Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Konspekt- Rootsi aeg, venestamine, ärkamisaja tegelased (0)

5 VÄGA HEA
Punktid

Lõik failist

  • Põhjasõda 1700-1721.
  • Rootsi aeg 1583-1721; Eestimaa kubermang ja Liivimaa kubermang; Eestimaa rüütelkond, Liivimaa rüütelkond ja Saaremaa rüütelkond.
  • Reduktsioon - mõisate riigistamine ; Balti erikord- Balti kubermangude laialdane autonoomia (omavalitsus) Vene riigi koosseisus kuni 1880-ndate aastateni;Restitutsioon- Rootsi ajal riigistatud eramõisad tagastati nende endistele omanikele.

  • Pietism
    Hernhuutlus
    Ratsionalism
    Aastad
    1720- 1730
    1730- 1745
    18. saj II pool
    Peamised ideed
    Põhjasõja järgne madalseis , Luterluse levik, usuline kirjandus, esimene eestikeelne Piibel
    Usuvabadus, lõhti vanade kommetega seotud esemeid ja paiku, kõrtsid pandi kinni, samaväärsusnõue
    Rahva harimine ja valgustamine
  • Talurahvaseadused:
    1802
    Eestimaa kubermang
    Kui talupoeg oli koormist maksnud ei tohtinud teda isakodust välja tõsta.
    1816
    Eestimaa kubermang
    Talupoegade pärisorjusest vabastamine, maa sai mõisnikule, talupoeg pidi maad mõisnikult rentima, kehtisid rendilepingud ning talupoeg ei tohtinud maalt linna elama minna, talupoegadele pandi perekonnanimed.
  • Johann Voldemar Jannsen - „Perno Postimees “ ja „Eesti Postimees“; Jakob Hurt - „Eesti Postimehe“ lisalehe toimetaja ; Carl Robert Jakobson - „Sakala“
  • Tartu nimi muudeti Jurjeviks; Venestamisajaga langes kirjaoskus; Suleti Eesti Kirjameeste Selts; 1869. Aastal toimus Tartus esimene üldlaulupidu.

  • 1884. aastal õnnistati Otepää kirikus Eesti Üliõpilaste Seltsi sinimustvalge lipp , millest sai hiljem Eesti rahvuslipp .
    10.Balti raudtee valmis 1870; ühendas Paldiski Peterburiga; oli soodne kaubavahetuseks.

  • Rahvastik
    Haridus
    Vaimuelu
    17.saj I poolel u 100 000 inimest, liiguti saartelt mandrile, 17.saj lõpuks u 350 000 inimest, 1695 -1697 suur nälg, suri 20% inimestest.
    Tähtis tegelane oli J. Skytte, 1630- Tartu Akadeemiline Gümnaasium, 1632- avati Tartu Ülikool, seati sisse rahvakoolide süsteem, 1686- kooliharidust hakati andma ka lihtrahvale, 41 talurahvakooli, 1684 - rajati õpetajate seminar .
    Levitati luteriusku, kirikutes hakati jumalateenistusi pidama eesti keeles, hakati talupoegadele katekismust ja kirikulaulu õpetama, hakkas levima lugemisoskus, igas kihelkonnas tuli palgata köster, kes tegeles talupoegadele katekismuse õpetamisega, alustati Piibli tõlkimist(täismahus ilmus alles 1739).

  • 1802
    Eestimaa kubermang
    Kui talupoeg oli koormist maksnud ei tohtinud teda isakodust välja tõsta.
    1819
    Liivimaa kubermang
    Talupoegade pärisorjusest vabastamine, maa sai mõisnikule, talupoeg pidi maad mõisnikult rentima, kehtisid rendilepingud ning talupoeg ei tohtinud maalt linna elama minna, talupoegadele pandi perekonnanimed.
    1721
    Eesti- ja Liivimaa
    Lõppes Põhjasõda ning Rootsi aeg, hakkas vene aeg. Uusikaupunki rahu.
    1857
    Eestimaa Kubermang
    Hakkas ilmuma Perno Postimees
  • Estofiil- eestihuviline; Kadakasakslane- eestlased, kes häbenesid oma päritolu, paremal elujärjel olnud eestlased, kes ütlesid, et nad on sakslased ; Mõisamoonakas- palgatöölised, kes töötasid mõisapõllul.

  • Peeter I
    Võitis Põhjasõja, eesmärgiks oli moderniseerimine ehk Euroopast eeskuju võtmine, kehtestas Balti Erikorra
    Aleksander III
    Algatas venestamise, võttis kasutusele vene keele, pärissis eesti keelt ja kultuuri ning seadis piirangud nii eestlastele kui sakslastele
    Jannsen
    1857. aastal algatas „Perno Postimehe“, 1864 „Eesti Postimehe“, korraldas esimest üldlaulupidu, algatas laulu- ja mänguseltsi „ Vanemuine
    Katariina II
    Piiras Balti erikorda, asehalduskord, kubermangudes sai valitsejaks asehaldur, piiras eestlaste õigusi ning muutis tugevalt seadusi
  • Põhjasõda toimus 1700-1721. aastatel, osapoolteks olid Poola, Rootsi, Taani ja Venemaa. Tagajärjena sai Venemaa endale Eesti-, Liivi- ja Ingerimaa ning osa Kagu- Soomest. Balti erikord oli tähtis Eesti keele ja kultuuri säilimiseks. Usuvahetusliikumine algas selle pärast, et talupojad olid veendunud, et „keisri usku“ vastu võttes antakse neile maad, vabastatakse nad teoorjusest ning lisandub muidki hüvesid. Vene võim oli alguses parem kuni kehtis Balti erikord, kuid hiljem, kui alustati venestamisega tundus Rootsi aeg parem. „Perno Postimehe“ ilmumine , Õpetatud Eesti Seltsi loomine, Eestlaste oma eepose „Kalevipoja“ ilmumine, esimene üldlaulupidu, „Vanemuise“ seltsi loomine.

  • Kreutzwald
    Avaldas Eesti rahvuseepose „Kalevipoeg“
    Köler
    Tahtis tuua muutust senises Eesti ajaloo käsitluses, lähtus Jakobsoni isamaakõnedest.



    Nimi
    Johann Voldemar Jannsen
    Jakob Hurt
    Carl Robert Jakobson
    Eluaastad /päritolu
    Eluaastad: 1819-1890.
    Pärit Vändrast.
    Eluaastad: 1839- 1907. Pärit Põlva lähedalt Himmastest.
    Eluaastad: 1841-1882. Pärit Tartust, kuid lapsepõlve veetis Tormas.
    Haridus
    Kihelkonnakool , kirikuõpetaja Karl Köberi juures õppimine. Jannsen oskas saksa keelt ning mängis hästi klaverit ja orelit .
    Põlva kihelkonnakool, Tartu kreiskool , Tartu Gümnaasium ja Tartu Ülikooli usuteaduskond. Ainelist abi pakkus Hurdale C. Oetell.
    Kihelkonnakool ja J. Chimze seminar. Samuti sai palju õpetust oma isalt. Jakobson sooritas ka ülemkooliõpetaja eksami.
    Tähtsamad ettevõtmised
    Asutas 1857. aastal Pärnu nädalalehe „Perno Postimees“, asutas 1864. aastal Tartu ajalehe „Eesti Postimees“ . Jannsen lõi koos perega 1865. aastal laulu- ja mänguseltsi „Vanemuine“. Jannsen oli esimese üldlaulupeo peakorraldaja.

    Lõi kaasa „Vanemuise“ seltsi töös. Hurt pidas loenguid Eesti ajaloost ja rahvaluulest . Hurt töötas „Eesti Postimehe“ lisalehe toimetajana ja hiljem Otepää kiriku pastorina. Hurt oli Eesti Aleksandrikooli komitee president . Samuti oli Jakob Hurt Eesti Kirjameeste Seltsi esimene president . Veel kogus Hurt hoogsalt rahvaluulet.
    Kirjutas „Eesti Postimehes“, pidas isamaalisi kõnesid seltsis „Vanemuine“, samuti oli Jakobson Pärnu ning Viljandi põllumeesteseltside president. 1878. aastal asutas oma ajalehe „Sakala“
    Peamised ideed
    Jannseni programmiks oli eesti rahva eluolu rahumeelne edendamine kehtivate tingimuste raames.
    Hurda peamine idee oli eestlaste vaimuelu õhutamine ning ajaloo ja rahvaluule vastu huvi tekitamine ühiskonnas.
    Eestlastes isamaalisuse rõhutamine ning üldiste ühiskonnaolude parandamine(eriti kooliolude parandamine).
  • Konspekt- Rootsi aeg-venestamine-ärkamisaja tegelased #1 Konspekt- Rootsi aeg-venestamine-ärkamisaja tegelased #2 Konspekt- Rootsi aeg-venestamine-ärkamisaja tegelased #3 Konspekt- Rootsi aeg-venestamine-ärkamisaja tegelased #4
    Punktid 10 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 10 punkti.
    Leheküljed ~ 4 lehte Lehekülgede arv dokumendis
    Aeg2012-03-21 Kuupäev, millal dokument üles laeti
    Allalaadimisi 16 laadimist Kokku alla laetud
    Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
    Autor unicornkid Õppematerjali autor
    Mõned tähtsamad punktid Rootsi ajast kuni venestusajani.

    Sarnased õppematerjalid

    thumbnail
    2
    docx

    Rahvusliku liikumise tegelased.

    Rahvusliku liikumise tegelased (õ. lk. 7-14) Nimi Täida tabel. Nimi Johann Jakob Hurt Carl Robert Voldemar Jakobson Jannsen Eluaastad/päritolu Eluaastad: 1819- Eluaastad: 1839- Eluaastad: 1841- 1890. 1907. Pärit Põlva 1882. Pärit Tartust, Pärit Vändrast. lähedalt kuid lapsepõlve Himmastest. veetis Tormas. Haridus Kihelkonnakool, Põlva Kihelkonnakool ja kirikuõpetaja Karl kihelkonnakool, J. Chimze seminar. Köberi juures Tartu kreiskool, Samuti sai palju õppimine. Jannsen Tartu Gümnaasium õpetust oma i

    Ajalugu
    thumbnail
    36
    docx

    AJALOO SUULINE ARVESTUS

    AJALOO SUULINE ARVESTUS 2015 1. teema: Rootsi riigi poliitika Eesti- ja Liivimaal 1)Sündmused, millega seoses läksid Eesti alad järk-järgult Rootsi riigi koosseisu Eestimaa kubermang palus Rootsilt kaitset Liivi sõjas. Selle moodustasid 4 maakonda: Läänemaa, Harjumaa, Järvamaa ja Virumaa. Liivimaa kubermang läks Rootsile Poolalt vallutatud aladega.Selle moodustasid Lõuna-Eesti ja Põhja Läti.( Eestis oli siis Pärnu ja Tartumaa) Rootsi sai endale Saaremaa 1645 aastal Brömsebo rahuga Taanilt. (Aga oma asehaldur, rüütelkond , kirikuvalitsus ja teistest erinev maksusüsteem)

    Ajalugu
    thumbnail
    3
    docx

    Eesti ajalugu II, faktid

    DAATUMID 1582 ­ sõlmiti Jam Zapolski rahu Poola ja Vene vahel. Venemaa sai poolakate vallutatud linnad tagasi, kuid Venemaa käes olevad Liivimaa linnused pidi andma Poola valdusesse. 1583 ­ sõlmiti Pljussa rahu Rootsi ja Vene vahel. Rootsalased said venelaste Liivi sõja ajal vallutatud maad endale(Narva, Tartu, Ingerimaa, Karjala) 1629 ­sõlmiti Altmargi rahu Rootsi ja Poola-Leedu ühendatud riigi vahel. Lõpetas Poola- Rootsi sõja. Rootsi säilitas Preisi linnad ja Liivimaa alad, mis olid põhja pool Daugava jõge. 1632 ­asutati Tartu Ülikool. Gustav II Adolf suri Saksamaal Lützeni lahingus. 1641 ­ Piiskop Joachim Jhering andis välja esimese teadaoleva eestikeelse aabitsa. 1645 ­ sõlmiti Brömsebro rahu Taani ja Rootsi vahel. Rootsi sai Saaremaa endale. Kogu Eestimaa v.a. Setumaa Rootsi käes. 1660 ­ Suri Rootsi kuningas Karl X. Sõlmiti Oliwa rahu Rootsi, Rzeczpospolita, Austria ja Brandenburg margi vahel

    Ajalugu
    thumbnail
    2
    docx

    Eesti 18. sajandi lõpul ja 19. sajandi algul

    saab õndsaks ainult läbi usu ja ainus usulise tõe allikas on Piibel. Reformatsiooni käigus tulid eesti keelde uued sõnad. Esimene eesti keelne piibel Ilmust 1739 ja tõlkijaks oli Anton Thor Helle. Esimene eesti keelne raamat Ilmus 1525 ja see pole säilinud kuid esimene raamat mis on säilinud ilmus 1535 ja see oli Wanradt-Koell´i katekismus. Pärisorjuse kaotamine Pärisorjus kaotati 1816 Eestis ja 1819 Liivimaal reformide kaudu. Tartu Ülikooli asutamine Asutati 1632. aastal Rootsi kuninga Gustav II Adolfi poolt. Õppida võisid seal kõik kuid eestlastel polnud selleks tavaliselt vastavat haridust või vahendeid. Jüriöö ülestõus 1343-45, ülestõus tekkis kuna eestlased tahtsid oma olukorda parandada ja Taani plaanis oma valdused Saksa ordule müüa. Ülestõus sai alguse Harjumaalt. Ülestõusu käigus jäid eestlased ilma oma eliidist ja nende koormisi tõsteti kuna sakslased hakkasid rohkem mõisasid rajama. Balti erikord

    Ajalugu
    thumbnail
    38
    docx

    Ajaloo arvestuse 1.teema: Rootsi riigi poliitika Eesti- ja Liivimaal

    Ajaloo arvestuse 1.teema: Rootsi riigi poliitika Eesti- ja Liivimaal 1) Sündmused, millega seoses läksid Eesti alad järk-järgult Rootsi riigi koosseisu 1. Eestimaa kubermang palus Rootsilt kaitset Liivi sõjas. Selle moodustasid 4 maakonda: Läänemaa, Harjumaa, Järvamaa ja Virumaa. 2. Liivimaa kubermang läks Rootsile Poolalt vallutatud aladega. Selle moodustasid Lõuna- Eesti ja Põhja - Läti, Eestis olid siis Pärnu- ja Tartu maakonnad. 3. Saaremaa liideti Rootsiga seoses 1645.a Taaniga sõlmitud Brömsebo rahuga. Põhimõtteliselt kuulus

    Ajalugu
    thumbnail
    8
    pdf

    EESTI AJALUGU II

    ARVESTUSE TEEMAD EESTI AJALUGU II ROOTSI RIIGI POLIITIKA EESTI- JA LIIVIMAAL - Sündmused milega Eesti Rootsi valdustesse läks 1. 1583 Pljussa vaherahuga Põhja ja Lääne-Eesti Rootsi valdusesse. 2. 1629 Altmargi rahuga Lõuna-Eesti Rootsile. 3. 1645 Brõmsebro rahuga Saaremaa Taanilt Rootsile. 4. 1660 Oliva rahuga Ruhnu Kuramaalt Rootsile. - Rahvastik 17. sajandil sõdade tõttu kurnatud maad ja asulad, harimata põllud ja võsastunud alad 1620. rahvaarv väiksem kui 120 000 1630. võtsid mõisnikud endale uusi töölisi ehk ümberasujaid(enamasti eestlased) ja vabastas nad 3-ks aastaks maksudest

    Ajalugu
    thumbnail
    6
    doc

    Ärkamisaeg

    1865 asutatakse laulu- ja mänguselts "Vanemuine" (Jansen) 12. IV 1917 Eesti saab autonoomia (osalise iseseisvuse) 1739 I eesti keelne piibel 1872 Eesti kirjameesteseltsi asutamine (Hurt, Jakobson) Iseloomusta Balti erikorda, millal see kehtis? Kehtis 17101917, 18. sajandil oli asehalduskord. Eestis oli eriline olukord. Liivi ja Eestimaa eriõigused Vene riigi koosseisus. Baltimaades oli riigikeeleks saksa keel, usuks luterlus, säilisid Rootsi aegsed seadused ja maksud. Valitses rüütelkond (Saksa mõisnikud) ja kindralkuberner (Venemaalt). Valla ülesanded. Moodustatakse 19. sajandi alguses. Alguses on see mõisniku võimu all, alles 1866 saavad mõisa võimu alt vabaks. Vald on kohalik omavalitsusüksus (talupoegade). Vald tegeles kohalike maksude kogumisega, tagas hariduse andmise, karistas väiksemate kuritegude eest, pidi tagama abi andmise vaestele, hoidis korras oma piirkonna teed ja sillad. Mis riigi parlament on

    Ajalugu
    thumbnail
    6
    doc

    Eesti talupoegade olukord 13-19 saj.

    - Eramõisates lugu väga kehv. Kuningas kinnitas mõisnike senised eesõigused. Mõisnik oli omal maal kunn ja kui riik tahtis seal midagi teha, tuli mõisniku luba küsida. Mõisnik pidi teenima ratsaväes. c) Taani aladel e Saaremaal: - Taani võim kinnitas aadli senised eesõigused. Talupoegade õigused suuremad kui mandril. Endiselt olid mõisakoormised, rängim neis teokohustus. 17. saj: - Sajandi alguses: - Poola aladel: Võeti talupojalt kõik, mis võtta andis. - Rootsi aladel: Kunn andis 1600 a korralduse maksude ühtlustamiseks kogu P. -E. Kümnis asendati kindla viljamaksuga ja koormiste liike vähendati. Kasvas teopäevade arv, sest talupoegi oli vähem, kuid mõisatööd oli vaja siiski teha. -Rootsi võim kogu Eesti alal: - Et kiiremini tööjõudu saada, siis mõisnikud võtsid uutelt talupoegadelt, kes nende maale olid elama asunud, kohustuse maksta kolme aasta jooksul makse. Säilitati talupoegade sunnismaisus. 1645. fikseeriti P. ­E

    Ajalugu




    Kommentaarid (0)

    Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



    Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun