Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Müra - http://www.miksike.ee/lisa/6klass/3linnastumine/myra.htm 11) Sokolov, A. Vaikne arvuti -http://www.comtrade.ee/~tuve/avaikne.htm 12)Tööinspektsiooni aruanne - http://www.ti.ee/index2.htm 13) Töökeskkonna ohtlike & kahjulike mõjutuste mõõtmise organiseerimine ning töötingimuste tervisekahjulikkusest tingitud ravikindlustuse maksemäära reguleerimine - http://www.smelink.ee/07/Too/07-too-ohut-oht.html
Müra – mille intensiivsus on alla 80 dB, ei kahjusta kuulmist, kuid võib pikaajalisel kokkupuutel põhjustada häireid südame-veresoonkonnas (kõrgenenud vererõhk, suurenenud südame löögisagedus), mao-sooletraktis, ainevahetuses.
Müral on ka palju tõsiseid tagajärgi, kuna müra võib suurendada vastuvõtlikkust paljudele somaatilistele haigustele, nagu halvatus, vereringeelundite haigused, vererõhk ja maohaavandid. Sellised haigused organismis tekivad kuna müra põhjustab organismis tugeva stressireaktsiooni, ning kui selline situatsioon kestab kaua, järgneb selle nn „ stressihaigus“. ( Santti jt 1996.)
Müra - Müratugevust mõõdetakse detsibellides (dB).• Inimkõrvale on ebasoodne pidev müratugevus alates 60 dB. • Lubatud maksimaalne müra tugevus on vastavalt praegu kehtivale tööohutusstandardile 85 dB(A).• Müra võib olla pidev, impulsiivne, madal-, kesk-, kõrgsageduslik, tonaalne (kindla tooniga). • Kõige kahjulikumad on kõrgsageduslikud ja impulsiivsed mürad.
Mürarikasteks töödeks on soovitav eraldada eraldi ruumid; uute seadmete ostmisel on vaja passist vaadata, milline on nende müratase normaalse töö korral; mürarikka töö või harrastuse juures tuleb kanda pidevalt mürakaitsevahendeid - kiivrit, kõrvaklappe või kõrvatroppe; mitu ventilaatorit - toiteblokki, protsessorile, graafikakaardile ja vahel ka mujale.
Müra - erineva sageduse ja tugevusega helide kaootiline olenevalt sagedusest jaot kolme klassi,madalsageduslik müra 0-350Hz,keskmisesagedusega müra 350-800Hz,kõrgsagedus müra üle 800Hz.Igale klassile on kehtestatud nivoo(db).Lubatud müra piirnorm on 85db.Erineva sageduse ja tugevusega helide valljuse võrdlemiseks kasut.
Müra suhtes on kõige vähem kaitstud AM signaalid ja nende ES signaalide rahuldavaks vastuvõtuks peab EMJ-de suhe ≥ 5...15 (14...24dB). EM FM ja IM signaalid on häire- ja müravastase kaitse seisukohalt AM signaalide ees ES tunduvalt paremad ning häid tulemusi saadakse suhtega: ≥ 1...2 (0...6dB) EM
Müra - igapäevases elus nim. müraks ebameeldivaid või tervistkahjustavaid helisid, mille põhjustajad võivad olla nii looduslikud (äike) kui ka tehislikud (tänavaliiklus). Tugev müra võib põhjustada vererõhu tõusu, südametegevuse nõrgenemist ja arütmijat.
Mürad on statsionaarsed juhuslikud protsessid, mis moonutavad põhisignaali ja muudavad selle kasutuskõlbmatuks. Üldiselt on müraks kõik, mis takistavad puhtal signaalil levimast (ka näiteks sõnumid uudisgruppides, mille sisu ei anna midagi antud teemale juurde).
Müraallika kõrvaldamine on kõige tõhusam viis töötajate riskide vältimiseks ja sellele tuleks alati uute töövahendite või töökohtade planeerimisel mõelda 5.Kui töökohal on müratase 88 dB(A), siis mitu tundi võib töötaja sellise ekspositsioonitaseme juures töötada?
Müra 130 - 180db juures väga kahjustav.
Müra on sama kõva kui tipptunni liiklus, raskeveokite töö, tehases olev lärm ● Selle heli kuulmisega magamise ajal võib probleeme olla vanuritel ja lastel ● Äratada joobes inimest Tänan tähelepanu eest!
Müra vähendamine on suhteliselt odav kui ette planeerida; see nõuab vaid natuke leidlikkust ja kulusid, et kujundada müra allikas, see nõuab tingimuste arvestamist ja väikseid kulutusi, et kujundada helilaine.
Müra on liigvali, ebameeldiv või sageli segav heli  Reovesi on olmes või tootmises rikutud vesi, mille keemliline koostis või füüsikalised omadused on esialgsega võrreldes muutunud.
Müra tähendab kõike allika tahtest sõltumatut, millesse signaal teel saatjast vastuvõtjani takerdub: hääle moondumine telefonis, kahin raadiosignaalis, “lumesadu” telepildis jne.
Müra suhtes on kõige vähem kaitstud AM signaalid ja nende signaalide rahuldavaks vastuvõtuks peab elektromotoorsete jõudude suhe olema ES vähemalt ≥ 5...15( kordasuurem,14...24dB) . EM
Müra tase on grupis pole tööandjal on seotud vastavate oskused- 55-70 db. Kui võimalik eriline huvi eesmärkidega, töötajate võime teha müra ületab hinnata või ei või vajadus.
Müra mõõtmine - müra mõõdetakse, kui müratase indikaatorseadmega määrates ületab § 3 lõikes 2 sätestatud meetmete rakendusväärtusi või kui tööinspektor seda
Müra on heli, mis koosneb suurest hulgast erineva kõrgusega ja tugevusega lihtsatest toonidest ning avaldab häirivat või tervistkahjustavat mõju organismile.
Müra – soojuslik – põhjustatud elektronide liikumisest juhis ja seadmetes – mida suurem temperatuur seda kiiremini liiguvad elektronid ja müra ka suurem.
Müraallikad - kiireltliikuvate osadega puidutöötlemise masinad, kukkuvad või kokkupõrkuvad esemed, suruõhumüra pneumaatilistes süsteemides, ventilatsioonimüra.
Müra on koos keskkonna tehniseerumisega suurenev keskkonna saaste, mille kahjustusi alahinnatakse ja mille tõsidusele ei ole pööratud piisavalt tähelepanu.
Müra mõju on noorte närvisüsteemi kahjustav faktor. Püsiv kuulmispuudulikkus ehk nürikuulmine algab praegustel noortel juba enne pensioniea kättejõudmist.
Müraks nimetatakse igasugust kestvat heli, mis võib teatud tingimustel ja teatud mõjupiire ületades avaldada inimesele tema keskkonnas mitmesugust mõju.
Müra - n inimtegevusest põhjustatud ning välisõhus leviv soovimatu ja kahjulik heli, mille tekitavad paiksed või liikuvad saasteallikad.
Müra on stressi allikas, mis mõjutab ajutegevust, soodustab vananemist, põhjustab kõiki stressihaigusi ja suurendab enneaegset suremust.
Müra – ebameeldivad või tervist kahjustavad helid, mille põjustajad võivad olla nii looduslikud (äike) kui tehislikud.
Müra on suhtlusahelaga sagedasti kaasnev koostisosa, mis võib moonutada ja muuta saatja poolt algselt edastatud sõnumit.
Müra on liitvõnkumine, mille siinusvõnkumised asuvad üksteisele nii lähestikku, et ei ole võimalik eristada perioode.
Mürad on sageli põhjustatud välistest häiringutest, mis jõuavad signaali koostisse sidestuse kaudu teiselt signaalilt.
Müra taluvus on individuaalne ja sõltub inimese psühholoogilisest tüübist.Müra vähendamiseks : 1) Hankida vaiksed masinad.
Müra on ebakorrapäraste helide kogum, mis koosneb suurest hulgast erineva sageduse ja tugevusega lihtsatest toonidest.
Müra on peaaegu alati organismile kahjulik, koormates kuulmiselundit ja peaaegu, välja arvatud väga nõrgad helid.
Müra põhjustajaks on vibratsioon ning seda võib vähendada kahandades vibrastiooni suurust või vibreerivate elementide pindala.
Müramismänguks on mäng, milles leiab aset võitlus, löömine, tagaajamine jne, kuid mitte realselt vaid mängulisel viisil.
Müra - Müra tekitavad elektroonilised seadmed ja teiste müüjate rääkimine, kuna kõik viibivad ühes ruumis.
Müra – aperioodiline heli, mis koosneb suurest hulgast erineva kõrguse ja tugevusega lihtsatest toonidest.
Mürapinge on takistil tekkiva nn. soojusliku müra efektiivväärtus (uV) temale rakenduva alalispinge l V kohta.
Müra on soovimatu, kahjulik heli, mis halvendab töötajate kuulmist ja tänu sellele peab häält tõstma.
Müra - müra tase on madal püsivalt Signaali-müra suhe - on püsivalt kõrge, signaali kvaliteet on hea
Müra - ja heliisolatsiooniprobleemide lahendamise edukus sõltub suurel määral ka ehituse kvaliteedist.
Müra on liiga vali, kui pead häält tõstma, et kõnelda endast ühe meetri kaugusel oleva inimesega.
Müraprobleemi on võimalik kontrollida otse müraallikast, allika ja vastuvõtja vahel ning vastuvõtja juures.
Müra on igasugune häiriv (ebameeldiv, keskendumist segav) või tervist kahjustav hääl või heli.
Müra skaala on tavainimese jaoks segadusseajav, kuna müra taseme kahekordistamine annab vaid 3 dB kasvu.
Müra on ebameeldiv heli, mis väsitab või kahjustab organismi füüsiliselt või psüühiliselt.
Mürahäiring on mittekasulik signaalikomponent, mis võib kaasa tuua seadme talitluse soovimatu muutuse.
Müra on häiriv nähtus, mis võib tungida klaasiosade ja ebatihedate ehitusosade vahelt läbi.
Müra – auto teelt kostub heli tuppa hästi, kuid harva, sest autod ei kasuta seda teed tihti.
Müra direktiiv - Müraemissioonide reguleerimine eesmärgiga kaitsata inimtervist ja töökohtade ohutuse
Müra mõju on kumulatiivne. Müra põhjustab organismis nii psüühilisi kui ka füüsilisi häireid.
Müra suhtluskanalis - siinkohal ei pruugi müraks olla ainult kehv kuuldavus vaid ka näiteks kehv nähtavus.
Müra on inimesele kahjulik ka siis, kui inimene seda ise ei märka, sest on sellega harjunud.
Müraallikaks on Teenindussaal pinget, väsimust, viia läbi automaatide hooldus, mänguautomaadid.
Müramismäng on tavaliselt poiste mäng ja vaid väga väike osa tüdrukutest mängib seda mängu.
Müra on ebameeldiv heli, füüsika seisukohalt atmosfäärirõhu kiired ostsillatsioonid.
Müra vähendamiseks on tänapäeva tuulegeneraatorid projekteeritud võimalikult hästi reguleeritavaks.
Müra mõju on kumulatiivne ja sedavõrd salakaval, et see ilmneb alles pikema aja möödudes.
Müra - ja heliisolatsiooninõuete täitmisele pöörata senisest suuremat tähelepanu.
Müra on piiridest väljas mootori juures, kus tohib päevas viibida ainult 98 minutit.
Müra on liiga vali, kui lähedal seisva inimesega rääkimiseks peab häält tõstma.
Müra on sagedasti esinev töötervishoiuprobleem just metallitöötlemisettevõtetes.
Müra on heli, millele vastab igasuguse sagedusega ja muutuva intensiivsusega helisid.
Müra on peaaegu alati organismile kahjulik, koormates kuulmiselundit ja peaaju.
Müra on müra, mille sagedusspekter on pidev ja ühtlane üle kogu sagedusala.
Müra vähendamiseks on parim lahendus masinate, eriti mürarikaste masinaosade kinnikatmine.
Müramõõtur on nii kehtestav õpetamisvahend kui ka jälgimiseks mõeldud meelespea.
Müra – on hääled, mille sagedus ja nende muutumine ajas on korrapäratu.
Müra – ebatõenäoline,et kaugemale kui 50 m on väiketuulike müra kuulda
Mürarikastes töökeskkondades on töötajate omavahelise suhtlemise võimalused väga tähtsad.
Müra on kõikidele teada, nii töötajatele kui mittetöötajatele.
Müra on soovimatu heli ja selle valjust mõõdetakse detsibellides.
Müra - Igasugune heli, mis on soovimatu või mõjub häirivana.
Müra on tervisele kahjulik Inimene saab ennast kaitsta eriliste
Müra - heli, mis sisaldab peaaegu kõiki kuulmispiiri sagedusi.
Müraks nimetatakse korrapäratu sageduse ning amplituudiga heli.
Müra on heli, mis tekib heliallika korrapäratul võnkumisel.
Müra on korrapäratu sageduse ja amplituudiga soovimatu heli.
Müraallikana on mõõdetud kummagi auto kõige suuremat müraallikat.
Müra on liigvali, ebameeldiv või sageli segav heli.
Müra - informatsiooni kulgemise häired infokanalis
Müra – see, mis meie jaoks on ebameeldiv hääl.
Müra on laia spektriga ärrituste poolt tekitatud.
Müra on heli, mis on häiriv, vali ja ebameeldiv.
Müraallika alla on võimalik asetada helisummutavad alused.
Müra on liiga vali, ebameeldiv või segav heli.
Müra - Kasutada kõrvatroppe või kõrvaklappe.
Mürapidavus on oluline, kui välismüra foon on kõrge
Müra - Liigne müra võib kahjustada kuulmist.
Müra põhiomadused on helivältus, helitugevus ja tämber.
Müra - ja tehnoloogiline hüdroisolatsioon.
Müra suhtes on vastuvõtlikumad vanad inimesed.
Müra - шум Nael(ad)-гвоздь(и)
Vote UP
-1
Vote DOWN
Müramismäng – mängu kaklus ja tagaajamine võib tuleneda tarmukast füüsilisi tegevusi hõlmavast mängust, mida vanemad oma väikelastega sageli ette võtavad, näiteks kõndimine, õhkuheitmine või laste järel roomamine.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Müraks nimetatakse väliskeskkonna juhuslikku mõju, mis avaldab mõju süsteemi väljundile, muutes selle juhuslikuks, kuid mida ei ole võimalik või ei vaadelda kui süsteemi sisendeid.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Müra - situatiivsed, semantilised ja füüsilised tegurid, mis takistavad kommunikatsiooni protsessi sujuvat kulgemist.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun