Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Lausearvutuse lause on nullaarne predikaat, sest see esitab tõeväärtuse, mis ei sõltu indiviidimuutujatest. Kolmekohalise predikaadi näiteks sobiks „x kinkis y-le z-i” ja lõpetatud lause võiks olla nt „Jüri kinkis Marile hobuse Miira”. Meie kasutame allpool peamiselt 0-, 1- ja 2-aarseid predikaate ning nende puhul me tavaliselt aarsust eraldi ei märgi, sest see ilmneb predikaadi sümbolile vahetult järgnevate indiviidisümbolite arvust.
Lausearvutuse ehk lauseloogika (propositional calculus, propositional logic, sentential calculus) töötas välja G. Boole (1815-1864). Lauseloogika moodustab koos predikaatloogikaga nn klassikalise loogika, mille konstrueerimisel on arvesse võetud traditsioonilise loogika kolme põhiseadust: samasusseadust, vastuolu vältimise seadust ja välistatud kolmanda seadust.
Lausearvutuses on kehtivaks tuletusreegliks arutlusskeem p → q, p ├ p (MP ehk aluse jaatus). Tõestage tõesuspuu abil, et arutlusskeem p → q, q ├ p (nn tagajärje jaatus) ei ole kehtiv. Selleks moodustame lausete hulga, mis koosneb tõestest eeldustest ja väärast järeldusest {p → q, q, ¬p}, ning näitame, et see lausete hulk on kooskõlaline.
Lausearvutuses on ülesandeid, mille lahendamiseks on vaja valemeid teisendada või lihtsustada. Mõnes ülesandes on valemid kasulik viia kujule, mis sisaldavad vaid eitusi, konjunktsioone ja disjunktsioone, mõnes tuleb teha vastupidiseid teisendusi.
Lausearvutuses on tehete operandideks formaalsed laused, nende tõeväärtus sõltub interpretatsioonist. Lausearvutuse tehte tulem on operandidest moodustatud liitlause, operandid võivad olla liht- või liitlaused.
Lausearvutuse tehted on kasutusel tingimuste kirjapanemisel: a.i. Programmeerimiskeelte tingimuslausetes ja tsüklitingimuste a.ii. Päringukeeltes a.iii. Semantilises veebis (ontoloogiad) jne.
Lausearvutuse lause on lause, millele saab omistada tõeväärtust(0,1).  Tõeväärtuseid on kaks, 0-väär, 1-tõene.  Lihtlause on lihtsaim lausearvutuse lause.
Lausearvutuse valemid on parajasti need, mida saab koostada alltoodud reeglite abil: 1. Iga lausemuutuja ja loogiline konstant on lausearvutuse valem.
Lausearvutuse tehe on formaalsete lausete hulgal defineeritud tehe, mille tulemi kuju on üheselt määratud operandide ja tehtesümboliga.
Lausearvutuse tehteks nimetatakse niisugust lausetes kasutatavat seost, mille tõeväärtus on tema osalausete tõeväärtuste funktsioon.
Lausearvutuse valemid on parajasti need, mida saab koostada alltoodud reeglite järgi: 1. Iga lausemuutuja on lausearvutuse valem.
Lausearvutuse süntaks - lausearvutuse valemid on parajasti need, mida saab koostada alltoodud reeglite abil.
Lausearvutuse loogikatehted on inversioon, konjunktsioon, disjunktsioon, implikatsioon, ekvivalents.
Lausearvutuses on kandvaks hulgaks formaalsete lausete hulk; interpretatsioon omistab
Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun