.
Nõlvade varisemisi on toimunud just hüdrodünaamilise jõu suurenemisel.
Nimbocumulus - Kihtrünkpilved – äikesevimade ajal esinevad
Neelamismahutavus on seda suurem, mida rohkem on mullas kolloide.
Nh4 - ammooniumlämmastik NO3- nitraatlämmastik
Neid osakesi nim. ka mulla mehhaanilisteks elementideks.
Neile aladele on iseloomulik lainjas põhimoreenreljeef.
Näivleetumine – Elg – paistab nagu oleks leetunud.
Nitriidimürgitus on tavaline asi uute veesilmade puhul.
Nh4no3 on hinnatud hästi lahustuv väetis.
Näivleetumine - Elg - paistab nagu oleks leetunud.
Naksurid on tugeva kehaga sihvakad mardikad.
Neid muldi on umbes 14,5% valdkonna pindalast.
Nh4no3 – kõige parem lämmastikväetis
Nõmmik – Eesti esimene mullastikukaart
No3 - . 32. Mulla neelamismahutavus.
Niiske muld on alati külmem kui kuiv muld.
Ninorg – anorgaaniline lämmastik
Vote UP
-2
Vote DOWN
Nihkepinged – tekib külgpaine või nihkemurrang.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun