Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse Registreeri konto
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Moodustajateks on 3 korrelaati:  esimene - triaadilise suhte Esitis (representamen)  teine - selle Objekt  kolmas - Interpretant (tõlgend, mentaalne representatsioon, efekt, mille märk kutsub esile interpreteerivas subjektis). Ch. S. Peirce Märkide tüpoloogia 3 baastrihhotoomiat I. märk ise oma II. märk suhtes objekti III.märk suhtes interpretanti
Märgi määratlusi on semiootikas vähemalt kaks ja lähtuvalt sellest ka kaks põhivoolu: nn Peirce /Morrise semiootika (Ameerikas) ja Saussure´i semitoloogia (enamjaolt euroopas ja Prantsusmaal). Eristus nimetuse tasandil püsis pikka aega ja ameerika semiootika „võitis” alles tänu Sebeoki pingutustele, kuid sisuline erinevus on ikkagi säilinud.
Määratlusi on semiootikas vähemalt kaks ja lähtuvalt sellest ka kaks põhivoolu: nn Peirce/Morrise semiootika (Ameerikas) ja Saussure´i semitoloogia (enamjaolt euroopas ja Prantsusmaal). Eristus nimetuse tasandil püsis pikka aega ja ameerika semiootika „võitis” alles tänu Sebeoki pingutustele, kuid sisuline erinevus on ikkagi

Modifikatsioonidel on kaks põhiülesannet: muutmine (ühest lekseemist uued sõnavormid) ja sõnavara rikastamine (uute lekseemide tuletamine). 11. Morfoloogilised kategooriad – Morfoloogiliseks kategooriaks nimetatakse morfoloogiliste tunnuste kujul vormistuvate üksteist välistavate tähenduste klassi.
Meta - JA DÜSFUNKTSIONAALNE SÜSTEEM: gadget´id ja robotid Analüüsinud asju nende objektiivses (paigutus ja “keskkond”) ja subjektiivses (kollektsioon) süstematiseerimises, pöördutakse nüüd nende konnotatsioonide välja, so nende ideoloogilise tähenduse
Maakera tooted on maitselt ja kvaliteedilt sarnased koduköögis tehtud toitudega, ent nende tegemise peal ei kulu aega, Maakera on need tarbija eest juba valmis teinud – sellise (alateadvusliku) mulje jätmine on käesolevas essees analüüsitud reklaami peaeesmärk.

Morfeem on aga abstraktne ja stabiilne ning on morfide aluseks. Erinevus foneemidega seisneb selles, et tegemist on juba märkidega, mis on algselt seotud mingi tähendusega: morfeem mitte ainult ei tee tähendust vaid ka ise tähendab.
Moodustajateks on 3 korrelaati: 1) traadilise suhte Esitis( see kelle jaoks on asi tähenduslik) 2)teine-selle objekt 3) interpretant( tõlgend , mentaalne representatsioon, efekt ,mille märk kutsub esile interpreteerivas subjektis.
Märgil on tähendus  asi on lihtsalt asi. Märgitüpoloogia: • Ikoonid – märk, mis on seotud objektiga läbi omaduste/sarnasuste. • Indeksid – märk, mis on seotud läbi suuna või läbi muu füüsilise kontakti.

Mentaalsed ruumid on kogumik ruumide ehitajatest, mis on lingvistilised ühikud, mis suunavad kuidas luua uut mentaalset ruumi või siis viivad tähelepanu edasi-tagasi erinevate mentaalsete ruumide vahel.
Mõistetava — sfääri ja mittesemiootilise — tähendust mitteomava — või võõrsemiootilise (end identifitseerinud semiosfäärile niisamuti tundmatu kui mittesemiootilinegi) sfääri vahel.
Märgi sisu on alati kontekstile orienteeritud. Nimi on selles mõttes eraldiseisev, sest ei saa moodustada hulka, klassi, lihtsalt tähistab objekti. Pärisnimedel ei ole ühtset kirjeldust.

Mingisugune lugu on meie jaoks arusaadav läbi seose reaalse maailmaga, nt filmi puhul ruumisuhted tegelaste vahel või 2)eksplitsiitne tähendus- diegeesi ja loo otsene kontseptuaalne tähendus.
Metonüümia ehk ühe nähtuse, mõiste, eseme või isiku asemel nimetatakse teist, mis meie teadvuses on lahutamatult seotud kujutlusega samast nähtusest, mõistest, esemest või isikust.
Märgi väärtus on märgi teistele märkidele vastandamise tulemus ja on seega puhtdiferentsiaalne, st teda saad määratleda vaid läbi eituse- suhtega teistesse süsteemi elementidesse.

Müüdi armatuur on eripärasuste kogum, mis säilinud rohkem kui kahes müüdis  Armatuuri moodustavad tavaliselt kindlad sotsiaal-sugulussuhted. Narratiivne mudel, teatud invariant.
Mimesis – järgimine (tekst järgib elu) Ütlus loob maailma – kirjanik võib luua sellist maailma, mida enna ei olnud, seda pole olnud vaid ainult ilukirjanduse puhul.
Millegi ütlemine tähendab millegi tegemist (Austin, 1962).  Performatiivsed kõneaktid sisaldavad performatiivseid verbe (nt ma väidan, arvan, kinnitan, kuulutan jmt).

Metafoor on keele elu. Metafooria on kogu meie mõtlemine, kogu meie kõne (nt toolil on JALAD(metafoor), aga kui proovida öelda metafoorita, läheb raskeks.
Märgiks on mingi Esmasus füüsiline tõsiasi, nt liiklusmärk moodustub seadusest, nt. omadus, nt roheline tänaval vile värv Icon Index Indeks Sümbol
Mingitest nägemis - , kuulmis- või haistmismeeltest ja jääb oletada, et tema mõjuruumis on mingi kompass, mis teda tema endisesse “pesasse” tagasi juhib.

Märgi teke – märkide toimimise mehhanism  Nähtuse eristamine  Nähtuste omavahel seostamine  Nähtuste äratundmine Suitsu ja tule seostamine
Marty - tähendused peavad tagama nii kõneleja psühholoogiliste seisundite väljendamise kui ka kuulaja vastavate reaktsioonide stimuleerimise.
Märgisüsteem on märkide komplekt koos nende kasutamise reeglitega (koodidega). Märgisüsteeme kasutavad organismid, inimesed ja sotsiaalsed grupid.

Meta - keel - "keel, mis on keele taga", keel, mille abil me kirjeldame keelt (loen hiina keele õpikut, mis on kirjutatud eesti keeles.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Metafoor on täpne süsteemne metafoorid: „aeg on raha“ metafoor- aeg kosmoloogiliselt ja fenomenoloogiliselt ei kuulu kellelegi, aga kui on raha, siis on olemas minu raha ja minu taskuaeg, palun ära kuluta minu raha/aega. „aeg on sõda“ - ma purustan aega, ma võidan väitluse ---> meil peab olema aega metafooridest vabaneda.
Meta - keel. Teine näide on eesti keele grammatika eesti keeles) u-keel on universaalne keel, mille abil saame väljendada kõike

Märgi saamise ehk ajaloo küsimus  Uurida märkide evolutsiooni fülogeneesis (organismirühma põlvnemiskäik), nende ritualiseerimist.
Monadoloogia - Leibniz tahtis kõike välja arvutada, näiteks sõnade tähendust, sünonüümia oli nagu võrrand, mida tuleb tõestada.
Meistri kodu – rohkem kodu moodi (raamatud, kultuur). Peterburgi sümbolism Kultuurisümbolite süsteemis on ka linnal oluline koht.

Mulle enesele on selline nähtus antud näite puhul üpris arusaamatu, sest ma pole seni kedagi kohanud, kes kannaks Botase saapaid.
Metafoor on sõna ümber adresseerimine (Searle); Ricoeur – metafoor on seotud tunnetusprotsessi ja selle sõnastamisega.
Morris – Semiook Märk (kandja) M Tähendus D Interpretaator (närkaja) I M-D-I-T-K Tõlgendus T Kontekst K

Maailma folklooris on alati olnud oluline metsa ja kodu vastandamine: kodu = kindel kaitstud koht; mets = ebakindlus.
Märgi definitsioon - märk on miski, mis asendab midagi(seisab selle asemel) kellegi jaoks mingis suhtes või mahus.
Metafoor – omadus on projitseeritud teise sisse - elusolend +elusolend (vastuseis) – üks semantiline

Morfoloogiline tüpoloogia – E. Sapir - keelte jaotamine morfoloogilise sünteesi astme ja morfoloogilise tehnika alusel.
Mõjuruumi kõrval on levinuim kompimisruum  Mitte kõik keha osad pole kompimisel võrdselt tunnetavad.
Märgi puhul on (Ferdinand de Saussure'i järgi) oluline tähistaja ja tähistatu omavaheline suhe.

Morris on Peirce üks tähtsamaid järglasi, võttis kasutusele semioosi ja pragmaatika
Muusika on sel ajal kerge ja meeldiv, sest peaaegu kõik näivad nautivat Jane lugemist.
Meesoost sõna on kaks korda, aga teisiti ei saa. Ainsust on kaks korda, aga teisiti ei saa.

Morrise järgi on semiootika ülesandeks välja töötada teaduslike teooriate ühine keel.
Maailma keeled on jagatud perekondadesse, millel arvatakse olevat ühised esinevanemad.
Morrise järgi ON SEMIOOTIKAL KOLM DIMENSIOONI -süntaktika, semantika ja pragmaatika

Multimodaalset semioos on elusolendites, nii kultuurilises kui bioloogilises evolutsioonis.
Märgi tähendus on tähistatav. Üks tähistaja võib omada mitut tähistatavat.
Metafoor - . Algebraline võrdlus-ikoon et nr erinevad, struktuur sama.

Metafoorika mehhanismid on univerasaalsed, läbides kõiki meie eluvaldkondi 3) tekst
Metakeelelised kirjeldused on “intellektuaalse terviku” hädavajalikuks elemendiks.
Metonüümia – ümber nimetamine, metonüümina üheks alaliigiks on

Marie curie – radioaktiivsuse avastaja – mateeria sulab, muutub
Mõistuse ajalugu on ennekõike mõistuse enesehävitamise ajalugu.

Morfeem on abstraktne ja stabiilne ja morfide aluseks.
Mõlemad aspektid on seotud teksti materiaalsuse ja piiratusega.
Metafoor - ekstreemne võrdlus -> rajatud sarnasusele.

Mõlemal terminil on tugevad arstiteaduslikud kaastähendused.
Matemaatika on loogika eelkäia,aga rajatud loogikale.

Morfoloogia - , süntaksi-, ja semantikatasandil.
Meta - aktuaalsus - keeleline, meta-keel.

Märgil on kindel tähendus, impersonaalne
Märgitüübid – eri astmed ja viisid plaanis
Metafoor – ta tähendab midagi muud.

Metafoor on seotud modelleerimisega.

Märgifunktsioon on kommutatiivset tüüpi.
Matemaatika on kõige täpsem teadus.

Vote UP
-1
Vote DOWN
Metafoor – omadus on projitseeritud teise sisse - elusolend +elusolend (vastuseis) – üks semantiline Metafoor on sõna ümber adresseerimine (Searle); Ricoeur – metafoor on seotud tunnetusprotsessi ja selle sõnastamisega.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Metafoorid on süstemaatiliselt seotud metafoorsete mõistetega, saame metafoorseid keeleväljendeid kasutada metafoorsete mõistete uurimiseks ning sel kombel saada selgust ka oma tegevuste metafoorsest loomusest.

Vote UP
-1
Vote DOWN
Meloodia on selline, sest on värske ja ilus hommik ning kõik on just kirikust tulnud ja lähevad oma igapäevaseid asjatoimetusi tegema.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Marcel florkin – biokeemik, omab kohta biosemiootika ajaloos.
Vote UP
-2
Vote DOWN
Male – keel, ja nagu keele puhul pole ka males oluline, kuidas ta on realiseeritud  mustad ja valged ruudud, mis võivad olla hoopis teist värvi.

Vote UP
-3
Vote DOWN
Metafooriline — ütlust mõistetakse, arvates, et tegu on ülekantud tähendusega orientatsioon alltekstile — ei saada aru, mis mõttes tuleks ütlust mõista



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun