Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse Registreeri konto
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Maalikunsti zanrid on figuraalkompositsioon (peamiseks aineks on inimene või inimeste rühmad; religioossed, mütoloogilised, allegoorilised, ajaloomaal, olustikumaal), portree ja aktimaal (huvi näo ja alasti inimkeha vastu), maastikumaal e. peisaaž (loomamaalijaid nimetatakse animistideks, meremaalijaid nimetatakse marinistideks) ning siseruumid ja esemed (vaikelu, natüürmort, mis hakkas levima renessansiaegses Itaalias 14 sajandi alguses, iseseisvaks maalikunstiks kujunes 17. sajandil.
Maalikunst - vähe säilunud antiigist, peavad midagi uut leiutama Jaques Louis David 1748-1825 Horaatslaste vanne 1784-5 barokilik valgusvihk, kaaristu taustal- renessanss, naturalistlik Marat' surm - langev diagonaal Pierre Serizat- ajastu mood Madame Recaimer - 1800 pop eit, naiste mood, ilma korsetita, langevast kangast kleit,noh nagu antiik, pop lamamistoolid, Jean Auguste Dominique Ingres 1780- 1867 - veendunud klassitsist,
Maalikunstnik on just sellepärast maalikunstnik, et ta näeb seda, mida teine inimene ainult tunneb või ebamääraselt aimab. Leonardo ärritas Santa Maria delle Grazie kloostri priori sellega, et seisis terveid päevi ühtejärge “Püha õhtusöömaaja” ees pintslit kätte võtmata, tähendades:”Mõnel juhul loovad arenenud vaimud seda enam, mida vähem nad töötavad, otsides lahendust mõistuse abil”.

Maalikunst - Fra Angelico “Maarja kuulutus”, Sandro Botticelli (1445-1510) „Primavera“, „Veenuse sünd“ Andrea Mantegna (1431 – 1506) „Surnud Kristus“ Filippo Lippi (u.1406 – 1469) „Madonna lapsega“ • Arhitektuur - Filippo Brunelleschi (1377-1446) Firenze toomkirik (kavandatud kuppel toomkiriku nelitise kohale sai eeskujuks teistele itaalia arhitektidele.
Maalikunst – seinamaal Itaalias maaliti märjale krohvile (fresko), jätkus raamatumaal, tekkis tahvelmaal-puuplaadile või lõuendile maalitud pildid (sai liigutada), loodi kõrgetasemelisi piltvaipu („Daam Ükssarvega“). 13.Tiibaltar- õhukest kappi meenutav (käis kokku), kaunistatud kujude ja maalingutega.
Maalikunstile on joon, kontuur euroopalik looduses Kunstnikud iseloomulikud ning täpsed muusika ja pühendu väljendasid muuhulgas geomeetrilised Ameerika oma kire ängistust, leina ja nähtavad põhivormid jazzmuusika sisemiste põlgust pintslitõmbed, Tekkis uus stiil Sümfooniline jõududel (Miks ühiskonna vastu.

Maalikunst on kujutava kunsti valdkond, kus kunstniku käsutuses on värvid ja lõuend/pind. Värvide abil loob kunstnik imelised kunstipärased kahemõõtmelised teosed, mida kutsutakse maalideks. Maailma ei pea alati tahvlile või lõuendile, maalida võib seinale, lakke, vaasidele, põrandatele, klaasile.
Maalikunstile on iseloomulikud muuhulgas nähtavad pintslitõmbed, heledad värvid, avatud kompositsioon, rõhuasetus valgusele ja selle muutumisele, igapäevased teemad ja ebatavalised rakursid. Impressionistlikele maalidele on omane lühike, "murtud" pintslilöök ning varjutamata ja segamata värvid.
Maalikunst on kogu oma ajaloo vältel ühendanud kahte külge (või kõikunud kahe pooluse vahel). Ta on olnud imitatsioon, ümbritseva tegelikkuse jäljendus, aga ka uus objekt, uus tegelikkus. Avangardi ajaloos on näha ühe tendentsina jäljenduslikkuse taandumist ja objektilikkuse kasvu.

Maalikunst - kujutati hauatagust elu. Pinnakunst=maal+reljeef • Muumia viidi paadiga Niiluse läänekaldale • Järgnes nutulaul hauakambri juurde 16. Loetle ja iseloomusta Mesopotaamia esimesi rahvaid • Looma ohverdamine Sumerid- elasid 4. at lõpus, 3. at eKr Mesopotaamia lõunaosas.
Maalikunst – värviline kujund tasapinnal – seinamaal (monumentaalmaal – fresko- ja sekotehnikas), tahvelmaal(puidust plaatidel), miniatuurmaal ( raamatu illustratsioonid keskajal) . Mosaiikmaal (kuigi pole loodud pintsli ja värvide abil), klaasimaal ehk vitraažikunst.
Maalikunst on üks kunsti allikas, mille väljendusvahendid on värv ja kahemõõtmeline kujutamispind, värvi kantakse pinnale harilikult pintsliga. Olulised on joonistus, heleda-tumeda ja valguskäsitlus, mis seob kujundite osad ja väljenduselemendid kunstitervikuks.

Maalikunstnikke – värvitoonide sügavuse ja pehmuse ning üleminekute sujuvusega. Kui siiani oli maailmatehnikas olnud valitsevaks tempera, siis nüüd võeti kasutusele õlivärvid, mis võimaldasid kõike seda, milleks tempera võimeline polnud: sära, sujuvus, läige.
Maalikunst - > dramaatilised süžeed, ajalooline temaatika — teiselt poolt püüdlus jäädvustada looduse poeetilist ilu. Näited: C. D. Friedrich ‘’Kahekesi kuuvalgel’’ või Eugene Delacroix ‘’Vabadus viib rahva barrikaadidele’’.
Maalikunst prm - l- kujutluslaad oli range, kaalutletud, eeskuju antiigist , soliidne, kaalutletud. Ideaalmaastik- maalitud ka inimfiguurid väikeselt, domineerib ikkagi maastik, kunstniku fantaasia vili, eksootilised maastiku motiivid nt mäed.

Maalikunst - Maalikunsti tõi renessansiajastu palju uut. Nüüd lähtusid maalijad loodusest, nad õppisid õiget ruumikujutust, varjutamist, loomulike pooside ja mitmekesiste tunnete edasiandmist ning palju muid oskusi.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Maalikunst on üks kunsti alaliik, mille väljendusvahendid on värv ja kahemõõtmeline kujutamispind, värvi kantakse pinnale harilikult pintsliga. Olulised on joonistus, heleda-tumeda ja valguskäsitlus, perspektiiv, faktuur ja kompositsioon, mis seob kujundite osad ja väljenduselemendid kunstitervikuks. XIX sajandi teiseks pooleks arenes just maalikunstis välja suund, mida nimetatakse romantismiks.
Maalikunstnike on   hispaanlane   Francisco   Goya(1746­ 1828).Enamikul   tema   töödest   on   kujutatud   nõiad   ja   muud   fantastilised  nägemused   kentsakatest   olenditest.

Maalikunst on kogu oma ajaloo vältel ühendanud kahte külge (või kõikunud kahe pooluse vahel). Ta on olnud imitatsioon, ümbritseva tegelikkuse jäljendus, aga ka uus objekt, uus tegelikkus.
Maalikunstile on iseloomulikud muuhulgas nähtavad pintslitõmbed, heledad värvid, avatud kompositsioon, rõhuasetus valgusele ja selle muutumisele, igapäevased teemad ja ebatavalised rakursid.
Maalikunst - antiikajast otsest eeskuju polnud võimalik leida, seepärast püüdsid maalijad eeskujuks võtta skulptuure, eriti aga reljeefe -. silueti ja joonistuse domineerimisele.

Maalikunst on justkui abivahend millega me saame osa rohkemast maailmast kui muidu, kunstnikud annavad maailma edasi ihuliselt, kasutades nii oma silmi, käsi kui ka iseloomuomadusi.
Maalikunst - portreemaal, mosaiigikunst, seinamaal, -ilusoorne efekt – maalitud uksedvaated aed. -temaatika – ajalugu, mütoloogia( iseloom) - elurõõmsad, pikantsed stseenid
Maalikunst - Diego Velazques „Sevilla veemüüja“, ajalooline ja mütoloogiline temaatika. Skulptuur-Lorenzo Bernini „Apollon ja Daphne“, dekoratiivplastika.

Maalikunst – Kujutava kunsti valdkond, mille puhul erinevalt skulptuurist luuakse kahemõõtmelisi, st pinnalisi teoseid, milleks kasutatakse värve.
Maalikunst - Lihtsa kirikuhoone sisemust kaunistasid seinamaalid ja mosaiigid –värvilistest kivikestest või klaasitükikestest kokkuseatud pildid.
Maalikunst on üks kunsti alaliik, mille väljendusvahendid on värv ja kahemõõtmeline kujutamispind, värvi kantakse pinnale harilikult pintsliga.

Maalikunst - Ainestiku valimisel pöörduti minevikku, tunti huvi Idamaade ja üldse eksootika vastu, kuid ei jäetud kõrvale ka kaasaja sündmusi.
Maalikunst - vitraažikunst • Aknad suured • Kujutati inimfiguure • Kandsid edasi mingit lugu • Nt Chartrese katedraal, saint-Chapelle kabel
Maalikunst – unikaalne värviline kujund tasapinnal *Seina- e. monumentaalmaal (freskotehnika – maalitakse märjale temperavärvidega;

Maalikunst on jagatud üksikuteks maaližanrideks lähtuvalt kujutatavast ainestikust ning taas eri ajastutel on domineerinud eri žanrid.
Maalikunst on üks kujutava kunsti liik, mille puhul erinevalt skulptuurist luuakse kahe mõõtmelise, see tähendab pinnalisi teoseid.
Maalikunsti vaaraidaks on 79. aastal pKr Vesuuvi tuha alla mattunud Pompeji , Herculaneum ja Stabie, mida alates 18. sajandist on välja kaevatud.

Maalikunstnik on öelnud, et ilu on joonte ja värvide plastiline kombinatsioon, kusjuures kujutatud esemed on ainult ettekäändeks.
Maalikunsti teosel on tavaliselt midagi kujutatud (erandiks on abstraktne kunst). Maalikunsti võib jagada kujutatu, nn. süžee järgi.
Maalikunst - Maalikunsti arenemist saame jälgida ainult vaasimaalide põhjal, kuna aja jooksul on kõik muud teosed hävinud.

Maalikunstnik on just sellepärast maalikunstnik, et ta näeb seda, mida teine inimene ainult tunneb või ebamääraselt aimab.
Maalikunst - Sõjaeelsed avangardistid säilitasid omapära, kuid hakkasid üha enam jäljendama nähatavat loodust.
Maalikunstnike puhul on imetlusväärne tähelepanu- ja iseloomustamisvõime, suur maitse, joonte peenus ja nüansirikkus.

Maalikunstiski – kiindumus pikantsete stseenide vastu viis mõnikord avaliku erootika ja isegi pornograafiani.
Maalikunst - on kujutava kunsti liik, mille väljendusvahendid on värv ja kahemõõtmeline kujutamispind.
Maalikunst - Leonardo Da Vinci “Mona Lisa” ja “Püha õhtu söömaaeg”, Sixtuse katedraali laemaal

Maalikunst – naiivse, robustse ja terve vaimu asemel hakkab võimust võtma tundlikkus ja peenus.
Maalikunst - El Creco, Rubuns, Canaviaggio, ehitati ajaloolist ja mütoloogilist teemat, Von
Maalikunst - Kuningas Oidipus, vaasimaal, erineva kuju ja Oresteia, Hera tempel ülesandega.

Maalikunst on skulptuuri ja arhitektuuri kõrval olnud kord juhtiv, siis jälle sekundeeriv.
Maalikunst on värvide kogum, kus igal värvil on kindel füüsiline ja psüühiline mõju.
Maalikunst - Seinamaal (e monumentaalmaal) ,Tahvelmaal, Miniatuurmaal, Klaasimaal ,Mosaiik

Maalikunsti meelisteemaks on ka episood Uuest Testamendist, mis sarnaneb Vana testamendi Juuditi looga.
Maalikunst – enamus, mis on säilinud, on pärit Pompeji’st ja selle lähedalt.
Maalikunsti puhul on raske otsustada, kust läheb täpne piir gootika ja renessansi vahel.

Maalikunstiga – Bayeux vaip, mis jutustab Inglismaa vallutamisest normannide poolt.
Maalikunst on värvikunst. Maalikunstiks võib tingimisi lugeda ka joonistamist.
Maalikunst – peamised vormid on tuši- ja akvarellmaalid paberil või siidil.

Maalikunst - Maalikunstnikud hakkasid taotlema antiikskulptuuri jäljendamist.
Maalikunsti väljendusvahendiks on värvus. On olemas tahvelmaal, monomentaalmaal ja miniatuurmaal.
Maalikunst - ajalooline ja mütoloogiline temaatika, portree zanrid, rembram.

Maalikunstnik maailmale on pärandanud, võib leida paljudest Leomardo märkmeraamatutest.
Maalikunstialaseid suurteoseid - neile kunstiliikidele ei pööratud seal suuremat tähelepanu.
Maalikunst on teadus.“ • 40-aastaselt õppis ta ära ladina keele.

Maalikunstnikuna on tema suurteoseks Sixtuse kabeli seina- ning laemaalid.
Maalikunst on mõjutatud BÜTSANSIST. Arhitektuur on lihtne, mõjud
Maalikunst - värvidega loodud kahemõõtmeline kujund tasapinnal.

Maalikunst – unikaalne(kordmatu) värviline kujund tasapinnal.
Maalikunst on esindatud põhiliselt seinamaali või mosaiigina.
Maalikunsti liikideks on näiteks seinamaal, tahvelmaal ja miniatuurmaal.

Maalikunst on unikaalne tasapinnal asetsev värviline kujund.
Maalikunst on kogu oma ajaloo vältel ühendanud kaht klüge.
Maalikunst – Eeskuju vana-Kreeka aegsetest reljeefidest.

Maalikunsti väljendusvahenditeks on jooned ja värvid kahemõõtmelisel pinnal.
Maalikunst on 17. sajandi kõige väärtuslikum pärand.
Maalikunst - Tahvelmaalile eelistati seina- ja laemaale.

Maalikunstnik vigee - Lebrun- esimene maailmanimega naiskunstnik.
Maalikunst - baltisaksa maastikumaal, seosed Euroopaga.
Maalikunst - Jacques-Louis David “Horatiuste Vanne”

Maalikunst – üsna hea ülevaate annab miniatuurmaal.
Maalikunst on unikaalne värviline kujund tasapinnal.
Maalikunst - vaasimaal, erineva kuju ja ülesandega.

Maalikunst on suunitluselt skulptuuriga analoogne.
Maalikunst – väljendas tundeid ja fantaasiat.
Maalikunst - Võidutses meelelahutuslik kunst.

Maalikunst - Inimesi kujutati kindlas poosis.
Maalikunst on vähem säilinud kui skulptuur.
Maalikunst - ajalooline ja Vivaldi, Lully.

Maalikunst on võrdlemisi vähe iseseisev.
Maalikunst on kujutava kunsti põhiliike.
Maalikunst ix - XIX sajandil” lk 143-151.

Maalikunsti meistriteosed on kõik jäljetult hävinud.

Maalikunst vahendeid ehk siis värvi ja pinda.
Maalikunsti näidised on suures osas hävinud.
Maalikunstile on tähtis elulähedus.

Vote UP
-3
Vote DOWN
Maalikunsti liigid - 1.tahvelmaal-transporditav, pole seotud kindla asukohaga 2.Seina-,lae ehk monumentaalmaal- on seotud kindla ruumiga 3.klaasimaal e. Vitraažikunst . Värvilistest klaasitükkidest , mille vahel plii või tinaribad , tekitatakse piltTulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõisteKirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun