Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Romantism (0)

1 Hindamata
Punktid

Lõik failist

Romantism – tõstis esile tunded, peamiselt keskenduti üksikute läbielamistele ja tunnetele. Sageli kujutati fantaasiamaailma, unistuste ja õnne teemasi . Romantismi abil põgeneti reaalsusest, hakati tundma huvi müstika ja surma vastu. 19 SAJAND
Romantism muusikas
*Muusikateosel pikk ja voolav meloodia *Otsitakse uusi tämbreid*Teoste ülesehitus muutus vabamaks *Hakati looma programmilist muusikat (kui instrumentaalteosel on kindel süžee)
Soololaul - ühe laulja poolt, tavaliselt klaveri või muu instrumendi saatel.
Sümfooniline poeem – emotsionaalselt pingestatud üheosaline programmiline teos sümf. Orkestrile
Kammerlikud väiketeosed klaverile – tuntud ooperite, sümfooniate jm suurteoste kokkusurutud „ümberjutustused“ klaverile
Operett – meelelahutusžanr koomilis eooperi, kabaree , vodevelli ja varietee baasil, mis jaguneb satiiriliseks Pariisi operetiks ja meloodiliseks Viini operetiks
Ooper19 sajand oli ooperi ajastu
Franz Schubert 1797 – 1828
  • Tema loomingust korraldati ta enda eluajal üksainus avalik konsert, mis toimus mõned kuud enne ta surma.
  • Ta jõudis oma lühikese elu vältel luua üle poolteise tuhande muusikateose. Enamasti olid need laulud ja klaveripalad.
  • esindatud romantilise muusika iseloomulikud tunnused – isikliku alatooniga tundelisest lüürikast traagikani ulatuvad meeleolud, homofooniline faktuur, pika kaarega laulev meloodika, tempo ja dünaamika kontrastid .
Ferenc Liszt 1811 – 1886
19. sajandi väljapaistvaim pianist, andekas helilooja , pedagoog , dirigent ja muusikapublist. Sündis saksa keelt kõnelevaks Ungari piirkonnas.
  • 1827 aastal eraldus ta oma sõpradest ja tuttavatest ning süvenes religioossesse müstikasse.
Iga kontserdiga kogus ta üha enam kuulsust.Järgnesid kontserdid Euroopas. Publik – eriti naised lausa jumaldas teda.
  • 1861 aastal kolis ta Rooma , kus üritas reformida kirikumuusikat, see aga ei saanud teoks.
  • Liszt oli tulihingeline programmilise muusika pooldaja ning ammutas inspiratsiooni kujutavast kunstist ja kirjandusest.
  • Liszt oli uuendaja harmoonias. Ta tõi muusikasse monotematismi põhimõtte ning lõi täiesti uue klaverimängu stiili. Tema klaveriteostes on palju suuri akorde, kiireid passaaže, topeltoktaavide kaskaade, äkilisi kadentse. Ta on loonud suure hulga klaveriteoseid.
  • Sümfoonilisse muusikasse tõi Liszt uue žanri – üheosalise sümfoonilise poeemi.
Fryderyk Chopin 1810 – 1849
Tuntud Poola helilooja, sündis Varssavi lähistel. Tema muusikaline anne avaldus varakult, teda on
võrreldud imelaps Mozartiga.
Ta külastas Viini, kus andis kontserte ja nautis suurt publikumenu.
  • Kriitikud tunnistasid temas pianistigeeniust ja kiitsid tema loomingut. Ta kolis Pariisi, kuhu jäi elu lõpuni.
  • Temast sai Pariisi üks hinnatuimaid klaveripedagooge.
  • Sünnimaa elas Chopini muusikas, tema looming koosneb pemaiselt klaveriteostest. Teistele pillidele kirjutas ta üliharva.
  • Eelistatud žanriteks olid prelüüd, nokturn , etüüd, ballad või valss
Johannes Brahms 1833 – 1897
Saksa helilooja, pianist ja dirigent.
  • 19 aastaselt läks klaverisaatjana kontsertreisile mööda Saksamaad, see oli tema elus tähtis etapp. Siiras kiindumus Clara Schumanni vastu avaldusid nii mõneski teos.
  • Ta oli üks Viini heliloojate liidu asutajaid, talle anti mitmeid aumärke ja –nimetusi. Tema isiklik elu polnud õnnelik.
  • Brahmsi muusikas on tunda erakordset haaret ja jõulisust. Tema muusikas on ühendatud romantism, barokkmuusika vaoshoitus ja klassikalised vormid. Ta oli nn absoluutse muusika pooldaja.
  • Kuulub muusikaajaloo võimsamate sümfoonikute hulka.

Romantism #1
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 1 leht Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2009-04-24 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 92 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor kookonike Õppematerjali autor
romantismi mõiste, romantism muusikas, uued žanrid, Franz Schubert, Ferenc Liszt, Fryderyk Chopin, Johannes Brahms

Sarnased õppematerjalid

thumbnail
1
doc

Romantismi kokkuvõte

Põimis muusikasse rahvaviise. Peamisel kohal klaverimuusika. Eelistatuteks zanrideks olid prelüüd, nokturn, etüüd, ballaad. Tõi esimesena instr-l muusikasse ballaadi. "Vihmapiiskade prelüüd" ja "Leinamarss" 8.Johannes Brahms- (1833-1897) Lapsepõlv möödus Hamburgis. Elu viimased 20 aastat oli ta Viini muusikaelu juhtfiguur. Ta oli 15 lapse ristiisa. Brahmsi peetakse 19.saj väljapaistvamaks heliloojaksja laululoojaks. Tema muusikas on ühendatud romantism, barokkmuusika vaoshoitus ja klassikaslised vormid. Oli mitteprog. muusika pooldaja. Ta ei ole loonud ühtegi ooperit. Tema muusika on läbinisti lüüriline pihtimus, mis väljendab varjatud elamusi, salajasi soove ja hingeheitlusi. Lauludes on palju looduslüürikat. Kirjutanud palju klaveimuusikat. Brahmsi muusika kulgemist on võrreldud loodusjõududega. "Hällilaul" ja "Ungari tantsud"

Muusikaajalugu
thumbnail
8
docx

Romantism, Operett , Võimas Rühm. Programmiline muusika

programmiline muusika, muusikazanrid; Schubert; Liszt; Chopin; Brahms. II kontrolltöö: 1.G.Verdi 2.R.Wagner.3.Operett 4.Ooperi ja opereti võrdlus 5. Nimeta opereti heliloojaid ja operette. Kontrolltöö:1.Kes ja mis teosega pani aluse vene rahvuslikule muusikale? 2.Mis nime kandis kuulus vene heliloojate rühmitus 19.saj? 3.Nim. 2 heliloojat sellest rühmitusest. 4.P.Tsaikovski 5.E.Grieg 6.J.Sibelius Romantism : Valitses 19 saj. Romantism on viimane terviklik ja ühtsete tunnustega stiiliperiood läänekultuuris. Romantismiline liikumine sai alguse Samsamaalt, suur hilisromantismilaine käis üle ka veel 20 saj. alguses Romantism on tunnetekunst, kõige tähtsam oli läbi kunsti väljendada tundeid. Ka muusikas oli tunnete skaala väga lai, kujutati nii üleolevat rõõmu, kui ka valu ja traagikat. Palju hakati kujutama üksikisiku läbielamisi ja tundeid.

Muusika
thumbnail
24
doc

Kokkuvõte Toomas Siitani muusikaajaloo õpikus.

oli novaator ja teerajaja. Beethoven oli isepäine geenius ,kes elu lõpuni ei suutnud kohaneda oma ajastu ja ühiskonnaga. Ta tõuseb kõrgemale oma ajast ja loob 19.saj.- mida nimetatakse Beethoveni ajastuks. Teosed: Ooper "Fidelio" ; kaks missat; 9 sümfooniat; avamängud, muusika balleti ja draamaetendustele,5 klaverikontserti, viiulikontsert, arvukalt kammerteoseid, 32 klaverisonaati, 24 variatsioonitsüklit, 66 laulu. kogutud teoste sari ilmus alates 1864.a. VII TEEMA ­ ROMANTISM. 1. Stiili üldiseloomustus. Varane-romantism 1815-1880(Schubert, Mendelssohn- Bartholdy) Kõrg-romantism 1830-1850 Programmiline sümfoonia, kunstide süntees- Hilis-romantism 1850-1890 Berlioz, List, Chopin, Shumann 150 aastat kestab üks periood, (esimesed 50 segunevad uus ja vana stiil, järgmised on uus ajastu ja viimased 50 jälle segunemine) Romantismis saab oluliseks vaimne liikumine, seab tundelise olulisemaks mõistuslikust, hõlmab kõiki elu valdkondi

Muusika



Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun