Monosahhariidid - ehk lihtsuhkrud, on madalmolekulaarses ühendid, kus süsiniku aatomite arv molekulis on enamasti 3 kuni 6 (Näiteks: riboos, trioos, pentoos). Moondeline areng - selgrootutel ja mõnedel selgroogsetel esinev areng, mille korral vastsündinu erineb oma ehitusplaanilt täiskasvanud organismist ja muutub selliseks alles läbi vahestaadiumite.
Monosahhariididest tähtsaimad on riboos (RNA monomeer) ja desoksüriboos (DNA monomeer), glükoos ja fruktoos on energia saamiseks ja disahhariididest sahharoos (koosneb glükoosist ja fruktoosist), maltoos (koosneb kahest glükoosi molekulist), laktoos (glükoosist ja galaktoosist) ning neid on vaja samuti energia saamiseks.
Monosahhariidid ehk lihtsuhkrud täidavad organismides olulist energeetilist funktsiooni, kuuluvad nukleiinhapete koostisse ning on oligo- ja polüsahhariidide “ehituskivideks”. Monosahhariidid erinevad üksteisest stereostruktuurilt ja seetõttu on neil erinevad omadused.
Monosahhariidid – ehk lihtsuhkrud, on Neuraalne regulatsioon – närvisüsteemi madalmolekulaarses ühendid, kus süsiniku aatomite vahendusel toimuv loomorganismi elundite ja arv molekulis on enamasti 3 – 6 (Näiteks: riboos, elundkondade talitluste regulatsioon.
Monosahhariidid on orgaanilised ühendid, milles süsiniku aatomite arv on enamasti 3-6. Olulisemad neist riboos, desoksüriboos (3C) ja glükoos, fruktoos (6C). Oligosahhariidid on madalmolekulaarsed, mis on moodustunud 2-3 monosahhariidi omavahelisel ühinemisel.
Monosahhariidid e. lihtsuhkrud on madalmolekulaarsed ühendid, milles süsinikuaatomite arv on 3-6. 5 C-ga = riboos ja desoküriboos 6 C-ga = glükoos ja fruktoos 10. OLIGOSAHHARIIDID on madalmolekulaarsed ühendid, mis on tekkinud 2-3 monosahhariidi ühinemisel.
Monosahhariidid – molekulis (3-7) 5-6 C aatmonit a. Glükoos – C6H12O6 ÕPI PÄHE (nt õpik lk 29!!!!) b. Fruktoos - C6H12O6 maitse poolest magusam kui glükoos c. Riboos ja desoksüriboos 2. Oligosahhariid: liitsuhkrud (molekul 2-10 monosahh.
Monosahhariid – madalamol. org. ühend, mille süsiniku arv on 36ni. Riboos – 5 süsinikuga suhkur, kuulub RNA koostisse. Desokuriboos – kuulub DNA koostisse.
Monosahhariidid EHK LIHTSUHKRUD • Väga aktiivsed ja reaktsioonivõimelised • Glükoos-viinamarjasuhkur • Taimedes säilitatakse tärklisena ja loomses organismis glükogeenina.
Monosahhariid - ehk lihtsuhkrud, on madalmolekulaarses ühendid, kus süsiniku aatomite arv molekulis on enamasti 3 – 6 (Näiteks: riboos, trioos, pentoos).
Monosahhariidide d - ja L- isomeerid: L- ja D-isomeeride eristamise aluseks on hüdroksüülrühma ruumiline paiknemine asümmeetrilise süsiniku aatomi juures.
Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk). Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).
Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu! Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.