Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Finantseerimine (0)

1 Hindamata
Punktid

Lõik failist

Ettevõtte finantseerimine
VIII peatükk
Ettevõtte kapitaliallikad

  • sisefinantsid – kasum ja amortisatsioon
  • võõrkapital – krediidituru fondid , väärtpaberid ja lühiajalised laenud
Investeerimine
Investeerimine on kaupade ja teenuste tootmiseks vajaliku põhivara soetamine. Eelkõige on tegemist raha pikemajalise ja sihipärase paigutamisega, et saada majanduslikku tulu.
Finantsturg
Finantsturg on koht, kus säästjad kauplevad laenajate ja kõigi teistega , kes on valmis neile raha kasutamise eest maksma, koht, kus raha liigub säästjatelt nendeni, kellele seda momendil ei jätku.
Võlakiri
Võlakiri on väärtpaber, mis kinnitab äriühingu või valitsuse võlakohustust selle omaniku suhtes.
  • pikaajalised (üle 10 aasta)
  • keskmise tähtajaga (kuni 10 aastat)
  • lühiajalised (kuni aasta)
Debentuur
Depentuur on pikaajaline kindlustamata võlakiri
Obligatsioon
Obligatsioon on pikaajaline väärtpaberitega kindlustatud võlakiri
Hüpoteek
Hüpoteek on pikaajaline kinnisvaraga kindlustatud võlakiri
Lühiajalised võlakirjad
  • kommertskrediit – kaubad võlakontole
  • laenud rahaasutustelt
  • laenud teistelt firmadelt ja üksikisikutelt
Omakapital
Omakapital on ettevõtte omanikele kuuluv kapital , mis näitab äriühingu omanike osaluse suurust vara ja raha näol.
Aktsia
Väärtpaber, mis näitab aktsionärile kuuluvat kapitali osa.
Lihtaktsia
Annab omanikule hääleõiguse ja õiguse osaleda aktsiaseltsi juhtimises. Muutuva dividendiga.
Eelisaktsia
Annab omanikule eelise saada kindlat dividende ja saada aktsiaseltsi likvideerimisel oma osa aktsiaseltsi varadest (mis sellele peale võlgade tasumist kuuluvad) enne lihtaktsiate omanikke.
Dividend
Dividendid on maksed aktsionäridele ettevõtte kasumist.
Amortisatsioon ehk kulum
Amortisatsioon ehk kulum on põhivara, näiteks tööriistade või masinate, väärtuse vähenemine vastavalt nende kulumisele või vananemisele.
Väärtpaberiturg
Turgu, kus kaubeldakse väärtpaberitega, kõige enam aktsiatega, nimetatakse väärtpaberibörsiks ehk fondibörsiks.
Prospekt
Prospekt on infoülevaade, mis sisaldab finantsilist informatsiooni uusi väärtpabereid emiteeriva aktsiaseltsi kohta
Tallinna Börs
Esmakordselt avati 3.jaanuaril 1873 Suurgildi hoones Pikal tänaval
Tallinna Väärtpaberibörs avati 31.mail 1996.a.
Väärtpaberitehingu kulgemine Eestis
  • Investor teatab oma ostu-müügi soovist börsipäeval hiljemalt 13.55
  • Maakler registreerib investori tehingukorralduse
  • Toimub vahetus – väärtpaberid või raha investori kontole jõuavad väärtuspäeval T+3 börsipäeva peale kella 15.00. Eesti Väärtpaberite Keskdepositoorium saadab investorile kirjaliku teate väärtpaberikontol toimunud liikumiste kohta.
Börsipäev
Börsipäevaks nimetatakse börsi lahtioleku aega 10.00 – 14.00 äripäevadel
Tehingu väärtuspäev
Päev T on tehingupäev. Väärtuspäeval kantakse väärtpaberid saaja kontole ja raha nende müümise eest müüja kontole.
Investeerimisfondid
Avatud investeerimisfondid on aktsiaseltsid, mis ostavad ja müüvad aktsiaid , võlakirju ja teisi väärtpabereid. Kuna käsutatakse suuri summasid, võivad nad osta palju erinevaid väärtpabereid ning hajutada sellega investeerimisriski.
“Karud”
“Karud” loodavad kursilangusele – Laenavad aktsiaid oma maaklerilt ja müüvad samal päeval sama hinnaga. Kui hind langeb, siis ostavad tagasi ja viivad maaklerile, teatades et ei soovi neid siiski omada.
“Härjad”
“Härjad” loodavad kursitõusule – Ennustades aktsiakursi tõusu, ostavad aktsiaid ning kui toimuski kursitõus, müüvad need maha. Ei “Karud” ega “Härjad” pole huvitatud ettevõtete käekäigust ning nad pole tõsimeelsed investorid .
Bilanss
Bilanss võtab kokku ettevõte vara (tema omandi) ja ta kohustused (tema võlad) ning omakapitali (nende kahe eelneva vahelise vahe) mingil aja hetkel. Bilanss peegeldab ettevõtte hetke rahalist seisu – palju on vara, kohustusi ja omakapitali.
Bilanss koosneb kahest poolest, millest vasakpoolne on AKTIVA ja parempoolne on PASSIVA . Aktiva ja Passiva peavad olema võrdsed.
Aktiva
Aktiva = varad ( sularaha , pangakontod, hooned, seadmed , kaubavarud , toormevarud, teiste laekumata arved )
Passiva
Passiva = kohustused (laenud, oma maksmata arved) + omakapital (aktsiad või osakud (algkapital) ja jaotamata kasum)
Kasumiaruanne
Kasumiaruanne kajastab tulude ja kulude vahekorda. Kui kulud ületavad tulusid, siis on tegemist kahjumiga ehk negatiivse kasumiga.
Finantseerimine #1 Finantseerimine #2 Finantseerimine #3
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 3 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2010-05-18 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 19 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor Merlyn Leiman Õppematerjali autor
Majanduse kokkuvõte finantseerimise teemal.

Sarnased õppematerjalid

thumbnail
1
docx

Ettevõtte kapitaliallikad

Ettevõtte kapitaliallikad sisefinantsid, Ettevõtte kapitaliallikad sisefinantsid, Ettevõtte kapitaliallikad sisefinantsid, võõrkapital. võõrkapital. Investeerimine kaupade ja Investeerimine kaupade ja teenuste tootmiseks võõrkapital. Investeerimine kaupade ja vajaliku põhivara soetamine. Finants turg koht, kus teenuste tootmiseks vajaliku põhivara teenuste tootmiseks vajaliku põhivara säästjad kauplevad laenajatega ja nendega kes neile soetamine. Finants turg koht, kus säästjad raha kasutamise eest maksavad. Võlakiri kinnitab soetamine. Finants turg koht, kus kauplevad laenajatega ja nendega kes neile äriühingu või valitsuse võla kohustust omaniku säästjad kauplevad laenajatega

Majandus
thumbnail
45
doc

Majandus õpetuse aasta konspekt.

muutuvate turuoludega arvestamine toote või protsessi täiustamine alternatiivse toote või teenuse pakkumine rahvastikutendentside kindlaksmääramine Väikeettevõte eelised + võime rahuldada erilisi turge + võimalus kohaneda muutustega Väikeettevõtte - kehv juhtimine probleemid - ebapiisav finantseerimine Väikeettevõtte Eesti Väikeste ja Keskmiste Ettevõtjate alustamine ­ teave ja Assotsiatsioon (EVEA) koolitus Ettevõtluskeskused Ettevõtluskoolitus Väljaõpe töökohas Perekond Ettevõtte algus ja areng 1. Kliendi leidmine 2. Konkurents 3. Turu areng

Majandus
thumbnail
3
docx

Ettevõte

1.Kui palju raha on vaja ettevõtte alustamiseks Eestis 1000-20 000 kr, sõltuvalt ettevõtte tüübist 2.Mis on investeeringu ja finantsinvesteeringu erinevus? Investeerimine- tootmiseks vajaliku põhivara ( masinad, seadmed, hooned, ...) ostmine Finantsinvesteering- väärtpaberite ostmine 3. Kus saada raha ettevõtte asutamiseks? · Isiklikud säästud-tekivad siis kui kulutad vähem, kui teenid · Äripartneri säästud-kas laenata raha või pakkuda osalust ettevõttes · Pangalaen-tavaliselt peab alustav ettevõte oma rahaga katma 30-40% äriprojekti maksumusest · Toetus mõnest riiklikust ettevõtluse toetusprogrammist: Ettevõtluse arendamise instituut, tööhõiveamet 4. Miks ettevõttes võib tekkida ajutine rahapuudus? (5p) 1) ostja viivitab tasumisega 2) ostja pankrott; 3) toormaterjali hind tõuseb; 4) valmistoodangu hind langeb; 5) kaupa ei osteta; 6

Majandus
thumbnail
11
doc

Majandusterminid

juhtimisarvestus ­ tegeleb ettevõtte siseste tulemuste arvestusega järelturg ­ väärtpaberiturg, kus kaubeldakse olemasolevate väärtpaberitega jääktulu (ka: piirkasum) ­ ettevõtte tulude ja muutuvkulude vahe kahanev piirkasulikkus ­ reegel, mille kohaselt igast täiendavalt tarbitud hüvise ühikust saadud kasulikkus on kahanev ja mille tõttu kogukasulikkus hakkab kahanema sellest hetkest alates, kus piirkasulikkus muutub negatiivseks kahekordne finantseerimine ­ laenu saamine kahest allikast sama tagatisega kalkulatoorsed kulud (ka: arvestuslikud kulud) ­ kulud, mida konkreetses ettevõttes ei teki, kuid mis igas sarnases ettevõttes tavaliselt peaks tekkima kapitali adekvaatsus ­ panga omavahendite ja tema koguvahendite suhe kapitali- ja finantskonto ­ maksebilansi osa, mis fikseerib otseste ja portfelliinvesteeringute ning lühi- ja pikaajaliste laenude bilansi teatud perioodi jooksul

Majanduspoliitika
thumbnail
30
doc

Rahandus

Tegurid, mis mõjutavad dividendipoliitikat: Silvia Kuusk (1) Seadusandlikud tegurid -- sularahadividendi ei pea välja maksma. Dividendi ei pea välja maksma, kui see mõjutab ettevõtte likviidsust. (2) Finantsnõuded -- kui on tegemist kasvuettevõttega, mis vajab oma tegevuseks sisemisi ressursse, on dividendide väljamaksmine konservatiivne. Antud juhul kasutatakse kasumit selleks, et saavutada nõutud finantseerimine. (3) Sisemiste fondide suurenemine -- stabiilne dividend äratab ettevõtte vastu usaldust, aktsiaturg näeb dividendides informatsiooni ettevõtte tulevikuväljavaadetest. Kui maksumäär on kõrge, on dividendide väljamaksekordaja väike. Soovitav dividendipoliitka: · traditsioonilised ettevõtted maksku dividende; · kôrgtehnoloogiaettevõtted vôiks orienteeruda aktsiakapitali suurenemisele.

Majandus
thumbnail
17
doc

Ettevõtte rahandus - Arhipov 2013

Tüüpilised laekumised on põhivarade müük, laenude võtmine ja väljaantud laenude tagasisaamine ja väärtpaberite müük. Tüüpilised väljaminekud on põhivarade soetamine, laenude väljaandmine ja võetud laenude tagastamine ning väärtpaberite ost. Investeeringute eesmärgiks on varade väärtuse suurendamine, mis on kapitalimahukas tegevus ja järelikult investeeringute rahavoo saldo on reeglina negatiivne. 3. Finantseerimine, mis on seotud väärtpaberite emiteerimisega ja soetamisega ning aktsionäridega tehtavate arveldustega. sularaha laekub väärtpaberite müügist ja dividendidest ning väljaminekud on dividendi väljamaksed, oma aktsiate tagasiost, võlakirjade või muude väärtpaberite kustutamine. Tulemus võib olla nii negatiivne kui positiivne. Rahavoogude aruanne koostatakse järgmistes etappides: 1. Äritegevuse rahavoo arvestus 2. Investeerimise rahavoo arvestus 3

Rahanduse alused
thumbnail
15
doc

Ettevõtte rahandus - konspekt

Tüüpilised laekumised on põhivarade müük, laenude võtmine ja väljaantud laenude tagasisaamine ja väärtpaberite müük. Tüüpilised väljaminekud on põhivarade soetamine, laenude väljaandmine ja võetud laenude tagastamine ning väärtpaberite ost. Investeeringute eesmärgiks on varade väärtuse suurendamine, mis on kapitalimahukas tegevus ja järelikult investeeringute rahavoo saldo on reeglina negatiivne. 3. Finantseerimine, mis on seotud väärtpaberite emiteerimisega ja soetamisega ning aktsionäridega tehtavate arveldustega. sularaha laekub väärtpaberite müügist ja dividendidest ning väljaminekud on dividendi väljamaksed, oma aktsiate tagasiost, võlakirjade või muude väärtpaberite kustutamine. Tulemus võib olla nii negatiivne kui positiivne. Rahavoogude aruanne koostatakse järgmistes etappides: 1. Äritegevuse rahavoo arvestus 2. Investeerimise rahavoo arvestus 3

Ettevõtte rahandus
thumbnail
15
doc

Ettevõtte rahandus (V. Arhipovi loeng) TMK

RP089 ETTEVÕTTE RAHANDUS Õppejõud V. Arhipov Loengukonspekt 2009 Võtta raamatukogust ja lugeda ükskõik mis rahanduse õpiku omal valikul. ETTEVÕTTE VAHENDITE RINGKÄIK 21.09.2009 Ettevõtte rahandus on riigirahanduse osa. Informatsioon on finantsaruannetes ja sellepärast raamatupidamisel on ettevõtte rahanduses oma tähtis osa. Iga ettevõtte peab omama mingeid tootmistegureid; igasugune tootmisprotsess vajab tootmistegureid. Neid liigitatakse järgnevalt - tootmisprotsess vajab püsivaid tegureid, mida kasutatakse ühes või mitmes tootmistsüklis ja mille väärtus kandub üle tootele (muutumatul kujul): C+V+m=T kus ,,T" on toode ,,C" on konstantne suurus (ingl. ,,constant") ­ näiteks tooraine/seadmed/põhivara ,,V" on varieeruva väärtusega tootmistegur (ingl. ,,variable"); see varieeruv suurus/tegur on, näiteks, palk/töötasu/tööjõ

Ettevõtte rahandus




Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun