Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Lej - Assuküll 2*36,66 2. Lemba 400+j200 LEJ - Everest 2*58,07 3. Kuusk 350+j200 LEJ - Lemba 245,26 Assuküll - 4. Kimmel 300+j150 Kuusk 86,35 5. Raigla 250+j150 Kuusk - Ploom 55,95 6. Assuküll 200+j100 Kuusk - Raigla 120,95 7. Einasto 150+j100 Ploom - Lemba 37,92 8. Ploom 100+j75 Everest - Einasto 88,96 9. Püta 80+j60 Raigla - Kimmel 87,59 10. Karo 50+j20 Lemba - Püta 102,25 PEJ 1000 Püta - Karo 68,96 LEJ 1500 PEJ - Karo 2*44,83 PEJ - Kimmel 2*41,96 Einasto - Kimmel 68,78 Kokku: 1326,01
Llris võldr - rb võrgu liinipin-qe alrr1llituLrdväärtusega ehk U a = 2,34 .(J| = 540 v Selle pirrgega toidetakse tratrsistorvaheļdit. Kui väljundi uuķgļģųypin$e ntrĮlpotentsiaaļiks võtta 1lingevaherr,iku kesĮcrrrįne ehk +270 V, siis krįurreb väŲurrdpinge amplituuciiks siitiusmodulatsioorri korraĮ ainult 210 v või nruunduri pirrgelangude tõttu on see isegi veidi vähem' Väljurrdpinge efektiiwäärtuseks on sel juhul 210 li2:192 V ning keskväärtuseks i7l V. Võrdļuseks olgr.
Lineaar - ehk võimendusrežiim {active region), kus sisend- ja väljundvool on peaaegu lineaarses sõltuvuses. Teatud baasivoolu väärtusest alates väljundvool enam ei suurene ja see on transistori küllastusrežiim (saturation region). Lülitina toimivana kasutatakse transistori sulge- ja küllastusrežiime, millest esimene vastab lüliti väljalülitatud asendile ja teine sisselülitatud asendile.
Lihttüristore e. harilikke trioodtüristore (SCR - Silicon Controlled Rectifier) kasutatakse muundurites, kus väljalülitamine toimub vahelduvpinge mõjul, nagu võrguga sünkroniseeritud tüüritavad alaldid, vaheldid ja lihtsad vahelduvpinge-regulaatorid. Lihttüristore kasutatakse ka akulaadijates, keevitusagregaatides, asünkroonmootorite sujuvkäivitites, kontaktivabades käivitites jt seadmetes.
Led - e kasutatakse ka vähiravis ravimiaktiveerijana (valgusteraapia) ja kosmoselaevades taimelavade valgustitena. Tehnoloogia arenedes leiavad valgusdioodid järjest rohkem rakendust erinevates arvutiriistvara- ja meediaseadmetes (orgaanilistel valgusdioodidel põhinevad lameekraanid tava- ja taskuelektroonika seadmetes, välgud fotoaparaatides ja nutitelefonides).
Liittransistor ehk Darlingtoni transistor ................................................................................................................43 4.13. Transistoride liigid ................................................................................................................................................43 5. VÄLJATRANSISTORID.
Led - i päripinge sõltub selle värvusest – pikema lainepikkusega LED-ide (punased) puhul on see suurusjärgus 2V, lühema lainepikkusega (sinised) on see ~3V. Valgusdioode kasutatakse indikaatoritena mitmesugustes elektroonikaseadmetes: televiisori- ja raadiojuhtpultides infrapunasaatjana ja mujal.
Liini põhielemendid - on juhid, mis on ette nähtud elektrivoolu juhtimiseks Elektrijuhid: • Juhtmed • Kaablid • Latid • Siinid Mõni juht võib sisaldada mitut osajuhti ehk soont Kergesti painduvat juhti nimetatakse juhtmeks Ekeltrijuhid jagunevad: • Tööjuhid • Kaitsejuhid • Abijuhid
Lihtsustatult on taoline skeem esitatud joonisel 5, päikeseelektrijaama ehitusliku kujunduse põhimõte aga joonisel 6. Ühe fotoelektrilise mooduli (päikesepaneeli) võimsus on tavaliselt 50…1000 W Elektrivõrgu lihtsustatud skeem 1 fotoelektriline moodul 2 fotoelektriline sektsioon
Loendur on ühendatud DAC’iga ja DAC’ väljundpinget hakatakse sammhaaval tõstma- pinge suurendamine(loenduri väärtuse suurendamine) lõpetatakse kohe kui võrdluselemendiga sellest märku antakse, et DAC’ist tulev pinge ja analoogsisendisse antav pinge on võrdsed.
Liitumispunkt - on koht kus paigaldis liitub elektritoiteallikaga (nt toitevõrguga). Tugevvoolupaigaldis – elektripaigaldis, mis sisaldab seadmeid elektrienergia tootmiseks, muundamiseks,salvestamiseks, edastamiseks, jaotamiseks või energeetiliseks kasutamiseks.
Lineaarsed takistid – Lineaartakistit läbiv vool on võrdeline pingega U, 2. Mittelineaarsed takistid – Mittelineaartakistite vool sõltub välismõjuritest: • Rakendatud pingest varistoridel • Temperatuurist termotakistitel • Valguskiirgusest fotottakistitel
Lineaar - ehk aktiivrežiimi nimetatakse ka võimendusrežiimiks, sest selles režiimis on väljundvool ja pinge praktiliselt lineaarses sõltuvuses sisendvoolust ja pingest (vahemik punktist A punktini B). Ja seda kasutatakse võimendites.
Laineteelektrijaamad – väikese võimsusega, mis kasutavad ära ookeanilainete pekslemise • Pumpelektrijaamad ehk hüdroakumulatsiooni-jaamad – pumbaga viiakse vesi veehoidlasse (nt, siis kui elektri tarbimine on väike), et seda hiljem kasutada
Liittransistor ehk Darlingtoni transistor Kui ühendada kaks transistori nii, et esimese emitter on ühendatud vahetult teise baasiga ja kollektorid ühendatud kokku, saame liittransistori ehk Darlingtoni transistori (joonis 4.22.).
Liigvool - kestvalt lubatudst oluliselt suurem vool millel võivad sõltuvalt tema kestvuselt olla või mitte olla ohtlikud tagajärjed Liigvoolu põhjused : • Elektritarvitite liigakoormus • Elektriahelate rikked
Letud fr - rriktsioorrįde võib progratnmeeritavatel kaitseaparaatideļ oļla veel niuidki įįlesanclejcl, Näiteks rrrõõtetulerrrite näidr-rstanritre. saĮvestatttitie ja edastantilte, andmetöötįus jrrls.
Laotuspinge sünkroniseerimiseks on kolm erinevat võimalust selleks on sünkrolülitil kolm asendit: kanalist üks sel juhul on laotusjuhtivaks pooleks kanali üks pinge ja laotuspinge järgi täpselt selle pinge sageduse muutusi.
Liide on tavaliselt lihtne vahega I-liide. Kasutatakse ka V- liiteid. Vertikaalliidete keevitamisel - nt. suured mahutid - saab selle meetodiga palju rohkem kokku hoida kui käsitsi MIG/MAG keevitusega.
Lihtsa ksk - ga võimendis laiendatakse LLR-i 1,7...1,8x. Kui on vaja laiendada LLR rohkem, siis kasutatakse KS-likku jadakorrektsiooni, millega võib saavutada 2...2,4x ribalaiuse suurenemise.
Lampe on vaid ühte sugu, seega tasakaalustamisoperatsioon on palju keerulisem (viib diferentsiaalsete skeemide kasutamisele ning millel on omakorda lisaraskusi) kui transistoritel.
Liites rs - dega rööppiirikud ja jadapiirikute lülitused E RS 1 01 võime saada lülitusi, U E t mis piiravad nii S R 2 U v 02 U v ä lj sisendimpulsside tippe kui ka alaosa.
L ft on määratav valemiga: h2IE = fT/f Kasutatakse ka võimenduse piirsageduse mõistet fβ, mis on sagedus, mil vooluvõimendus langeb maksimaalsest 30% CE lülituses
Led – Segmentelemendid Segmentelemendid on ühte korpusesse valatud erikujulised valgusdioodid, millede üheaegsel lülitamisel saab moodustada numbreid ja tähti.
Lainepikkuse ala on küllaltki piiratud (st valgusdiood kiirgab tavaliselt suhteliselt kitsa spektriga e. monokromaatset valgust) ning sõltub materjalist.
Liikuvaks osaks on enamasti pool, kuid võib olla ka püsimagnet. Osuti pöördenurk on võrdeline pöördemomendi keskmise väärtusega perioodi kohta.
Liigkoormus on välja lülitatud, siis bimetallriba jahtub ning paindub algolekusse tagasi ja kaitselüliti võib käsitsi jälle sisse lülitada.
Lisanditeta pooljuht – apsoluutse nulli -273kraadi Kelvini on selle temperatuuri juures dielektrikud, ehk ei juhi elektrit Lisanditega omavad juhtivust.
Laiemalt on levinud tehismaterjalid, kuna neid saab valmistada ette antud elektriliste, mehaaniliste ja füüsikalis-keemiliste omadustega.
Levinuim pressimisskeem on otsepressimine, mis toimub analoogselt metallidele. Ekstrusioon toimub plastide puhul analoogselt metallide töötlemisele.
Levinuim sin - .ja cos-pöördtrafo. On olemas ka lineaarne pöördtrafo, mille rootorimähise väljundpinge on võrdeline pöördenurgaga.
Liinikoridor - miiodest rajatistest ja looduslikest takistustest vaba ruum, millega normaalolukorras tagatud liini puutumatus ja ohutus.
Lin kasv - >küllastus, kuna õhuke, siis midagi(lülituspinge), jättes ühe ahela ilma dioodita, saab seda läbilöök 20V juures.
Lahenduslampidega valgustitel - lambi vхimsus. Eriliigiliste tarbijate gruppide puhul summeeritakse installeeritud vхimsus, arvestades tццreћiime:
Liinihaldaja on elektriettevõtja, kes kasutab elektrienergia edastamiseks otseliini või riigi piiri ületavat alalisvoolu liini.
Laserdioodide tööpõhimõte on mõneti sarnane valgusdioodidega kuid nad sisaldavad veel optilise tagasiside tekitamiseks optilist resonaatorit.
Lihtsaimaks alalduslülituseks on ühefaasiline poolperioodalaldi kus kasutatakse ainult üht dioodi, milline on lülitatud tarbijaga järjestikku.
Lisaks h - parameetritele leiavad kasutust veel y-parameetrid (juhtivusparameetrid) ja z- parameetrid (takistusparameetrid).
Lahtisidestus - filter (joon.7.28). Olulisemaks elemendiks selles filtris on kondensaator Cf, mis juhib tagasisidesignaali maha.
Liitumispunkt - elektripaigaldise täpselt määratletud ühenduspunkt elektrivõrguga, sellega on määratud ka teeninduspiir
Laserdioodi valgus on koherentne tänu sellele omadusele on kaabli sisesed peegeldused täpsemad ja väiksemate signaali kadudega.
Led - e kasutatakse ka vähiravis ravimiaktiveerijana (valgusteraapia) ja kosmoselaevades taimelavade valgustitena.
Lihtahel on ühe elektromotoorjõu allikaga ahel, mis võib omakorda olla kas mittehargnev või hargnev ahel (hargahel).
Liittransistoriks nimetatakse kahe või kolme transistori sellist ühendust, mida saab sisuliselt käsitleda ühe transistorina.
Laserdioodis ehk injektsioonlaseris tekib optiline kiirgus nagu valgusdioodiski elektronide ja aukude rekombineerumisel.
Levinumaks tüürlüliks on impulsstrafoga tüürlüli, mis muudab ristkülikimpulsid forsseeritud esifrondiga impulssideks (joonis
Lihtsam naad on avatud sel ajavahemikul kui baasil toimib positiivne pinge, mille lõppedes transistor sulgub.
Lin kasv - >küllastus, 3. Schmitt i trigger OV baasil kuna õhuke, siis läbilöök 20V juures.
Lin kasv - >küllastus, kuna õhuke, siis läbilöök 20V juures. Vältida staatilist elektrit!!
Lineaar - ehk võimendusrežiimis (active region) ,mis ulatub kuni pumtini B, millest alates
Lipuke 4 on kinnitatud mõõteosuti 3 peale ja ta katab R1 ja R2 kui osuti on R1 ja R2 vahel.
Liini lainetakistus on aktiivne ja ei sõltu liini pikkusest, vaid on määratud liini parameetritega.
L a - algpirige' 2 - konstatttne pinge, 3 - kiirendus, 4 - pinge j ärsk suurend.
Lineaarsus - elektriahelate takistuse püsivus vahelduvvoolu ühe perioodi ulatuses.
Levinud tehispolümeer on polüeteen, mis on lieaarse struktuuriga termoplastiline polümeer.
Libistus - Suhtelise kiiruse ja sünkroonkiiruse suhet nimetatakse libistuseks.
Liitmiseks - hetkel peamiselt alumiiniumi - ilma nende sulamispunktini jõudmata.
Lisa 7 – Faasirootoriga seeria MTH metallurgiamootorite tehnilised andmed.
Lainelisuse vähendamiseks on silufilter, milline silub alaldatud pinge pulsatsiooni nõutava
Leiutatud elektronkiiretoru e. Brauni toru (katoodkiirtetoru; ingl k. cathode ray tube, CRT).
Levinumad koodrid on seadmed, mis viivad arvu kümnendsüsteemist kahendsüsteemi.
Lineaarne ahel on selline vooluahel, kus vool on võrdeline rakendatud pingega.
Lineaarmoonutused – mille põhjuseks on võimendus elementide mitte lineaarsus.
Leviku põhjuseks on madalkasutegur mis väljudub tarbijtava võimsuse suhtena.
Lisaks sellele on selles võimendus astmes tekkitatud positiivne tagasiside.
Lineaarset süsteemi on tunduvalt lihtsam analüüsida, siis praktikas püütakse
Liitahel on kahe või enama elektromotoorjõu allikaga hargnev ahel.
Laengukandjaid on siin kahesuguseid, eristatakse ka kahesugust juhtivust.
Laengukandjad on positiivse laenguga (augud), nimetatakse p-pooljuhiks.
Liikuv elekt - ronkiir joonistab ekraanile pildi – telesaate kaadri.
Lin kasv - >küllastus, kuna õhuke, siis läbilöök 20V juures.
Loendur on impulsside loendamiseks ettenähtud loogikalülitus.
Lask - i leidmine: 20 lg W = 20 lg K − 20 lg 1 + ( wT ) 2
Lihtsas dam - is toimub voolude summeerimine „kaalude“ järgi.
Lisanditega pooljuht on aga ka sellises olukorras küllaldase juhtivusega.
Lihtsaimaks silufiltriks on tarbijaga paralleelselt ühendatud kondensaator.
Lisandeid nimetatakse aktseptoriteks P–type semiconduktor
Loenduri sisu on 0 siis võrdluselemendi väljundis on “1”.
Liigitatakse emitter - baas, kollektor-baas ja dünaamiline takistus.
Liigitus 2nd - mitte2nd käib täissaamise kohta(6nd loendur)
Liikuvad liigesed on identsed, peale nende kinnituspositsioonide.
Lahkus tehasest - oli ju "Põrnikas" Porsche poolt disainitud.
Laotatud skeemidel on põhinõudeks skeemi selgus ja loetavus.
Laadimine - mitte madalam +10C 13 TÄNAN KUULAMAST!
Laba kompressorid on palju väiksemad kui kolb kompressorid.
Lekkevool – kondensaatorit nimipingel läbiv vool.
Lineaarselt – plaatina, vask, nikkel ja raud.
Lmpulss - laius moduleeritud siinussignaal
Levinuim digi - TV ehk digitaalne televisioon.
Liinipinge on kolmefaasilisele pingele.
Lihtsad dam - d voolude summeerimisega.
L f on määratav valemiga: T
Liinipnige – faaside vahel (400V)



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun