Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Membraanhüdrofoorid on ühendatud enamike pumbatüüpidega. Oma efektiivsuselt vastab membraanhüdrofoor ligi 3 korda suuremale tavalisele hüdrofoorile.
Membraan – kaitse-, ainevahetus-,ehitus-, infovahetus- (impulsid), seob rakud kudedeks a)aktiivtrantsport – vajab lisaenergiat b)pasiivtrantsport – ei vaja energiat Golgi kompleks – (membraanne) valgusünteesi lõpetamine ja sihtpukti trantsportimine , lüsosoomide teke , rakumembraani osade tootmine
Membraanipumbad - Transmembraansed valgud, mis viivad erinevaid ioone vastu nende kontsentratsioonigradiente; ATP-aasid- kasutavad transpordiks ATP energiat; Ei moodusta poore vaid ioonide liikumine läbi konfomatsiooniliste muutuste; 4 klassi; Vastutavad membraanipotentsiaali tekke eest koos ioonkanalitega.
Membraan on kinnitatud perliidiga täidetud vineerist kastide külge, mis moodustavad esimese soojusisolatsiooni kihi, mille paksus võib olla kuni 200 mm. Esimese isolatsioonikihi välispoolse pinna külge on kinnitatud teine barjäär, mille ehitus on analoogiline esimese barjääri ehitusega.
Membraanipotensiaali olemasolu on rakkude normaalse talitluse põhilisi tingimusi. Kõik nimetatud ioonid omavad keskset rolli ka osmootse tasakaalu regulatsioonis, mõjutades seeläbi veebilanssi nii rakkude ja rakkudevälise ruumi kui ka organismi kui terviku tasandil.
Membraanfiltrites on filtreerivaks elemendiks väga peenikeste pooridega memdbaanid (ava 0,4- 0,6 µm). Membraanfiltreid kasutatakse vahetult enne villimise seadmeid, filtreeritud õlle filtreerimiseks, et hoida ära sekundaarset infektsiooni.
Membraanid on omavahel tihedalt ühendatud valguliste struktuuride vahendusel (tiheliidus). Läbi tiheliiduse suunatakse elektriimpulss otse ühelt rakult teisele, signaali ülekandumine toimub otse ilma keemiliste vahendajateta.
Membraani bilipiidkiht on ebasümmeetriline Bilipiidkihi eksoplasmaatilises pooles osas on glükolipiidid, fosfatidüülkoliin ja sfingomüeliin, tsütoplasmaatilises pooles aga fosfatidüülseriin ja fosfatidüületanoolamiin.
Membraani küljes on mähis, mis elektrivoolu mõjul muutub elektromagnetiks. Magnetilised vastastikmõjud mähise ja kesta küljes oleva püsimagneti vahel põhjustavad mähise ja selle küljes oleva membraani võnkumist.
Membraani omavõnkesagedus on valitud sama mis detonatsioonl . Detonatsooni tekkimisel tekib membraani võnkumisel resorants , mis antakse edasi piesoelektrilisele elemendile . Elemendis genereeritav vahelduvpinge antakse arvutile.
Membraan - pneumokamber. Eelised on sujuv lülitus, võimalus energia akumuleerimiseks resiivrisse, madalamad tugevusnõuded elementidele ja tihenditele, lihtsam hooldada, lekkimise korral ei saasta keskkonda.
Membraani sopistised ehk mesosoomid suurendavad mebraani pinda(bakterites sisemembaanistiku pole) ja on kinnituskohtadeks teatud kohtadele( fotosünteesivatel bakteritel kinnituvad pigmendid). 6. Tsütoplasma on anorg.
Membraan - õhuke fosfatiididest ja glükolipiididest moodustunud lipiidide kaksikkiht, mis eraldab rakku teda ümbritsevast keskkonnast ning reguleerib molekulide voolu rakust välja ja raku sisse.
Membraanipotensiaal on elektrilise potensiaali erinevus plasmamembraani sise- ja väliskihi vahel, mille tagab transporterite töö. Membraanipotensiaali tekitavavd K + kanalid, kuna nad on tavaolekus avatud.
Membraani sulamistemperatuuriks nimetatakse temperatuuri, mille juures toimub faaside üleminek (St. membraan läheb liposoomide lahuse kuumutamisel geelisarnasest struktuuri faasist üle mobiilsemasse vedelasse faasi).
Membraan - kaitse, ainevahetus, kest- kaitse • Mis tähtsus on plasmiididel? Plasmiidid sisaldavad geene, mis on vajalikud bakteri kasvukeskkonna eripärast tulenevate ensüümide sünteesiks.
Membraan - seoseline sensor/transmitter, mis edastab signaali ArcA vastuvõtja/regulaatorile. 1 ArcB ei taju hapniku, vaid oksüdatsiooni ja reduktsiooni taset membraan-seotud kinoonide abil.
Membraanilt on nende transport aga energiat nõudev, seotud spetsiaalsete mehhanismidega. Polaarsete ja elektriliselt laetud substantside transport läbi lipiidmembraanide on aga väga aeglane.
Membraan - ;hammasrataspump. c)Jugapumbad- pumpamine toimub mingi teise vedeliku, auru või gaasi joakineetilise energia arvel. Kasutatakse nii otseselt pumpamiseks kui ka ainetesegamiseks.
Membraanis on ka antiport ATP/ADP, mis transpordib peremeesrakust ATP-d ja annab vastu ADP (samasugune antiport ka klamüüdiatel). Seega saab peremeesraku ATPd kasutada energiaallikana.
Membraanid - fosfolipiidid, steroidid Energia depoo - rasvad, õlid Signaali ülekanne - intratsellulaarsed messengerid Hormoonid Kofaktorid ensümaatilistes reaktsioonides Pigmendid
Membraanides on ensüümkompleksid, millega tagatakse aine transport läbi membraani ning samaaegne muundamine membraanides paiknevad ka pigmendid nt kloroplastid, mitokondrid
Membraanipotentsiaal on membraani erinevatel külgedel esineva elektriliste potentsiaalide vahe, mis on tingitud laetud osakeste erinevast konsentratsioonist kummalgi pool membraani.
Membraanide valgud – Vahetult endomüüsiumi alla jääb lihasraku plasmamembraan ehk sarkolemm. Sarkolemm ümbritseb lihaskiudu, selle otstes ühineb ta aga kõõlustega.
Membraani puhul on keemiline potentsiaal iga iooni suhtes erinev sõltuvalt tema kontsentratsioonist, aga elektriline potentsiaal on kõikide ioonide jaoks ühesugune.
Membraan on parajalt “vedel”. Et membraan oleks madalal temperatuuril plastiline, peab temas olema rohkesti küllastumata ja lühikese ahelaga rasvhappeid.
Membraanide moodustamiseks on see hea, sest molekulid paiknevad korrapäraselt (hüdrofoobsed sabaosad on koondunud üksteise poole) ja moodustavad veevaba lokaalse keskkonna.
Membraan on otseses ühenduses tsütoplasmavõrgustiku membraaniga ja seda vōib vaadelda kui tsütoplasma võrgustiku spetsialiseeritud osa. 12
Membraanipotentsiaal on elektrilise potentsiaali erinevus plasmamembraani sise- ja väliskihi vahel, mille tagab transporterite töö. Tekitavad K+ kanalid.
Membraane biorektor on reaktor,mis membraan on lisatud sel sünergiliselt erinevaid funktsioone, mis täitvaid suurendada üldist protsessi teostatakse.
Membraan permeabiliseeritakse ehk muudetakse läbilaskvaks detergendiga (Triton-X-100, saponiin, jt.), et antikehad rakku ja eelkõige rakutuuma pääseksid.
Membraanipotensiaal on negatiivne, st tsütoplasma poolne külg on negatiivsem väliskülje suhtes/ tsütosoolis on negatiivsete ioonide ülekaal.
Membraan - , rootor-, siiber- (ehk lamellpumbad), kruvi- ja mootori kiiruse muutmist, näiteks asünkroonmootorite puhul voolikpumbad.
Membraan on lipiididest ja valkudest koosnev vedel "mosaiik", kusjuures lipiidsed ja valgulised komponendid on pidevas liikumises.
Membraanipotentsiaal - ioonide kontsentratsioonide erinevus/ elektrokeemiliste potensiaalide erinevus raku sise- ja väliskeskkonna vahel.
Membraan on aksolemm, tsütoplasma on aksoplasma, algab perikaarüonist aksonikoonusega, kus puudub nissli substants.
Membraani sise - ja välispinna vahel prootonpotentsiaal, mis on rakule energiaallikaks (seda kasutatakse ATP sünteesiks).
Membraan - tüüpi hüdroisolatsiooni korral kantakse konstruktsiooni pinnale niiskuse sissetungi takistav materjal.
Membraan - seotud AK + AG interaktsioon käivitab antud antigeenini suhtes spetsiifilise B-raku klooni paljunemise.
Membraanis on valgulised kanalid, retseptorvalgud (ei läbi membraani) ja kolesterool (ainult loomsetes rakkudes).
Membraanelektroodid - ioonide liikumine membraani ühelt poolt teisele 92. Klaaselektrood, ehitus, skeem, tööpõhimõte.
Membraan - tüüpi d) hüdromehhaanilised 3. Pneumaatilised 4. Käsiajamiga 5. Mehhaanilise jõuallikaga.
Membraanid on raku välispiirdeks ning nad reguleerivad molekulide ja ioonide llikumist läbi selle piirde.
Membraaniga seondumine on oluline ka kromosoomi segregatsioonil, võimaldades tütarmolekulidel teineteisest eemalduda.
Membraani koostises on ka ensüüme, mis katalüüsivad erinevaid reaktsioone siin või sealpool membraani pinnal.
Membraanipotentsiaali langus ehk depolarisatsioon saavutab kriitilise lävipotentsiaali, siis tekib aktsioonipotentsiaal.
Membraani koostises on enamasti ühesugune). Peale selle sisaldavad loomaraku membraanid alati kolesterooli.
Membraan on ioongradiendi tekke eelduseks, mis omakorda energiseerib enamikku rakuprotsesse.
Membraan - seotud ja pika elueaga valgud lõhustatakse lüsosoomides, katepsiinide toimel.
Membraanil on kolm peamist eesmärki: kaitsta rakku, vahetatda infot ja transpotrida aineid.
Membraan on permeaabel (vett läbilaskev) ainult vee-, mitte aga glükoosi molekulidele.
Membraanis on hulk poore, mille vahendusel liiguvad rakutuuma ja tsütoplasma vahel ained.
Membraan on tavaliselt koonuse või kupli kujuga, kuid täpne kuju on tootja otsustada.
Membraanipotentsiaal - ioonide kontsentratsioonide erinevus raku sise- ja väliskeskkonna vahel.
Membraani potentsiaal – signaali levimine närvirakkude kaudu, lihasrakkude kontraktsioon jne.
Membraan - seoselised ja periplasmaatilised valgud, ekstratsellulaarsed valgud).
Membraanides on poorid, mille kaudu toimub ainete liikumine tuuma ja tuumast välja.
Membraan polariseerub – tema sisepinnal on negatiivne, välispinnal aga positiivne laeng.
Membraani laeng on positiivne väljaspool (rohkem Na+ ) ja negatiivne lihasraku sees.
Membraanid - Välismembraan, sisemembraan ja tülakoidide (lamellide)membraanid.
Membraanhüdrofoor on terasreservuaar, kus vesi on eelrõhuga ümbritsetud kummikotis.
Membraani ehituses on transportvalgud ning need osalevad ainete aktiivses transpordis.
Membraanide sees on poorid, mille kaudu toimub ainevahetus rakku ja rakust välja.
Membraan – Põhiosas koosneb fosfolipiidsest kaksikkihist ja valkudest.
Membraan - seoselist proteaasi ja spoIIGB, mis kodeerib σE prekursorit.
Membraan on barjäär, mis võimaldab ainult teatud osad läbida seda.
Membraan - rakku, organoide ümbritsev lipiididest ja valkudest kile
Membraani küljes on mähis, mis elektrivoolu mõjul muutub elektromagnetiks.
Membraani struktuurühenditeks on valgud ja lipiidid, millest tähtsamad on fosfolipiidid.
Membraan – ümbritseb, kaitseb, läbi selle transpordivad ained.
Membraani sise - ja välispinna vahel on elektriline potensiaalide vahe.
Membraanipotentsiaal - 80 mv -40mv-le, sellist pingemuutust korratakse sageli.
Membraan on sisse sopistunud ja moodustab harjakesi e. kristasid.
Membraani laeng on positiivne väljaspool ja negatiivne lihasraku sees.
Membraanides välis - ja sisemembraan, ruumid ka samad, mis mitokondritel.
Membraanid on struktuurid, mis piiritlevad kõiki elusaid rakke.
Membraanidega on ümbritsetud ka rakutuum ja mitmed rakuorganellid.
Membraanil on lookused kromosoomi ja plasmiidide kinnitamiseks.
Membraanid muidu on kõikjal sama ehitusega. Tuumas on karüoplasma.
Membraanipotentsiaali olemasolu on rakkude normaalse talitluse põhilisi tingimusi.
Membraan - tüüpi, d) ronitungrauad e hüdromehhaanilised.
Membraan on elastne • Molekulid liiguvad piki membraani.
Membraani sise - ja väliskülje vahel Na+ ioonide potentsiaal.
Membraani sisse - välja ning seega tekib dünaamiline tasakaal.
Membraanidest olulisim on basilaarmembraan, millel paikneb Corti elund.
Membraan - ül.laseb valikuliselt aineid läbi , kaitseb
Membraan on ühenduses endoplasmaatilise retiikulumiga.
Membraane – üldine funktsioon – stabiliseerimine.
Membraani mõju on analoogiline figuurse pressplaadi toimel.
Membraan on ühenduses tsütoplasmavõrgustikuga.
Membraane ümbris – koosneb lipiididest ja valkudest.
Membraan - vesi ei läbi aga gaasid läbivad.
Membraani koostises on membraanimolekulid RAKUORGANELLID
Membraanides on klorofülli molekulid.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun