Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Lisaainete põhirühmad on järgmised: toiduvärvid (E 100 - E 199); säilitusained (E 200 - E 299); antioksüdandid (E 300 - E 399); emulgaatorid, stabilisaatorid (E 400- 499) muud (E500-E1500) -happed, alused ja nende soolad, aroomained, aroomi- ja maitsetugevdajad, magusained, paksendajad, želeerivad ained, vahutekitajad, pakendamisgaasid jne Mõnedel lisaainetel nagu näiteks looduslikud ja sünteetilised aroomained, sh suitsuaroomid, aga ka hiniin, kofeiin jpt. oma E-kood puudub.
Lisaainete põhirühmad on järgmised: toiduvärvid (E 100 – E 199), säilitusained (E 200 – E 299), antioksüdandid (E 300 – E 399), emulgaatorid, stabilisaatorid ja paksendajad (E 400 – E 499) ja mitmesugused muud lisaained (E 500 – E 1500) - happed, alused ja nende soolad, aroomiained, želeerijad, pakendamisgaasid ja vahutekitajad. Mõnedel toidule lisatavatel ainetel (näiteks looduslikud ja sünteetilised
Lisaaine on looduslik või sünteetiline aine, mida lisatakse toidule tehnoloogilisel eesmärgil Lisaaineid kasutatakse nt. toidu paremaks säilitamiseks (säilitusained), vajaliku konsistentsi saavutamiseks (stabilisaatorid, tarretavad ained, emulgaatorid), toidule atraktiivsema värvuse andmiseks (toiduvärvid) jne.
Lisaained ehk katalüsaatorid ei võta reaktsioonist osa nii, et nad jääksid lõppsaadusesse, vaid moodustavad vahesaadusi: A + B + kat = Akat + B = AB + kat. Klassifikatsioon: 1)homogeenne - katalüsaator samas füüsikalises olekus kui reakts lähteained nt:O2+2NO=2NO2 2)heterogeenne- katalüsaator ja reag.
Lisaained on loodusliku või sünteetilise päritoluga keemilised ühendid, mida tahtlikult lisatakse toidule tehnoloogilisel eesmärgil ehk riknemise pidurdamiseks, toiduaine välimuse, struktuuri, koostise ning organoleptiliste omaduste parandamiseks.
Lisaaine on looduslik või sünteetiline aine, mida lisatakse toidule tehnoloogilisel eesmärgil. EL-s on nende üle arve pidamiseks ja lühiduse mõttes igal registreeritud lisaainel nn. E-number. Lisaainete kasutamise vajadus peab olema pohjendatud.
Lisaained on inimesele kõige ohutumad, sest enamasti saab organism nende lagundamisega ise hakkama. Loodusidentsed ained on looduses esinevatega samalaadsed, ainult kunstlikult valmistatud. Nõnda ei põhjusta needki tervisele suurt muret.
Lisaainete abil on võimalik: 1. intensiivistada toote värvust; 2. pikendada säilivust - pidurdada bakterite kasvu; 3. tugevdada maitse- ja lõhnaomadusi; 4. parendada konsistentsi; 5. mõningatel juhtudel säilitada toiduaine raviomadusi.
Lisaaine on   filmi  tegemine, iga 2 nädala tagant on üks lisatund, kus seda õpitakse.   Kahekümne   aasta   pärast   on   kooliskäimine   muutunud   palju  turvalisemaks ja huvitavamaks. 
Lisaained ehk katalüsaatorid ei võta reaktsioonist osa nii, et nad jääksid lõppsaadusse, vaid nad moodustavad vahe saadusi: A+B+kat=Akat+B=AB+kat. Katalüsaatorid jagunevad homogeenseks ja heterogeenseks.
Lisaained on loodusliku või sünteetilise päritoluga keerulised ühendid, mida lisatakse tahtlikult toidule vastavalt tehnoloogilisele skeemile tootmisel, käitlemisel, pakendamisel või säilitamisel.
Lisaaine on looduslik või sünteetiline aine, mida lisatakse toidule tehnoloogilisel eesmärgil ning mis ise või mille derivaadid muutuvad otseselt või kaudselt toidu koostisosaks.
Lisaained - tahtlikult lisatud ained eesmärgiga pidusrdada riknemist, parandada toidu välimust, struktuuri, maitset, aroomi või mõnda muud omadust (E-ained).
Lisaained on lubatud vaid juhul, kui toidu omaduste parandamist või toiteväärtuse säilitamist ei ole võimalik saavutada muude tehnoloogiliste
Lisaained - ülesanne on mõjutada konkreetseid värvi omadusi soovitud suunas, moodustavad tavaliselt alla 1% kogu mahust
Lisaained on ära võetud, rafineerimata), saamise ja töötlemise ning keedusoola sisalduse järgi.
Lisaaine on looduslik või sünteetiline aine, mida lisatakse toidule tehnoloogilisel eesmärgil.
Lisaainevahetus - erinevalt põhiainevahetusest toimub energia kulutamine tehes trenni või füüsilist
Lisaainetele on kehtestatud maksimaalsed kasutamise kogused ehk piirnormid toidugruppide kaupa.
Lisaainena on taumatiinil nii tehismagusaine kui ka lõhna- ja maitsetugevdaja funktsioon.
Lisaaineteks on tavaliselt täiteained, plastifikaatorid, stabilisaatorid ja värvained.
Lisaainena on aspartaamil veel teinegi ülesanne - olla lõhna- ja maitsetugevdajaks.
Lisaainena on mannitool kasutusel kui tehismagusaine ja paakumisvastane ühend.
Lisaained on jaotatud tulenevalt nende põhifunktsioonist rühmadeks.
Lisaainena on ksülitooli teenete loetelu aukartustäratavalt suur.
Lisaained on jaotatud nende põhifunktsioonide järgi rühmadeks.
Lisaained on kustutatud lubatavate nimekirjast.
Lisaained on mitmesuguse päritoluga.
Lisaainetel on tugev allergeenne toime.
Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun