Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Nõmmerohumaad on kujunenud raiete või põlengute tagajärjel nõmmemetsadest, lahtiste luidete või liivikute taimestumisel. Taimkate on hõre ja madala kasvuline, valitsevad liivataimed –psammofüüdid. Nõmmeniidud on levinud peamiselt saartel, Põhja- Loode ja Kagu- Eestis.
Nõmmraba on tekkinud korduvate metsapõlemiste tagajärjel; puistu hukkumise ja sellest põhjustatud auramise vähenemise ning vettpidava nõrgkivi, nõrgliiva või siis savi tõttu on kogunenud mulda sademetevesi, mis on loonud eeldused rabataimede levikuks ning rabaturba tekkeks. Nõmmrabas kasvavad madalaboniteedilised männikud toituvad sademeteveest . Boniteet on harva IV, enamasti V-Va. Nõmmrabad ei ole läbinud madalsoo arenguastet.
Nõmm - liivatee, leesikas, kukemari, palu-härghein, kassikõpp, nõmmtarn, mets-vareskold) Kanarbiku kasvukohatüüp (kanarbik, pohl, kukemari, mustikas, palusammal, lainjas kaksikhammas, islandi käokõrv, põdrasamblik, liiv-karusammal, palu-härghein, võnk-kastevars, lamba-aruhein, nõmmtarn, jäneskastik)
Nõmmik – koostas Eesti esimese mullastikukaardi 1924.a. • A. Lillemaa – muldade kaardistamine • O. Hallik – muldade happesuse, lupjamise ja väetamise uurija • A. Piho – agrokeemia • R. Kask – muldade viljakus ja kasutussobivus • L. Reintam – muldade areng, kujunemine
Nõmmemetsad - hõredad aeglasekasvulised metsad kõige kuivematel ja toitainetevaesematel liivmuldadel, madala boniteediga (IV-V). Pinnalt kuivab muld tihti läbi, seetõttu saavad rohurindes kasvada üksnes kuivust taluvad põdrasamblikud, liivkarusammal, kanarbik, kukemari,
Nõmm - liivatees on eeterlikke õlisid tunduvalt vähem (0,1-0,2%). Nõmm-liivatee on rikas mineraalainete poolest, rikkalikult leidub joodi - joodi puudusel organismis kaasneb naha ja limaskestade kahvatus, kuivus, lõhed suunurkades, kalduvus nahapõletike tekkeks.
Nõmmemetsa taimestik on kidur ja liigivaene seetõttu elab seal ka loomi vähe.
Nõmmrabad on tekkinud sademetevetest küllastunud liivale v savile ja pole kunagi läbinud madalsoo arenguastet, turbakiht õhuke . siirderaba on läbinud nii madalsoo kyui siirdesoo arenguastme ja asub kõrgraba servas, kuid võib mood iseseisvaid rabaosi.
Nõmm - liivatee, kastekaer, jusshein, maarjahein, värvmadar; b) Märjad lammirohumaad on parasniisked või nõrgalt liigniisked korrapäraselt üleujutatavad rohumaad gleistunud lammi- ja lammigleimuldadel. Viljakad, rohustu tihe ja lopsakas.
Nõmm - liivatee ürtide väga erilisteks kasutusaladeks lõhnast lähtuvalt on koide tõrjumine riidekappidest, tigude eemalhoidmine neile meeldivate toidutaimede lähedusest ning kuulumine palsameerimissegude koostisse.
Nõmmemetsad - kasvavad toitainetevaesel liivamuldadel, valdav puu mänd, tallamisõrnad kooslused Palumetsad- kuivadel toitainetevaestel muldadel, valdav puu on mänd, kõige atraktiivsem metsatüüp eestlase
Nõmm - liivatee (Thymus serpyllum) JA TÜÜMIAN – Targad Taimed Taskus lk 49; Metsamoori Ravimtaime raamat lk 47; Taimede Varjatud Vägi lk 145 Mererannas, männimetsas, mäeseljandikel.
Nõmmemets on kuiv, liivane, vaese mullasusega, hõreda taimestikuga,aeglase kasvuga, põhjavesi on sügaval, põhiline puu liik on mänd ja pinda tavaliselt kattab kas samblikud või kanarbik.
Nõmmemetsa männik on kõrged ja sirged ja seetõttu kasutati nende tüvesid vanasti purjelaevade mastiks. Peaaegu kõik teede ja tänavate ääres seisvad telefonipostid olid samuti okaspuust.
Nõmm - liivatee on rikas eeterlike õlide poolest, ta sisaldab antiseptilisi aineid- tümooli, borneooli jne. Viljad – 0,6 mm pikkused pähklikesed valmivad alates augustist.
Nõmmemetsad on hõredad ja aeglasekasvulised kuivadel ja vaestel liivmuldadel kasvavad männikud, kus on ohtralt põdrasamblikke, samblaid ja kanarbikku ning vähe rohttaimi.
Nõmmemetsad - levivad kuivadel huumusvaestel liivmuldadel (nt P-Eestis Tallinna lähedal).Hõredad männimetsad samblikurindega,alustaimestik puhmadest kanarbik ja kukemari.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Nõmmemetsad on hõredad aeglase kasvulised metsad kõige kuivematel ja toitainete vaesematel liivmuldadel, madala boniteediga(IV-V). Pinnalt kuivab muld tihti läbi, seetõttu saavad rohurindes kasvada üksnes kuivust taluvad põdrasamblikud, liiv- karusammal, kanarbik, kukemari, lamba-aruheinjt. Puurindes on hõredavõitu jändrikud männid, kohati üksikuid arukaski.
Nõmmelõokesel on kummaliselt lõtvade tiivalöökidega iseloomulik lainjas lend ning kevadel esitavad isased on ilusat laulu puuladvast või kõrgelt ringleval laululennul.
Nõmm - liivatee on rikas mineraalainete poolest, rikkalikult leidub joodi, kuid kasutamise minimaalkogused ei võimalda nendega meil organismi vajadusi rahuldada.
Nõmmemetsad on inimestele armastatuimaks puhkepaigaks sest need on avarad ja ilma põõsarindeta metsad kuigi ei talu tallamist ning on väga tuleohtlikud.
Nõmmeniidud on kujunenud raiete või põlengute tagajärjel nõmmemetsadest, esmased nõmmeniidud on tekkinud lahtiste luidete ja liivikute taimestumisel.
Nõmmemetsad - levinud kuivematel ja vaesematel liivmuldadel, hõred ja aeglasekasvuline, iseloomulikud On sambliku, kanarbiku ja kukemarjamännikud
Nõmm - liivatee kohta võiks lõpetuseks mainida veel sellist huvitavat asja, et ehkki ta sedamoodi paistab, ei ole ta üldsegi rohttaim.
Nõmmelõoke on üks väiksemaid ja ilusamaid lõokesi, elab hõredates metsades ja nõmmedel. Ta on välimuselt põldlõokesega väga sarnane.
Nõmmemetsad on hõredad aeglasekasvulised metsad kõige kuivematel ja vaesematel liivmuldadel. Nõmmemetsa puurindes domineerib mänd.
Nõmm - liivatee plussiks on selle taime kerge äratundmine, kusjuures tuvastamisel on abi nii nägemis- kui ka lõhnameelest.
Nõmmeniidud on levinud peamiselt saartel, Põhja- Loode ja Kagu-Eestis. Eristatakse kuiva ja niiske nõmmeniidu kasvukohatüüpi.
Nõmmesoo suurtalu on laokile jäänud vana peremehe ebamajanduslikkuse tõttu ning laste koolitamine on toodud talule tohutud võlad.
Nõmm - LIIVATEE - Nime Thymus serpyllum tõlkimisel saame thymon- huulõieline, thymus- jõud, vaim serpere- roomama.
Nõmm - liivateed võime kasutada ka maitsetaimena: kuivatatult ja peeneks hõõrutult sobib ta hautatud liha juurde.
Nõmmerohumaad on kujunenud raiete või põlengute tagajärjel nõmmemetsadest, lahtiste luidete või liivikute taimestumisel.
Nõmm - liivatee eeterlike õlide hukutavat toimet haigustekitajatele kasutab ka nüüdisaegne kosmeetikatööstus.
Nõmmerohumaade tüübirühm - tekkinud nõmmemännikutest raie või metsatulekahju tagajärjel, samuti lahtiste luidete kinnikasvamisel.
Nõmmtarn – Carex ericetorum nimi tuleb sõnast erice (lad.k.) – kanarbik; ericetorum – kanarbiku juurde kuuluv.
Nõmm - vareskold, Diphasiastrum tristachyum harilik ungrukold, Huperzia selago Karukold, Lycopodium clavatum
Nõmmemetsades on võimalik leida pohli, siiski kõige sobivamad on need metsad leesikatele ja kanarbikkudele.
Nõmme noortemajas on kaks erinevat automudelismi ringi: • • kiirusautomudelitele • • juhtrajamudelitele.
Nõmm - liivatee keeduse sissejootmine vabastas uskumuste kohaselt needusest nii loomi kui inimesi.
Nõmm - liivatee kasutusviisid nii toiduainete maitsestamisel, parfümeerias kui ka meditsiinis.
Nõmm - liivatee on tiheda vaibana dekoratiivne taim, kuid samal ajal ka maitseaineks kõlbulik.
Nõmmemetsad on levinud rannikuluidetel, sanduritel, mõhnastikel ja kuivadel liivastel meretasandikel.
Nõmmemetsad – asuvad toitainevaestel liivmuldadel, enamus puistust männikud, tootlikkus on madal.
Nõmmemetsad on Eestis levinud ebaühtlaselt, neid võib kohata Põhja-, Loode- ja Kagu-Eestis ning
Nõmme alev - Kanama-Ruunavere-Orgita-Kuusiku-Rapla-Kohila ja Raudalu maanteed mööda Tallinna.
Nõmmel on vaiksed tänavad ei ole suurt ohtu, et lapsed suurele teele auto ette jooksevad.
Nõmmlood on enamasti väheproduktiivsed, kasutatavad sarnaselt loopealsetele karjamaadena.
Nõmm - liivatee kasvab aeglaselt, hoolimatu kogumine võib hävitada ta aastateks.
Nõmmemets – kuiv liivased alad, hõredad ja aeglase kasvuga, metsad kõige kuivematel
Nõmm - liivatee on ka tuntud ravimtaim nii sees- kui välispidiseks kasutamiseks.
Nõmm - vareskold on Eestis III kaitsekategooria all, tema korjamine on keelatud.
Nõmm - liivatee (Thymus liivatee (Thymus) huulõielised (Lamiaceae) serphyllum)
Nõmm - liivatee ei vaja loodusega kokku puutunud inimesele lähemat tutvustust.
Nõmm - liivatee ongi üks paremaid köharohtusid täiskasvanutele ja lastele.
Nõmmemets - Põhja- , Loode- ja Kagu-Eesti, Peipsi ääres, Lääne-Eesti saartel.
Nõmm - vareskold (Diphasiastrum tristachyum, varem Lycopodium tristachyum)
Nõmm - liivatee punahein, kaetisrohi, mehitsehein, jaanitee, rabanduserohi
Nõmm - liivateed on soovitav tarvitada ka korratu menstruatsiooni puhul.
Nõmmemetsad on enamasti levinud rannikualade luiteliivadel ja mõhnastikel.
Nõmm - Liivatee – mitmeaastane poolpõõsas, igihajasste okstega.
Nõmm - liivatee kasvab tavaliselt ilusa tiheda madala padjakesena.
Nõmm - liivateest tehakse köharohtusid isegi ravimitööstuses.
Nõmm - liivateed võib leida kasvamas paljudes kiviktaimlates.
Nõmm - liivatee kuulsas kultuuristatud sugulases tüümianis.
Nõmmemetsad on kuivadel toiteainetevaestel muldadel kasvavad metsad.
Nõmmemetsad on hõredad ja aeglasekasvulised kuivadel ja vaestel
Nõmm - liivateest on aretatud mitmeid dekoratiivsorte.
Nõmm - vareskold on kollaliste sugukonda kuuluv taim.
Nõmm - liivatee aitab ka keelekastet maitsestada.
Nõmmemetsad – kuivadel liivmuldadel kasvavad männikud
Nõmmemets on linnuhäältest suhteliselt vaene.
Nõmmemetsad - lääne ja põhja Saaremaa osas.
Nõmm - liivatee, h kukehari, nurmnelk.
Nõmmemetsad on hõredad ja aeglasekasvulised.
Nõmmik – Eesti esimene mullastikukaart
Nõmm on sügisele langend kaenlasse.
Nõmm - liivatee Kevadine seahernes
Nõmme mets on hõre ja aeglasekasvuline.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Nõmmed ehk nõmmerohumaad kujunevad luidete ning muude tuiskliivaalade taimedega kinnitumisel, mis levivad toitainevaestel, alles kujunemisjärgus liivmuldadel.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun