Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

PTOLEMAIOSTE EGIPTUS (0)

1 Hindamata
Punktid

Lõik failist

PTOLEMAIOSTE EGIPTUS
334-325 e.Kr. Aleksander Suure sõjaretk Süüriasse, Mesopotaamiasse, Egiptusse, Pärsiasse ja Indiasse , millega loodi hiiglaslik hellenistlik impeerium .
323 e.Kr. Aleksander Suur suri. Tema väejuhid (hiljem nimetatud diadohhideks ehk järglasteks) jagasid impeeriumi omavahel ja hakkasid sõdima, mis lõppes neist enamuse hävinguga. Säilisid 4 riiki:

  • Kreekas jäi valitsema Antigonos (382-301 e.Kr.) ja tolle järglased.
  • Anatoolias (keskusega Pergamonis) jäi valitsema Philetaeros (343-263 e.Kr.), kes oli Aleksandri ühe tuntuima väejuhi ja hilisema diadohhi Lysimachose väes ohvitser . Lysimachos ise oli lõpuks purustatud , ent Philetaeros suutis päästa osa ta valdustest.
  • Süürias ja Mesopotaamias jäi valitsema Seleukos (358-281 e.Kr.).
  • Egiptuses jäi valitsema Ptolemaios (367-283 e.Kr.).
Süüria ja Egiptuse hellenistlikud riigid vallutati Rooma poolt alles 64 e.Kr. ja 30 e.Kr.
Egitpuse hellenistlikud valitsejad
  • 323-283 e.Kr. Ptolemaios I Soter (Aleksander Suure lähedane kindral , neil oli ühiseks armukeseks hetäär Thaïs; 324 e.Kr. pärslastega abiellumise kampaania käigus sai pärslanna; hiljem oli ta abikaasaks ühe teise diadohhi tütar Eurudiki; neljas naine oli makedoonlanna Berenike )
  • 283-246 e.Kr. Ptolemaios II Philadelphos (Ptolemaios I ja Berenike poeg; abiellus esiteks Lysimachose tütrega; teiseks naiseks võttis oma õe Arsinoe II).
  • 246-221 e.Kr. Ptolemaios III Euergetes (Ptolemaios II ja ta esimese naise poeg; abiellus Kyrene (tänases Liibüas ) printsessi Berenike II-ga, kes oli tapnud oma esimese mehe, sest too oli saanud Berenike II ema armukeseks).
  • 221-203 e.Kr. Ptolemaios IV Philopator (Ptolemaios III ja Berenike II poeg; tema abikaasaks sai ta õde Arsinoe III).
  • 203-181 e.Kr. Ptolemaios V Epiphanes (Ptolemaios IV ja Arsinoe III poeg; abiellus Süüria valitseja Antiochos III tütre Kleopatraga).
  • 181-145 e.Kr. Ptolemaios VI Philometor (Ptolemaios V ja Kleopatra poeg; abiellus oma õe Kleopatra II-ga; tema ajal oli Süüria sissetung ja kodusõda1).
  • 170-163 ja 145-116 e.Kr. Ptolemaios VIII Euergetes II (Ptolemaios V ja Kleopatra poeg; sõdis Süüria abil oma venna Ptolemaios VI vastu ja sai lõpuks lüüa; abiellus peale venna surma ta lese ja oma õe Kleopatra II-ga ning ilmselt tappis oma vennapoja ja troonipärija Ptolemaios VII; abiellus hiljem Ptolemaios VI ja Kleopatra II tütre Kleopatra III2-ga, mis põhjustas uue kodusõja senise naise Kleopatra II-ga).
  • 116-107 ja 88-81 e.Kr. Ptolemaios IX Lathyros (Ptolemaios VIII ja Kleopatra III poeg; abiellus oma õe Kleopatra IV3-ga, seejärel aasta pärast teise õe Kleopatra Selene4’ga; sisuline võim oli ta ema Kleopatra III käes, kes ta kukutas ; sai uuesti troonile alles peale venna Ptolemaios X surma).
  • 107-88 e.Kr. Ptolemaios X Alexander (Ptolemaios VIII ja Kleopatra III poeg; abielus alguses oma õe Kleopatra Selene ’ga; abiellus hiljem oma venna ja õest eksnaise tütre Berenike III-ga; pandi troonile oma ema Kleopatra III poolt ja valitses tollega kuni ta tapmiseni; langes lahingus).
  • 81-80 e.Kr. Berenike III (Ptolemaios IX ja Kleopatra Selene tütar; Abiellus oma onu Ptolemaios X-ga; abiellus Rooma survel5 peale poolt aastat üksi valitsemist oma kasupoja Ptolemaios XI-ga, kes laskis ta tappa).
  • 80 e.Kr. Ptolemaios XI Alexander II (Ptolemaios X ja Kleopatra Selene poeg; abiellus 80 e.Kr. oma poolõe ja kasuema Berenike III-ga ja laskis selle tappa, mispeale vihaleaetud rahvas kuninga maha lõi).
  • 80-58 e.Kr. ja 55-51 e.Kr. Ptolemaios XII Auletes (Ptolemaios IX poeg; abiellus oma poolõe Kleopatra V-ga; kukutati naise poolt; naasis troonile Rooma abiga).
  • 58-55 e.Kr. Kleopatra V (Ptolemaios IX tütar; tõenäoliselt sama isik kes Kleopatra VI6; abiellus Ptolemaios XII-ga ja võttis trooni peale tolle kukutamist; valitses koos tütre Berenike IV-ga).
  • 58-55 e.Kr. Berenike IV (Ptolemaios XII ja Kleopatra V tütar; keeldus abiellumast; kukutati roomlaste poolt ja hukati).
  • 51-47 Ptolemaios XIII Theos Philopator (Ptolemaios XII ja Kleopatra V poeg; abiellus oma õe Kleopatra VII-ga; reaalselt valitses ta õde ja iseseisva võimuhaaramise katse lõppes lüüasaamisega Julius Caesarilt ning hukkumisega; võitluse ajal Caesariga püüdis võimu saada ka kolmas õde Arsinoe IV, kes aga samuti roomlastelt lüüa sai ja vangistati).
  • 47-44 e.Kr. Ptolemaios XIV (Ptolemaios XII ja Kleopatra V poeg; abiellus oma õe Kleopatra VII-ga; reaalselt valitsesid ta õest abikaasa ja selle armuke roomlane Julius Caesar ; tõenäoliselt mürgitati Kleopatra VII poolt mõni kuu peale Caesari tapmist Rooma senatis ).
  • 44-30 e.Kr. Ptolemaios XV Philopator Pilometor Caesar (Tuntud rohkem kui Caesarion; Kleopatra VII ja arvatavasti Julius Caesari poeg; reaalselt valitses tema ema; alates 41 e.Kr. oli ta de facto kasuisaks Marcus Antonius; tapeti Octavianus Augustuse käsul ).
PTOLEMAIOSTE EGIPTUS #1 PTOLEMAIOSTE EGIPTUS #2 PTOLEMAIOSTE EGIPTUS #3
Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
Leheküljed ~ 3 lehte Lehekülgede arv dokumendis
Aeg2015-05-21 Kuupäev, millal dokument üles laeti
Allalaadimisi 2 laadimist Kokku alla laetud
Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
Autor ekasek Õppematerjali autor

Sarnased õppematerjalid

thumbnail
13
odt

Kleopatra

...............................................7 4. SURM..........................................................................................8 5. PÄRAND.......................................................................................9 KASUTATUD KIRJANDUS...................................................................10 1. VARASEMAD AASTAD Kleopatra VII Thea Philopator, kes on maailmale tuntud kui lihtsalt Kleopatra, sündis 69.aastal eKr. Kleopatra isa oli Egiptuse vaarao Ptolemaios XII. Kindlalt ei ole teada, kes oli Kleopatra ema, kuid arvatakse, et ta olevat Kleopatra V Tryphaena. Kleopatra oli Ptolemaios XIII ja Ptolemaios XIV õde-abikaasa. Lisaks vendadele oli tal ka õde Arsinoe IV. Kleopatra oli hellenistliku Egiptuse viimane valitseja aastatel 51­30 eKr. Lisaks oma ilule oli ta ka väga arukas ja intelligentne inimene, ta oli kõrgelt haritud, oskas rääkida erinevaid keeli ning oli ka väga hea manipulaator. Aastatel 55-51 eKr oli ta oma isa kaasvalitseja

Ajalugu
thumbnail
45
pptx

Antonius ja Kleopatra

I osa 2013/2014. õppeaasta III ülekooliline test Seitse armastuslugu ajaloost Seitse armastuslugu ajaloost I Kleopatra ja Antonius Kleopatra VII Rooma marmorbüst Vana Muuseum, Berliin Ptolemaioste dünastia* Ptolemaios I Soter (tõlkes: päästja) oli Aleksander Suure** väepealik. Kui Aleksander 323. a eKr suri, jagasid tema väejuhid suure riigi omavahel. Väejuht Ptolemaiosest sai esmalt Egiptuse satraap ehk asehaldur. Ta liitis oma valdustega ka Küprose ja Väike-Aasia lõunaranniku. 305. a eKr kuulutas kreeklane Ptolemaios end Egiptuse kuningaks, pannes aluse Ptolemaioste dünastiale. ____________

Ajalugu
thumbnail
27
odt

Karismaatilised naised

7. Millise juhuse tõttu Knidose Aphrodite just knidoslaste omandiks sai? 8. Kadetsejad andsid Phryne kohtusse. Milles teda süüdistati? 9. Millise kavalusega Phryne advokaat oma kliendi päästis? 10. Kas pead Phrynet karismaatiliseks naiseks? Põhjenda! 11 Müncheni glüptoteegis on hoiul palju antiikseid taieseid. Mida sõna glüptoteek tähendab? 12. Kus saab Eestis näha kõige kuulsamate antiikskulptuuride koopiad? KLEOPATRA VII ­ KUULSAIM PTOLEMAIOSTE DÜNASTIA ESINDAJA Kleopatra VII. Rooma marmorbüst. Vana Muuseum, Berliin. Elizabeth Taylor filmis ,,Kleopatra" (1963) Ptolemaios I Soter (tõlkes: päästja) oli Aleksander Suure väepealik. Kui Aleksander 323. a eKr suri, jagasid tema väejuhid suure riigi omavahel. Väejuht Ptolemaiosest sai esmalt Egiptuse satraap e asehaldur. Ta liitis oma valdustega ka Küprose ja Väike-Aasia lõunaranniku. 305. a kuulutas

Kunstiajalugu
thumbnail
24
doc

Vana-Rooma

 Caesar alustas 10. jaanuaril 49 eKr Rubicot ületades kodusõda, mille ta võitis ja kuulutas ennast eluaegseks Rooma diktaatoriks. Rahulolematud senaatorid mõrvasid Caesari märtsi iidide ajal 44 eKr. 4. Esiteks. Millise filmiga on tegu (aeg, näiteleja, pealkiri, filmi valmimise aasta)? Teiseks. Millise ajaloolise tegelasega on tegu (aeg, riik, tegevus)? ’’Cleopatra’’ 1963, mille peategelane oli Elizabeth Taylor. Kleopatra oli Ptolemaios XII tütar ning ta oli oma isa kaasvalitseja aastatel 55-51 eKr. Hiljem ta abiellus Marcus Antoniusega, aga kui too Octavianuselt lüüa sai, siis tegid Kleopatra ja Marcus enesetapu. Arvatakse, et enesetapp sooritati tänu mürgisele ussile, kes neid mõlemaid nõelas. 5. Kes ja millal lubas Rooma imeepriumis ristiusu. Mida olulist ta veel tegi? Constantinus legaliseeris 313. aastal ristiusu, mis muutus kiiresti valitsevaks usundiks. Ta rajas Konstantinoopoli linna 6

Ajalugu
thumbnail
9
doc

Vana-Rooma

· Ta uuendas kalendrit, võttes kasutusele Juliuse kalendri. · Rahulolematud senaatorid mõrvasid Caesari märtsi iidide ajal 44 eKr. 4. Esiteks. Millise filmiga on tegu (aeg, näiteleja, pealkiri, filmi valmimise aasta)? Teiseks. Millise ajaloolise tegelasega on tegu (aeg, riik, tegevus)? Tegemist on filmiga ,,Cleopatra"(1963) mille peategelane oli Elizabeth Taylor. Kleopatra oli hellenistliku Egiptuse viimane valitseja aastatel 51 eKr ­ 30 eKr. Kleopatra oli Ptolemaios XII tütar ning ta oli oma isa kaasvalitseja aastatel 55-51 eKr. Hiljem Kleopatra abiellus Marcus Antoniusega, aga kui too Octavianuselt lüüa sai, siis tegid Kleopatra ja Marcus enesetapu. Arvatakse, et enesetapp sooritati tänu mürgisele ussile, kes neid mõlemaid nõelas. 5. Kes ja millal lubas Rooma imeepriumis ristiusu. Mida olulist ta veel tegi? Constantinus legaliseeris 313. aastal ristiusu, mis muutus kiiresti valitsevaks usundiks. Rajas Konstantinoopoli linna. 6

Ajalugu
thumbnail
68
pdf

Kreeka poliitiline ajalugu

........................... 56 Pyrrhos ja Lõuna-Itaalia alistamine Rooma ülemvõimule .................................... 57 Sitsiilia allutamine Roomale ............................................................................................ 58 Hellenistlik maailm ........................................................................................................ 59 Ühiskond ja riiklus ................................................................................. 59 Ptolemaioste Egiptus ............................................................................... 61 Seleukiidide riik .................................................................................... 63 Pergamon ........................................................................................... 64 Makedoonia ja Kreeka ............................................................................. 64 Rooma ülemvõimu algus Kreekas ............................................................... 66

Ajalugu
thumbnail
22
doc

11 klassi konspekt

Hakkas kujunema varanduslik ebavõrdsus. 1.2. Tsivilisatsiooni teke Tsivilisatsioon tähendab, et ühiskond on hästi korraldatud ja kõrge skulptuuri tasemega. Tunnused: 1) Põlluharimine, karjakasvatamine 2) Varanduslik kihistumine 3) Riik 4) Kiri 5) Arenenud religioon (usk), kirjandus ja teadus Esimesed tsivilisatsioonid tekkisid suurte jõgede äärde. 2. Idamaad 2.1. Muistne Egiptus Egiptus jagunes Alam- ja Ülem-Egiptuseks. Lõuna poole jäi Nuubea. Niiluse org on väga kitsas. Idast ja Läänest ümbritsevad Egiptust kõrbed. Põlluharimine oli võimalik ainult tänu Niiluse korrapärastele üleujutustele. Geograafiline eraldatus kaitses Egiptust sissetungijate eest, kuid pidurdas suhtlemist teiste maadega. Ajaloo põhietapid: Alam- ja Ülem-Egiptus olevat liitnud 3000 e.Kr. Ülem-Egiptuse valitseja Menes. Ta rajas Alam- ja Ülem-Egiptuse piirile uue pealinna Memphise

Ajalugu
thumbnail
19
docx

Vanaaeg

tõenäoliselt lõppes viigiga, kuigi mõlemad pooled väitsid nagu oleks võitnud. 1255 eKr sõlmis Hattusili III-ga rahu- ja liiduleppe ning jagas vaidlusalased piirkonnad omavahel: P-Süüria (Kades) hetiitidele ning L-Süüria (Kaanan) Egiptusele. Ehitas Abu-Simbeli hauatempli Kuningate orus. Uus pealinn Per-Ramses enda päritolupaika ja hüksoslaste kohta. Viljakas: 170 last. Ramses III: 12.saj Uue Riigi viimane suur kuningas, tõrjus tagasi mererahvaste rünnaku. Pärast seda 11.saj Egiptus jagunes Ülem-ja Alam-Egiptuseks Jumalad Ra/Atum: päikesejumal, universumi isand, Maati isa, kullipealine, obeliskid tema auks Osiris: allilma viljakusjumal, surnute jumal, surnute ülemkohtunik, Isise vend ja mees Isis: eelmise naine ja õde, viljakuse ja emaduse jumalanna= Demeter Seth: kõrbe, äikese, võitluse ja segaduse jumal. Osirise vend ja mõrvar. Tundmatu looma peaga Horos: taevajumal, kullipeaga, vaaraode jumal, Osirise ja Isise laps Hathor: lembe-, tantsu- ja taevajumalanna, lehm

Vanaaeg




Kommentaarid (0)

Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun