Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Leeliselises keskkonnas on vastupidi ningAl, Mn ja Feon taimedelekättesaamatud. Seetõttu on enamikule taimedest sobilik mõõdukalt happeline keskkond (pH=6)Veekogudes on hapestumisele tundlikud vähid, teod, karbid, karpkalalised ja lõhelised. pH 1,7 juures kasvavad vaid ränivetikad ja pH 12,0 juures sinivetikad Keenia
Liebigi tünnilauareegel e. miinimumi reegel – seaduspärasus, mille kohaselt taime kasvu piirab eelkõige see toitumiseks vajalik element (ressurss), mille kontsentratsioon keskkonnas on vajadusega võrreldes väikseim (miinimumis). Liebig vaatas iga elementi eraldi ega arvestanud faktorite koosmõju Schelfordi reegel – seaduspärasus, mille kohaselt liigi eluvõimalusi piirab tema ökoamplituud mitmesuguste limiteerivate faktorite suhtes.
Leivapätsikujulised kulutus - ja kuhjevormid, mille pikkus ulatub mõnesajast meetrist 13 km-ni (Vooremaal Koimula voor) ja suhteline kõrgus mõnest meetrist 79 m-ni (Emumägi 79 m, Laiuse voor 60 m). Eestis on rohkem kui 1000 voort ja voorjat künnist, mis paiknevad enamasti vanade aluspõhjakõrgendike nõlvadel või nende vahetus naabruses, sest need takistasid jää edasiliikumist ning sundisid teda oma suunda ja kiirust muutma.
Levikulävi – S on kriitiline suurus  St = 1/BL e. levikulävi tihedus; näitab, milline on kriitiline tihedus, et parasiit leviks (nullkasvu staadium). Kriitiline proportsioon, mis tuleb immuniseerida, et pidurdada levikut pc = 1-St/S0; S0 – haigusele vastuvõtlike peremeeste tihedus enne immuniseerimist. Järeldus!: Selleks, et taluda parasiitide rünnakuid, ei pea olema kõik isendid resistentsed.
Leppega ehk nahkhiirte kaitse leppega ja AEWA leppega (Aafrika ja Euraasia rändveelindude kaitse kokkulepe), ettevalmistamisel on liitumine ASCOBANS leppega (Põhjamere ja Läänemere väikevaalaliste kaitse kokkulepe).  HELCOM – Läänemere kaitse konventsiooni mereelupaikade ja elustiku kaitse osa.  IUCN – Rahvuvaheline Looduse ja Loodusvarade Kaitse Ühing ehk Maailma Looduskaitse Liit.
Lehise - õõspuravik-Boletinus cavipes kuldpiimane riisikas - Lactarius chrysorrheus must hundiseenik-Boletopsis leucomelaena ripsriisikas- Lactarius mairei; mõru kivipuravik-Boletus radicans värviline lehtervahelik - Leucopaxillus compactus soo-maamuna -Bovista paludosa valge sirmik - Macrolepiota nympharum lilla kukeseen -Cantharellus melanoxeros luiteliudik - Peziza ammophila
Lemniiidid – ujuvad vabalt vee pinnal, juured ripuvad vette, lehtede ülapool on kaetud tugeva kutiikulaga (lemled, vesilääts, kilbukas, vesipähkel). Mõnel veetaimel (eriti vesirooside taolistest) on lehe allkülje epidermis haustorid toitaine vastuvõtuks. Veetaimedel pole nõrga valguse tõttu leheriba koed diferentseerunud, epidermi rakud sisaldavad klorofülli.
Laiusvööndilisus e. horisontaalne tsonaalsus on maastikusfääri põhilisi seaduspärasusi, mis avaldub Maa mullastiku-, taimkatte- jm. vööndite korrapärase meridionaalse järgnevusena. Laiusvööndilisus tuleneb põhiliselt päikesekiirguse erisugusest jaotumisest, mis johtub Maa kerakujulisusest, telje kallakusest ekliptika tasandi suhtes ja tiirlemisest ümber Päikese.
Lainepikkusega 10 - 12 m (10-3 nm), läbi röntgenkiirte, ultraviolett, nähtava ja infrapunase valguse kuni raadiolaineteni (λ = 105 m) (joon. 8.2). Nähtav kiirgus moodustab sellest vaid väga väikese osa lainepikkuste vahemikus 0,4 µm (4 10-7 m) kuni 0,7 µm (7·10-7 m). Joonisel 8.2. on esitatud ka nähtava valguse värvus sõltuvalt lainepikkusest.
Liebigi tünnilauareegel e. miinimumi reegel – seaduspärasus, mille kohaselt taime kasvu piirab eelkõige see toitumiseks vajalik element (ressurss), mille kontsentratsioon keskkonnas on vajadusega võrreldes väikseim (miinimumis). Vrd. Baule r., Mitscherlichi r., Schelfordi r. Liebig vaatas iga elementi eraldi ega arvestanud faktorite koosmõju.
Ld50 - ehk surmav doos (lethal dose), on standartne viis märkida aine mürgisust . minimaalne aine kogus, mis on surmav pooltele isenditele testpopulatsioonist . 28. Magnetosfäär - maalähedane ala, mille füüsikalised omadused on määratud Maa magnetväljaga ning selle vastastikuse mõjuga laetud kosmiliste osakestega.
Lahemaa rahvuspark on Eesti suurim kaitseala pindalaga 725 km2. See on tähtis Euroopa tähtsusega metsakaitseala ja õhu kaugseirejaam. Lahemaal on esindatud Põhja-Eesti rannikumaastik oma lahtede (Kolga, Hara, Eru, Käsmu), poolsaarte (Juminda, Pärispea, Käsmu, Verge), kivikülvide (Käsmu) ja rändrahnudega.
Leetunud muldi on lubjavaesel punakaspruunil moreenil Lõuna-Eestis ja liivadel kogu Eestis. Leetunud mullad ei suuda kinni pidada kuigi palju saasteaineid ega kaitsta põhja- ja pinnasevett. Gleistunud leetunud liivmullad on huumusilluviaalsed ning kõrgele tõusva põhjavee tõttu lühikest aega liigniisked.
Lainepikkusega 380 - 750 nm. Taimede poolt kasutatav kiirguspiirkond on 380-710 nm. 35.Bioloogilised rütmid: tsirkaadrütm (ööpäevane), sesoonne rütm (aastaajaline). Biorütmid on mitmesuguste elunähtuste (nt.närviimpulsside, hingamisliigutuste, ärkveloleku, sigimise, rännete) korrapärane kordumine.
Lageraiet on võimalik teha senisest loodussõbralikumalt vähendades langi suurust, valides raieaeg, tehnika ja tehnoloogia võimalikult loodussõbralik, loobudes langi korrapärasest kujust, säilitades järelkasvu jne. Oluline jätta langile seemne- ja säilikpuid ning lamapuitu.
Ladustamine prügilasse on traditsiooniline ja kõige levinuim jäätmekäitlusmeetod. Prügilas toimub jäätmete mitmeetapiline kõdunemisprotsess, kus jäätmes sisalduv orgaaniline aine laguneb aeroobsete ja anaegoobsete protsesside toimel gaasilisteks aineteks ja stabiilseks biomassiks.
Lemmikloomade pidamises on tähtis osa ka nende õige toitmine ning tuleks investeerida kõrg- kvaliteetsetesse valku sisaldavatesse toodetesse nagu näiteks veise- , lamba-, kana- või kalaliha, sest need avaldavad head mõju lemmiklooma tervisele, vähendades samal ajal väljaheidete
Lahemaa rahvuspark – kinnitatud 7/14/05 Matsalu Rahvuspark – kinnitatud 7/14/05 Vilsandi Rahvuspark – kinnitatud 7/14/05 Hiiumaa laiud – kinnitatud 7/14/05 Kõpu poolsaar Hiiumaal – kinnitatud 7/14/05 On veel teisigi rahvusvahelisele looduskaitsele olulisi lepinguid.
Languslõheks nim. suurust, mille võrra kogukulutused on lühiajaliselt allpool kogutoodangu täishõivetaset. Seda iseloomustab maksude vähendamine peab olema suurem kui avaliku sektori kulutuste kasv, et mõjutada sisemajanduse koguprodukti samas suunas.
Lennuväljal on 16 km2 suurune ala olnud petrooliga reostunud, Ämari lennuvälja ümbruses – 2,4 km2. Suured katlamajade kütusehoidlate avariid on toimunud Tapal (Veduridepoo), Rakveres (Moonaküla), Kärdlas (Ümarmäe), Arukülas jm.
Lahustuvaid vitamiine – B1, B2, C ja niisugused tähtsad orgaanilised ained, nagu steroolid, letsitiinid jt. Siin sisalduvad ka raku põhilised biokatalüsaatorid – fermendid, sh. ka rauda ja vaske sisaldavad redoksfermendid.
Laidevahe looduskaitseala on kaitseala Lõuna-Saaremaal, mis jääb Valjala ja Pihtla valla territooriumile. Kaitseala olulisimad osad on Laidevahe laht ja selle saarestikud, jäänukjärved ning ohustatud poollooduslikud kooslused.
Laevaõnnetuste peapõhjusi on inimfaktor suhtele 80:20  Soome lahel sõidab ligi 30 reisilaeva ristipõiki üle 100,000 tonniste tankerite tee. Naftareostuse tagajärjed  Laastavad tagajärjed on naftareostusel elusloodusele.
Ligipääsetavad magevee - varud seega vaid 0,08%. Samas on UNESCO hinnangul globaalne nõudlus viimase sajandi jooksul suurenenud enam kui kuus korda – see on rohkem kui kaks korda kiirem maailma rahvastiku hulga kasvamisest.
Laguahel on väga tähtis ökosüsteemi osa, sest taime- ja loomajäänuste orgaaniliste ainete mineraliseerumine, mis teeb toitained uuesti taimedele kättesaadavaks, tagab toitainete ringluse.
Lahuahel on väga tähtis ökosüsteemi osa, sest taime- ja loomajäänuste orgaaniliste ainete mineraliseerumine, mis teeb toitained uuesti taimedele kättesaadavaks, tagab toitainete ringluse.
Laserid on lindudele ja keskkonnale ohutud. Ainuke kahju mida need osutada võivad on olles suure võimsuse juures ning osutudes lindudele võivad viimaste silmad saada kahjustatud.
Ld50 on akronüüm väljendist "Lethal dose, 50%" (letaalne, surmav doos, 50%). LD50 märgitakse minimaalset aine kogust, mis on surmav pooltele isenditele testpopulatsioonist.
Laiusvööndilisus e. horisontaalne tsonaalsus on maastikusfääri põhilisi seaduspärasusi, mis avaldub Maa mullastiku-, taimkatte- jm vööndite korrapärase meridionaalse järgnevusena.
Laastus on nii kosmiline kui ka litosfääri radioaktiivsete ainete kiirgus ökoloogiliselt tähtsusetu, kuid tuumajaamade- ja relvade kasutuselevõtt on olukorda muutnud.
Laguahel – toiduahel, mis algab eluta orgaanilise aine esmaseist tarbijaist ja lagundajaist ning lõpeb mikroobidega, kes lagundavad orgaanilise aine mineraliseerumiseni.
Lammi - ehk luhaniidud  jõgede ja järvede kallastel  on suurvee ajal üleujutatud  mahajäänud setted muudavad mulla viljakaks  lopsakas taimestik
Lakkide - lahustite jäätmed aga ka õlifiltrid, reostunud puhastuskaltsud jms. Harjumaa ettevõtetes põletatakse enamasti enda tegevuses tekkinud jäätmeid.
Levinuimaks absorbendiks on vesi. 4. Gaasiliste lisandite eemaldamine adsorptsiooniga Adsorptsioon on ülekandenähtus, kus aine siirdub gaasilisest faasist tahkesse faasi.
Lasnamäele on üldiselt väga iseloomulikud kõigile tuntud ulatuslikud tühermaad (vt Joonis 4). Nii ka Katleri asumi puhul on nad määrava tähtsusega.
Lahustuvaid orgaani - metallilisi liiteid[4] Tehaste ja Taimede ja Vihmaveega Veetaimede põllumajandus loomade mullast vohamine kemikaalid laguproduktid
Ligipääsmatud metsad on praegu lõhestatud metsa- ja maanteedest, mis võimaldavad jahimeeste ja puiduvarujate juurdepääsu seni puutumatutele aladele.
Laguahel - doonor-kontrollitud süsteem, st laguahela organismid sõltuvad 100 % sellest, kui palju ülevalt poolt laguahelale antakse.
Laheda vallas on tihe teede võrk ning valda läbivad kaks suurt maanteed, Põlva-Võru maantee ja ka vana Tartu-Võru maantee ehk Postitee.
Legeerelemendid on kroom, nikkel, molübdeen, vanaadium, volfram ja titaan ning kamangaan ja räni, kui nende sisaldus on tavalisest suurem.
Levinuimaks absorbendiks on vesi. Juhul kui absorbeeritava gaasi ja absorbendi vahel toimub keemiline reaktsioon, nimetatakse seda kemosorptsiooniks.
Lahustunud p on vähe. Maismaale tuleb seda kivimite porsumise ja väetamisel (väga vähe). P juurdetulek süsteemi on väga aeglane.
Liebig – organismide paljunemist ja kasvu limiteerib see ökoloogiline faktor, mille väärtus on miinimumile kõige lähemal.
Lainetuse mõju on suhteliselt nõrk ning elustikule iseloomulik sessiilne põhjaloomastik ja kõrgemad taimed (Paal, 2000; Internet 3).
Laguahel – toiduahel, mis algab eluta orgaanilise aine esmaseist tarbijaist ja lagundajaist ning lõppeb mikroobidega.
Lageraie on ohtlik, sest sellega muudetakse taimede ja seente looduslikku keskkonda, mistõttu nad võivad hävineda.
Levinuimaks absorbendiks on vesi, mis seob hästi anorgaanilisi happelisi HCI, HF, SiF4 ja mõõdukalt happelisi SO2, Cl2, H2S gaase.
Lagundamis - ja sünteesiprotsesside orgaaniliste ühendite koosseisust anorgaaniliste ühendite koosseisu ja tagasi.
Ld50 - on surmav doos, mida loetakse, kui surnud isendite keskmine jaotus katses on üle 50%. Ühik on mg/kg.
Ladestamise korral on esmaseks keskkonnamõjuks prügilate mõju pinnasele, pinna- ja põhjaveele ning õhu kvaliteedile.
Liblika röövikutel on varjevärvus, aga tundes ohtu, lähevad nad täiesti kangeks ja muutuvad oksa sarnaseks- varjekuju.
Laast - , vitsnõude valmistamise oskused on pärandatud põlvest põlve ja tootmine käib ka tänapäeval.
Laanepüü on Eestis traditsiooniline jahilind, kormorani plahvatuslikust kasvust on aga palju kirjutatud.
Lendtuhka on võimalik filtreerida väga tõhusalt, on õhku paiskuva lendtuha kogused suured.
Laanemets – muld viljakas vett läbilaskev puist, peamiselt kuusk, raie järel kaasikud ja
Lahemaa rändrahnudest on tuntumad Juminda Majakivi, Jaani-Tooma Suurkivi Kasispeas ning Võsu Ojakivi.
Laheda vallale on iseloomulik tasane reljeef, mis vaheldub põllumassiivide ja metsatukkadega.
Ld50 – ehk surmav doos (lethal dose), on standardne viis märkida aine mürgisust.
Lateksile on nii ka peale kirjutatud või on seal instruktsioonis lahustina kirjas vesi.
Lagunemine on tihedalt seotud teiste elementide ringetega, mis on eluks Maal vajalikud.
Laanekuklased on looduskaitse all. Linnud laanemetsas Must kärbsenäpp on laululind.
Laanemere kaladest on dioksiini tottu murgised ule 7 aastased suured raimed ja heeringad.
Laheda vallas on 11 küla ning suurim neist on Tilsi küla,mis on ka valla keskus.
Laagri talvituspaigas on leitud talvitumas kõiki Eestis paikseid olevaid nahkhiireliike.
Lahemaa - Põhja-Eesti rannikumaastike looduse ja kultuuripärandi kaitseks
Levinuimaks absorbendiks on vesi, mis seob hästi anorgaanilisi happelisi HCl, HF jne gaase.
Ladustamine prügilasse on traditsiooniline ja kõige levinuim jäätmekäitlusmeetod.
Lammimullad on perioodilise üleujutusega orulammidel ja järvetasandikel.
Lihasööjad ehk kiskjad. Kolmabda troofilise taseme moodustavad lagundajad
Leetjaid liivsavimullad on viljakad [5]. Et soomuldi kasutada, tuleb neid kuivendada.
Lendtuhk - tegelikkuses ainuke silmaga eristatav atmosfääriheide.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Laguahel – toiduahel, mis algab eluta orgaanilise aine esmaseist tarbijaist ja lagundajaist ning lõpeb mikroobidega, kes lagundavad orgaanilise aine mineraliseerumiseni (anorgaaniliseks aineks). Troofilisi tasemeid ei saa olla ökosüsteemis üle kolme – nelja.
Laiem tähendus – see hõlmab lisaks niitudele ka heina- ja karjamaid.
Lasnamäe – Kunda veekihis enam kui 25 km raadiuses (joonis 6).
Lemmiktoit on sipelgad, keda võib süüa väga suurtes kogustes.
Laadimisjaamade - vastu.d?id=41341927 (viimati vaadatud 3.02.2012)
Laguahel ehk detriitahel  nugiahel ehk parasiittoiduahel
Legeer - ja mittelegeerterased, Al, Cu, Ni, Ti- sulamid.
Lehtmetsad - laialehelised, kitsalehelised • Okasmetsad
Lihastik on hästi arenenud, keha väga paindlik.
Laser - , electron-, induktsioonkeevitus jne.
Lasteaialgi on eraldi puiduga köetav katlamaja.
Lepa - kärbseseen – Amanita friabilis
Laguahel – doonor-kontrollitud süsteem.
Lammi - e. Luhaniit Lammi- e. Luhaniit
Vote UP
-1
Vote DOWN
Laamade liikumine - vastavalt asendi muutusele, muutus Päikeselt saadav kiirgusenergia, teisenes kliima ja kujunesid uued maastikud oma elustikuga ning toimusid vastavalt paleogeograafilistele tingimustele iseloomulikud geoloogilised protsessid.
Lambda on ühe taime lehtede pind.
Vote UP
-2
Vote DOWN
Laguahelatel on eriti tähtis osakaal metsaökosüsteemides.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun