Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Morfoloogilised tunnused – kuju ( pulgakujulised, ümarad, keerdunud, komakujulised mikroobid ). Suurus, pikkus, läbimõõt, ümaratel bakteritel diameeter; mobiilsus ( liikuvad ja liikumatud ), kolooniad, kolooniate suurus ja värvus, värvumine grammi järgi, spooride moodustumine ( spoore moodustavad ja mittemoodustavad bakterid ). Füsioloogilised ja bioloogilised tunnused – hapniku vajadus, kasvu temperatuur, toitainete vajadused, ainevahetuse saadused, pH ja ensüümide moodustumine.
Morfoloogiaotsuseid 1994 - 1997 (magistrant, korsten, aula, politseinik, põhiarvsõnade käänamine jm) • nimekorraldus (Eesti ja väliskohanimed, ümberkirjutusreeglid, võõrnimede hääldus) • [vahekokkuvõte: Kirjakeele teataja II 1993-2000. ES 2000] • jaapani sõnade kirjutamisest 2008 • Internet ja internet 2008 • peale ja pärast 2009
Morfoloogiliselt on eesti keeles kaht tüüpi sõnu: 1) struktuuri alusel jaotatuna tüvisõnad, liitsõnad ja tuletised (viimased kaks koosnevad mitmest leksikaalsest morfeemist); 2) vormi alusel eristatakse muutuvaid ja muutumatuid sõnu, sõltuvalt sellest, kas need muutuvad lauses kasutamisel.
Morfofoneem – esindab omavahel variatsioonisuhtes olevaid foneeme Morfofonoloogilised realisatsioonireeglid – kirjeldavad missugustel tingimustel ja mis kujul morfofoneemid realiseeruvad Leksikaalselt määratud allomorfid – allomorf esineb vaid koos kindla lekseemiga.
Morfoloogiline analüüs on keerukam kui süntees, sest analüüsil mängib kaasa ka kontekst, nt homonüümsete sõnavormide tuled ja tuled tuvastamisel kord verbivormina - «Sina tuled linna» -, kord substantiivivormina (nimisõnavormina) - «Linna tuled paistavad kaugele».
Morfoloogia - arutlemine ‹12: -mise ›; efektiivne ; president . Rektsiooni kohta- kaasnema ‹51; millega›; baseeruma <51; millel>; dateerima <55; mida millega>
Morfoloogia – Diakroonia / sünkroonia; keele dünaamika / staatilise seisundi kirjeldamine; analüüsi ja sünteesi suund; deskriptiivne / normatiivne, teoreetiline / rakenduslik lähenemine Morfeemide varieerumine.
Morfoloogia on tihedalt seotud kirjakeele morfoloogiaga, kuid süntaksi osa on pigem kõnekeelne. See tähendab, et laused on üldiselt lühikesed ja sarnanevad suulise kõne lausetele. (Hennoste, Pajusalu 2013: 85)
Morfotaktikaks nimetatakse morfeemiklasside järjestust sõnas ja seda reguleerivaid piiranguid. Keeltes, milles on rohkesti muutevorme, märkas Bybee järgmisi morfotaktilisi universaale või universaalseid tendentse.
Morfo - FUNKTSIONAALSED MUUTUSED NÄRVI-LIHASAPARAADIS VANANEMISEL / SARKOPEENIA •lihasatroofia • Sarkopeenia on põhjustatud nii hormonaalsetest nihetest kui ka kehalise aktiivsuse langusest vanemas eas
Vote UP
-1
Vote DOWN
Morfofonoloogiline varieerumine – morfeemide allomorfide häälikuvarieerumine Fonoloogiliselt tingitud varieerumine – morfeemi allomorfi häälikuvariatsioon mille määravad fonoloogilised tegurid s.o häälikuümbrus – automaatne varieerumine Grammatiliselt tingitud variatsioon – allomorfide ja nende morfofonoloogiliste variatsioonide teise liigi määravad ümbritsevate lõppude ja/või tüvede grammatilised
Morfoloogilistel seostel on seega kaks toimetasapinda: m¨rgi kuju a tasandil (rida B lk. 72) ja m¨rgi t¨henduse tasandil (rida D lk. 73). Sellist a a ulesehitust v˜iks p˜hjendada j¨rgmiselt: ¨ o o a
Morfoloogias on omastaval käändel äärmiselt oluline roll, kuna temast moodustatakse peaegu kõigi teiste käänete vormid Ainsuse NIMETAVA, OMASTAVA JA OSASTAVA käände kasutamine - tabel
Morfoloogia üksused - > sõnad ja morfeemid. Süntaksi üksused -> laused, fraasid ja sõnad (peasõnad koos laienditega). Vormilised allsüsteemid – fonoloogia, morfoloogia, leksikon ja süntaks.
Morfoloogilised opositsioonid on tihti sellised, et üks opositsiooni liige on tunnuseta ehk substantsita, “null”. Nullmorfi nimetatakse vahel ka peitmorfiks vastandina nähtavatele
Morfosüntaks - praktikas on süntaksit ja morfoloogiat raske teineteisest lahutada, kuna lause osade vahelisi suhteid väljendatakse ka morfoloogiliste vahenditega.
Morfoloogiline analüüs - . . . vastupidises suunas toimuv protsess: mingi fonoloogilise järjendi leksikaalse ja grammatilise tähenduse tuvastamine ehk kindlaks tegemine.
Morfoloogia ehk vormiõpetus uurib sõnade ehitust nende morfoloogilistest osistest – morfeemidest – lähtuvalt. Morfeem on väikseim tähendusega üksus.
Morfoloogiline analüsaator on programm, mis sõna vormist lähtudes määrab selle sõna struktuuri (nt. tüvi, järelliide, lõpp), sõnaliigi ja käände või pöörde.
Morfoloogiliselt on siin rühmas 1. ebakorrapärased pulgad ja mikrokokid, 2. bakterid, kelle elutsüklis on pulk-kokk-pulk tsükkel ja 3. mütseeliga vormid.
Morfoloogilis - anatoomilised: eluvorm, kasvukuju, kasvukiirus, aastarõngaste laius, lehtede suurus, võsude puitumise määr, kattetugede tugevus.
Morfoloogilis - anatoomilised kohastumised Keemiline kaitse Herbivooria kombineerub konkurentsiga - herbivooria tõstab taimekoosluse liigirikkust
Morfoloogia – vormiõpetus, grammatika valdkond, mis uurib grammatilisi vorme; õpetus sõnade grammatilistest koostisosadest.
Morfoloogilisi muutekategooriaid nimetatakse sekundaarseteks grammatilisteks kategooriateks, kuna need sõltuvad morfoloogilisest sõnaklassist.
Morfoloogia ehk vormiõpetus uurib sõnade ehitust nende morfoloogilistest osistest – morfeemidest lähtudes.
Morfoloogiline tüpoloogia – E. Sapir - keelte jaotamine morfoloogilise sünteesi astme ja morfoloogilise tehnika alusel.
Morfofoneem - sümbol, mis märgib, et selles kohas toimub foneemide vahetus morfoloogia e. vormiõpetus.
Morfoosid - Kriitilistel perioodidel tekkida võivad fenotüübilised muutused keskkonnategurite mõjul
Morfoloogia – sõnaliigid: sõnaliigi puhul tuleb arvesse võtta ka tähendust ja tekstifunktsiooni.
Morfogeen on aine/ühend, mis kontsentratsioonist sõltuvalt määrab ära rakutüübi identiteedi.
Morfoloogilised sele - u o tused on kakskeelsetes s˜nastikes vastuolulised v˜i puuduvad ko- o o guni.
Morfo - a loogilises m˜ttes v˜iks laen t¨hendada n¨iteks seda, et kasutades o o a a
Morfotaktikaks nimetatakse morfeemiklasside järjestust sõnas ja seda reguleerivaid piiranguid.
Morfoloogiline teisend - ehk VORM erineb oma liigi isenditest mingi konkreetse välistunnuse poolest.
Morfoloogia - vormiõpetus; uurib morfeemide moodustamist ja nende ühendamist sõnadeks.
Morfoloogiline loomulikkus - keerulisemat sisu kodeeritakse keerulisemalt, lihtsamat sisu lihtsamalt.
Morfotaktika – morfeemiklasside järjestus sõnas ja seda reguleerivad piirangud
Morfoloogia – vormiõpetus, mis uurib sõnade ehitust morfeemidest lähtudes.
Morfoloogiliseks paradigmaks nimetatakse kategooriate alusel korrastatud sõnavormide hulka.
Morfo - FUNKTSIONAALSED MUUTUSED NÄRVI-LIHASAPARAADIS VANANEMISEL
Morfo - FUNKTSIONAALSED MUUTUSED LIIKUMISAPARAADIS VANANEMISEL
Morfoloogia – uuritakse kas esineb pea-, kaela ja sabaosa defekte.
Morfo - FUNKTSIONAALSED MUUTUSED NÄRVISÜSTEEMIS VANANEMISEL
Morfoloogia ehk vormiõpetus käsitleb ühe sõna pikkusi üksusi.
Morfoloogia on õpetus, mis uurib elusolendite vorme ja ehitust.
Morfoloogia on eraldatud süntaksist, süntaks on semantikavaba.
Morfonoloogiline vaheldus - morfoloogilistel põhjustel foneemide vaheldumine
Morfoloogia – teadus, mis uurib organismide välisehitust.
Morfotaktika - määrab morfeemide omavahelist järjestust
Morfoloogia poolest on eesti keel aglutineeriv-flekteeriv keel.
Morfoloogia - anatoomia versus molekulaarsed tunnused.
Morfoloogiliselt on erinevused keelte vahel väga suured.
Morfoloogia – sõnade sisestruktuuri allsüsteem
Morfoloogia - , süntaksi-, ja semantikatasandil.
Morfotaktika – morfeemide järjestuse uurimine
Morfogenees - kudede ja organite moodustumine.
Morfoloogia - uurib organismide välisehitust.
Morfoloogiline tunnus – kategooria nimetuse kasutamine
Morfoosid - fenotüübilised muutused.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun