Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Demokraatiad kahe maailmasõja vahel (1)

5 VÄGA HEA
Punktid

Lõik failist


DEMOKRAATIAD KAHE SÕJA VAHEL
USA
ÕPIKUD:
Fjodorov 103-107;120-127
Adamson 57-61;64-65
Laar 77;80-82
Prosperity ajajärk ehk kuldsed kahekümnendad
USA oli pärast IMS tõusnud maailma juhtivaks riigiks. Teda võib pidada ainsaks IMS võitjaks.
  • USA-st oli saanud suurim rahandusjõud kuna ta andis sõja ajal peaaegu kõikidele euroopa riikidele laenu. Samuti tänu Dawesi plaanile hakkas kogu raha ringlema läbi USA. (Kasutusel olid naelsterlingid)
  • USA tööstusriigina: seoses IMS oli tööstustoodang kasvanud 20%. Ameerika oli maailmas esimesel kohal terase-, nafta - ja autotootjana.
    • Samuti hakati rakendama ja täiustama konveiermeetodit, mis muutis tootmise odavamaks, kiiremaks ja lihtsamaks. Näiteks auto ostmine muutus ka töölisklassile võimalikuks. Samal ajal Euroopas oli auto alles luksus .
    • Tööstuse kiire kasv oli seotud USA piiramatu turuga.
    • Lisaks konveierile hakati kasutama standarddetaile, mis pani aluse hulgitootmisele, mille tagajärjel kujunes välja massitarbimine.
    • Kujuneb reklaamitööstus.
    • Igale inimesele muutusid kättesaadavaks elektrilised majapidamismasinaid: külmkapp, pesumasin, tolmuimeja , kodukeemia.
    • Väga kiiresti kasvavad ka töötajate palgad, millega kaasneb rikastumine .

Poliitika
  • MAJANDUS: Valitsev majanduslik ideoloogia on majanduslik liberalism. Selle negatiivsed ilmingud:
    • Suureneb tarbimine laenud arvelt.
    • Suur osa rahast liigub börsile, väärtpaberitesse.
    • Tavainimesed hakkavad kogu oma raha börsile paigutama, tekib mull. Nii suurele kasvule järgneb alati kriis.
  • SISEPOLIITIKA enne kriisi: Sõja ajal oli president Wilson ( demokraat ). USA ei ratifitseerinud Versailles lepet . Wilsonit tabas seetõttu tugev kriitika. USA tõmbub eemale kogu euroopa poliitikast . Wilson ise saab infarkti , haigestub . Uueks presidendiks valitakse vabariiklane. Vabriiklased jäävad võimule kuni suure majanduskriisini. Vabariiklased toetavad majanuslikku liberalismi ja isolatsionismi. 1929. aastal saab USA presidendiks Herbert Hoover , kes kehtestab kuivseaduse. Uus president on veendunud, et riik ei peaks majandusse sekkuma.
  • MAJANDUSKRIIS :
    • Börsi krahh: Põhjustatud ületootmisest. Tekib ostujõu defitsiit. Inimesed hakkavad rohkem laene võtma, isegi farmerid, kes pandivad oma talud ja saagi. Rikkused jaotuvad ühiskonnas väga ebaühtlaselt. 1929. aastal kuulus 60% kogu USA rikkusest ainult 2%-le elanikkonnast. Börs kuumeneb üle, mille tagajärjel muutuvad hinnad ebareaalseks. 24. oktoober 1929 – Wall -Streeti börsikrahh ehk must neljapäev. Aktsia hinnad langevad järsult. Olukorra parandamiseks koguvad suuraktsionärid piisava summa raha, et osta väärtpaberid ja maandada krahh. Börs püsib stabiilsena teispäevani (kuni 29. oktoobrini). Sellele järgneb börsi vaba langus ehk must teisipäev, mille tulemusena jäävad inimesed oma rahast ilma. Saab alguse majanduskriis.
    • KRIIS: Kujuneb välja surnud ring – inimeste ostujõud väheneb (eriti halb oli olukord nendele, kes olid laenu võtnud), mille tõttu ei saa ettevõtted müüa oma toodangut ning see toob kaasa suureneva tööpuuduse. Pangandus käib alla kuna keegi ei suuda laene tagasi maksta. Pangad võtavad endale farmid, mille peale oli laenu võetud. Selle peale seiskub põllumajandus.

Majandus seiskus kuna raha ei ringelnud. Kriis kandus üle kogu maailma ja haaras nii tööstust kui põllumajandust. 1932. aasta oli ameeriklaste jaoks kõige kriitilisem:
  • 17 000 000 töötut ehk veerand tööealisest elanikkonnast.
  • Suur pangaröövide laine.
  • Inimesed kolivad autodesse elama.
  • Linnade ümber moodustuvad agulid ehk hooverville´id, mis on majanduslikult väga halval järjel.
  • Vabariiklaste populaarsus langeb.
  • UUS MAJANDUSPOLIITIKA : Uue lähenemise olukorrale pakub Briti majandusteadlane John Maynard Keynes, kellest saab uue majanduspoliitika – keinsianismi looja. Põhisesukohad:
      • Kaasaegne kapitalistlik majandus ei suuda ennast ise reguleerida.
      • Majandust saab korrastada ainult riik, stimuleerides tarbimist.
      • Nõudluse kaitsmiseks peab olema sotsiaalhoolekanne , abirahad ja paindlik maksukorraldus.
      • Raha tuleb juurde trükkida, et tekitada inflatsioon , mis ravib majandust.
      • Tuleb muuta suhtumist eelarvesse – see võib olla defitsiidiga.
  • FRANKLIN DELANO ROOSVELT: Tuleb võimule 1932. aasta presidendivalimistel ning hakkab koheselt rakendama Keynesi majandusteooriat. 1933. aastal kuulutas välja New deal ´i ehk reformiprogrammi, mis lähtub kesianismist. Kui Roosvelt sai võimule, hakkas ta ka koheselt seadusandlust muutma . Lõpuks lõpetab keeluseaduse. Dollar devalveeriti, loobutakse kulla standardist. Loob kontrolli panganduse üle, ning annab raha funktsioneerivatele pankadele. Loob hulgaliselt kolmetähelisi administratsioone. Tähtsamad:
    • AAA, mis kureerib põllumajanduspoliitikat ja hakkab farmeritele jagama subsiidiumeid, et need tootmist vähendaks, toetavad eksportijaid.
    • TVA - suured looduhoiu programmid . Tenessee oru ümberkujundamise projekt.
    • Noored mehed koondatakse tsiviilkorpusess, mis kujutasb endast töölaagreid maal, mis kestsid 6 kuud. Toit riietus ja peavari olid tasuta, kujundati tööharjumust.
    • NRA- rahvusluse taastamiseks.Tegemist on korporatsiooni taolise organisatsiooniga. Ühe laua taha tuuakse valitsuse- , äriringkondade- ja ametiühingute esindajad. Võtavad vastu ausa konkurentsi koodeksi: Laste tööd ei kasuta, miinimum palk, tööpäeva pikkus 8 tundi. Liitumine on vabatahtik, aga need, kes liitusid said õiguse kleepida sinise kotka embleemi oma toodetele ning neid hakati reklaamima.

Luuakse sotsiaaltagatiste süsteem, mis tähendab töötuabiraha ja vanaduspensioni jagamist.( Õ lk 87 muudatused SKP-s.( Pärast kriisi ületamist riigi sekkumine väheneb. Majandust hakatakse suunama põhiliselt rahanduspoliitika kaudu. Soodustatud valdkondadesse
Demokraatiad kahe maailmasõja vahel #1 Demokraatiad kahe maailmasõja vahel #2 Demokraatiad kahe maailmasõja vahel #3 Demokraatiad kahe maailmasõja vahel #4 Demokraatiad kahe maailmasõja vahel #5
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 5 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2010-02-26 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 99 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 1 arvamus Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor Mariette Vilgo Õppematerjali autor

Sarnased õppematerjalid

thumbnail
19
docx

Suurriigid 20. saj algul, kriisid, I maailmasõda, II maailmasõda, suur majanduskriis

partei(lõuna) ja (toorid) ja Liberaalne Paljuparteilisus(üle võimuga. Vabariiklik partei(põhja)) partei (viigid) 10ne partei) Alamkojas ­ 10-12 Vastuolud erinevate 1906 ­ uus partei Tugevad parteid, sotsiaalsete ja Tööerakond(Leiboristli paremäärmuslased iseloomulikud rahvusgruppide vahel k partei) (nt. monarhid) ja koalitsioonivalitsus (neegrid, uued pahempoolsed ed. immigrandid) väikekodanlikud Liiduriik , milles Aktiivne töölisliikumine. parteid (radikaalid, domineeris sotsialistid)

Ajalugu
thumbnail
6
docx

MAAILM KAHE MAAILMASÕJA VAHEL

IV. MAAILMAMAJANDUS JA DEMOKRAATLIKUD RIIGID KAHE MAAILMASÕJA VAHEL: 1. MAAILMAMAJANDUS 1920-1930. AASTATEL: 1* Maailmamajandus on 20.sajandil arenenud tsükliliselt- igale majanduskasvu perioodile järgneb mingi aja pärast majanduskriis. 2* Sellest protsessist jäi kahe maailmasõja vahelisel ajal välja NSVL, kus ületootmiskriise ei puhkenud (pigem vastupidi- tegu oli pideva defitsiidiga; riigi majandus ei suutnud käsu- ja plaanimajanduse tingimustes rahuldada elanikkonna vajadusi). 1.1. Majanduse areng 1920-ndatel: 3* I maailmasõjale järgnes aastatel 1918-1923 peaaegu kogu maailmas majanduslik tõus. 4* Selle põhjused: 1* Euroopa riigid taastasid oma majandust sõjapurustustest.

Ajalugu
thumbnail
15
odt

Pärast esimest maailmasõda kuni kahe maailmasõja vaheline aeg

valitsus oli ilmalik. Nad ei tunnistanud juba allkirjastatud rahulepingut. Mustafa Kemal oli ohvitser, kes valiti uue Türgi presidendiks. Atatürk oli tänapäevase Türgi riigi rajaja. Nad saavutasid rahulepingu ümbervaatamise ja kuigi nad kaotasid ikkagi alasid, saavutasid selle, et ei pidanud palju maksma. Kogu poliitilist korraldust, mis pärast esimest maailmasõda Euroopas oli, nimetatakse Versailles'i süsteemiks. Rahulepingud on sellest üks osa, aga selle osa on ka see, et esimese maailmasõja tulemusel lagunesid neli suurt impeeriumit: Osmani, Austria-Ungari, Saksa impeerium (kaotas kolooniad) ja Vene impeerium. Tekkis ka palju uusi riike: Soome, Eesti, Läti, Leedu, Poola, Tsehhoslovakkia, Austria, Ungari, Jugoslaavia. Kuidas ära tunda, et on Euroopa kaart enne esimest maailmasõda? On suur Austria-Ungari impeerium ning Venemaal ja Saksamaal on ühine piir. Kuidas ära tunda, et on Euroopa kaart pärast esimest maailmasõda? Poolal on Poola koridor, seda

Ajalugu
thumbnail
12
doc

Maailm pärast I ms

t teada saada, kas tsaari ajal võetud laenud saavad tasutud ja kas N Venemaa kompenseerib välismaalastelt ära võetud varanduse. Mõlemale vastas Nõukogude Venemaa eitavalt, kuna tema ei vastuta tsaari võlgade eest ning on täiesti uus riik. Genova konverentsil toimus Saksamaa ja Nõukogude Venemaa lähenemine (mõlemad olid isolatsioonis) ning nad jõudsid Genova majanduskonverentsi raames Rapallo lepingu sõlmimiseni: · Mõlema riigi vahel seati sisse diplomaatilised sidemed. · Nõukogude Venemaa delkareeris, et tema ei taha saada Saksamaa käest mingisuguseid reparatsioone ning loobub nendest. Saksamaa teatas, et ei taha tagasi saada võlgasid ja eraisikutelt äravõetud raha kompenseerimist. (Mõlemad loobusid rahalistest nõuetest) · Pandi kirja, et omavahel hakatakse tegema majanduslikku (kaubavahetus ilma tollideta) ja

Ajalugu
thumbnail
4
doc

Demokraatlikud riigid

Iirimaa) pidi jääma Suurbritannia koosseisu. 1937. Aasta põhiseadusega kuulutati Iirimaa vabariigiks, mille riigipeaks oli valitav president. Prantsusmaa Majandus: Peale I ms toimus majanduse, eelkõigu tööstuse ülikiire areng, mille tulemusel Pr-st sai industriaalriik. Sisepoliitilist elu iseloomustasid: mitmeparteilisus ja sellest tingitud koalitsioonivalitsused. Kuna koalitsiooni kuulusid mitu parteid, kelle vahel esines sageli erimeelsusi, siis olid tavalised valitsuskriisid ja valitsuste vahetused. 1919-1939 oli Prantsusmaal 41 valitsust; ühe valitsuse kestvus oli keskmiselt pool aastat. · Seoses suure majanduskriisiga kasvas äärmusparteide (kommunistid, fasistid) populaarsus. Analoogselt diktatuuririikidele nõudsid need parteid nn. tugeva käe poliitikat.1934 jaanuaris toimusid Prantsuse fasistide demonstratsioonid Pariisis eesmärgiga haarata võim, kuid nad ei saavutanud edu

Ajalugu
thumbnail
30
docx

Demokraatia ja diktatuurid kahe maailmasõja vahel

1 III. DEMOKRAATIA JA DIKTATUURID KAHE MAAILMASÕJA VAHEL I: Kahe maailmasõja vaheliste sündmuste kronoloogia: Aast Olulisemad sündmused a 191  Eesti iseseisvuse väljakuulutamine (24.02.); Vabadussõja algus 8 (28.11.).  Valimisreformiga Suurbritannias kaasnes valijaskonna ulatuslik laienemine 191  Pariisi rahukonverentsi algus. 9  Versailles rahulepingu sõlmimine Saksamaaga. 192  Eesti esimese põhiseadusega kehtestati demokraatlik

Ajalugu
thumbnail
8
doc

USA ja Itaalia kahe maailmasõja vahel

Kordamine kontrolltööks Teema: USA ja Itaalia kahe maailmasõja vahel. 1. Võrrelge USA ja Itaalia majanduslikku ja poliitilist olukorda pärast Esimest maailmasõda. http://www.syg.edu.ee/oppematerjalid/ajalugu/merje_oopkaup/fashitaalia.html 2.Ülemaailmne majanduskriis 1929 – 1933: - põhjused - muutused majanduses, sisepoliitikas, rahva eluolus - keinsianism ja selle teooria rakendamine USA -s (F. D.Roosevelt ja „uus kurss“) 3. Fašismi tekkimine Itaalias: - põhjused - millele toetus fašistlik ideoloogia - fašistliku diktatuuri olemus

Ajalugu
thumbnail
7
docx

Majandus demokraatia ja diktatuur kahe maailmasõja vahel

ühinema korporatsioonidesse, mis pidid ära hoidma streigid. Mitmesugustele suurejoonelistele ettevõtmistele (nt kiirteede rajamine, suurejooneliste hoonete ehitamine) vaatamata Itaalia majanduse olukord fasistliku diktatuuri ajal märkimisväärselt siiski ei paranenud. Välispoliitika: Agressiivne välispoliitika. 1935 vallutasid Itaalia väed Etioopia, 1936 sõlmiti sõjalis-poliitiline liit natsi-Saksamaaga. Teise maailmasõja aegsed katsed naaberriike vallutada lõppesid ebaõnnestumisega. Saksamaa Juht: Adolf Hitler Partei süsteem: Kehtestati üheparteisüsteem ja kõik parteid peale NSDAP saadeti laiali. Natsionaalsotsialistliku Saksa Töölispartei (NSDAP) Sisepoliitika: Riigi ülesanne oli rassilise puhtuse tagamine (mingil määral rahvuslus). Kehtestati eraelu kontrollivad seadused. Algas juutide tagakiusamine, piirati õigusi. Riigis

Ajalugu




Kommentaarid (1)

Crave profiilipilt
Crave: Hea
21:55 23-10-2013



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun