Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Kristallide kuju on paljude mineraalide üks tähtsamaid välistunnuseid. Vastavalt väliskujule eraldatakse prismalised (kvarts), nõeljad (kips), lehtjad (vilgud) jne. Kristallid. Tihti on üksikutele mineraalidele iseloomulik kindel väline kuju (nt melahhiit esineb sageli neerukujuliste kobaratena, kips kiuliste kristallide kogumitena jne). Värvus on tunnus, mida esimesena märgatakse, seetõttu on a mineraalide nimetused otseselt või kaudselt seotud nende värvusega.
Kristallhüdraat - soolad, mis sisaldavad vee molekule, näiteks CaSO4·2H2O (kips) Lahus -lahustist ja lahustunud ainest koosnev ühtlane süsteem Lahuse pH -iseloomustab vesinikioonide sisaldust lahuses Leelis -vees lahustuv alus NaOH, Ba(OH)2. (tugevad alused) Mitteelektrol. -molekulaarne aine, mis lahustumisel ei moodusta ioone Molaarne -lahuste ja segude koostist väljendav suurus konsentratsioon Neutraalne oks. -oksiid, mis ei reageeri hapete, aluste ega veega.
Kristallhüdraat - kristallne aine, mille koostises on vee molekulid Konstetreeritud lahus- lahus, milles on palju lahustunut ainet ja vähe lahustit Lahjendatud lahus-lahus, milles on palju lahustunud ainet ja lahustit vähe Massi %=M1/M1+M2*100%; Mahu%=V1/V1+V2*100% ;V=mass/roo Pihus on segu, milles üksaine on suhteliselt ühtlaselt teises pihustunud.
Kristall – korrapäraselt paigutunud aatomeist koosnev tahke homogeenne ja regulaarselt korduva ühikrakuga struktuur Kipsi kristallid kasvavad koobast täitnud soojast veest  kristalliseerumine – sulamis, vedelas või gaasilises agregaatolekus oleva aine või ainete segu üleminek korrastatud sisestruktuuriga olekusse.
Kristallide lahtivenitamisel on pinge vastupidise polaarsusega. Pööratud efekt tähendab seda, et piesoelektrilise elemendi kristallide vastaspindade mõjutamisel elektrilise pingega, kristall kas paisub või tõmbub kokku, sõltuvalt pinge polaarsusest. Piesoelektriline andur: Alljärgneval joonisel on esitatud piesoelektriline rõhuandur.
Kristall - lapsed ..........................................................................................................................6 Mis muudab indigolapsed nii erilisteks?.................................................................................6 Probleemid, millega indigod kokku puutuvad.
Kristallides on aatomid paigutatud väga tihedalt, võrekonstant on vaid 10 -10m ( 0,1 nm ) suurusjärgus. Seepärast tuleb kristallide difraktsioon-uuringust, elektronide või neutronite kimpe. Ainult siin on difrageerunud kimpude hälbed piisavad, et difraktsioonipilte eristada ja tõlgendada.
Kristalli 12 - st olid teemandid! Teaduslikult lähenes teemandi sünteesile nõukogude teadlane O.Leipunski, kes tegi 1939. a. kindlaks, et grafiiti võib muuta teemandiks rõhu 60 000 at ja temperatuuril 1700 C. Rootsi teadlasel B. Von Platenil tuli idee sünteesida kõrgel rõhul teemanti.
Kristallilisus on tahke aine oleku vorm, milles aineosakesed (molekulid, ioonid, aatomid) moodustavad korrapärase perioodilise kolmemõõtmelise struktuuri: toimub vaid teatud võnkumine tasakaaluasendi ümber.
Kristallides on aatmoid/ioonid paigutatud kindlas korras, nad moodustavad ruumvõre. Nagu elektroni laineomadustest, nii ka kristallide mikrostruktuurist annavad veenvat tunnistust difraktsioonikatsed.
Kristallis on alumistes tsoonides asuvate elektronide liikumine samuti piiratud, juhtivustsoonis asuvatel elektronidel aga potentsiaali barjäär puudub ja nad saavad liikuda kogu kristalli ulatuses.
Kristall - laser gaaslaser * argoon-laser * heelium-neoon laser * krüptoonlaser süsinikdioksiidlaser eksimeerlaser vedeliklaserid * värvlaser pooljuhtlaser (dioodlaser) kemolaserid
Kristallides on aatomid/ioonid paigutatud kindla korra järgi(ruumvõre).Ruumvõres tuleb esile defekte,mida põhjustavad *lisandid,*irdunud aatomid või ioonid,*tühjad võresõlmed.
Kristallhüdraatidena - NaBrO2*3H2O). HBrO3 broomhape (soolad bromaadid)- esineb vesilahuses, seismisel või kuumutamisel laguneb, 4HBrO32H2O+2Br2+5O2. On tugev oksüdeerija ja tugev hape.
Kristallid on pehmed ja sulamis temperatuuriga. Ioonvõrega kristallide sõlmpunktides vahelduvad 5.6 Keemilise reaktsiooni kiirus Keemiline reaktsioon ei külge, positiivne laeng.
Kristall – reeglipärase siseehituse ja kindla väliskujuga tahke keha, mis koosneb suurest hulgast keemiliste sidemetega seotud aatomitest, ioonidest või molekulidest.
Kristall on keemilise elemendi, ühendi või isomorfse segu korrapäraselt paigutunud aatomeist koosnev tahke homogeenne ja regulaarselt korduva ühikrakuga struktuur.
Kristalliline fruktoos on monosahhariid: kuivatatud ja jahvatatud ning puhta sisaldusega 2. Fruktoosi ja glükoosi segu: kõrge fruktoosisisaldusega maisi siirup (HFCS) 3. Sahharoos
Kristalliliste ainete – metallide – aatomid asetsevad ruumis kindla geomeetrilise korrapärasusega. (Tõestati pärast röntgenikiirte avastamist K. Röntgeni poolt 1895.a.).
Kristalliliste ehk tahkete ainete soojusliikumine seisneb osakeste võnkumises ümber kindla keskme. Mida suurem on võnkumise kiirus, seda kõrgem on aine temperatuur.
Kristallide tekkel on oluline nn. koondumis- ehk kondensatsioonituumade (tolmu) Tähtsad mesokliima kujundajad on ka sademed – 10 m kõrguse kasvu annab 1% olemasolu.
Kristallid on makroskoopilised hiidmolekulid, milles aatomid või ioonid on paigutunud korrapärasesse (perioodiliselt korduvate ühikrakkudega) ruumvõresse.
Kristallhüdraatideks nimetatakse kristalseid aineid, mille koostisesse kuuluvad vee molekulid (CaSO4 * 2H2O – kaltsiumsulfaat-vesi (1/2) e. kips). Vees lahustunud
Kristallid on vesiselged. Kõige rohkem tekib kipsi kuivavates järvedes või merelahtedes, kus kips kristalliseerub välja vee aurumise algstaadiumis.
Kristall – korrapärase ehitusega tahke aine(tahkis), koosneb suurest hulgast keemilise sidemega seotud aatmomitest, ioonidest või molekulidest.
Kristallisatsioon – füüsikaline nähtus, mille korral keha agregaatolek muutub gaasilisest tahkeks, jättes vahele vedeliku faasi, kusjuures keha temp.
Kristallikest nimetatakse elementaarrakuks. Kui elementaarrakke paigutada üksteise kõrvale kõigis kolmes ruumisuunas , tekib kristallivõre.
Kristallide tahkudel on näha ristiviirutus. Esineb ka peitkristalsete nõrgvormide, peeneteraliste agregaatide ja korrapäratu kujuga moodustisena.
Kristallides on aatomid / ioonid paigutatud korrastatud kristallvõredesse, milledes osutub nende kogumie potensiaalne energia minimaalseks.
Kristallid elektriväljas – elektrivool kristallides; elektronid ja augud Elektriõpetuses teame, et elektrivool on laengukandjate suunatud liikumine.
Kristalli pikkus on tavaliselt mõni milimeeter , mõnikord kuni 50mm, läbimõõt aga mõni mikromeeter tavaliselt 0,1 või 0,2 mikromeetrit.
Kristallilised ained on tahked materjalid mille aatomid paiknead korrapäraselt ruumis kindla süsteemiga ja omavad kindla sulamis temperatuuri.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Kristallhüdraadid - kristalsed ained, mille koostisesse kuuluvad vee molekulid ntks Na2CO3 * 10H20- naatriumkarbonaat- vesi Vee karedus- kaltsiumi ning magneesiumisoolade sisaldus vees Vee pehmendamise võimalused on vee keetmine, vee destilliseerimine Ca2+ ja Mg2+-ioonide sadestamine vastavate reaktiividega, ioniitide kasutamine.
Kristallaineid on polükristallid (koosnevad vaikestest monokristallidest): korrapärane siseehitus, ebakorrapärane väliskuju.
Kristallisatsiooniprotsess on kujutatud joonisel 3.35. Osakesed polükristallilises materjalis omavad täiesti juhusliku orientatsiooni.
Kristallil on erinevate lisanditega ehk erineva juhtivusega piirkonnad, et tekiks erinimeliste laengute vastastikmõju.
Kristal - setes ainetes ja materjalides elementide aatomid ja nendegruppid asetsevad korrapäraselt tasapinnati.
Kristall on tahkudega piiratud keha, mille väliskuju sõltub tema sisemisest ehitusest ehk kristallstruktuurist.
Kristallid on makroskoopilised hiidmolekulid,milles aatomid või ioonid on paigutunud korrapärasesse ruumvõresse.
Kristallilisus on suurem kui viskoosil mis suurendab kiu märgtugevust, vähendab venivust ning niiskusimamisvõimet.
Kristallhüdraat – aine, mis tekib, kui sool kristallub lahuses koos kristallveega; kristallilises olekus hüdraat.
Kristalli ruumvõreks nimetatakse molekulide korrapäraseid ridu ühendavatest sirgetest moodustunud geomeetriline kujund.
Kristall - Neutraalne 2. Milline eelis oleks kristallil seniste sümbolite ees? (1 p) Kristall on neutraalne
Kristall on korrapärase ülesehitusega, aatomid paiknevad geomeetriliselt korrapärase ruumvõre sõlmedes.
Kristallide difraktsioon - uuringuiks tuleb asutada lühikesi laineid: röntgenkiirgust, elektornide või neutronite kimpe.
Kristallidevaheline korrosioon - Väga ohtlik kuna toimub metalli sisemuses kristallide pinnal ja avastamine väga raske.
Kristallide energiavöötmed – tsoonid Kuna kristallis on aatomid tihedasti koos, mõjuvad nad üksteist tugevasti.
Kristallid on tahkete ainete levinuim esinemisvorm, harva leidub looduses suuri monokristalle.
Kristallisatsioon on aine kristallilise faasi moodustumine gaasilisest,vedelast või tahkest faasist.
Kristallhüdraatideks nimetatakse kristalseid aineid, mille koostisesse kuuluvad vee molekulid (CaSO4 *
Kristallid — on tahke aine ,milles on väikesed osakesed (aatomid,ionid või moleekulid) .
Kristallis on aatomitevahelised kaugused väikesed ja seega nendevaheline vastasmõju tugev.
Kristallis on aatomid või/ja ioonid paigutunud kindla korrajärgi moodustades ruumvõre.
Kristal - N P2O5 2% juhul kui on valmimist ja mullaga taimede kasvu K2O 5% vajadust.
Kristallid on moodustunud C aatomitest , kuid allotroopidel on erinev kristalne kuju.
Kristall - filter: 32. Milliseid filterpulbreid kasutatakse õlle filtreerimiseks?
Kristallilisena on jood metalse läikega must, veest ligi 5 korda raskem kristalne aine.
Kristallhüdraat –  kristalseid aineid, mille koostisse kuuluvad vee molekulid.
Kristall - lapsed “Kristall” viitab otseselt tugevusele ja puhtusele.
Kristallhüdraat – kristalne aine, mille koostisse kuuluvad ka vee molekulid.
Kristallisatsioon on lahustunud aine eraladmine vedelikust väljasadestamisega.
Kristallid on aatomis tihedasti koos ja mõjutavad üksteist tugevasti.
Kristallides on aatomid või ioonid paigutunud korrapärase ruumvõrena.
Kristalliks nimetatakse klaasi, mis sisaldab enam kui 24% pliioksiidi.
Kristallhüdraadid – Sisaldavad tahkes olekus kristallvett(CuSO4 * 5 H20)
Kristalli defektid - kristalli sisestruktuur ei ole täiesti korrapärane.
Kristalle nimetatakse islandi paos ja neid kasutatakse optikas.
Kristallihüdraadid on soolad, mis sisaldavad tahkes olekus kristallvett.
Kristalliline raudsulfaat on helerohelise värvusega suhteliselt püsiv ühend.
Kristallilises aines ehk tahkises paiknevad molekulid kindla korra järgi.
Kristallide struktuur on korrapärane: iga ioon omab teatud kindla naabri.
Kristall – Korrapärase asetusega aatomitest koosnev aine.
Kristallisatsiooniks nim. vedela metalliüleminekut tahkesse olekusse.
Kristalle on üle 40% kogumassist on klaas läbipaistmatu.
Kristallilist härmatist on vahel raske eristada teralisest härmatisest.
Kristallid on aga väga harva ideaalsed, ilma defektideta.
Kristallilisele aluspõhjale on settinud kihiliselt alates 600MAT setteid.
Kristalliline aine - tahke aine, millel on kristallstruktuur.
Kristalliseerimine on kolmest tootest koosnev terviksüsteem.
Kristall – korrapärase struktuuriga tahke keha.
Kristallid on eristatavad vaid elektronmikroskoobis.
Kristallid on näide suure regulaarsusega võredest.
Kristallisatsioon – lahustunud aine eraldumine lahusest.
Kristalliline räni on hallika värvusega väga kõva aine.
Kristallhüdraadid on ained, mis seovad endaga vett.
Kristallid on pehmed ja madala sulamistemp.
Kristallis - ebatasane, karpjas, astmeline.
Kristallid on kõvad aga seejuures haprad.
Kristallid on näide suure regulaarsusega
Kristallilised ained on pulbris, röntgenanalüüs
Kristallilistel ainetel on kindel sulamistemperatuur.
Kristallis on aatomil kolm vabadusastet.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Kristallid on elusolendid nagu ka inimesed, taimed, loomad, Emake Maa. Kristallid aitavad taastada inimestel ühendust oma kõrgema vaimse teadvustasandiga ning juhatavad ja toetavad inimesi läbi praeguste oluliste muutuste aegade.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Kristallikaupmees – mees, kes müüs mäe otsas asuvas poes kristalle.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun