Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Mutageenid on mutatsioone põhjustavad erinevad tegurid, mis jaotatakse bioloogilisteks (viirused, bakterite ja hallitusseente toksiinid, taimsed alkaloidid), keemilisteks (tugevatoimelised alused ja happed, mitmesugused orgaanilised ühendid, osa olmekeemia tooteid, paljud ravimid) ja füüsikalisteks (kiirgused; röntgen- ja ultraviolettkiirgus → radioaktiivne kiirgus). Kaksikud on ühes emakas ühel ajal arenenud järglast.
Mutageenidel on kvalitatiivne toime (ka väga väike kogus võib põhjustada mutatsioone). Bioloogilised mutageenid  Vead DNA kahekordistamisel  Viirused  Toksiinid (aflatoksiin hallitanud pähklitel) Keemilised mutageenid  Asbest  Osoon O3 -> O2 + O!!!  Erinevad tugevatoimelised orgaanilised ja anorgaanilised kemikaalid Füüsikalised mutageenid
Mutageensem on kemikaal, seda suuremal hulgal tekib bakteripopulatsiooni revertante (bakterirakke, kes on võimelised kolooniaid moodustama histidiini-vabas keskkonnas). Selleks, et tekitada algsetest kemikaalidest metaboliite, mis võiksid olla potentsiaalsed mutageenid, töödeldakse uuritavaid kemikaale enne bakterikultuurile lisamist roti maksa ekstraktiga.
Mutagenees - protsess, mille käigus toimuvad muutused organismi DNA järjestuses (mutatsioonid), mis jäävad genotüüpi püsima Transgenees- protseduur transgeensete organismide saamiseks (loomadel nokaut) +- suurem saagikus, uued ravimid, keskkonna saastuse vähenemine - - väheneb looduslik mitmekesisus, maitseomaduste halvenemine
Mutageen – loetakse mõjurit, mis on kvalitatiivse toimega: ka väga väike mutageeni doos võib põhjustada mutatsiooni.
Mutantne dna on replikatsioonil tavaliselt sama stabiilne kui selle lähtevorm, mistõttu mutatsioon kopeeritakse DNA replikatsioonil. Geenmutatsioonid jaotatakse järgmiselt: 1. Tähenduslikud mutatsioonid, mille puhul muutub koodoni tähendus ning geneetilise informatsiooni sisu DNA molekulis.
Mutatiivseks ehk mutatsiooniliseks muutlikkuseks: *muutusi kutsuvad esile väliskeskkonna juhutegurid *mutageen-väliskeskkonna tegur, mis põhjustab muutusi isendi genotüübis *mutatsioon – muutus raku geneetilises materjalis *mutant – pärilike muutustega isend
Mutageenide klassifikatsioon - 1)füüsikalised muatgeenid (1925 Nadson, Filippov) *ioniseerivad kiirgused: -gammakiired (elektromagneetilised) -röntgenkiired (elektromagneetilised) -neutronid [( korpuskulaarsed )α-osakesed; β-osakesed] 2)keemilised- (1946 Rapoport.
Mutagenees - protsess mille käigus toimuvad muutused DNA järjestuses spontaalne mutagenees - iseeneslik mutatsioon industreeritud mutagenees- mutatsioon mis on iseeneslikult esile kutsutud kromomosomaalsed mutatsioonid-kromosoomi struktuuri muutus
Mutagenees on suhteliselt väikese arvu aluspaaride muundumine (transformatsioon) või lisandumine (eemaldumine). Mutatsioonide teke on mutagenees, sellise toimega ained aga mutageenid. Näiteks DNA-s asendatakse üks aluspaar mingi teisega.
Mutageenid –  ained või tegurid, mis kutsuvad esile mutatsioone; bioloogilised (viirused, bakterid,  hallitusseente toksiinid), füüsikalised (kiirgused, müra, vibratsioon), keemilised (alused, happed, 
Mutageenne aine - toksiline aine, mis võib põhjustada geenide mutatsioone 33. Mutualism (sünergism) – e sümbioos – kahe organismi vaheline suhe, mis on mõlemile kasulik ja vajalik – üks ilma teiseta ei saa elada.
Mutatante alleel on retsessiivne ning tema kõrval on samal ajal homoloogiline dominante alleel. (Einma 2009). Samas mõnikord, kui ainult ühel geenil geenipaarist on mutatsioon, võib juba siis ilmneda erinevusi.
Mutatiivne muutlikkus – muutused geenide ja kromosoomidega: • Mutatiivse muutlikkusega on tegemist siis, kui juhuslikult, tavaliselt väliskeskkonna mõjul toimuvad muutused geenide või gromosoomide arvus.
Mutageenid on radioaktiivne,röntgen- ja ultraviolettkiirgus. Tegureid, mis kutsuvad esile vähktõve teket, nimetatakse kantserogeenideks.Valdav osa mutageene on samaaegselt kantserogeenid.
Mutageen - mutatsioone tekitav tegur bioloogilised mutageenid -(viirused, bakterid) füüsikalised mutageenid--(kiirgused, vibratsioon, müra) keemilised mutageenid-(ravimid, kemikaalid)
Mutageenneaine on aine ja valmistis, mis hingamisteede või seedeelundite kaudu organism sattudes võib esile kutsuda pärilikke geneetilisi defekte või suurendada nende esinemissagedust.
Mutageenid – mutatsioone tekitavad või nende ilmumise sagedust suurendavad organismivälised tegurid – gamma- ja röntgenkiirgus, keemilised ühendid (alkaloidid), viirused.
Mutageenne aine - mutatsioone tekitavad või nende ilmumise sagedust suurendavad organismivälised tegurid – gamma- ja röntgenkiirgus, keemilised ühendid (alkaloidid), viirused.
Mutagen - mutatsioone põhjustavad tegurid kombinatiivne muutlikus - teine päriliku muutlikuse vorm, mis on kõige rohkem levinud suguliselt paljunevatel organismidel.
Mutatiivne muutlikkus - Muutus geenide või kromosoomide ehituses, kromosoonide arvu muutused.Mõjutatav välisteguritest või isetekkelised, nimetatakse mutatsiooniks.
Mutatiivse muutlikkusega on tegemist siis,kui juhuslikult, tavaliselt väliskeskkonna mõjul toimuvad muutused geenides v kromosoomide ehituses või kromosoomide arvus.
Mutageen - tegur, mis eelistatult põhjustab mutatsioone, on kvalitatiivse toimega - ka väga väike kogus mutageeni võib mutatsiooni põhjustada.
Mutageen – tegur (keemiline, bioloogiline v füüsikaline), mis suure tõenäosusega põhjustab mutatsioonide teket, sõltumata mõju ulatusest.
Mutatiivne muutlikkus - muutused geenide ja kromosoomidega Kombinatiivne muutlikkus-geenide ja kromosoomide ümberkombineerumine sugurakkudes ja viljastumisel
Mutantsioonisiire - geeninokaudi peamisi tehnoloogiaid; suunatud mutagenees, s.t. rikutud struktuuriga geeni siirdamine raku normaalse geeni asemele
Mutageen - tegur, mis põhjustab mutatsioone eos- üherakuline ja paksu kestaga kaetud struktuur, mille abil toimub eoseline paljunemine
Mutageenide nimestus on suur hulk kemikaale, kindlad ravimid ja füüsikalisi faktoreid nagu kõrge temperatuur gonaadidele ja ioniseeriv kiirgus.
Mutatsioon - Juhuslik muutus kromosoomide ehituses või arvus, sõltuvalt rakutüübist võib see järglastele edasi kanduda või mitte.
Mutageen on mistahes füüsikaline või keemiline tegur, mis suurendab mutatsioonide sagedust üle spontaanse mutabiilsuse taseme.
Mutantne alleel on enamasti retsessiivne. Otsemutatsioonide sagedust tähistatakse tavaliselt u abil, pöördmutatsioonide sagedust aga v
Mutantne dna on replikatsioonil tavaliselt sama stabiilne kui selle lähtevorm, mistõttu mutatsioon kopeeritakse DNA replikatsioonil.
Mutantsed alleelid on üldjuhul kahjulikud ning esinevad populatsioonis väga madala sagedusega, kuna need elimineeritakse sealt kiiresti.
Mutageen - mutatsiooni põhjustaja +sordiaretus Meditsiin ja geneetika Monogeensed haigused (pärilikud) Tsüstiline fibroos
Mutageen - mutatsioone tekitav tegur võivad olla mitmesugused keemilised ühendid, füüsikalised ja bioloogilised tegurid.
Mutatiivne muutlikkus on muutused geenide ja kromosoomidega.Mutatsioonid tekivad iseenesest või põhjustavad neid erinevad mutageenid.
Mutatiivne muutlikkus on siis, kui väliskeskkonna mõjul toimuvad muutused geenide või kromosoomide ehituses või kromosoomide arvus.
Mutageen - tegur, mis põhjustab mutatsioone- kvalitatiivse toimega- ka väga väike kogus võib põhjustada mutatsiooni.
Mutatiivne muutlikkus e. mutatsiooniline muutlikkus, geneetilise muutlikkuse osa, mis on tingitud mutageneesist populatsioonis.
Mutageen - Mutatsioone tekitavaid keskkonnategureid eos- erilised üherakulised struktuurid, mida katab paks kest
Mutah - ajutine abielu Šaaria ja koraan arenevad koos ühiskonnaga Iraagis jõhkralt rõhutud Saddam Husseini
Mutageenid on näiteks: radioaktiivne kiirgus, viirused, keemilised ühendid, narkootikumid, mõned ravimid jne.
Mutantidel on muutus väline (fenotüübiline). a. Geenmutatsioon – tekib geeni nukleotiidide rea muutusel.
Mutageenne aine – mutatsioone tekitavad või nende ilmumise sagedust suurendavad organismivälised tegurid –
Mutans - kapsel kleebib bakteri hamba pinnale, suhkru käärimisel moodustuv piimhape tekitab kaariest.
Mutageen - biloogiline,keemiline või füüsikaline tegur mis põhjustab organismi rakkudes mutatsioone.
Mutageenid on faktorid, mis mõjutavad geeni tuhandetes kordades suurema sagedusega kui tavaline keskkond.
Mutantsetel hiirtel on kängu jäänud, neid on arvuliselt vähem ning nad ei tooda vajalikes kogustes dendriite.
Mutabiilsus on replitseeruvate geneetiliste struktuuride (geenide, genoomide) omadus muutuda, muteeruda.
Mutageenid – atsetoon – muudavad inimese päritavaid omadusi, võivad sündida vigased lapsed;
Mutageenid – mutatsioone tekitavad keskkonnategurid (nt.kiirgused, viirused, tugevad happed jne)
Mutageeniks on taimekaitsevahend DDT (halogeenderivaat) ning lisaks sellele mitmed raskemetallid.
Mutageene on kaks: a) Spontaansed – tegurid on organismi sisesed ja esinevad raku tasandil.
Mutageenid - vähki tekitavad ained (näiteks mitmed kemikaalid, ravimite üleannustamine).
Mutabiilsuse põhjuseks on geneetiliste elementide replikatsiooni, rekombinatsiooni ja lahknemise vead.
Mutageenid - tegurid, mis kutsuvad esile mutatsioone (bioloogilised näiteks viirused).
Mutatiivne muutlikkus – muutused geenide või kromosoomide ehituses, kromosoomide arvu muutused.
Mutatiivseks - muutused geenide või kromosoomide ehituses, kromosoomide arvu muutused ja
Mutagenees on mutatsioonide tekke protsess,mis onn kas spontaanne või indutseeritud.
Mutageenide vältimine e. Geneetiline keskkonnakaitse, sugulusabielude keelustamine, sünnieelne
Mutageen - mutatsioone põhjustav füüsiline, keemiline või bioloogiline tegur.
Mutageenide erivormiks on kantserogeen – mutageen, mis põhjustab halvaloomulisi kasvajaid.
Mutatiivne muutlikus - muutused geenide või kromosoomide ehituses või kromosoomide arvus
Mutatiivse muutlikus - muutused pärilikkuses aines ja muunudsed geenides ja kromsoomides.
Mutageenid on organismivälised tegurid, mis põhjustavad mutatsioonide teket.
Mut – Raisakotkas – jumalanna valitseva vaarao jumaliku ema kujul.
Mutandid on samuti tundlikud statsionaarsest faasist väljumise suhtes.
Mutageenne aine on toksiline aine, mis võib põhjustada geenide mutatsioone.
Mutageenid on tihti ka kantserogeense ehk vähki tekitava toimega.
Mutatsioon –  Muutused kromosoomide v geenide struktuuris.
Mutageen - on tegurid,mis kutsuvad esile mutatsioonide teket.
Mutageen - on mutatsioone põhjustav tegur (jagunevad 3-ks.:
Mutageneesi mehhanismid on kantserogeneesi mehhanismidega üsna sarnased.
Mutagenees – tekitab uusi alleele ja vahel ka uusi geene.
Mutatsioon - Vead replikatsioonis tekitavad mutatsioone.
Mutageen – mutatsioone esile kutsuv aine v tegur.
Mutantoperaator on selline, millele repressorit ei seostu.
Mutageen – tegur, mis kutsub esile mutatsiooni.
Mutageenid - tegurid, mis põhjustavad mutatsioone.
Mutageen –  mutatsioone esilekutsuv tegur.
Mutatiivne muutlikkus - geenmutatsioon DNA-s esinev muutus.
Mutatiivne muutlikkus – muutused geneetilises materjalis.
Mutageenid on mutatsioone põhjustavad tegurid.
Mutageenide abil on siiski omad negatiivsed küljed.
Mutageen - mutatsioone põhjustavad tegurid
Mutageen –  Mutatsioone tekitav tegur.
Mutageenid – mutatsioone tekitavad tegurid.
Mutamur – muto, mutavi, mutatum, mutare.
Mutageen on mutatsioone esilekutsuv tegur.
Mutageenid – Mutatsioone põhjustav tegur.
Mutageen – mutatsiooni põhjustav tegur
Mutante nimetatakse siis revertantideks.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Mutageen - mutatsiooni tekitav tegur(benseen, raskemetall) Vähktõve tekitajad- kantserogeenid generatiivne mutatsioon- kanduvad edasi järglastele somaatilised mutatsioonis-tekivad keharakkudes, kanduvad edasi vegetatiivsel paljunemisel
Mutageen - mutatsioone tekitav tegur.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Mutageen - Bioloogiline, keemiline või füüsikaline tegur, mis põhjustab organismi rakkudes mutatsioone (muutusi pärilikkusaines)
Vote UP
-1
Vote DOWN
Mutageenne toime on kumuleeruv: mutatsioonisageduse tõusu seisukohalt on ükskõik, kas



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun