Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Akna paigaldus (0)

1 Hindamata
Punktid

Lõik failist

VLK- armeeritud betoonkoorik
Üldist
VaheLaeKoorik on 50 mm paksune armeeritud betoonkoorik, mis moodustab vormipõhja monolitiseerivale betoonile. Selles asuvad 600 mm vahega sõrestikkandurid ehk triarmatuurid ja piki- ning ristiarmatuur, mis on dimensioneeritud vastavalt iga projekti koormusolukorrale. VLK on valatud betoonist C30/C35, 50 mm paksune, sisaldab tõmbearmatuuri ja triarmatuuri, mis on mõeldud 160 kuni 300 mm paksusele vahelaeplaadile. Kui vahelae konstruktsiooni massi on vaja vähendada, pannakse triarmatuuride vahele 400 mm laiused polüstüreentäited, saatelehel on märge VLK Light .
VLKkaalon120kg/m2.
Tüüpiline 2,4 m laiune 50 mm paksune VLK kaalub 0,31 T/m.
Tänu VLK küllaltki suurtele mõõtmetele ja kergele kaalule on vahelae ehitamisel võimalik saavutada olulist tööaja ja - jõu kokkuhoidu tehases tehtud eeltöö arvelt.
Kui VLK on ehitusobjektil paigas ja nõuetekohaselt toestatud, paigaldatakse torustikud ja elektrijuhtmed . Need jäävad monolitiseeriva betoonikihi sisse ja see võimaldab vähendada vahelae konstruktsiooni kogupaksust.
MÄRKUS: VLK Light-i puhul võib torustikud paigaldada ainult polüstüreenikihi sisse.
Triarmatuur tagab kooriku jäikuse transpordil, tõstetel ja monolitiseerimisel. Lisaks seob triarmatuur kooriku pealevalatava betooniga , sellest tõstetakse betoonkoorikut ja selle peale toetatakse vajadusel vahelae ülemise kihi armatuur .
VLK standardlaius on 2,4 m ja pikkus vastavalt projektile. Tehases on võimalik toota ka erikujulisi koorikuid erineva laiuse ja otsa kaldenurgaga. Et vahelae ehitus sujuks kiiresti, tehakse vahelae laotuses üks koorik laiusega, mis sobitub kandeseintega.
VLK maksimumpikkuseks on 10 m. Pikkus sõltub vahelae monoliitse osa paksusest.
Iga kooriku pikema külje alumistesse servadesse on tehtud kaldkandid, et koorikute ühenduskohad laes oleks kergesti viimistletavad ja lõpptulemus oleks silmale hea vaadata.
Kui vahelae lubatav mass on piiratud, võib triarmatuuride vahele panna 400 mm laiuse polüstüreentäite. See lahendus on samas ka odavam täisbetooni valust. Seda kooriku tüüpi
nimetatakse VLK Light. Peab silmas pidama,et koos vahelae massi vähenemisega võib suureneda helide läbikostvus.
Erinevates tingimustes nõuab armatuur erinevaid betooni kaitsekihte. VLK-s on tavaline kaitsekiht 15 mm, mida on vastavalt vajadusele võimalik suurendada kuni 35 mm.
Paigaldus
Kandeseinad
Enne VLK paigaldamist peab veenduma kandeseinte kandevõimes. Kui kandepind on ebatasane ja pole loodis, tuleb see õgvendada ja tasandada seguga .
Ajutised toed
Tavaliselt on toed vaja paigaldada 2,5 m vahedega. Vt. joonised 3, 4, 5.
NB! Tugede paigaldamisel on vaja veenduda, et aluspinnasel oleks tagatud piisav kandevõime, sest pealevalu käigus lisandub betooni näol suur mass.
Olulised ohutusnõuded
Toed peavad olema paigas enne VLK paigaldamist.
Kui VLK toetuspind seinale on vähem kui 40 mm, peab kooriku otsa alla toe panema .
Kui paigaldusjoonisel pole näidatud tugede asetust ja pole ka kirjas, et tugesid pole vaja, on vaja konsulteerida Betoontoode OÜ inseneriga enne VLK elementide paigaldamist.
Lisaks eelmainitud ajutisele toestusele võib veel lisatoestust vaja minna järgmistel juhtudel:

  • Triarmatuuri ülemine või diagonaalvarras on katki või kahjustatud.
  • Kui kandeseinad pole küllalt kindlad.
  • VLK moodustab konsooli
  • VLK külgneb suurte avadega. 
Tööohutus
VLK paigaldades tuleb jälgida kõiki monteerimistööde ohutusega seotud eeskirju: kanda kiivrit, kõrgustes töötades kasutada julgestusköit.
VLK tuleb tõsta ettevaatlikult, võimalikult sujuvalt , vältides raputamist ja kokkupõrkeid ümbritsevate objektidega, et koorik ei mõraneks ja triarmatuur ei kahjustuks.
Kui VLK pole tehases tehtud torustike läbiviike või hooldusavasid, siis pannakse sellele kohale avamoodustaja (õige mõõduga polüstüreenitükk) ja lõigatakse hiljem auk VLK-sse.
Olulised punktid ehitusplatsil
jälgimiseks.
  • Kontrollige tööjoonistelt, et erikujulised ja avadega VLK-d saaksid paika õiget pidi.
  • Kontrollige, et kõik VLK-d oleks loodis ja ei kõiguks ega kannaks mõne terava nurga või kühmu peal.
  • Kontrollige, et kõik toed ja raketised oleks korrektselt paigas ning toetuspind puhas.
  • Triarmatuuri terviklikkus on otsustava tähtsusega koorikkonstruktsiooni kandevõime tagamisel betoneerimise ajal. Seetõttu peab triarmatuuri vigastatud kohale toe alla panema.
  • Paigaldades jälgige, et VLK vahele ei jääks suuri pragusid. Sealt võib paigaldatav betoon välja valguda. Kui need siiski esinevad, on võimalik pragusid tihendada montaazivahuga.
  • Soovitav on tõsta VLK elemendid autolt otse ehitusele paika, milleks peab olema kokku lepitud paigalduse järjekord. Kui see pole võimalik, tuleb need ladustada tasasele maapinnale. VLK vahele pannakse lauad ¼ - 1/5 kaugusele VLK otstest , alati üksteise kohale. Vt. Joonis 2.
  • VLK montaaz ja seintele toetamine
    Tavaliselt tuuakse VLK ehitusobjektile poolhaagises, kust need tõstetakse paika otse konstruktsiooni, eelnevalt paigaldatud tugedele. Montaazi kiirus on vähemalt kakskorda suurem kui õõnespaneelidel, kuna elemendi standardlaius on 2,4 m, võimaldades paika tõsta vähemalt 100 - 120 m2/h.
Sõltuvalt ehitise iseärasustest on võimalikud erinevad toetamise variandid.Ohutuse seisukohast on soovitav toetada VLK kandekonstruktsioonile pikemalt kui allpool antud minimaalsed mõõdud.
Toetamine kivi- ja plokkmüüritisele
VLK peab toetama müüritisele vähemalt 60 mm või astuma müüritise välisküljelt tagasi vähemalt 30 mm.
2 VLK saab toetada ilma lisatugedeta seina juures kuni 140 mm laiusele kandvale vaheseinale. VLK otste vahekaugus on 20 mm.
Toetamine terasele
VLK nõuab terasele toetades vähemalt 55 mm toetuspinda. Kui VLK jääb hoone konstruktsioonis kalduasendisse (mitte horisontaalseks),
Monoliitkarkassiga konstruktsioon
Toetage VLK raketisele ja valage monoliitne konstruktsioon. „Pooleldi valatud” talale tuleb VLK toetuspinnaks 65 mm. Kui kandetalal on vähem kui 40 mm toetuspinda, tuleb kasutada lisatoestust, kuni monolitiseeriv betoon on saavutanud piisava tugevuse.
Ajutised toed ja toestamise variandid
VLK juures on tähtis roll triarmatuuril, mis annab koorikule jäikuse ja tagab kandevõime, et valada sellele monolitiseeriv betoon.
VLK jäikust ja kandevõimet on võimalik suurendada, lisades sinna triarmatuure. Standardselt on triarmatuuride samm 600 mm.
Üldiselt on kuni 200 mm paksuse vahelae korral võimalik VLK sille kuni 2,5 m ilma lisatoeta. VLK sille üle 2,5 m nõuab keskel vähemalt ühte toerida. Toestuse nõuded ja joonised on alati
VLK-ga kaasas, mis on Betoontoode OÜ poolt välja töötatud järgimiseks ehitusobjektil.
Ajutised toed jäävad paika nii kauaks , kuni valatud betoon on omandanud nõutud tugevuse. Tugede asukoht näidatakse paneelide laotuse plaanil . Tugede konstruktsiooni eest ei vastuta Betoontoode OÜ.
Toed eemaldada alates 7. päevast peale valu, sõltuvalt objekti konstruktsioonist, keskkonna temperatuurist ja niiskusest.
Tugede eemaldamise täpse aja määrab projekteerija .
Viimistlus
VLK on valatud terasvormis, mis tagab betoonpinna sileduse. Erinevalt eelpingestatud paneelidest puudub VLK-l eeltõus ja lagi on seetõttu tasapinnaline. Kõigil standardlaiusega (2,4 m) VLK-l on pikemas servas kaldkant, et tekitada ^ kujuline vuuk, mille võib kas täita või jätta täitmata.
Kujud ja mõõdud
Iga VLK on projekteeritud nii, et see vastaks täielikult projekti nõuetele, seda nii kandevõime kui mõõtmete osas. VLK tootmistehnoloogia võimaldab anda koorikule täpselt sellise kuju nagu vaja. VLK võib olla kumera osaga või kitsam standardmõõdust (2,4 m), sest hooned pole projekteeritud 2,4 m moodulis . Samuti on VLK-sse võimalik teha avasid.
Monolitiseerimine
Kui VLK on paigas ja korralikult toestatud, paigaldatakse ääreraketised. Seejärel torustikud ja elektrijuhtmed ning lisaarmatuur vastavalt kaasnevale dokumentatsioonile. Enne betooni valamist peab veenduma et VLK pind oleks puhas ja niiske, kuid ilma liigveeta, et tagada betooni parimat naket.
Komplekteerimine ja saatedokumendid
Saatedokumentidel on ära näidatud VLK pinnalaotus rajatava hoone plaanil, VLK arv ja kogupindala, lisaarmatuuri spetsifikatsioon koos armeerimisjoonistega, vajatavate ääreraketiste kogupikkus, avade hulk ja mõõtmed, vahelae kogupaksus , millest sõltub ka joonisel näidatud vajalik betooni kogus, selle mark ja tugede asendiplaan.
Konstruktsiooni püsivus
Ehitise konstruktsioon peab olema selline, et osalise kandekonstruktsiooni hävimisel ei järgneks sellele kogu hoone varisemist. Monoliitsetel vahelagedel on väga suur osa hoone konstruktsiooni jäigastamisel.
Ohtlikud olukorrad võivad tekkida näiteks plahvatuse tagajärjel.
Kandva vaheseina varisemine
VLK-d on omavahel armatuuriga ühendatud ja koormuse võtavad vastu ümbritsevad seinad. Kuigi vahelae deformatsioon on märgatav, ei põhjusta see veel lae varisemist.
Kandva välisseina varisemine
Kuna VLK on armeeritud ka ristipidiselt, siis kandva välisseina kokkuvarisemise korral hakkab pikiarmatuuri asemel tööle ristiarmatuur ja konstruktsioon jääb püsima.
Varingust põhjustatud lisakoormus
VLK dimensioneerimisel võetakse arvesse kasuskoormuse suurenemist , seetõttu on kandva armatuuri arvutamisel arvesse võetud lisakoormust.
Akna paigaldus #1 Akna paigaldus #2 Akna paigaldus #3 Akna paigaldus #4
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 4 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2008-11-29 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 49 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor gretzu0 Õppematerjali autor
VLK-armeeritud betoonkoorik

Sarnased õppematerjalid

thumbnail
56
pdf

Hoone osad

Eesti põllumajandusülikool Maainseneri teaduskond Maaehituse instituut Hoone osad Loengukonspekt Koostanud Meeli Kams Tartu 2002 Hoone osad EPMÜ Konspekt on koostatud mitte-ehituseriala üliõpilastele õppeaine "Ehitusõpetus" omandamiseks. Konspektis on kasutatud ehitusmaterjale tootvate firmade toodete paigaldusjuhiseid, T. Masso ajakirjanduses ilmunud artikleid, T. Masso raamatuid: Väikemajad Tallinn, 1990, Palkmajad Tallinn, 1991, E.Talviste raamatut Hooned 1974, A. Veski raamatut Individuaalelamute ehitamine ja G. Samueli raamatut Kivikatused Tallinn, 1994. Pärast sissejuhatava osa läbimist, mis käsitleb hoonete liigitust, hoonetele esitatavaid nõudeid, ehitusfüüsikat, tulepüsivust ja loomulikku ventilatsiooni, tuleb õppeaines Ehitusõpetus põhitähelepanu pöörata hoonete erinevatele osadele sedavõrd, et oskak

Ehitus
thumbnail
19
docx

Betoon, Puit ja Metall konstruksiooni referaat

Pärnumma kutsehariduskeskus EP-13 Karli Peegel Konstruksioonid Juhendaja: Janek Klaamas Pärnu 2013 Sisukord 1.Sisukord...................................................................................................................................2 2.Sissejuhatus..............................................................................................................................3 3..Puitkonstruksioon..............................................................................................................2-16 4.Betoonkonstruksioon.................................................................................................

Ehitus
thumbnail
26
doc

Kivi eksami küsimuste vastused

1.Ehituskonstruktsioonide Tugevusarvutused tehakse asendis keha raskusjõu arvutuse põhimõtted, arvutuskoormusega Ed=Q*Fk mõjusirge.vaata KA KONSP arvutusskeemid, Ed ­ arvutuskoormus Q ­ LK 16-17!!! tugevusarvutuse alused. osavarutegur Fk ­ Tugevusarvutuses normkoormus. 3. pingete leidmine lähtutakseüldjuhul Konstruktsiooni elementide ristlõikes( avaldised ja elastsusteooriast, arvutuste koormused määratakse tegelik leidmine). aluseks on ristlõikes leitud vastava materj mahumassi ja Kivimüüritise pinged. Kivimüüritise elemendi mahu alusel. tugevuskontrollil omavad tugevuskontrollil omavad Konstruktsiooni suuremat tähtsust normaal ­ suurt tähtsust normaal ­ ja arvutamiseks kas

Kivikonstruktsioonid
thumbnail
31
doc

Kivikonstruktsioonid: eksami küsimuste vastused

1. Ehituskonstruktsioonide arvutamise põhimõtted, arvutusskeemid, tugevusarvutuse alused Kivimüüritise tugevuskontrollil omavad suuremat tähtsust normaal- ja tangensialapinged, tõmbepingete arvestamisest üldjuhul loobutakse. Normaalpinged määratakse avaldisega Sigma=N/A+-(M*y)/I N - on normaaljõud ristlõikes, M- on mõjuv moment, y - on vaadeldava punkti kaugus keskjoonest ja I- on ristlõike inertsimoment. Kivikonstruktsioonide ristlõigete suurte pindade tõttu võib nihkepinged nendel pindadel määrata üldiselt lihtsustatult- Tau=V/A V- on põikjõud ja A- on ristlõike pindala Põhinõuded projekteerimisele Konstruktsioon tuleb projekteerida nii, et ta vastuvõetava tõenäosusega jääb kavandatud ekspluatatsioonikulude korral sihipäraselt kasutatavaks kogu projekteeritud kasutusaja vältel ja ta on nõuetekohase usaldusväärsusega võimeline kandma kõiki tõenäoliselt esinevaid koormusi. Konstruktsiooni töökindlus tagatakse, kui kasutatakse nende projekteerimis

Ehitus
thumbnail
36
doc

Kivikonstruktsioonid

KIVIKONSTRUKTSIOONID. Konspekt on loengu abimaterjal. SISUKORD. 1. Sissejuhatus 1.1. Kivikonstruktsioonide ajaloost lk. 1 1.2. Terminid ja tähised 2 2. Ehituskonstruktsioonide arvutamise põhimõtted 6 2.1. Piirseisundid 7 2.2 Koormused 7 2.3. Tugevusarvutuse alused 8 3. Müüritööde materjalid ja nende omadused 3.1. Kivid ja plokid 8 3.2. Mördid 9 3.3. Armatuur ja betoon

Hooned
thumbnail
11
docx

Hoonete kordamisküsimused

Nõuded akendele Piisav valgustus ­ akende pinnad võetakse akna- ja põrandapinna suhte järgi. Elamutes 1:8...1:10, klassiruumis 1:5, operatsioonisaalis 1:2 Piisav helipidavus ­ 30...35 db, tänavaäärsel majal 40...45 db Piisav soojapidavus ­ R0 0,47 m2K/W, selle tagab 3kordne klaas või 2kordne pakettaken, mille üks klaas on soojust peegeldav. Odav, nägus, kestev Varustatud õhutusaknaga (vähemalt 1 ruumis). Akna sisepinnal ei tohi tekkida kondensvett Siseruumist pestavad (v.a 1korruseliste elamute puhul) Väline veeplekk juhtigu vihmavee vähemalt 4 cm kaugusele seinast, niisketes ruumides peaks olema plekk ka seespool kondensvee ärajuhtimiseks Klaasfassaadide konstruktsioon peab arvestama nende pesemise vajadust Vitriini alumine serv ei tohi olla tänavapinnast kõrgemal kui 80 cm

Ehitusõpetus
thumbnail
84
pdf

TTK Eksamiküsimused Hoone osad

põrandapindala suhe % Näiteks: 1) elu-, töö- ja magamisruumides: = tavakorrustel 10% = katusekorrustel 8% 2) klassiruumides 20% Aknaid valmistatakse puidust, terasest, alumiiniumist või plastmassist. 55. Paaris- ja topeltraamidega puitaknad. Võimalikud konstruktiivsed lahendused. Akende tihendamine Kahekordsete raamidega aknad võivad olla topelt- või paarisraamidega. Joonisel 1 on esitatud topeltraamidega akende näiteid, joonisel 2 aga paarisraamidega akna lahendus. Topeltraamidega akna avamisel tuleb eraldi avada esmalt sisemised raamid ja siis välimised, paarisraamidega akendes on raamid omavahel poltliitega ühendatud ja avanevad ühe võttega.

Hoone osad
thumbnail
9
doc

Kontrolltöö kordamisküsimused

42. Nõuded akendele, akende tihenditele Nõuded akendele · Piisav valgustus ­ akende pinnad võetakse akna- ja põrandapinna suhte järgi. Elamutes 1:8...1:10, klassiruumis 1:5, operatsioonisaalis 1:2 · Piisav helipidavus ­ 30...35 db, tänavaäärsel majal 40...45 db · Piisav soojapidavus ­ R0 0,47 m2K/W, selle tagab 3kordne klaas või 2kordne pakettaken, mille üks klaas on soojust peegeldav. · Odav, nägus, kestev · Varustatud õhutusaknaga (vähemalt 1 ruumis). · Akna sisepinnal ei tohi tekkida kondensvett · Siseruumist pestavad (v.a 1korruseliste elamute puhul) · Väline veeplekk juhtigu vihmavee vähemalt 4 cm kaugusele seinast, niisketes ruumides peaks olema plekk ka seespool kondensvee ärajuhtimiseks · Klaasfassaadide konstruktsioon peab arvestama nende pesemise vajadust · Vitriini alumine serv ei tohi olla tänavapinnast kõrgemal kui 80 cm · Klaasinurga karkass peab vastu võtma tuulekoormuse, karkassi elementidele tuleb jätta

Ehitusõpetus




Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun