Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Mõistete sõnaraamat
Ukraina abi Ukraina kaitse vajab abi. Tee annetus täna! Aita Ukrainat Sulge
Add link
Kross on iga oma teosega poputanud eestlaste rahvuslikku egot ning määrinud okupatsiooniajal palsamit nende hingedele, kes tundsid süümepiinu kompromissidele minekus. Tõesti, sõna kompromiss on see, mis üsna paljudel nõukogude ajal mõtetes ringi uitas. Pöördudes tagasi väliseesti küsimuse juurde, võiks väita ka hoopis vastupidist.
Kross ise on öelnud, et kõige paremini lähevad tema raamatud Saksamaal ja Soomes, sest seal saadakse neist kõige paremini aru. Oma tähtsamaiks teoseks peab kirjanik ise aga romaani „ Kolme katku vahel”. Küllap sellepärast, et selles on peategelase ja kirjutaja sarnasuse aste kõige kõrgem.
Krossingover –  kromosoomide ristsiire; homoloogilised kromosoomid paaduvad ja vahetavad võrdse  pikkusega osi; tulemuseks on geenivahetus Partenogenees  ­ naissuguhormoon, mis reguleerib menstruatsioone ja raseduse kulgu

Kross ise on nimetanud oma raamatud psühholoogilisteks romaanideks, kus tegelaste kõrval ei alahinnata ka ajastut: Kross on püüdnud võimalikult täpselt kirjeldada ajaloolisi detaile eriti kui tegevus on toimunud 16. või 20. sajand.
Kross on väitnud sealjuures pidevalt, et ajaloolisi raamatuid kirjutades ei põgenenud ta oleviku eest minevikku, samuti ei kartnud ta eeldatavaid repressioone, vaid tema meelest oli koormav kirjutada nii nagu võimud ette nägid.
Kross on loonud positiivse baltisakslase kuju, kelle puhul eesti kirjanduses nii sagedasest mõisniku stereotüübist rääkida ei saa. J. Krossi Timotheus von Bock on ”võib-olla et siiraim kompliment baltisakslastele”.

Kross on aga väitnud, et ta ei saanud kirjutada Bocki seisukohalt, sest tal polnud niipalju materjali. Haritud, mõtleva inimesena näeb Bock riigis võimutsevat alatust ja arutust, keeldub respekteerimast üldisi valesid.
Krossingover on alati retsiprookne ning selles osalevad vaid kaks kromatiidi bivalendi neljast kromatiidist (tavaliselt mitte-õdekromatiidid). Seetõttu puudutab krossingover vaid kahte neljast meioosis tekkinud rakust.
Kross on pälvinud ka Soome Eeva Joenpelto auhinna (1988), Amnesty Internationali auhinna (1991), Ungari riikliku autasu (1992), Loviisa foorumi auhinna (1996) ja Herderi auhinna (1997). Krossi looming

Kross on tõlkinud eeskätt prantsuse ja saksa keelest mitmeid värsilooliselt olulise autoreid ( Beranger, Becher, Eluard, Prevert) ning ka soome ja soomerootsi moderniste (Diktonius, Turtiainen).
Krossingover e. ristsiire (ingl. Crossing over)- Protsess, mille käigus kromosoomid vahetavad geneetilist materjali DNA-molekulide katkemiste ja taasühinemiste kaudu meioosis.
Kross on öelnud, et „s . . .” (sulandumine muusse lausesse); o Artur Alliksaar on oma luules öelnud: „Kes keeldub elamast, ei vääri oma sündmise tundi.

Krossingover - homoloogiliste kromosoomide piirkondade vastastikune vahetumine (kromatiidid ühenduvad uues jarjekorras), mis viib sidestatud geenide rekombinatsioonile.
Kross on isiklikele mälestustele toetudes oma vaatevinklist maalinud pildi Eesti Rahvuskomitee ja Otto Tiefi valitsuse tegevusest Teise maailmasõja lõpul.
Kross on kirjutanud romaani „Professor Martensi ärasõit”) oli samuti üks neist, kes pidas vajalikuks Euroopa ühendamist rahu tagamise eesmärgil.

Krossingover - protsess, mille käigus toimub homoloogiliste kromosoomide põimumine, mille jooksul nad vahetavad võrdsetes kogustes pärilikkusainet.
Kross on valdavalt vabavärsipoeet, vabavärsis on ligi kaks kolmandikku ta luulest, riimitud vabavärssi sealhulgas napilt üle kolmandiku.
Kross on tõlkinud vene,inglise, prantsuse, saksa, rootsi, soome ja ungari keelest, vahendanud peamiselt luulet ja värsivormilisi teoseid.

Krossi põlvkond on teistmoodi rahvas ning ta on suutnud edasi anda oma põlvkonna elutuneetust. Ta on kirjutanud väga pikalt , monumentaalses mahus.
Krossingover x - kromosoomiga. Sry: SOX (SRY-like box) perekonda kuuluv transkriptsioonifaktor. Avaldub embrüo gonaadialgme Sertoli rakkudes.
Kross on kasutanud keeleliselt teadlikult eufemistlikku nimetust „Tallinna linnavalitsus“, mitte aga nime „Keskerakond“.

Krossi poeedi - isikupära kujuned 30 – ndate aastate kõrgtasemelise luulebaasil, võttes vastu mõjustusi ka maailmakirjandusest.
Krossi on pälvitud ka mitmete aumärkidega, alates Valgetähe III klassi teenetemärgist kuni Iraagi Ülesehitusmedalini.
Krossingover on tsütogeneetiliselt määratletav kui kiasm homoloogsete kromosoomide vahel meiotsüüdis e. meiootilises rakus.

Kross on aga talle kombineerinud säärase teenistuskäigu, mis võimaldab olla tähtsate ajaloosündmuste tunnismeheks.
Kross on probleemikirjanik, teda huvitab eeskätt inimese käitumine ja siseheitlused ajaloo poolt määratud olukorras.
Kross on oma tegelaste puhul nii prokurör kui advokaat (süüdistab ja kaitseb). Iseloomulik ajaloolistele romaanidele.

Krossingover – kromosoomide ristsiire (toimub meioosi esimese jagunemise profaasis). Toimub geneeni vahetus.
Kross on üks neist vähestest kirjanikest, kes oli luuletajana sama tähtis, kui proosa kirjanikuna.
Kross ise on välja tõstnud Puškini ning Underi, kelle äratusel luuleharrastused said uut hoogu.

Kross on kasutanud palju ajaloolisi fakte ja sidunud need 19. sajandi esimese poole eluoluga.
Kross on öelnud, et hobisid tal ei ole. Tema jaoks töö ja hobi oli üks ja see sama.
Krossi luule on mahe ja samas karge, täpselt selline paras, mida on hea lugeda ka vabal ajal.

Kross ise on korduvalt väitnud, et ta ei ole taotlenud teadlikult analogiseeringuid.
Krossi kangelased on nt Kolumbus, Gutenberg, Galilei jm, selles nähakse viiteid tulevikule.
Kross on üks põhilisi inspireerijaid, kes alustab ajaloolise proosa lainet.

Kross on oma elus pidanud ületama palju kuristikke, taluma repressioone.
Kross on tõlkinud vene, inglise, saksa, rootsi, soome, ungari keelest.
Krossi kohta on ka päris palju Eesti tingimustes väga palju kirjutatud.

Kross – jõulised inimesed väljaspool oma päritolu keskkonda.
Krossi tegelased on tuntud ajaloolised isikud, kes jagunevad kahte gruppi.
Krossi puhul on ka klassikalise ajalookirjutuse uuendamise taotlus.

Kross on meie elav klassik ja klassikuks ta ka jääb.
Kross on pidevalt pidanud elama saatust trotsides.
Krossi esivanemad on pärit Kose vallast ning olid talumehed.

Kross on eesti üks meisterlikumaid riimijaid.
Krossingoveri olemasolu on tõestatud ka põllumajandusloomadel.
Krossi on tõlgitud 64 ja kaplinskit 34 korral

Krossingover – kromosoomide ristsiire.Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõisteKirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli? | Tee tasuta konto


Registreeri ja saadame uutele kasutajatele
faili e-mailile TASUTA

Konto olemas? Logi sisse

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun