Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Inimõiguste rahvusvaheline kaitse konspekt (2)

5 VÄGA HEA
Punktid
Rahvusvaheline - Sama nagu isamaaline, aga vähem šovinistlik ja igas keeles

Esitatud küsimused

  • Palju tähtsam on 18 sajand miks?
  • Millal võib inimesi erinevalt kohelda?
  • Millal algab elu?
  • Millal saabub surm?

Lõik failist

INIMÕIGUSTE RAHVUSVAHELINE KAITSE
16.02.09
Eksam – kirjalik, 2 küsimust: 1 teoreetiline ja 1 kaasuse moodi küsimus, analüütiline
1. Olemus
2. Ajalooline areng
3. Inimõigused rahvusvahelisel tasandil
4. Inimõigused regionaalsel tasandil
5. Inimõigused Euroopa tasandil
6. Kodaniku- ja poliitilised õigused
7. Majanduslikud, sotsiaalsed ja kultuurialased õigused
8. Enesemääramisõigus
9. Probleemid ja arengud
1. Olemus
Inimõigused on väga keeruline valdkond , sest paikneb moraali, eetika , poliitika vahel.
Inimõigused on trump, mida vaidluses osapooled püüavad alati ära kasutada. Igaüks püüab leida endale sobiva inimõiguse. Läbi inimõiguste püütakse näidata, et teised õigusaktid on vahel. Läbi selle on inimõigused ülimuslikud. Inimõiguste juures on nii ohtusid kui ka positiivseid külgi.
Definitsioon
  • Ühene autoriteetne definitsioon puudub.
  • Laiemas mõttes on tegemist õigustega, mis kuuluvad igale üksikisikule tema inimeseksolemise tõttu, sõltumata tema kodakondsusest, soost, rahvusest, usust, keelest vms. Õigused tulenevalt sellest, et need kuuluvad inimestele. Rõhutatakse seda, et nende kuulumine ei tohi sõltuda kodakondsusest, soost jne. Kuid ajaloost näeme, et ikka piiratakse selle järgi, kuhu gruppi inimene kuulub, nt abiellumise puhul.
  • Inimõiguste kontseptsiooni kirjeldamine on keeruline, sest piir õiguse ja poliitika, samuti tegeliku ja soovitava vahel on tihti ähmane.
  • Lisaks on inimõigused tihedalt seotud eetika ja moraaliga, millel puudub ühene sisu. See, mida me peame moraalseks Eestis pole sama, mida peetakse kuskil Birmas või peeti sada aastat tagasi.

Põhiolemus
  • Selle mõistmiseks tuleb minna kaugemale positiivsest õigusest ning püüda tuvastada inimõiguste fundamentaalsed tunnused ja nende kujunemiseks vajalikud tingimused.
  • Analüüsi aluseks sobib korduvalt tsiteeritud väide, et „inimkonna kõigi liikmete väärikuse, nende võrdsuse ja võõrandamatute õiguste tunnustamine on vabaduse, õigluse ja üldise rahu alus“. (UDHR, ICCPR, ICESCR)
  • Väärikus on inimesele loomupäraselt omane. Kõik inimesed on väärikad. Sellest eeldatakse, et tänasel päeval tulenevad inimõigused just väärikusest. Ka paljud rahvusvahelised inimõiguste alased lepingud põhinevad väärikusel.

Inimõiguste fundamentaalsed tunnused
    • Universaalsus – st et nad kuuluvad kõikidele inimestele, olenemata nende käitumisest, kus iganes nad ka poleks, mis iganes soost, rassist nad poleks. Universaalsus tuleneb sellest, et nad on inimesed.
    • Loomupärasus – inimõigused on loomupärased, inimesed saavad need sünniga. Ei saa neid läbi mingi protsessi, nt taotleme endale inimõigusi. Vt „Vienna Declaration and Programme of Action” 1993. Dokumendis rõhutatakse, et inimõiguste universaalsus pole vaidlustatav. Samas on seda palju vaidlustatud.
    • Võõrandamatus – inimõigused on võõrandamatud. Kelleltki ei saa neid ära võtta ja keegi ei saa neid ka ise loovutada, nt hakata orjaks, aga samas palju võlaorjust. Samas saab neid teatud juhtudel piirata. Inimõigusalased aktid ei loo inimõigusi, vaid kaitsevad neid ja määravad nende kaitse viisid, nt ÜRO Harta art 51.
    • Võrdsus – kõik inimesed sünnivad võrdsetena ja kõik inimõigused on võrdsed. Ei tähenda, et kõik inimesed peavad saama mehhaaniliselt võrdselt. Peavad saama lähtuvalt vajadustest , võtmesõnaks on proportsionaalsus.
    • Mittediskrimineerimine – tuleneb otseselt võrdsusest ehk inimesi ei tohi diskrimineerida. On võetud hulk erinevate rassismi nähtuste ärakaotamiseks, kaotada soo põhine diskrimineerimine . Aga ei tähenda, et me ei saa arvesse võtta üksikinimeste vajadusi või kehtivat olukorda riigis, nt mingis riigis on eriolukord, kus võidakse inimõigusi diskrimineerida.
    • Lahutamatus – inimõigusi ei tohiks kuidagi moodi lahterdada või lahutada. Inimõigused moodustavad lahutamatu terviku. Tekib oht, et hakatakse ühtesid õigusi eelistama ja teisi
    • Vastastikune sõltuvus – erinevad inimõigused on väga tugevas vastastikuses seoses. Kui üks inimõigus on tagatud, siis on kergem tagada järgmisi inimõigusi.
  • Üksikisikul on inimõigustes keskne koht, millel on prioriteet grupi ja riigi ees. Kõik pöörleb ümber üksikisiku. Räägitakse tema individuaalsetest subjektiivsetest õigustest. Kõigepealt tuleb tagada indiviidi õigused ja siis grupi. Miks? Sest inimene pole vahend, vaid eesmärk. Inimest ei tohi pelgalt vahendina kohelda, sest see on riigile kasulik. Samas sellele kohe vastuväide, et on läänelik lähenemine, liiga inimkeskne. On teisi piirkondi, kus rõhk on grupil , ühiskonnal, sest inimõiguste realiseerimine toimub kõige paremini tsiviilühiskonnas, mitte läbi ühe isiku. Kuid ikkagi peab kesksele kohale jääma üksikisik.

Teooriad ja ideoloogiad
Vasakule Paremale
Inimõiguste rahvusvaheline kaitse konspekt #1 Inimõiguste rahvusvaheline kaitse konspekt #2 Inimõiguste rahvusvaheline kaitse konspekt #3 Inimõiguste rahvusvaheline kaitse konspekt #4 Inimõiguste rahvusvaheline kaitse konspekt #5 Inimõiguste rahvusvaheline kaitse konspekt #6 Inimõiguste rahvusvaheline kaitse konspekt #7 Inimõiguste rahvusvaheline kaitse konspekt #8 Inimõiguste rahvusvaheline kaitse konspekt #9 Inimõiguste rahvusvaheline kaitse konspekt #10 Inimõiguste rahvusvaheline kaitse konspekt #11 Inimõiguste rahvusvaheline kaitse konspekt #12 Inimõiguste rahvusvaheline kaitse konspekt #13 Inimõiguste rahvusvaheline kaitse konspekt #14 Inimõiguste rahvusvaheline kaitse konspekt #15 Inimõiguste rahvusvaheline kaitse konspekt #16 Inimõiguste rahvusvaheline kaitse konspekt #17 Inimõiguste rahvusvaheline kaitse konspekt #18 Inimõiguste rahvusvaheline kaitse konspekt #19 Inimõiguste rahvusvaheline kaitse konspekt #20 Inimõiguste rahvusvaheline kaitse konspekt #21
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 21 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2009-04-21 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 205 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 2 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor leon Õppematerjali autor
Täielik loengukonspekt (lekt. Rene Värk)

Sarnased õppematerjalid

thumbnail
25
doc

Mis on inimõigused

Igasugune õiguste ja vabaduste piiramine võib toimuda ainult seaduse alusel. Põhilised inimõigused on õigus elule, õigus inimlikule kohtlemisele ja õigus vabadusele. Inimõiguste hulka kuuluvad ka südametunnistuse-, usu- ja mõttevabadus, sõnavabadus, ühinemisvabadus, liikumisvabadus, õigus seaduse võrdsele kaitsele, õigus avalikule ja erapooletule kohtumõistmisele, õigus eraelu ja kodu puutumatusele jpt. Rahvusvaheliselt üldtunnustatud ammendavat inimõiguste loendit ei ole. Kellel on inimõigused: * üksikisikutel, seega igal inimesel; * inimrühmadel või gruppidel nagu perekond, välismaalased (mittepõlisrahvuse esindajad, immigrandid, pagulased, võõrtöölised), vähemused, põlisrahvad, valitsusvälised 2 organisatsioonid; * rahval; * inimkonnal.

Õigus
thumbnail
188
ppt

Inimõigused

Inimõigused Aine sisukokkuvõte Inimõiguste ajalugu ja areng ÜRO 1948.a. inimõiguste deklaratsioon ECHR (Euroopa Inimõiguste Konventsioon. 1950) Genfi Pagulaste Konventsioon1954.a. New Yorgi konventsioon,1954 EL inimõiguste harta, 2000 Ksenofoobia ja rassism, selle põhjused Rahvusvahelised inimõigusorganisatsioonid Rahvusvahelised varjupaigamenetluse põhimõtted Valik kirjandust Kohustuslik kirjandus: 1. C. De Rover. Teenida ja kaitsta, lk.337350. 2. H. Uibopuu. Inimõiguste rahvusvaheline kaitse, lk 122­127. 3. ÜRO pagulasseisundi konventsioon (RT II 1997, 6, 26). 4

Inimõigused
thumbnail
17
docx

Inimõigused konspekt

Õiguse rakendamine Õiguse dimensioonid: - Realiseerimine - Austamine - Nautimine - Jõustamine Kolm sotsiaalset olukorda - Sundiv realiseerimine - Aktiivne austamine - Objektiivne nautimine Inimõiguste kujunemine Filosoofilised alused - Alates antiigist, lõpetades loomuõigusega Ajaloolised sündmused: - Olulisemad varasemad aktid - 19nda sajandi liikumised Kaasaegsete inimõiguste tekkimine - ÜRO - Olulisemad kaasaegsed aktid Õiguse vormid - Positiivne õigus – instutsionaliseeeritud, kirjutatud õigus - Loomuõigus – printsiibid, üldised moraalsed standardid o Inimõigused – 20nda sajandi termin, varem räägiti loomuõiguset või inimese õigusest Loomuõigus Antiik - Platon - Aristoteles - Rooma Keskaeg

Inimõigused
thumbnail
4
docx

Rahvusvahelise inimõiguse esseed

loomupärased, need on kujunenud inimese loomulikus looduslikus arengus. Seepärast ei saa keegi inimeselt talle olemuslikult kuuluvaid õigusi ka meelevaldselt ära võtta või piirata. Seda saab teha üksnes juhtudel ja viisil, milles inimesed ise demokraatlikul moel kokku on leppinud. Suhtelised inimõigused on siis kõik teised õigused. Enamik inimõigusi on suhtelised. Kui on vastuolulisus kahe suhtelise inimõiguse vahel, siis tuleb neid tasakaalustada. Suhteline inimõigus on selline, mida on võimalik piirata seadusest tulenevalt, kuid piirang peab olema vajalik demokraatlikus ühiskonnas ning teatud eesmärkidel kasutatav, näiteks teiste isikute õiguste kaitseks. Kõik inimõigused on välja toodud Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsioonis. Inimõigusi on võimalik kategoriseerida ka generatsioonide kaupa. Laias mõttes räägitakse I, II ja III generatsiooni inimõigustest, kuid tänapäeval võib öelda, et on ka juba IV generatsioon

Rahvusvaheline õigus
thumbnail
54
doc

Rahvusvaheline õigus

rahvusvahelise õiguse subjektide vahelisi suhteid. Eristatakse Rahvusvahelist eraõigust ­määrab, millise riigi õigust kohaldada juhtudel, mil õigussuhtel on kokkupuude rohkem kui ühe riigi õigusega. Rahvusvahelisel eraõigusel ei ole rahvusvahelist olemust. Kuigi erinevate riikide rahvusvahelise eraõiguse normid võivad olla sarnased, eksisteerib erinevat rahvusvahelist õigust nii palju kui on riike. Rahvusvaheline eraõigus ei kujuta endast rahvusvahelise avaliku õiguse osa või vastupidi. Samas on riigid sõlminud rahvusvahelisi lepinguid rahvusvahelise eraõiguse ühtlustamiseks. Rahvusvahelist avalikku õigust ­ on see õigus, mida mõistame rahvusvahelise õiguse all, mis moodustab eraldi õigussüsteemi. Eristada võib ka universaalset ja regionaalset rahvusvahelist õigust ­ Universaalne rahvusvaheline õigus on üldiselt aktsepteeritud ning kehtib kogu

Rahvusvaheline õigus
thumbnail
25
doc

Rahvusvahelise õiguse põhikursus

LOENGUKONSPEKT Rahvusvaheline õigus Kirjandus: Malkolm Shaw "International law" Ian Brownlie "Principles of public internationl law" I Loeng Sissejuhatus Rahvusvahelne õigus on õigusharu, mis reguleerib suhteid riikide ja teiste rahvusvahelise õiguse subjektide vahel. Rahvusvaheline õigus on kui ,,keel" ­ jõu keel, diplomaatia keel jne ­ samas on seal oluline ka grammatika ­ mängureeglid. Rahvusvaheline õigus on eelkõige riikidevaheline õigus. Rahvusvaheline õigus on formeeritud riikide poolt ja eelkõige riikide jaoks. Rahvusvaheline õigus on ka õigus. Mõlemad osad sellest definitsioonist on olnud vaidlusküsimusteks pikal ajal. Postontoloogilise seletuse järgi on rahvusvaheline õigus kindlalt olemas, selle üle ei pea enam vaidlema. Õigus ja poliitika on

Õigus
thumbnail
20
doc

Rahvusvahelise eraõiguse konspekt õpiku järgi

RAHVUSVAHELISE ÕIGUSE OLEMUS JA ARENG Rahvusvahelise õiguse mõiste ja piiritlemine Rahvusvaheline õigus on õigusnormide, üldtunnustatud õiguspõhimõtete ja tavade süsteem, mis reguleerib suveräänsete riikide ja teiste rahvusvahelise õiguse subjektide omavahelisi suhteid. Rahvusvahelist õigust on tähistatud ka terminiga ,,rahvaste õigus" (ius gentium). Universaalne rahvusvaheline õigus on üldiselt aktsepteeritud ja kehtib kogu maailmas. Regionaalne rahvusvaheline õigus kehtib teatud riikide poolt aktsepteerituna nende omavahelistes suhetes. Sanktsioonid on vähemefektiivsed kui siseriiklikus õiguses, ent see ei tee rahvusvahelist õigust ebaefektiivseks ­ ta lihtsalt toimib teistmoodi, vastastikuse ja konsensuse põhimõttel. Rahvusvahelisel eraõigusel ei ole rahvusvahelist olemust ­ kuigi erinevate riikide eraõiguse normid

Rahvusvaheline õigus
thumbnail
20
pdf

Inimõigused üldosa

(Tollene peasekretär) 1991 ÜRO aruandes kirjutas ta integratsiooni probleemides, nentis, et see ei peaks olema seotud selle probleemida ­ ei tohi teiste riikide siseasjadesse sekkuda ­ vastupidi, kui on kriis, siis peaks olema just kohustus vahele sekkuda, kui on tegemist inimõigustega. On inimesi, kes on võtnud arvamuse, et süveräänsuse idee on aegunud ­ riik peab kaitsma oma inimeste heaolu jne. Kes tagab inimõigusi ja kuidas? Rahvusvahelise õiguse tasemel on seotud inimõiguste kaitse tagamine riigiga, regiooniga ­ osades on tugevamalt inimõigused tagatud kui teises. Dem riikides tagatud enamusjuhtudel. Ainult ÜRO peale ei saa loota. Kohtute juristitsioon on küsitav, kas on neil kohutus antud küsimustes kaasa rääkima? Kes leiutas inimõigused? Kust nad tulid? Millest nad arenesid? Kellele nad kuuluvad? Inimõiguste kaitse on arendatud seoses välismaalaste õigusega, enne kui tuli juurde eraldi siis inimõigute valdkond peale ÜRO-d

Asjaõigus




Kommentaarid (2)

Liisal123 profiilipilt
Liisal123: väga kasulik
14:25 05-05-2013
megadeth profiilipilt
Marko Luts: Hea konspekt
20:02 03-01-2010



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun