Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Kinda kudumine (1)

5 VÄGA HEA
Punktid

Lõik failist

KINDA KUDUMINE
 

Sõrmkinda kudumisel tuleb arvestada koemustrit. Käeseljalt sõrmedele ulatuva mustritriibu kudumisel peab arvestama, et see jääks sõrme keskele . Seepärast peab sõrme silmuste jagamine ja koemustri paigutus juba alguses teada olema.
Lihtsa pöidlaauguga kinnas kootakse sõrmedeni nagu labakinnas . Pöidlakiiluga kindal algab kulu kudumine kõhe randmeosa järel. Tavaliselt toimub kulu kudumine õhksilmustega (koesse jääb auk). Ohksilmus võetakse vardale koesilmuste vahelt. Iga kasvatusringi järel kootakse 3—4 ringi kasvatamata. Joonisel märgivad punktid kasvatamise kohta. Kui pöidlakiilu kõrgus on paras , võetakse kiilusilmused abilõngale ja luuakse koelõngast nende köhale uued silmused , kuid nelja võrra vähem, ja kootakse edasi. Pärast pöidlaaugu tegemist kootakse 2—3 ringi, siis kootakse pöidlaaugu kummagi otsa köhal kaks silmust kokku. Kahandamisringile järgneb üks ring kahandamata. Nii kootakse, kuni jääb järele sama palju silmuseid, nagu oli enne pöidlakiilu alustamist. Edasi kootakse otse kuni väikese sõrmeni (proovida kätte). Silmused jagatakse neljaks , arvestades 3 lisasilmust kummalegi küljele. Väike sõrm on madalamal kui teised, seepärast tuleb see esimesena valmis kududa. Luua sõrme vaheks 5—6 silmust juurde (JOON. 4 ja 5). Need juurdeloodud silmused ühendavad peo- ja käe-seljasilmused üheks ringiks. Vahesilmustega saab anda sõrmele paraja laiuse . Sõrm kududa kolmel vardal. Sõrme algus peab olema avar, kolmandal ringil võib sõrme sisemisel küljel kududa kaks silmust kokku, samuti sõrmelülide köhal. Pärast väikese sõrme kudumist võetakse sõrme vahesilmused uuesti vardale ja kootakse 3—4 ringi, siis võetakse keskmiste sõrmede silmused abilõngale. Kootakse valmis esimene sõrm. 5—6 vahesilmust luuakse vardale ja ühendatakse pihu ja käeselja silmused üheks ringiks kolmele vardale. Esimene sõrm kootakse kuni küüneni, siis kahandatakse, kududes iga varda lõpus kaks silmust kokku.
Keskmise sõrme kudumisel võtta esimese sõrme vahesilmustest silmused vardale, kududa keskmise sõrme käepealsed silmused, siis luua vahesilmused ja võtta pihupoolsed silmused vardale ja kududa sõrm valmis. Kolm keskmist sõrme kududa ühelaiu-sed. Pöidlasilmused võtta kolmele vardale. Esimese ringi kudumise ajal kududa 1—2 silmust pöidlaaugu otstesse juurde. Kootakse 3^-4 ringi, siis kududa pöidla mõlemal küljel kaks silmust kokku. Kui vaja, võib pöidla külgedel või taga umbes poolel kõrgusel silmuseid vähendada nii palju, et pöidla laius jääb parajaks. Valmiskootud kinnas triikida läbi niiske riide siledaks.
Labakinda kudumist alustatakse randmest. Silmuste loomisel arvestada, kas kude tõmbub kokku (vikkel-, palmik -, soonik- ja kähe lõngaga kootud kude) või venib hoopis laiemaks (pitskude). Tavaliselt luuakse 16—20 silmust igale vardale, seega kokku 64— 80 silmust. Silmuste hulk oleneb käe suurusest , lõnga jämedusest ja köe tihedusest. Loodud silmused jagatakse võrdselt neljale vardale, ühendatakse ringiks ning alustatakse ringkoes kudumist nii tihedalt, et vardad koest välja ei lange. Randmeosa kootakse tavaliselt soonikkoes (2 silmust parem- ja 2 pahempidi), mis hoidub hästi ümber käe ja venib parasjagu. Randmeosa võib kududa ka pitskoes või lapilise. Lapiliseks koeks (vt. joon. 89 lk. 118) luua üht värvi lõngaga 6-ga jagunev arv silmuseid. Kududa ringkoes järgmiselt: kaks silmust parempidi, õhksilmus, kaks silmust parempidi ja kaks silmust parempidi kokku. Sääraselt kududa neli rida, siis võtta teist värvi lõng. Kahandamise köhal joon kaidub paremale. Kui randmeosale järgneb tihe mustriline kude, siis peab enne laba kudumist silmuseid juurde kasvatama, kusjuures tuleb arvestada ka mustriga. Ringi algus jätta väikese sõrme poolsele küljele. Suure mustri puhul jälgida, et motiivi keskkoht jääks käeselja keskele ja mahuks tervikuna kinda pealmisele poolele. Pöidlaaugu kõht ja laius määrata kätte proovides. Pöidlaaugu laiuseks arvestada 12—14 silmust. Pöidlaaugu kohta kududa sisse abilõng, siis tõsta need silmused uuesti vasakule vardale tagasi ja kududa kindalõngaga üle. Pärast pöidlaauku kootakse kinnast seni, kuni kude ulatub üle väikese sõrme, seejärel algab kinda otsa ahendamine mõlemal küljel. Ühe tahiga kahandus (JOON.1) tehakse järgmiselt: varda lõpus kootakse viimane silmus parempidi, tõstetakse vardalt maha ja venitatakse pikaks aasaks. Siis võetakse aasa kinnine pool (joonisel 1 märgitud ristiga) sõrmele ja kootakse sellega järgmise varda alguses kaks silmust parempidi keerus kokku. Pärast seda lastakse aas sõrmelt maha, tõmmatakse kokku ja kootakse edasi.
Poole tahiga kahandus (JOON. 2). Venitada varda viimasest silmusest aas ja selle kinnise poolega kududa järgmise varda alguses kaks silmust parempidi kokku.
Tõmmata aas kokku ja kududa edasi.
Kähe tahiga kahandus (JOON. 3). Kududa varda lõpus kaks silmust parempidi kokku. Järgmise varda alguses kududa kaks silmust parempidi keerus kokku.
Pöidla kudumine. Enne pöidla kudumist triigitakse kinnast läbi niiske riide, et silmused ei hargneks. Abilõng tõmmata pöidlaaugu köhalt välja. Lahtised silmused võtta kolmele vardale. Esimese ringi ajal kududa pöidlaaugu otstesse paar silmust juurde. Kududa pöialt 4—5 ringi ja kahandada pihupoolt 3—4 silmuse võrra. Kui kude on jõudnud küüneni, kahandada iga varda lõpul 2 silmust kokku. Viimased 5—6 silmust tõmmata nõela abil kokku.
Kinda kudumine #1 Kinda kudumine #2 Kinda kudumine #3 Kinda kudumine #4
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 4 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2009-11-24 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 71 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 1 arvamus Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor [email protected] tammissaar Õppematerjali autor
Selle abiga saad õppida kinnast kuduma , või abi .

Sarnased õppematerjalid

thumbnail
3
doc

KINNAS

Sõrmkinda kudumisel tuleb arvestada koemustrit. Käeseljalt sõrmedele ulatuva mustritriibu kudumisel peab arvestama, et see jääks sõrme keskele. Seepärast peab sõrme silmuste jagamine ja koemustri paigutus juba alguses teada olema. Lihtsa pöidlaauguga kinnas kootakse sõrmedeni nagu labakinnas. Pöidlakiiluga kindal algab kulu kudumine kõhe randmeosa järel. Tavaliselt toimub kulu kudumine õhksilmustega (koesse jääb auk). Ohksilmus võetakse vardale koesilmuste vahelt. Iga kasvatusringi järel kootakse 3--4 ringi kasvatamata. Joonisel märgivad punktid kasvatamise kohta. Kui pöidlakiilu kõrgus on paras, võetakse kiilusilmused abilõngale ja luuakse koelõngast nende köhale uued silmused, kuid nelja võrra vähem, ja kootakse edasi. Pärast pöidlaaugu tegemist kootakse 2--3 ringi, siis kootakse pöidlaaugu kummagi otsa köhal kaks silmust kokku

Käsitöö
thumbnail
2
doc

Labakinda kudumine

Pöidla-ava kootakse parema käe kindal III ja vasaku käe kindal II vardale. Pöidla-ava laiuseks arvestatakse silmuste arv, mis võrdub 1/3 kahe varda silmustest, ning lisatakse sellele veel kuni 2 silmust juurde. Nt kui igal vardal on 15 silmust, st kahel vardal 30 silmust, siis pöidla-avaks arvestatakse 30 : 3 = 10 + 2 = 12 silmust. Pöidla-ava moodustatakse kinda külkest 2-3 silmuse kaugusele (st enne pöidla-ava kudumist kootakse parema käe kindal III varda algusest 2-3 silmust, vasaku käe kindal kootakse II varda lõppu pärast pöidla-ava 2-3 silmust). Pöidla-avaks ettenähtud silmused tõstetakse kudumata abilõngale (või nt haaknõelale) ja mahatõstetud silmuste asemele luuakse kudumisvardale sama arv uusi silmuseid. Pärast pöidla-ava moodustamist kootakse laba edasi kuni kinda otsa kokkukudumiseni.

Tööõpetus
thumbnail
1
doc

SOKI KUDUMINE

Soki kudumist alustada ülevalt äärest. Silmused luua neljale vardale, igale vardale 18--22 silmust, olenevalt lõnga jämedusest ja sääre ümbermõõdust. Tavaliselt alustatakse 6--7 cm laiuse soonikkoes äärega (2 silmust parem-, 2 pahempidi), millele järgneb sääre kudumine. Vajaduse korral kasvatada kudumise käigus mõned silmused juurde. Silmuseid tuleb juurde kasvatada rohkem kähe lõngaga mustri puhul. Mustri paigutamisel arvestada soki sääre kitsamat osa. Ka peab arvestama, et soki sääreosa ees, külgedel või taga asetsev muster jääks pärast kahandamist õigesse kohta.Kahandada võib soki külgedel või taga, olenevalt kudumismustrist. Kui muster on soki külgedel, kahandatakse kahel pool mustrit. Täiskasvanuil on sääre laiema köha ja kanna

Käsitöö
thumbnail
16
docx

Võrumaa kindakirjas kinda kudumine referaat

Tallinna Vanalinna Täiskasvanute Gümnaasium Võrumaa kindakirjas kinda kudumine Praktiline töö Koostas: Age Ots Klass: 12 k. Juhendaja: Aet Kallam Tallinn 2015 Sisukord

Käsitöö
thumbnail
181
doc

A.Palu mootorratta raamat

ARSENI PALU EHITUS, EKSPLUATATSIOON SÕIDUTEHNIKA «Valgus» · Tallinn 1976 6L2 P10 Retsenseerinud Uve Soodla Kääne kujundanud Bella G r o d i n s k i Raamatu esimeses osas kirjeldatakse meil enamlevi- nud mootorrataste, motorollerite ja mopeedide ehi- Eessõna tust ning töötamist. Teises osas käsitletakse kõigi nimetatud sõidukite hooldamist ja rikete otsimist- Mootorrattaid (motorollereid ja mopeede) käsutatakse kõrvaldamist Kolmandas osas antakse nõu õige ja peamiselt isiklike sõidukitena. Nad säästavad aega igapäe- ohutu sõidutehnika õppimiseks. vastel tarbekäikudel, võimaldavad huvitavalt veeta nädala- Raamat on mõeldud kõigile, kes tunnevad huvi

Füüsika



Meedia

Kommentaarid (1)

kaspera profiilipilt
kaspera: kasulik
09:08 22-03-2014



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun