Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Mahtuvuse si - ühik on farad 1V . Δt . Ühes juhtmekeerus ΔI . ΔI Δt . ε e = −L Vastavalt endainduktsiooni elektromotoorjõud 1 V 1 V ⋅ 1 s 1 Wb 1H = = = 1A 1A 1A Induktiivsuse SI-ühik on henri 1s . Kondensaator on kehade süsteem, mis on loodud kindla Induktiivpool on juhtmesüsteem, mis on loodud kindla mahtuvuse saamiseks induktiivsuse saamiseks q Homogeense magnetvälja magnetinduktsioon E = Homogeense elektrivälja tugevus kondensaatoris ε 0ε S N B = µ0 µ I induktiivpoolis: l
Mahtuvusdioodide parameetrid on järgmised: 1. nimimahtuvus Ctot n on dioodi mahtuvus teatud väikesel vastupingel; 2. mahtuvuse kattetegur k = Ctot U1 / Ctot U2 väljendab nimimahtuvuse ja suurimale lubatavale vastupingele vastava minimaalse mahtuvuse suhet; 3. hüvetegur Q = Xc/ RK , kus Xc on mahtuvusdioodi reaktiivtakistus ja R kaotakistus; 4. mahtuvuse temperatuuritegur on mahtuvuse suhteline muutus temperatuuri muutu- misel 1 °C võrra.
Mahtuvustakistusteks on kondensaatorid (Joon. 3). Kondensaator kasutab elektrienergiat elektrivälja tekitamiseks ja seega annab samuti osa energiast vooluallikale (generaatorile) tagasi . Mahtuvusliku takistuse puhul on voolutugevus pingest ees 90˚ Mahtuvustakistust tähistatakse XC ja see väljendub XC = 1/ 2πfC, kus C (F) kondensaatori mahtuvus.
Mahtuvus on umbes 100 mF, aitab hoida pinget stabiilsena aeglasemate pingemuutuste korral, kuid tingituna tema suurest induktiivsusest ei toimi ta lühistava elemendina kiiretele pingeimpulssidele, mille tarvis on lülitusse lisatud väikese induktiivsusega keraamiline kondensaator suurusjärgus 1mF.
Mahtuvustakistus – põhjuseks kondensaator, ühel plaadil tekib laeng, mis indutseerib laengu ka teisele plaadile, vahelduvvoolu tõttu plaadi laeng muutub ja muutub ka indutseeritud laeng, teisel pool tekib vool, püüab voolu muutumist takistada, soojust ei eraldu, U jääb Ist T:4 võrra maha XC=1:(wC)
Mahtuvustakistus - kondensaatorite takistus vahelduvvoolule (alalisvool kondensaatorit ei läbi) Sõltub: 1)vahelduvvoolu sagedusest (pöördvõrdeliselt, suurem sagedus = väiksem takistus) 2) kondensaatori mahtuvusest (pöördvõrd, väiksem mahtuvus = suurem takistus) XC = 1/ω*c
Mahtuvus on tema katete omavaheline mahtuvus.Kondekaid kasutatakase Elektriväli dielektrikutes- dielektrikus elektrilaengute kogumiseks kohtades, kus on toimub elektrivälja mõjul lühikeseks ajaks vaja suurt võimsust.
Mahtuvustakistuse mõõtühik on oom (Ω). Kontrollime mahtuvustakistuse ühikut: 1 1 1 1 V V xC ≈ = ∙ = s∙∙ = s ⋅ = = Ω. ωC 1 F As As A s V Mahtuvustakistus on pöördvõrdeline mahtuvusega ja vahelduvvoolu sagedusega.
Mahtuvusdioodid e. varikapid (Esaki dioodid). 7. Takistusdioodid (CCR-dioodid). 8. Generaatordioodid (Gunni dioodid). 9. Sageduskordistusdioodid (varaktorid). 10. Valgusdioodid, laserdioodid, fotodioodid.
Mahtuvus on seda suurem, mida suurem on kummagi plaadi pindala (A) ja mida väiksem on plaatide vahekaugus (d). ● Kondensaator ei juhi alalisvoolu, kuid laseb läbi vahelduvvoolu.
Mahtuvuse ühikuks on 1 F(farad) Kui juhi mahtuvus on 3 pF( 1 pF= 10 astmel -12F) 9. Kondeksaatoriks nimetatakse kahest kehast koosnevat süsteemi, millel on küllalt suur elektrimahtuvus.
Mahtuvuse suurus on määratud kondensaatori geomeetriaga: katete kuju, mõõtmetega ning nende vahekaugustega, aga samuti katete vaheruumi täitva keskkonna dielektriliste omadustega.
Mahtuvus - juhile antud laeng jagatud juhi potentsiaaliga (keha pinnale kogutav laengu suurus) Farad (F) - juhi mahtuvus, kui laeng 1 C tõstab tema potentsiaali 1 V võrra.
Mahtuvus on seda suurem, mida 1) suurem on elektroodide pindala S, 2) väiksem on elektroodide vahekaugus d, 3) suuem on elektroodide vahelise aine dielektriline läbitavus.
Mahtuvus on 1F, kui laengu 1C viimine ühelt plaadilt teisele tekitab plaatide vahele pinge 1V. 20. Plaatkondensaatori mahtuvuse arvutamise valem + selgitus ja ühikud.
Mahtuvus on oluliselt suurem üksiku elektroodi mahtuvusest. Lihtsaim on lamekondensaator, mille elektroodideks on kaks ühesugust teineteisega rööpset metallplaati.
Mahtuvuse temperatuurisõltuvus on neil üpris lineaarne ja võib olla nii positiivne (P) kui negatiivne (N). Tabelis 2.5 on erinevate dielektrikute temperatuurisõltuvused ja kodeering.
Mahtuvus on umbes 100µF, hoiab pinget aeglasemate voolumuutuste korral, kuid tingituna tema suurest induktiivsusest ei reageeri ta lühikestele voolumuutustele.
Mahtuvus on seda suurem, mida: 1)suurem on pidanala 2)väiksem on elektroodide vahekaugus 3)suurem on elektronide vahelise aine dielektriline läbitavus epsilon.
Mahtuvus on 2 mikrofaradit ja pinge on 200W. C= q/u W2= Curuudus/2 C= 2mikrofaradit= 2*10-6 u= 200W. W2= 2*200ruudus/2=0,04. 27. Elektromagnetlainete skaala.
Mahtuvuskoormus on voolutarviti, milles toimub elektri ja magnetvälja energia vastatikuline muundumine nii, et elektromagnetvälja energia on jäävaks suuruseks.
Mahtuvus - ja takistussalv ning aktiivtakistist R koosnevas ostsillograaf ahelas toimuvate võnkumiste sumbuvuse logaritmilise dekremendi ja perioodi
Mahtuvusandur on mõõtemuundur, mis muundab mitteelektrilise suuruse (vedeliku taseme, jõu, rõhu, niiskuse vms.) muutuse elektrimahtuvuse muutuseks.
Mahtuvuse ühik on 1F (farad) Kahe keha omavaheline mahtuvus näitab kui suure laengu viimisel ühelt kehalt teisele tekib kehade vahel ühikuline pinge.
Mahtuvus on arvuliselt võrdne laenguga, mida on tarvis üle kanda ühelt kehalt teisele, et kehadevaheline pinge tõuseks ühe ühiku võrra.
Mahtuvusdioodides e. varikapdioodides, mida kasutatakse näiteks raadiovastuvõtjates ja telerites võnkeringide häälestamiseks soovitud sagedusele.
Mahtuvus - juhile antud laeng jagatud juhi potentsiaaliga Farad (F) - juhi mahtuvus, kui laeng 1 C tõstab tema potentsiaali 1 V võrra.
Mahtuvuslikeks nimetatakse mõõtemuundureid, milles mõõdetav mitte-elektrilise suuruse muutuse muundatakse mahtuvuse muutuseks.
Mahtuvusdiood ehk varikap on ränidiood (pooljuhtdiood), mille puhul kasutatakse p-n-siirde mahtuvuse sõltuvust vastupingest.
Mahtuvus - füs. suurus, mis näitab kui sure laengu viimisel ühelt kehalt teisele tekib nende vahel ühikuline pinge.
Mahtuvusdioodid e. varikapid. 7. Sageduskordistusdioodid (varaktorid). 8. Generaatordioodid (Gunni dioodid). 9. Tunneldioodid.
Mahtuvus - näitab, kui suure laengu q andmisel ühele plaadile suureneb plaatidevaheline pinge U ühe ühiku võrra.
Mahtuvustakistus on füüsikaline suurus, mis iseloomustab mahtuvuskoormuse omadust piirata voolutugevust vooluringis.
Mahtuvus on irdjuhi mahtuvusest suurem ja ei ole mõjustatud teistest kehadest, nimetatakse kondensaatoriks.
Mahtuvustakistus - elektritakistus, mis esineb siinuselise vahelduvvoolu korral ja mida põhjustab takisti mahtuvus.
Mahtuvus – eletrkihulk , mida värske element on võimeline andma teatud kindlatel tühjendustingimustel.
Mahtuvuslikus vooluringis on pingekolmnurgas mahtuvuslik pinge suunatud induktiivse pingega võrreldes vastassuunas.
Mahtuvus on 1F (farad), kui juhtidele laengute 1C ja _1C andmisel tekib nende vahel 1V-ne pinge.
Mahtuvuse ühik on üks kulon voldi kohta ehk 1F (farad, šoti füüsiku M.Faraday järgi). [C]=1C/V=1F
Mahtuvus on arvuliselt võrdne laenguga, mis tõstab juhi potentsiaali ühe ühiku võrra.
Mahtuvus - füüsikaline suurus, mis iseloomustab keha võimet salvestada elektrilaengut.
Mahtuvuslikuks filtriks on suure mahtuvusega kondensaator, mis lulitatakse tarvitiga paralleelselt.
Mahtuvustakistus - takistus, mille tekitab vahelduvvoolu ahelasse lülitatud kondensaator.
Mahtuvus c on trafo ja ülempingepoole lattide (kuni lülitini) summaarne mahtuvus.
Mahtuvuse toime on seda tugevam, mida suurem on see mahtuvus ja mida kõrgem on sagedus.
Mahtuvus c on ühe katte laengu absoluutväärtuse ja kattevahelise pinge suhet.
Mahtuvuse temperatuurisõltuvus on neil üpris lineaarne ja võib olla nii positiivne kui negatiivne.
Mahtuvustakistus - Tekib kui mingi takisti mahtuvus hakkab takistama välist muutust.
Mahtuvuse temperatuuritegur – suurus, mis iseloomustab mahtuvuse sõltuvust temperatuurist.
Mahtuvus on selline laeng, mis tõstab keha potentsiaali ühiku võrra.
Mahtuvus - antud voolu maksimaalne kaasaskantav settematerjali kogus.
Mahtuvuslik takistus on tingitud kondensaatorist ja aktiivktakistus poolist.
Mahtuvusega on vedelikud. Mat niiskumisel soojamahtuvus suureneb.
Mahtuvushälve - ±5% (E24), ±10% (E12), ±20% (E6) Elektrolüüt.
Mahtuvus - juhile antud laeng jagatud juhi potentsiaaliga.
Mahtuvus takistus on tingitud mahtuvuse olams olust vooluringist.
Mahtuvus on ka seda suurem, mida väiksem on töövool.
Mahtuvus – kahe või enama mahu summa (kapatsiteet)
Mahtuvusfunktsioon - vereringe madalrõhu süsteemi veresooned.
Mahtuvus on suur. Veresooned on hästi elastsed.
Mahtuvus on võrdne laengu ja pinge jagatisega.
Mahtuvustakistus – tekitab ahelas olev kondensaator.
Mahtuvustakistus - mahtuvus on nt kondensaatoritel.
Mahtuvus – 2 või enama mahu summa.
Mahtuvus on 2 või enam mahtu kokku.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Mahtuvusanduri konden - saatori plaadid võimaldavad tunnistada dielektrilisi tingimusi selle anduri pea vahetus läheduses.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Mahtuvustakistus - kondensaatori takistus.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun