Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Konstitutsiooniline monarhia - riigikord, kus monarhi võim on piiratud põhiseaduse Jakobiinid- toetusid peamiselt Pariisi Kesk- ja väikekodanlusele, pooldasid revolutsiooni süvenemist Valgustus- mõtteviis, mis kujunes XVII-XVIII saj. ja millega rõhutati uut maailmakäsitlust, inimeste harimist Revolutsioon- murranguline, pöördeline periood ühiskonna ja riigi ajaloos, plahvatuslik üleminek ühelt ühiskondlik-poliitiliselt korralt teisele.
Konstitutsioonikohus ehk Põhiseaduslikkusejärelevalvekohtumenetlus nn. Konstitutsioonikohus (subjektid, kellel on õigus taotleda põhiseaduslikku järelevalvet Riigikohtult ) – VT VEEL!!! Põhiseaduslikkuse järelevalve kohtumenetluse seaduse §4 sätestab menetluse alustamise korra: (1) Riigikohus kontrollib õigustloova akti, selle andmata jätmise või välislepingu põhiseadusele vastavust põhistatud taotluse, kohtuotsuse või -määruse alusel.
Konstitutsioonilised ehk orgaanilised seadused reguleerivad füüsilise isiku surma korral tema vara üleminekut täiendavad ps ja nende loetelu on äratoodud ps tekstis (§ 104). teisele isikule ehk pärimist: Need seadused võetakse vastu ainult Riigikogu koosseisu Pärandaja häälteenamusega (vähemalt 51). Pärand c) Lihtseadused moodustavad seaduste põhimassi, Pärija seadusandliku regulatsiooni peamine vahend.
Konstitutsiooni - organismi kui terviku tähtsamate morfoloogiliste ja füsioloogiliste omaduste kompleks, mis on tingitud pärilikkus ja keskkonnatingimustest (põhi kehaehitus). Konstitutsioonitüübid Kulešovi: (organismi morfo-ja füsioloogiast ja nende seosest organimi kui terviku talitusega) *tihke e tugev konst- nahk on tihke, küllalt õhuke, nahaalune
Konstitutsiooniliste e. orgaaniliste seadustega reguleeritakse olulisemaid riigiõiguse aga ka muid valdkondi. Konstitutsiooniliste st seadustest kõneldakse 2-s tähenduses: 1) Ühes tähenduses mõeldakse nende all mitmest kõrgeima juriidilise jõuga seadusest koosnevat konstitutsiooni, n. Rootsi puhul koosneb nende konstitutsioon 3-st seadusest.
Konstitutsiooniline monarhia – riigivalitsemisvorm, mille puhul valitseja võimu ulatus on määratud konstitutsiooni ehk põhiseadusega
Konstitutsioonilistes režiimides on konstitutsiooni tõlgendamine mõõdukas ja mõistlik ning selle täideviimine õiglane. Paljud grupid ühiskonnas võivad välja pakkuda erinevaid võimalusi konstitutsiooni interpreteerimiseks ja rakendamiseks elus, kuid lühemas perspektiivis otsustab selle siiski võimul olev poliitiline jõud.
Konstitutsiooni kohaselt on olemas nii parlament, president kui peaminister, aga ka tra- ditsioonidest tulenev vanemate nõukogu 1 , mis lahendab traditsioonidesse puutuvaid küsimusi. Haridussüsteemi üritatakse teha ainult inglisekeelseks, kuigi umbes neljan- dik lastest räägib kodus Prantsuse keelt.
Konstitutsiooniline monarhia - monarhi võim on piiratud põhiseadusega ning tal on esindusfunktsioon. Riiki juhib valitsus ja seaduseid võtab vastu parlament (nt Jaapan). Absoluutne monarhia- monarh on ainuvalitseja, kellele kuulub seadusandlik- ja täitevvõim ning kõrgeim kohtuvõim (nt Brunei, Vatikan).
Konstitutsioonikohus on leidnud, et kriminaalkurjategijate resotsialiseerimine on põhiseaduslik ülesanne ning et kinnipidamist peab tingimata täiendama mõistlik kriminaalteraapia. Sellest tulenevalt on kinnipidamisasutused kohustatud vabadusekaotuse kahjulikku mõju võimaluste piires tasandama.
Konstitutsiooniline alus - Lätis on kahetasandiline omavalitsussüteem (2007; vt Läti Vabariigi koduleht): I (esmatasandi) moodustavad 527 kohaliku omavalitsuse üksust e munitsipaliteeti: - 7 vabariiklikku linna ja 53 linna (vrd maakonnalinnad); - 432 valda; - 35 ühendatud (liitunud) KOV üksust.
Konstitutsiooniline ehk piiratud monarhia – valitsemisvorm, mille puhul ainuvalitseja ehk monarh jagab võmi rahva poolt valitava parlamendiga ning tegutseb põhiseaduse raames Vabariik – riigivalitsemisvorm, kus kõrgemad riigivõimuorganid on valitavad või need moodustab parlament
Konstitutsioonilised seadused - täiendavad põhiseadust ja nende loetelu on ära toodud põhiseaduse tekstis (PS § 104). Ka nende vastuvõtmiseks on põhiseaduses nähtud ette eriline kord, mis on küll lihtsam kui põhiseaduse muutmine, kuid keerulisem kui lihtseaduste muutmine.
Konstitutsioonis on säte: "While administering justice, judges and courts shall be independent."6 Selles valguses on Eesti põhiseaduslik sätestatus tugevam, kuivõrd räägib ainult kohtutest, mille sõltumatuse eelduseks on sõltumatud kohtunikud.
Konstitutsioonid on praktiliselt identsed (Mehhiko kirjutas selle USA pealt maha; vahe on ainult osariikide, senaatorite ja Esindajatekoja liikmete arvus). USA-s on see konstitutsioon suure- päraselt töötanud ja demokraatia kindlustanud.
Konstitutsiooniline monarhija - selline riigi valitsemise vorm, milel puhul monarhi pädevaus on kindlaks määratud demokraatlikult kehtestatud põhiseadusega ehk konstitutsiooniga. Ja seadusandlik võim kuulub parlamendile ja täidesaatev valitsusele.
Konstitutsioonilis - parlamentaarse monarhiaga * eestlaste õiguslik võrdsustamine baltisakslastega * põhjalikud maa- ja haldusreformid Ajaleht: Postimees Toetajad: rahvusmeelsed haritlased (V. Reiman, O. Kallas, K.A. Hindrey, P. Põld jt)
Konstitutsiooniline referendum on selline, millega muudetakse põhiseadust või võetakse vastu uus põhiseadus. Tühistav referendum ehk rahvaveto on referendum, millega tühistatakse täielikult või osaliselt parlamendis vastu võetud seadus.
Konstitutsioonilised seadused – mida endast kujutavad; kas ainult paragrahv 104 lg 2 lotletud; kas loetletud seaduste pealkirjad on kohustuslikud? V: konstitutsioonilised seadused on põhiseaduse paragrahv 204 lg 2 loetletud seadused.
Konstitutsiooni - liste seaduste „kui kõrgemajõulistega määratakse riigi põhikord ning nende andmiseks on eriline menetluskord“. Nende all on silmas peetud põhiseadust ja muid põhiseaduse jõuga akte.
Konstitutsioonilised seadused ehk 51 hääle seadused Põhiseaduse § 104 lg 2 loetletud seadusi saab vastu võtta, muuta ja kehtetuks tunnistada ainult Riigikogu koosseisu häälteenamusega, so vähemalt 51 poolthäälega.
Konstitutsioonilised föderatsioonid - luuakse riigivõimu aktide alusel “ülaltpoolt”. Puudub vormiline suveräänsus, enamasti puudub tal konstitutsioon, nende piire võib mõnikord muuta liitriigi keskorganite aktidega.
Konstitutsiooniline - instituudiline lähenemise sorteeritus mis oli mõjutatud“ klassikalistest“ tüüpidest omandati üheksateistkümnenda sajandi lõpus ja kahekümnenda sajandi alguses.
Konstitutsioonilised seadused on nimetatud põhiseaduses (näit. Riigikogu valimiste seadus § 60; Vabariigi Valitsuse seadus; Eesti Panga seadus) Kui põhiseaduses ei ole märgitud siis – lihtseadus.
Konstitutsiooni - ASJAÕIGUS ÕIGUS TÖÖÕIGUS KIRIKUÕIGUS PEREKONNAÕIGUS HALDUSÕIGUS KRIMINAALÕIGUS PROTSESSIÕIGUS: Tsiviilprotsessiõigus Kriminaalprotsessiõigus Finantsõigus
Konstitutsiooniline monarhia - Monarhi pädevus on kindlaks määratud demokraatlikult kehtestatud konstitutsiooniga, seadusandlik võim kuulub parlamendile ja täidesaatev võim valitsusele.
Konstitutsiooniline monarhia ehk piiratud monarhia – valitsemisvorm, mille puhul ainuvalitseja e monarh jagab võimu rahva poolt valitava parlamendiga ning tegutseb põhiseaduse raames.
Konstitutsiooniline alus - Maakonda juhib meie mõistes maavanem (ing governor, Apskrities viršininko), maakond on avalik- õiguslik juriidiline isik ja riigi regionaalne tasand.
Konstitutsioonist lähtuvalt on kahekojalisele Kongressile seatud tasakaalu nõue. Nagu eelnevalt mainitud, ei saa ükski seadus valmida ilma, et mõlemad kojad selle vastu võtaksid.
Konstitutsioonierakond - Sergei Jürgens Põllumeeste Kogu- Mart Niklus Sotsiaaldemokraatlik Erakond- Ivari Padar Vene Erakond Eestis- Stanislav Tšerepanov Vabariiklik Partei
Konstitutsioonikohtud on liikmesriikide suveräänsuse kaitsjad, kes tagavad oma tegutsemisega selle, et EL ei väljuks talle ettenähtud pädevuse raamidest.
Konstitutsioonilisuse järelvalve ehk Põhiseaduslikkuse järelevalve: võib kuulutada kehtetuks põhiseadusele mitte vastava õigusakti ja nõuda selle ümbertegemist.
Konstitutsiooniõigus ehk riigiõigus, • haldusõigus, • karistusõigus, • protsessiõigus ehk menetlusõigus (kriminaal-, haldus-, tsiviilõigus).
Konstitutsioonides on õigusriigi põhimõtteid esitatud järgmiste meetoditega: 1. deklareeritakse, et riik ei tohi rikkuda inimõ-si, ja keht.
Konstitutsiooniline – monarhi võimutäius oluliselt piiratud: Rootsi, Norra, Holland, Belgia, UK. Vabariik: presidentaalne ja parlamentaarne.
Konstitutsioonid on ise sõltuvuses üldhumanistlikest printsiipidest, mida nad rahvusvaheliselt üldtunnustatud alustel sisaldama peavad.
Konstitutsiooniline ehk piiratud monarhia – nendes riikides jagab monarh võimu rahva poolt valitava parlamendiga ning tegutseb PS raames.
Konstitutsiooni kohaselt on riik ja kirik lahutatud, on vene õigeusu kiriku mõju pärast nõukogude režiimi kokkuvarisemist üha kasvanud.
Konstitutsioonilised ehk orgaanilised seadused täiendavad põhiseadust ja nende loetelu on sageli ära toodud põhiseaduse tekstis.
Konstitutsioonilised seadused – nendega peavad kooskõlas olema nii konstitutsioonist allpool olevad kui ka teiste õigusharude normid.
Konstitutsiooniline monarhia ehk põhiseaduslik monarhia on riigikord, kus monarhi võim on piiratud põhiseaduse ja teiste seadustega.
Konstitutsioonid on kehtestanud üsna mitmepalgelise haldusterritoriaalse jaotuse ja erinevad KOV süsteemid.
Konstitutsioonilised ehk orgaanilised seadused täiendavad põhiseadust, loetelu sageli põhiseaduse tekstis.
Konstitutsiooniline e. Parlamentaarne- riigivalitsemisvorm, mille puhul kuningas jagab võimu parlamendiga.
Konstitutsiooniõiguse esemeks on konstitutsioon. Konstitutsiooni all võib mõista põhiseadust või ka põhilaadi.
Konstitutsiooniline monarhia – Monarhi võim on piiratud põhiseadusega ja tal on pigem esindusfunktsioon.
Konstitutsiooniline monarhia – riik kus monarh jagab võimu parlamendiga ja tegutseb põhiseaduse raames.
Konstitutsiooniõiguse tõlgendamisel on diskursuse iseloom, kus metoodiline täpsus ei taga vaieldamatuid tulemusi.
Konstitutsiooni muudatusega ehk ajaks, mil meestel olid n-ö vabandused naiste eemalhoidmiseks otsas.
Konstitutsiooniline – monarhi võim on piiratud põhiseadusega ja tal on esindusfunktsioon.
Konstitutsiooniline monarhia - monarhi võim on piiratud põhiseadusega ning tal on esindusfunktsioon.
Konstitutsiooniõigus on laiem, hõlmab lisaks isiku õiguslikku seisundit määravat normi.
Konstitutsioonilised seadused on vastu võetud poolthäälteenamusega, teise lihthäälteenamusega.
Konstitutsiooniline – Monarhi võim on piiratud põhiseadusega, pigem esindusvõim.
Konstitutsiooniline - Kõik riigid ei tahtnud seda, referendumi tegid 3 riiki.
Konstitutsiooni ehk põhiseaduse. Täidesaatev võimupeaks jäi kuningas.
Konstitutsioonis on konkreetselt kirjas, et surmanuhtlus on keelatud.
Konstitutsioonid on juba läbi võetud,(kohev, tugev jne)
Konstitutsioonilt on kuiv ja tugeva luustikuga.
Konstitutsioonilis - parlamentaarse monarhiaga.
Konstitutsioonid – tugev, õrn, toores.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Konstitutsiooniline monarhia on riigivalitsemise vorm, mille puhul monarhi pädevus on kindlaks määratud demokraatlikult kehtestatud konstitutsiooniga, seadusandlik võim kuulub parlamendile ja täidesaatev võim valitsusele.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Konstitutsiooniline monarhia ehk põhiseaduslik monarhia on riigikord, kus monarhi võim on piiratud põhiseaduse ja teiste seadustega. Põhiseaduslik monarhia võib olla (aga ei ole alati) demokraatlik.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun