Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Lümfoom on lümfisüsteemi kasvaja, millel on olemas mitu varianti ent levinuimad on lümfotsütaarne ja –blastiline. Harilikult esineb lümfotsütaarne variant üle kahe aasta vanustel kodutuhkrutel, kus kroonilise haiguse kulg on seotud mõne siseelundkonna organitega, kas põrna, maksa, neerude või lümfisõlmedega. Noorematel kodutuhkrutel, kes on nooremad kui 2 aastat, ilmneb tihedamini lümfoblastiline variant, mis tavaliselt hõlmab harkelundit, põrna, maksa ja luuüdi.
Lümfoidne neelurõngast nimetatakse ka Pirogov-Waldeyeri rõngaks, mis koosneb 1. kurgumandel tonsilla palatina (2) kurgukitsuse külgseinas 2. keelemandel tonsilla lingualis (1) keelejuure piirkonnas 3. tõrvemandel tonsilla tubarina (2) kuulmetõrve suudme ümber 4. neelumandel tonsilla pharyngea (1)neeluvõlvi piirkonnas Neelumandel on kõige paremini arenenud 5-7 aastastel lastel, mil võib takistada ninahingamist (adenoid), hiljem taandareneb.
Lümfiringe - ül on hoida tasakaalus veesisaldust kudedes Erituselundkond: neer, kusejuha, kusepõis, kusiti neeruvaagen→neeruliiv→neerukivid Neerude kaudu eraldatakse org üleliigne vesi, soolad,kusiaine, vitamiinid, antibiootikumid ja teised vees lahustuvad ained Rasvkude ja maks koguvad endale mitte lahustuvaid aineid(raskemetall) Neerud puhastavad verd 2 etasppis: 1. Moodustuv esmane uriin, st peaadu kogu vereplasma ja seal lahustunud ained surutakse läbi kappillaaride seinte neerudesse.
Lümfotsüüdid – vere leukotsüütide(valgeliblede) hulka kuuluv rakutüüp, organismi immuunsussüsteemi tähtsaim element,
Lümfisüsteem on teine äravoolusüsteem, ta on venoosse süsteemi täienduseks, tal on suur kaitsekontroll. Inimesel on kaks lümfijuha: 1) Parem lümfijuha, ¼ kehast, kogub lümfi oma harude kaudu paremast pea poolt, paremast kaela poolt, paremalt rindkerest, paremast ülajäsemest ja suubub paremasse veeninurka.
Lümfimassaaž ehk manuaalne lümfidrenaaž on nahka ja nahaaluseid kudesid mõjutav pindmine massaaž, mis stimuleerib lümfivedeliku voolu ja ergutab jääkainete eemaldamist kehast, lõdvestab ja leevendab lihaspingeid, mõjub hästi tursete, vereringehäirete ja ainevahetushaiguste
Lümfisõlmed on lümfisüsteemi oluline osa. Need teostavad kaitsefunktsioone (filtrid), säilitavad lümfotsüüte ja fagotsüüte ehk õgirakke (organiiismi enesekaitserakud, söövad ohtlikud organismid ära). Lümfsõlmed kujundavad immuunreaktsiooni ja vastutavad immuunvastutuse
Lümfotsüüdid ehk verevalgelibled • Kuuluvad vere valgeliblede hulka • Pärinevad luuüdi tüvirakkudest o B-lümfutsüüdid  Küpsevad ja spetsialiseeruvad lümfisõlmedes ja põrnas o T-lümfotsüüdid  Küpsevad ja spetsialiseeruvad lümfisõlmedes ja harkelundis
Lümfisõlmed on ovaalsed elundid, mis paiknevad paiknevad lümfisoonte koondumis- kohtades. Lümfisõlmedes rikastub veri lümfotsüütidega ning seal hävitatakse kehasse satunud mikroobe. Kui on põletik suurenevad haiguskohtade lähedal suvad lümfisõlmed oluliselt.
Lümfi voolamiskiirus on väike, sellele aitavad kaasa lümfisoonte silelihaste rütmilised kokkutõmbed, lümfisoontes olevad klapid ja nn lihaspump, mmis masseerib lümfisooni ning rinnaõõnes valitsev neg rõhk soodustab lümfi tagasivoolu venoossesse süsteemi.
Lümf on kollakas läbipaistev vedelik, sarnaneb vereplasmale ja koevedelikule; seedimise ajal peensoolest tulev lümf on valkjas – piimand (chylus) (sisaldab emulgeeritud rasvatilgakesi). Ööpäeva jooksul tekib keskmiselt 3 – 4 l lümfi.
Lümfokiinid on valgud, mida toodavad T-abistajarakud. Need on võimelised iseseisvalt ära tundma haigusetekitajaid ja eritama lümfokiine, mis stimuleerivad jagunema B-rakke, T-rakke, loomulikke tapurrakke ja makrofaage.
Lümf on läbipaistev kehavedelik, mis sisaldab: 1)lümfotsüüte; 2) koevedelikust pärit olevaid aineid; 3)rasvaosakesi Suurimad lümfisõlmed on kaelal, kõhuõõne keskosas, vaagnaõõnes, kaenlaaugus.
Lümfoidorganid - on spetsiifilised peamiselt lümfoidkoest koosnevad elundid, mis on paigutunud teiste kudede suhtes selliselt, et oleks tagatud maksimaalne tõenäosus patogeenide ja lümfotsüütide kontaktiks.
Lümfiringe on abistav süsteem, mis reguleerib tsirkuleeriva vere mahtu ja vedeliku paiknemist organismis (ööpäevas tekib 2-4L lümfi). Kui veremahtu vaja suurendada -> suureneb lümfivool vereringesse.
Lümfisõlme ül - rikastab end lümfotsüütidega, hävitab teistest organitest võõrkehi ja-aineid. Regionaalsed lümfisõlmed-iga rühma lümfisõlmed saavad lümfi keha kindlast piirkonnast.
Lümf on kollakas läbipaistev vedelik (koevedelik). Ööpäeva jooksul tekib keskmiselt 3-4 l lümfi, füüsilise töö korral ja organismi suurenenud veesisalduse korral rohkem.
Lümfisüsteemi ülesanded on vedelkubilansi tasakaalustamine kudedes, kudede puhastamine rakurusudest, rasva imendamine soolestikust, mikroobide ja teiste kahjulike substantside kahjustamine.
Lümfimassaaž - Lümfimassaaž on nahka ja nahaaluseid kudesid mõjutav pindmine massaaž, mis stimuleerib lümfivedeliku voolu ja ergutab jääkainete eemaldamist kehast.
Lümfoom - lümfirakkude vähk? LÜMFOOM: ühes lümfotsüüdis tekkinud omandatud kromosoomi häire ja jätkub kontrollimatu pahaloomuliste lümfoomirakkude vohmine.
Lümfoidorganid - nendes toimub algselt lümfotsüütide teke vereloome tüvirakkudest ja nende funktsionaalne küpsemine ja diferentseerumine B ja T lümfotsüütideks.
Lümf on koostiselt sarnane vereplasmale, keskmine valgusisaldus 10..29 g/l on aga vereplasma omast tunduvalt madalam. Mineraalne sisaldus on suht sama neil.
Lümfikapillaaridel on kudedes kaks omamoodi vastakat funktsiooni: kudesid puhastav soodne ja kahjulikke aineid (viiruseid, kasvajarakke) edasikandev ebasoodne mõju.
Lümfisõlmes on arvukalt pilujaid ruume – lümfisiinuseid, mida mööda liikudes lümf rikastub lümfotsüütidega. Veel on seal lümfifolliikul ja kihn.
Lümf on koostiselt sarnanae vereplasmale, valgusisaldusega 10- 20 g/l, mis on vereplasma omast madalam, mineralisatsioon on sarnanae vereplasmale.
Lümfisoonte ehitus on saranne veenidega sest kulgeb ainult ühes (tsentraalses) suunas ja vallandub tagasi vereringesse, ülemise õõnesveeni süsteemi.
Lümfifolliikulid on siseelundite seinte limaskestas ja lümfisüsteemi elundites asuvad lümfikoe kogumikud; väikesed l.folliikulid on ümarad, diam.
Lümfoomi haigustunnused ehk sümptomid: lümfisõlmede suurenemine, külmatunne, palavikud, öine higistamine, seletamatu kaalulangus, nõrkus, nahasügelus.
Lümf on värvitu läbipaistev kehavedelik, mis sisaldab: • lümfotsüüte • koevedelikust pärit olevaid aineid • rasvaosakesi.
Lümfiringe – abistav süsteem, mis reguleerib tsirkuleeriva vere mahtu ja vedeliku paiknemist organismis. Ööpäevas tekib 2-3 l lümfi.
Lümfijuhad - parem lümfijuha kogub lümfi rindkere, kaela, pea paremalt poolelt, paremast ülajäsemest, suubub paremasse veeninurka.
Lümf on värvusetu, läbipaistev keha vedelik,mis sisaldab lümfotsüüte,koevedelikust päritolevaid aineid ja rasva osakesi.
Lümfisüsteemi ülesandeks on rakkudevahelise vedeliku kogumine ja suunamine, ainevahetusproduktide edasikandmine ning keha kaitsevõime tagamine.
Lümfikapillaarid on hästi läbitavad vedelikele ja madalmolekulaarsetele ainetele, neid võivad läbida ka vererakud ja külomikronid.
Lümf – kollaka varjundiga, läbipaistev vedelik (koemahl) Retikulaarne sidekude – luuüdis, lümfisõlmedes, põrnas.
Lümfisoonte ehitus ON (TULEB VALIDA)- (ON SARNANE VEENIDEGA!) OMAPÄRAKS ON SUUR KLAPPIDE ROHKUS JA LÜMFISÕLMEDE LEIDUMINE.
Lümfisõlmes on arvukalt pilujaid ruume – lümfisiinuseid, mida mööda liikudes lümf rikastub lümfotsüütidega.
Lümfoom on lümfisüsteemi vähk, mis saab alguse lümfirakkude ehk lümfotsüütide tootmises tekkivast veast.
Lümf – kui rakkude vahel olev koevedelik koguneb lümfikapillaaridesse, siis nimetatakse seda lümfiks.
Lümfisõlmes on arvukalt pilujaid ruume – lümfisiinuseid, siinused on säsi vahelised urked mida lümf läbib.
Lümfotsüüdid – vererakkudest väikseimad, rakuvalkude produtseerijad; ja monotsüüdid – suurimad vererakud.
Lümf – seroosvedelik, osaleb ainevahetusprotsessides, tema kaudu satuvad mitmed ainevahetusproduktid
Lümfotsüüdid –  vere leukotsüütide hulka kuuluvad rakud. Immuunsüsteemi tähtsaimad elemendid. 
Lümf on lümfisoontes olev koevedelik, mis on tekkinud vereplasmast läbi kapillaaride imendumisel.
Lümfisüsteem on teine äravoolusüsteem, ta on venoosse süsteemi täienduseks, tal on suur kaitsekontroll.
Lümfisõlmed on ovaalsed või ümmargused hernetera suurused lümfoidsest koest ülesehitatud kehakesed.
Lümfisoonte ehitus on sarnane veenidega, sest lümfisõlmede seinad on samamoodi õhukesed nagu veenidel.
Lümfotsüüd - vere leukotsüütide hulka kuuluv rakutüüp, organismi immuunsüsteemi tähtsaim
Lümfifolliikulid on siseelundite seinte limaskestas ja lümfisüsteemi elundites asuvad lümfikoe
Lümfifolliikulid on lümfoidkoe kogumikud, mis toodavad organismi kaitserakke – lümfotsüüte.
Lümf - Lümfisoontes liikuv vedelik Tekib vereplasma filtreerumisel kapillaaridest.
Lümfisoonte seintes on silelihased. Samuti paiknevad seal klapid, mis tagavad ühesuunalise voolu.
Lümfisõlmed - rikastub veri lümfotsüütidega ning seal hävitatakse ka kehasse sattunud
Lümfisülmed - veri rikastab lümfotsüütidega ja hävitatakse kehasse sattunud mikroobe.
Lümfisüsteemi ül - rakkudevahelise vedeliku kogumine, suunamine, keha kaitsevõime tagamine.
Lümf on läbipaistev värvusetu vedelik, mis viiakse verre lümfisoonte kaudu.
Lümfisõlm on filterorgan, kus muudetakse kahjutuks tõvestavad mikroorganismid.
Lümfisõlmed on ovaalse kujuga elundid, ms asuvad lümfisoonte koondumiskohtades.
Lümfisõlmed on ümarad või ovaalsed herneterasuurused sidekoelised moodustised.
Lümfirakkude ehk lümfotsüütide tootmis- või varupaigad Südame-veresoonkonna
Lümf – läbipaistev, värvuseta kehavedelik, mis voolab lümfisoontes
Lümfaatiline süsteem - koostiselt sarnane vereplasmale, valgu sisaldus on aga väiksem.
Lümfotsüüdid - on vere leukotsüüdide (valgevereliblede) hulka kuuluvad rakud.
Lümfotsüüdid – sõmerus on olemas, kuid mittespetsiifiline – lüsosoomid.
Lümfotsüüdid - võitlevad mikroobidega moodustades antikehi, elavad aastaid.
Lümfotsüüdid on organismi spetsiifilise immuunsüsteemi funktsiooni kandjad.
Lümfisõlmed on nagu regioonid kus kontrollitakse vastava piirkonna lümfi.
Lümfotsüüdid – võitlus infektsioonidega (antikehad, “mälu” jne.) 5)
Lümfisüsteem on keskne, kõige suurem ja olulisem osa immuunsüsteemist.
Lümfisõlmed on elundid, mis paiknevad lümfisoonte koondumiskohtades.
Lümfisõlmes on arvukalt siinuseid (säsi vahelised urked) mida lümf
Lümf on koemahl, mis on kogunenud lümfikapillaaridesse.
Lümfisõlmede ülesanne on mikroobide hävitamine, antikehade moodustamine.
Lümfissoontes on lümfisõlmed, kus „filtreeritakse“ lümfi.
Lümf ehk koevedelik on ♦ värvitu ♦ läbipaistev
Lümfi produtseerimine on seotud ainevahetusega vere ja kudede vahel.
Lümf - lümfikapillaaridesse kogunenud koemahlad.
Lümfi koostises on lümfotsüüdid, koevedellikku ja rasva.
Lümfisõlmed – on ovaalsed, 3-20 mm läbimõõduga.
Lümfisüsteem on venoosne või arteriaalne? Venoosne
Lümf on teine vere tagasivoolu võimalus.
Lümfisõlmed on ka lümfotsüütide tekkepaigaks.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Lümfikude – transpordib lümfi Sidekude: toetab struktuure (kõhr kõrvas),täidab vahemiku lihaste vahel, nahaalusel rasval – pehmendav toime löökidele jms Sidekoe liigid: kohev sidekude, rasvkude, kõhrkude, luukude, (veres vereplasma).
Lümfisüsteem ON (TULEB VALIDA)- (ON VENOOSNE!)
Lümf on lümfisoontes olev vedelik.
Lümfisõlme on kasvaja siiretest haaratud.
Lümf - läbipaistev,kehavedelik.
Lümfotsüüdid - valmistavad kaitsevalke.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Lümfisoonte ehitus on sarnane arterite või veenidega? Veenidega Mitu paari on inmesel süljenäärmeid? 3 paari: kõrvasüljenääre, alalõuaalune süljenääre ja keelealune süljenääre
Vote UP
-1
Vote DOWN
Lümfisõlmede ülesanne on talitleda filtritena: lümfotsüüdid hävitavad mikroobe ja kehavõõraid aineid, seal moodustuvad ka antikehad.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Lümfisõlmede ehitus - (ERALDI LEHEL) Lümfoidkude sisaldavad organid-Harkeelund, põrn, neelumandel, suulaemandlid, keelemandel,
Vote UP
-1
Vote DOWN
Lümfo - tsüüdidega 2)Hävitatakse kehasse sattunud mikroskoobid.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Lümfisõlmed on suurenenud ja turses, esinevad inklusioonid.
Vote UP
-11
Vote DOWN
Lümfotsütopeenia – lümfotsüütide vähesus (< 1,5 x 109 /l). Võimalikud põhjused on:



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun