Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse

Vanaema ja vanaisa lugu (0)

1 Hindamata
Punktid

Lõik failist


Võru Kreutzwaldi Gümnaasium
  • Vanaema ja vanaisa lugu


    Uurimistöö
    Koostaja :
    Juhendaja :
    Võru 2011
    SISSEJUHATUS
    Kui sul õde ei olegi,
    sul on suguõdesid
    kui sul venda ei olegi,
    sul on suguvendi
    kui sul ema ei olegi,
    sul on esiemasid
    kui sul isa ei olegi,
    sul on esiisasid
    kui sul puud ei oleg,i
    ei metsa- ei viljapuud
    sul on sugupuu ,
    suur ja võimas sugupuu
    ( Lehte Hainsalu)
    Iga inimene on kusagilt pärit. Igal inimesel on perekond ja suguvõsa . Sageli tuleb ootamatult välja, et me ei tea oma kõige lähedasematest inimestest paljusid asju ning järele uurida võib olla juba hilja .
    Minu uurimistöö pealkiri on „Vanaema ja vanaisa lugu“. Valisin sellise teema sellepärast, et ühel hetkel mõistsin ma, et ma ei teagi oma esivanemate kohta suurt midagi. Töö põhieesmärgiks ongi kirja panna vanaema ja vanaisa elukäigud. Lisaks sellele püüan mõista paremini Eesti ajalugu ning meie suguvõsa seoseid sellega.
    Uurimistöö jaguneb 3 peatükiks . Esimeses peatükis annan ülevaate oma vanaema Helju Rünga noorpõlvest sünnist kuni 1955.aastani. Vanaema elab ning jutt on kirja pandud tema enda mälestuste põhjal. Teises peatükis on kirjas vanaisa elulugu. Kuna vanaisa enam ei ole, on siingi põhiallikaks vanaema mälestused. Kolmandas peatükis käsitlen nende ühist elu Ahjal ja Põlvas. Võib öelda, et kogu suguvõsa aitas uurimistöö tegemisele kaasa, sest kõik, keda küsitlesin, aitasid fakte täpsustada. Uurimistööd aitas koostada õpetaja antud küsimustik . Selle abil on võimalik saada ülevaade inimese igapäevaelust.
    Tööd aitavad ilmestada lisad. Nendeks on peamiselt perekonnaarhiivist pärinevad fotod ning dokumendid . Tööd tehes selgus, et mitmed fotod ning paberid on kusagile kadunud, kasvõi vanaisa suguvõsa kroonika, vanaisa diplomid ning vanaisa ja vanaema pulmapilt. Mitmeid fakte oli võimalik kontrollida internetist, näiteks Tartu koolide kohta.
    Uurimistöö tegemisel tuli ette mitmeid raskusi: Esiteks sattus mu vanatädi Linda , kes oleks arvatavasti mäletanud ja täpsustanud paljusid asju, haiglasse. Teiseks polnud Võrumaa Keskraamatukogust võimalik leida mõningaid raamatuid, mis oleksid uurimustöö koostamisele kasuks tulnud. Kahju oli sellest, et vanaisa pere eluolu kirjeldus jäi napiks ning siin ei olegi enam midagi parata.Imelik oli ka see, et elust Põlvas pole peaaegu üldse fotosid .
    Heameelt valmistas seevastu see, et meie natuke viletsavõitu mäluga vanaemale tuli ootamatult kõik hästi meelde ning talle tegi mineviku meenutamine palju rõõmu.
    Sain teada, et sellise töö tegemine on küllaltki aega- ja vaevanõudev töö. Sellest hoolimata pakkus selle töö tegemine mulle suurt huvi, sest alati on hea saada teade midagi oma eelkäijate kohta.
    Tänan kõiki, kes mulle selle töö kirjutamisel abiks olid, eriti oma vanaema ja ema.
    Ühes heas sissejuhatuses peavad olema
    1. Mõni teemakohane sissejuhatav lause. Luuletus pole vajalik, aga annab emotsiooni.
    2. Töö põhieesmärk ja muud eesmärgid
    3. Töö ülesehituse põhimõte ja lühike kirjeldus iga peatüki kohta
    4. Kasutatud materjalid, lisade valiku põhimõte
    5. Raskused
    6. Rõõmud
    7. Heaks tooniks on abiliste tänamine
    Kokkuvõttes (vt. allpool)
    tuleb kindlasti anda ülevaade, kas Sul õnnestus eesmärgid saavutada. Kokkuvõte on kogu töö lühike ümberjutustus ning lõppu võiks kirjutada, millised uued teemad või küsimused tekkisid ning kuhu võiks see töö edasi areneda.
    Allpool on antud näidised
    sisukorra
    peatüki pealkirja
    foto vormistamise
    kokkuvõtte
    kasutatud materjali
    lisa vormistamise kohta.
    Töö peab olema köidetud harilikku kiirköitjasse. Ära pane lehti eraldi kiletaskutesse.
    Pane esialgsesse teksti tärn*, kuhu sobib Sinu arvates foto või dokument.
    Sisukord algab 2. leheküljelt, sissejuhatus 3. leheküljelt.
    Pealkirjad peavad läbi töö olema ühesugused.
    Iga pealkiri, v.a. peatükkide alajaotused, algab uuelt leheküljelt.
    Ära unusta üles märkimast, millal Sa kedagi intervjueerisid.
    .
    SISUKORD
    Sissejuhatus..............................................................................................................................3
    I peatükk Minu vanaema noorpõlve lugu................................................................................5
    II peatükk Minu vanaisa lugu.................................................................................................16
    III peatükk Vanaema ja vanaisa lugu......................................................................................23
    Kokkuvõte...............................................................................................................................30
    Kasutatud materjalid...............................................................................................................32
    Lisad........................................................................................................................................33
    Sinul tulevad muidugi teised pealkirjad ning töö osana võib ka eraldi kujuneda võrdlus.
    Võib-olla tuleb kasutada ka peatükkide alajaotusi, nt.
    I peatükk Minu vanaisa lugu..................................................................................................5
    1.1. Vanaisa lapsepõlv.................................................................................................5
    1.2. Vanaisa kooliaastad..............................................................................................8
    1.3. Vanaisa tööaastad...............................................................................................12
    I PEATÜKK Minu vanaema noorpõlve lugu
    Minu vanaema Helju sündis 29. oktoobril 1931 Puhja vallas Mõisanurme külas Raitsi talus . Mõisanurme küla asub Tartu-Viljandi maantee ääres, Tartust umbes 20 km kaugusel. Vanaema oli raske laps, kaalus sündides 4 kilogrammi. Tema ema abistas sünnitamisel emaema Mari Kaiv. Hoolimata suurest sünnikaalust kasvas temast väike sale naine, kelle pikkuseks on 1,58 m. Vanaema oli peres kolmas tütar. Vanem õde Linda oli sündinud 1924.a. Linda elab praegugi Raitsil ning on suguvõsa kooshoidja. Keskmine tütar Silve sündis 1925.a. Silve suri 1999. a. Vanaema ema nimi oli Julie -Marie (edaspidi mamma Juuli) ning isa nimi oli Albert (edaspidi papa ). Raitsi on tänaseni suguvõsa kokkutulemise paik. Seal käiakse jõulude ajal, aastavahetusel ning lapsed on veetnud enamuse suvevaheaegadest Raitsil. Suguvõsa liikmed on maetud Puhja surnuaeda.
    Foto 1. Nn. nelja põlve foto. Mamma ja papa on teises reas, vasakult äärmised.
    Foto tehtud 1931. a. Foto pärineb perekonna arhiivist.
    KOKKUVÕTE
    Minu uurimistöö eesmärgiks oli kirja panna vana ema ja vanaisa elulood , ühine elu ning leida seosed meie suguvõsa ning Eesti ajaloo vahel.
    Vanaema ja vanaisa sündisid mõlemad 1931. a. Vanaema oli maalaps , vanaisa linnalaps. Mõlemad kaotasid varakult oma isa. Vanaema isa suri haiguse tõttu, vanaisa isa küüditati 1941. a. Mõlema koolitee algas EV perioodil, koolitee lõppes Nõukogude perioodil. Vanaema oli elav nagu tulesäde, vanaisa oli rahulikuma iseloomuga. Vanaisal on kõrgharidus ning ta töötas õpitud erialal, vanaemal oli keskeriharidus ning ta ei töötanud õpitud erialal. Mõlemad on pärit vaimsete huvidega perest ning andsid neid huvisid edasi ka oma perele. Nad tutvusid varakult ning elasid koos 36 aastat. Peres oli kaks last. Pere elujärg oli alguses küllaltki vilets, kuid paranes pikkamööda. Mõlemad olid tunnustatud töökaaslased, sõbrad ja väga head lapsevanemad. Vanaisa pälvis ka kõrge tööalase tunnustuse , talle anti ENSV teenelise metsakasvataja aunimetus. Vanaema pidas mitmeid ameteid, kõige kauem töötas ta Põlva raamatukogus ning oli aktiivne teatrikülastuste organiseerija. Pere on elanud Ahjal ja Põlvas. Väga oluliseks kohaks on olnud alati vanaema sünnikodu Puhja, kuhu vanaisa ehitas oma pere jaoks uue maja.
    Uurimistöö tegemine aitas mul aru saada Eesti ajaloo keerdkäikudest, millest mõnedki on meie suguvõsa valusalt puudutanud nagu näiteks 1941.a. küüditamine ning II maailmasõda . Samas saab väita, et vanaema ja vanaisa elu Eesti NSV perioodil oli üpris hea, sest mõlemad olid töökad ja elasid üksmeeles.
    Kuigi vanaisa on surnud, meenutavad pereliikmed teda kogu aeg hea sõnaga. Puhja on tänaseni suguvõsa kogunemiskoht.
    Eriti meeldis mulle see, et pere pööras lisaks materiaalsetele väärtustele suurt tähelepanu ka kultuurilistele meelelahutustele. Seda põhimõtet püüavad nende järglased ka tänapäeval järgida ning eks see ole ka minu ülesanne tulevikus.
    Selle töö tegemine oli minu jaoks raske, aga huvitav, sest ma ei teadnud varem paljusid asju. Mälestusi olin küll kuulnud , kuid ma ei saanud aru, kellest käib jutt. Sain oma suguvõsast selgema pildi, kuid arvan , et palju jäi veel ebaselgeks. Seda tööd tuleks kindlasti jätkata. Samuti sain ma ülevaate Eesti ajaloost 20. sajandil ning minu suguvõsa seostest sellega. Oluline oli ka uurimistöö tegemise kogemuse saamine.
    KASUTATUD MATERJALID
    1. Helju Rünk. Autori intervjuu . Üleskirjutus. Põlva, 3. jaanuar 2007.
    2. Helju Rünk. Autori intervjuu. Üleskirjutus. Põlva, 17. veebruar 2007
    3. Katre Rünk. Autori intervjuu. Üleskirjutus. Võru, 6. jaanuar 2007
    4. Lilles, J. Peda, A. Sulgis, A. Sepp , E. Eesti talundid. Tartu: Raudvara, 1939
    5. Tartu 10. Keskkool
    6. Kappo, J. 1980. Oskuslikult ja taktitundega. Rahva Hääl.
    7. Mahnatsova, L. 1980. Rohelise kulla peremees. Koit , 3.
    8. http://www.htg.tartu.ee/?sub=lennud&aasta=1950
    9. http://raatuse.rtk.tartu.ee/
    LISA 1
    Vanaisa EPA lõpetamise lõpudiplom 1955.a.
    9
  • Vasakule Paremale
    Vanaema ja vanaisa lugu #1 Vanaema ja vanaisa lugu #2 Vanaema ja vanaisa lugu #3 Vanaema ja vanaisa lugu #4 Vanaema ja vanaisa lugu #5 Vanaema ja vanaisa lugu #6 Vanaema ja vanaisa lugu #7 Vanaema ja vanaisa lugu #8 Vanaema ja vanaisa lugu #9
    Punktid 50 punkti Autor soovib selle materjali allalaadimise eest saada 50 punkti.
    Leheküljed ~ 9 lehte Lehekülgede arv dokumendis
    Aeg2015-03-08 Kuupäev, millal dokument üles laeti
    Allalaadimisi 30 laadimist Kokku alla laetud
    Kommentaarid 0 arvamust Teiste kasutajate poolt lisatud kommentaarid
    Autor AnnaAbi Õppematerjali autor
    swag

    Kasutatud allikad

    Sarnased õppematerjalid

    thumbnail
    35
    pdf

    Uurimustöö Lebrehti perekonnast

    Võru Kreutzwaldi Gümnaasium Lebrehtide kolme põlvkonna lugu Uurimustöö Autor: Sander Lebreht 8A Juhendaja: Kaja Kenk Võru 2010 SISUKORD SISSEJUHATUS 3 I MINU ISAPOOLSE VANAEMA JUURED 5 1.1. Minu vanaema isapoolne vanaisa ja vanaema 5 1.2. Minu vanaema emapoolne vanaisa ja vanaema 6 1.3. Minu vanaema isa Rudolf ja ema Ida 6 II MINU ISAPOOLSE VANAEMA ERNA LUGU 10 2.1. Lapsepõlv 10 2.2. Kooliaeg 11 2.3. Töö ja oma pere 14 III MINU ISA VALEVI LUGU 17 3.1. Lapsepõlv 17 3.2. Kooliaeg 18 3.3. Töö ja oma pere 23

    Uurimustöö
    thumbnail
    16
    odt

    Suguvõsauurimine

    Laine suri 2-aastasena (1934) sarlakitesse, maeti 30 aprill. Siis oli niii varane kevad et kirsid õitsesid ja oli hästi soe. 2.2.9 Virve Känd Virve Känd (neiupõlvenimega Saar) (vt foto 2) on sündinud 1925. aastal 25 mail. Ta elab siiani. Ta oli väiksena küllalt uudishimulik, kuulas kõike mis räägiti. Alates kolmandast eluaastast on tal kõik meeles ja mäletab ka oma teisest eluaasast erinevaid seikasid. Ta mäletab ka oma vanaema Miilit, kes hoidis teda väga. Minu vanavanaema Virve tahtis palju üksi olla, kuna ümbruses ei olnud lapsi ja ta tundis end üksi hästi. Ta suutis väga hästi üksi mängida ja kujutas endal kõike hästi ette. Kooli ta minna ei tahtnud. Lugema õppis 5-aastaselt Postimehe kuulutuse pealt. Ta hakkas isegi natuke enne viit aastat lugema. Suvel ta enam lugeda ei osanud, kuna unustas ära, aga 6-aastaselt luges ta juba Lastelehte. Virvel on meeletult hea mälu

    Uurimistöö
    thumbnail
    134
    docx

    Lugemispäevik

    piibu-paabu pallikesta oma hõlmas hõljutada, oma kaisus kallutada. Upi, upi! August Jakobson A. Jakobson Illustratsioonid Margarethe Fuks Selle raamatu peategelaseks on ainult loomad, tegu ongi ennemuistsete õpetlike LOOMAMUINASJUTTUDEGA. 1.Siil praeb sitikat- Lugu räägib siilist, kes mööda metsa ekseldes toitu otsis. Kui ta kõht juba väga tühi oli, nägi ta vastutulevat sitikat ja kargas tal turjast kinni, et ta nahka pista. Vaatamata palumisele jäi siili süda kõvaks kui kivi. Ei aidanud muud, kui kavalus appi võtta... 2.Teistre tüdruk ja ussikuningas- Teistre tüdruk läks metsa marjule. Kui ta koju hakkas minema, tundis äkki teravat valu jalas ja nägi, et hall uss oli teda hammustanud

    Alusharidus
    thumbnail
    22
    docx

    Üks Eesti omariikluse taastajatest

    ............................................................................21. Kasutatud allikad.................................................................................22. Sissejuhatus Uno Anton (04.04.1942) oli oma kirju elu jooksul täiesti tavaline maainimene. Ta armastas maa lähedust ja raamatute ridu. Ta oli üks nendest, kellele läks Eesti taasiseseisvumine korda ja kes võitles selle eest oma sõna sekka öeldes. Uurimuse autorile oli ta imetlusväärne vanaisa, kes omal moel erines paljuski teistest. Paari sõnaga õpetades oli ta väga hea vanaisa ja jääb meelde suure austuse ning tipuna, mille poole püüelda. Uurimustöö kallale asus autor algselt lihtsalt tegemise pärast. Hiljem, uurides ja kirjutades leiti tegelik põhjus. Poleks uskunud, et aastate jooksul, mil lapselaps temaga koos oli ja rääkis ei teadnud ta vanaisast tegelikult mitte midagi. Selliste ettevõtmistega, st uurimistööga õpitakse inimest tundma põhjalikumalt

    Ajalugu
    thumbnail
    40
    doc

    Loo KK uurimistöö koostamise juhend

    Retsensent on kohustatud esitama retsensiooni hiljemalt kaitsmisele eelneval päeval. Kaitsmine toimub ainekomisjonide kaupa selleks eraldi ette nähtud päeval. Uurimistööd jagatakse kaitsmiseks teemade kaupa. Kaitsmiskomisjoni kuulub ka töö juhendaja. Direktsiooni liikmetel on õigus külastada ja jälgida kaitsmiste kulgemist. 18 Lisa 1 Tiitellehe vormistamine Loo Keskkool Minu pere lugu Uurimistöö Autor: Juhan Juurikas 11. klass Juhendaja: Mati Tamm Loo 2012 19 Lisa 2 Sisukorra vormistamine SISUKORD SISSEJUHATUS ............................................................................................................. 3 1. 19. SAJAND .............

    Eesti keel
    thumbnail
    45
    docx

    Türgi rahvaste kultuur - materjal

    Mihalkoviga. Tuntumad romaanid, jutustused, novellid on ilmunud Vene kirjandusajakirjas ,,Nõvõi mir", ,,Junost", ,,Druzba narodov": ,,Kes sõiab Triskavetsisse?", ,,Õnneliku lõpuga lugu", ,,Kontsert baritoni jaoks, orkestriga", ,,Ja ei ole paremat venda". Eesti keeles ilmunud jutustus ,,Ja ei ole paremat venda" (e.k 1977, LR, annab autori laadi niisama ehedalt esindab nagu ,,Õnneliku lõpuga lugu"), ,,Õnneliku lõpuga lugu" ( Õnneliku lõpuga lugu (1983, eesti keeles 1984, LR 1984, 12/13, 1372/1373) Tänapäeva kõlblusvaba inimese pilk pöördub pörast olemeihaluste ilmselt üsna täielikku rahuldamist Julius Caesari jahimaadele ja sealtkandist saavadki alguse uperpallid, mida autor puaändikalt kirjeldab. Õhtumaa mentaliteedile võivad mõned võrdluspildid küll maitselibastuse piiril seisvatena tunduda, kuigi igikauni Seherezade vaimust kantud sõnaseadmise riukalik kunst

    Ajalugu
    thumbnail
    37
    doc

    Uurimustöö: Harri Jõgisalu

    Harri Jõgisalu on sündinud 24. augustil 1922. aastal. Sünnijärgne perekonnanimi oli Konstabel, mis aga muudeti 1936. aastal eestistamisega Jõgisaluks. Uue väär- ehk perekonnanime sai noormees algkooli, see tähendab kuuenda klassi lõpetamisega ühel ajal. Harri Jõgisalul oli ka vend Anton, kes sündis Harrist kaks ja pool aastat hiljem, 1925. aasta algul. Noorema venna sündimise järel jäi aga ema haigeks ja aastaid hiljem suri. Ema haigestumine on ka põhjuseks, miks vennad kasvasid vanaema Miina hoole all. 1927. aasta sügisel hakati Rüüsmaa maadele tädi Tasjale ja tema perele uut maja ehitama. Ehituse käigus aga vanaisa Kaarel külmetas end ja pikaajalise kopsuhaiguse tagajärjel suri. Seejärel tekkisid perel rahalised raskused, töökätest tuli puudus ja võlad ähvardasid talu. Rüüsmaa maad anti Harri isa õe Anastasia ja tema mehe Jaak Saali pidada. Harri koos vanaema, venna ja isaga asusid Tallinna elama. 1929

    Uurimistöö
    thumbnail
    26
    doc

    Eestlaste nimepaneku traditsioon ja selle muutumine

    põhjendatud järgnevalt: muidu laps sureb; siis ei saa surnu hauas rahu; nimesaanu näeb surnut alati unes. Lutsist pärineb järgmine kirjapanek: X pani nimeks I tütrele Manka, kes suri. II tütrele ka Manka, kes samuti suri. Siiski pandi ka III tütrele nimeks Manka, kes elab. (Ibid) 2.2.1.3. Vanavanemate järgi Tõenäoliselt ulatub muinasaega komme anda esimesele lapsele nimi vanaisa või vanaema järgi. Tegemist on laialt levinud tavaga, mida on järgitud Euraasia üsna erinevates kultuuripiirkondades: Soomes, Karjalas, Ingeris, Saksamaal, Rootsis, Bulgaarias, Põhjamere rannikul, Vana-Kreekas, Hiinas ja kindlasti mujalgi. See rahvusvaheline komme osutab esivanematekultusele ja veendumusele, et inimene elab edasi oma järglastes. Nime andmine vanavanemate järgi on üks väheseid märke eesti rahvausundis, mida võiks tõlgendada kui

    Uurimistöö




    Meedia

    Kommentaarid (0)

    Kommentaarid sellele materjalile puuduvad. Ole esimene ja kommenteeri



    Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun