Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Eestlaste vabaduse järgjärguline kokkuvarisemine keskajal (0)

1 Hindamata
Punktid

Esitatud küsimused

  • Kelle ees pärismaalastel ilmlikus kohtus tuleb seista?
Vasakule Paremale
Eestlaste vabaduse järgjärguline kokkuvarisemine keskajal #1 Eestlaste vabaduse järgjärguline kokkuvarisemine keskajal #2 Eestlaste vabaduse järgjärguline kokkuvarisemine keskajal #3 Eestlaste vabaduse järgjärguline kokkuvarisemine keskajal #4 Eestlaste vabaduse järgjärguline kokkuvarisemine keskajal #5 Eestlaste vabaduse järgjärguline kokkuvarisemine keskajal #6 Eestlaste vabaduse järgjärguline kokkuvarisemine keskajal #7 Eestlaste vabaduse järgjärguline kokkuvarisemine keskajal #8 Eestlaste vabaduse järgjärguline kokkuvarisemine keskajal #9 Eestlaste vabaduse järgjärguline kokkuvarisemine keskajal #10 Eestlaste vabaduse järgjärguline kokkuvarisemine keskajal #11 Eestlaste vabaduse järgjärguline kokkuvarisemine keskajal #12 Eestlaste vabaduse järgjärguline kokkuvarisemine keskajal #13 Eestlaste vabaduse järgjärguline kokkuvarisemine keskajal #14 Eestlaste vabaduse järgjärguline kokkuvarisemine keskajal #15 Eestlaste vabaduse järgjärguline kokkuvarisemine keskajal #16 Eestlaste vabaduse järgjärguline kokkuvarisemine keskajal #17 Eestlaste vabaduse järgjärguline kokkuvarisemine keskajal #18 Eestlaste vabaduse järgjärguline kokkuvarisemine keskajal #19 Eestlaste vabaduse järgjärguline kokkuvarisemine keskajal #20 Eestlaste vabaduse järgjärguline kokkuvarisemine keskajal #21 Eestlaste vabaduse järgjärguline kokkuvarisemine keskajal #22 Eestlaste vabaduse järgjärguline kokkuvarisemine keskajal #23 Eestlaste vabaduse järgjärguline kokkuvarisemine keskajal #24 Eestlaste vabaduse järgjärguline kokkuvarisemine keskajal #25 Eestlaste vabaduse järgjärguline kokkuvarisemine keskajal #26 Eestlaste vabaduse järgjärguline kokkuvarisemine keskajal #27
Punktid 5 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 5 punkti.
Leheküljed ~ 27 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2009-06-01 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 39 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor jeltri Õppematerjali autor
õppeaines "Eesti ajalugu ja kultuur "

õppejõud hindas viiele ehk suurepärane

Sarnased õppematerjalid

thumbnail
11
doc

Eestimaa keskaeg

Ordumeister Burchard von Dreileben rajas Maasilinna pärast Jüriöö ülestõusu lõplikku mahasurumist 1345 aastal foogti korra keskuseks. Saarlaste hävitatud Pöide ordulinnuse asemele, kuid see koht jäi liiga kaugeks peavägedest ning loodi Kuressaare linnus. Kuida muutus seoses ülestõusuga Saksa ordu positsioon Eestis? 1346 müüs Taani kuningas Valdemar IV Eestimaa hertsogkonna Saksa ordule. Millised olid ülestõusu tagajärjed Eesti rahvale? Halvendas eestlaste reaalset olukorda ja lülitas eestlased välja maa poliitilisest juhtimisest mitmeks sajandiks. Milline kirjandusteos ja kelle kirjutatud kajastab Jüriöö ülestõusuga seotud sündmusi? "Tasuja" Eduard Bornhöhe · Jüriöö ülestõusust on kirjutanud Bartholomäus Hoeneke oma Liivimaa nooremas riimkroonikas. · Populaarteadusliku raamatu "Jüriöö" autor (Tln. 1980) on ajaloolane Sulev Vahtre. Vana-Liivimaa valitsemine 1

Ajalugu
thumbnail
7
doc

Keskaeg Eestis

* HamburgiBremeni peapiiskop lootis taastada oma kiriku liidripositsiooni PõhjaEuroopas * Saksa kaupmehed, paremad kauplemisvõimalused (Läänemere turg), meretee kiirem, ohutum * Saksimaa ja Vestfaali rüütlid, sooviti valdusi hankida Sakslased said enda poole osa liivlasi koos vanema Kaupoga. Teiste liivlaste vastupanu lõppes 120607.a siis toimus ulatuslik ristimine, liivlaste alale ehitati kirikud ja määrati preestrid. 1208 võtsid ristimise vastu latgalid. Edasi suunduti eestlaste vastu. Eestlaste muistne vabadusvõitlus Eelvõitluse aeg 12081212(5) 1208. ristisõdijad Sakala ja Ugandi maakonnas. 1210. võitsid eestlased Ümera lahingu Pingestusid suhted idanaabritega, nad korraldasid mitu sõjaretke. Ristisõdijad ja eestlased kurnatud ning puhkes ka katk, 1212. sõlmiti vaherahu kolmeks aastaks. Vallutus ajajärk 12151221(2) 1215. uue hooga, sakslased ja latgalid teevad rüüsteretki Ugandisse, jõuavad ka Läänemaal ja KeskEestisse.

Ajalugu
thumbnail
18
docx

Eesti keskaja mõiste ja koht Eesti ajaloos

Liivimaa alistamiseks, mis tavaliste ristisõdijate hooajaliste tulekute ja minekute tõttu oli olnud küllaltki vaevaline. Paavst Innocentius III kinnitas ordu reeglid 1204. aastal ja ordu allutati piiskop Albertile. Vastavalt 1207. aastal piiskop Albertiga sõlmitud lepingule sai ordu 1/3 vallutatud maadest. Olles sõjaliselt tugevaim jõud regioonis, muutus ordu aga sisuliselt sõltumatuks ning hakkas ajama iseseisvat poliitikat, alustades 1208. aastal liidus latgalitega eestlaste vastu sõda. Ümera lahing oli edukas, pärast seda laienes sõda ka teistesse eesti maakondadesse. Rüüsteretkel Pihkvasse tekkis liivimaal taudliaine. Sõda jäi mõneks ajaks vakka. 1215 sügis võeti ristimine vastu nii Sakalas kui ka Ugandis. Ugandi tegi vahepeal leeri ka riiaga, sest venelased ähvardasid neid. 1217 madisepäev lahing oli verine suri Lembitu ja Kaupo. Baltikumi ristisõja koht Eesti ja Euroopa ajaloos: ristisõdijate päritolu (sotsiaalne ja geograafiline)

Ajalugu
thumbnail
56
doc

Eesti keskaeg

Baltisaksad leidsid, et keskaeg oli nende kuldaeg, kus nad olid iseseisvad. Vallutamist ei pidanud õigustama, sest tegu paganate ja metslastega. Kohtuvõitlustes (ordu vs piiskop) hoiti ordu poole, sest nemad oleks suutnud Venemaale vastu panna. See oleks lõpuks kaasa toonud ka ordu sekulariseerimise (nagu oli Preisimaal). 1558 aga oli katastroof. Olulised maa rajaja piiskop Albert, teine inimene suur ordujuht W.v. Plettenberg. Rahvuslik suund. Nt Jannau räägib juba vabaduse kaotusest, Merkel ka. Räägitakse õnnelikest metslastest ja õnnelikust muinasajast, millele tegi lõpu ristisõdijad. Kiruti Albertit. Sellest aga pärinebki rahvuslik ajalugu. Tähendab muinasaja apologeetikat ja keskaja/moodsa aja hukkamõistu. Jakobsoni kõne nt. Kirjeldatakse, et saksad anastajad ja muidu pahad. Hiljem räägiti, et ordutegelased harimatud ja valelikud. Vaimulikud olid ilmalikud ja rikutud.

Eesti ajalugu
thumbnail
47
docx

Eesti keskaeg

Eesti Keskaeg 1. Eesti keskaja mõiste ja koht Eesti ajaloos: Mõiste kasutuselevõtt- Mõistet "keskaeg" kohtame kirjasõnas juba alates 14. sajandist, kuid ajaloolise perioodi nimetusena kinnistus see 17. sajandil. Nimetus "Eesti" ulatub ajas kaugemale, Tacituse (u. 55-120) "Germanias" mainitud aestide hõimu, kuid allikas ei viidanud eestlaste praegusele asualale. "Eesti" nime järjepidev traditsioon sai alguse muinaspõhjala Eistland'ist ja eistr'idest ning jõudis sealt 11.-12. sajandil ladina kirjasõnasse. 13. saj hakati "Eestimaaks" kutsuma Taani kuninga valduseid Põhja-Eestis. Sünkroonsus Lääne-Euroopa keskajaga- Eesti keskaeg (1200-1550) pole sünkroonis Euroopa keskajaga (500-1492). 20. sajandi viimastest kümnenditest on eelistatud rääkida euroopa eksapnsioonist ja läänemere piirkonna euroopastumisest.

Keskaeg
thumbnail
10
doc

Eesti keskaeg

· loovutama pool kohtulõivudest om-le · Ordu linnusekomtuur sai Riia rae liikmeks · pidi lõpetama liidu Leeduga · järgima Ordu väkkekutset, kui see polnud just pp vastu Alistumine kinnitati Sks keisri Bayeri Ludvigi poolt 1332. Ordu oli saavutanud täieliku võidu Riia üle ja ühtlasi välja lülitanud peappiiskopi võimu. Eestlaste vabadusvõitluse (1343-1345): · tähtis pöördepunkt meie maa ja rahva ajaloos · võttis laialisi ulatusi ja selle summutamine nõudis ordult suuri pingutusi · ordu ammune siht(seda oli taodelnud ka Mõõgavendade o) valduste laiendamine põhjas mereni, ordu pol osatähtsuse tõus Vana-Liivim territ-l · andis Eestimaa (e Harju-Viru) vasalliele raske hoobi, nõrgestas nende jõudu,

Ajalugu
thumbnail
7
doc

Eesti keskaeg

Keskaeg 1224.a. oli koos Tartu langemisega kogu mandri-Eesti vallutatud 1227. vallutati Saaremaa. Muistne vabadusvõitlus oli eestlaste jaoks lõppenud kaotusega. Selle sündmusega lõpeb muinasaeg ja alga keskaeg, mis kestab kuni Liivi sõja puhkemiseni 1558. Riia peapiiskop (1229 ­ Albert suri) pidas pidas end vallutatud maa kõrgeimaks valitsejaks, Mõõgavendade ordu (Albert lõi Mõõgavendade ordu 1202, et omada püsivat sõjalist jõudu kohapeal) aga ennast (kõige tugevam). Puhkes riid saagi jagamise pärast- ordu nõudis 1/3 vallutatud maadest.

Ajalugu
thumbnail
12
doc

Vana- Liivimaa

o Põlluharimisviisid ja tööriistad jäid samaks o Kõige suuremas sõltuvuses Lõuna-Eesti, palju soodsamad tingimused Saaremaal ja Läänemaal. (Saarlastel õnnestus 1236 oma maa vabastada ja alles 1241 õnnestus ordumeistril nad alistada ja leping sõlmida, valitsemine jäi kohalikele vanematele, foogt käis vaid kohut pidamas. 1255. aasta lepinguga säilitati ka oma poliitilised õigused, võeti kohustus ordut toetada.) Eestlaste olukord halvenes: · o kaubandus ja meresõit jäeti linnakodanike hooleks (Sellest kannatas Lääne- ja Põhja-Eesti rahvas ning saarlased. o Eestlastel tuli feodaale ja vaimulikke üleval pidada: 1) Kehtestati kümnis ­ alguses kümnes osa viljasaagist, hiljem võeti ka karjalt. 2) Hinnus ­ kindlaksmääratud naturaalmaks. 3) Pidi üleval pidama preestrit ja maksma erilist kirikumaksu ­ kümnendikku kümnisest.

Ajalugu




Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun