Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Kompostimine ON AINUS JÄÄTMEKÄTILEMISMEETOD, MIDA IGAÜKS, IGALPOOL, IGAL AJAL JA IGAS MAHUS TEHA SAAB! JÄÄTMETE PÕLETAMINE Miks? 1. kaob nakkusoht, roiskuvad jäätmed stabiliseeruvad 2. saab põletada igat sorti jäätmeid (s.h. Ohtlikke) 3. energia kasutamine 4. prügi kättesaadavus 5. vähe ruumi prügilate jaoks 6. ei pea jäätmeid sortima EESMÄRK: esialgu vähendada prügi, vähendada haiguste levikut, hiljem elektrienergia tootmine
Komposteerimine on lihtne ja looduslik protsess, mille käigus tarbivad bakterid ja mikroorganismid erineva päritoluga orgaanilist materjali ja lagundavad selle oma elutegevuse käigus lihtsateks orgaanilisteks ühenditeks. Kompost parandab mulla koostist ning õhu ja vee imendumist mulda, vähendab erosiooni ning vajadust kunstlike väetiste järele.
Komposti kasutamine - väetamine (huumuse ja väetusainete sisaldus), maaparandustoime (kehvadel muldadel). KOMPOST SEGADA MULLAGA! Eemaldada võõrised (klaas, plast, metall), reoained (raskmetallid, orgaanilised reoained). KOMPOSTIMISEL KONTROLLI 1) LÄHTEMATERJALI; 2) TEHNOLOOGILISI PARAMEETRID; 3) TOOTE KVALITEETI; 4) PIIRANGUID TOOTE KASUTAMISELE
Komposti lõhn on kerge ja meeldiv, magusapoolne 2. ammoniaagilõhn puudub 3. pH tase on < 7,8, eelistatavalt 7,5 4. õlekõrred on tuhmid ja ühtlaselt okolaadipruunid, kaetud actinomyceteste täpikestega 5. kompost on pehme ja kergesti koost lagunev 6. pigistamisel säilitab kompost vormi, vett ei tilgu ja käsi jääb puhtaks.
Kompostimine on Kõige tavalisem biokäitlusviis _ Kompostimisprotsessis osalevad bakterid, seened jne _ Eraldub soojus– Vabanevad vesi, süsihappegaas ja mineraal-, sh väetusained _ Bakterite tegevus algab kompostis iseeneslikult, nende hulk kasvab kiiresti.
Kompostitav materjal - Peab olema biolagundatav Kompostihoidla Süsivesikud (suhkrud, tärklis, tselluloos, pektiin) lagunevad kergesti Valgud lagunevad kergesti Rasvad, vahad ja vaigud lagunevad raskesti Puiduligniin laguneb eriti raskesti.
Kompostimine on mikrobioloogiline, inimese osalusel ka tehnoloogiline protsess, mille tulemina põllumajanduse, toidutööstuse, olme-, erinevad orgaanilised kõrvalsaadused töödeldakse orgaaniliseks täisväärtuses toodanguks.
Kompostihunnikule on 1,5–2 meetrit ja kõrgus 1–1,5 meetrit, pikkuse võib teha vastavalt vajadusele. Kui kompostihunnik on saavutanud sobiva suuruse, võiks selle katta umbes 10 cm paksuse mulla- või turbakihiga.
Kompostimine on kindlatel tingimustel toimuv orgaaniliste materjalide lagundamise protsess hapniku ja mikroorganismide (bakterite) toimel Toiduainete hulgiladude jäätmed on üldiselt orgaanilise aine rikkad.
Komposteerimisel on oluline ka massi pH. Enamikule bakteritest sobib vahemik 6- 7.5. seened taluvad pH kõikumist paremini, neile sobib vahemik 5,5-8. protsessi kestel muutub kompost happelisest aluseliseks.
Kompostimine on tõhus panus keskkonnakaitsesse: orgaanilisi jäätmeid kompostides tagatakse ainete looduslik ringkäik ja seega võib kompostimist vaadelda kui jäätmete taaskasutamist.
Komposteerimine sea - või kanafarmides, muda kogumiseks reoveepuhastusjaamades, pinnasematerjali kaitsetõkkena ja isegi suurte veekoguste hoidmiseks ja üleujutuste vältimiseks.
Kompostimine on orgaanilise aine suunatud bioloogiline ja keemiline lagundamine ja selle protsessi lõpptulemuseks on toitaineterikas ja hea struktuuriga huumus.
Kompostimine on üks meetod jäätmetes oleva orgaanilise materjali bioloogiliseks oksüdeerimiseks tingimustes, mis võimaldab bioloogilise soojuse tekitamist.
Kompostri suurusele – liiga väike komposter ei suuda majapidamises tekkivate jäätmetega toime tulla, liiga suur on vähese jäätmekoguse puhul aga ebatõhus.
Kompostimine on protsess, kus mikroorganismid lagundavad muda orgaanilist ainet aeroobses keskkonnas. Tulemusena saadakse huumuse sarnane orgaaniline aine.
Kompostimistehnoloogia - toimub puhastamine kasutuselt kõrvaldatud ühekordselt kasutavates külmikutest freoonide eemaldamine, kompostimiskottides.
Kompost on väetusainerohke ja tasakaalustatud huumusetaoline aine, mis sisaldab peaväetusaineid ja mikroelemente lahustuvas vormis.
Komposti vesiekstraktil on samasugused omadused: vesiekstraktist tehtud leotisega pritsides viime taimeni kahjustajaid pärssivaid mikroorganisme
Kompostimine on aeroobne protsess, peab olema komposti sisemuses igas kohas piisavalt mikroobide elutegevuseks vajalikku hapnikku.
Kompostihunniku aluseks on soovitav panna näiteks puiduhaket, pilliroogu või peenemaid oksi, siis saab kompost piisavalt hapnikku.
Kompostrid on enamasti taaskasutusplastist ning sageli soojustatud kerega, et protsess külmaga ei lakkaks.
Kompostimine - mikroorganismid lagundavad muda orgaanilist ainet aeroobses keskkonnas, saadakse huumus.
Kompostimine on protsess, kus mikroorganismid lagundavad muda orgaanilist ainet aeroobses keskkonnas.
Komposteerumine on aeroobne protsess, on piisav hapnikusisaldus kompostitavas materjalis hädavajalik.
Kompost on ka suurepärane mulla koostise parandaja ning mõjub orgaanilise väetisena.
Kompostihoidla - väldib jahtumist; on hunnikust nägusam (sobib linnapilti paremini)
Kompostimisväljak on projekteeritud vastu võtma ~3000 t jäätmeid aastas ning kavas on
Kompostimine on füüsikaliste, keemiliste ja bioloogiliste protsesside kompleks.
Kompostimine on aeroobne, selles osalevad bakterid, seened ja teised mullaasukad.
Kompostimine reaktoris on protsess, mille käigus orgaaniline materjal laguneb aeroobselt.
Komposteerimisprotsessi tulemus on kõrge huumuse sisaldusega ja neutraalse pH-ga materjal.
Kompostimine on üks bioloogilistest jäätmekäitlusmeetoditest.
Kompostihunniku hooldamine tähendab eelkõige niiskustaseme jälgimist.
Kompost on produkt, toodang – mitte jääkaine.
Kompostihunnik - umbes 1 m³ (et vältida külmumist)
Kompostimine - kõige tavalisem biokäitlusviis.
Kompostimine on lubatud oma kinnistu piirides.
Kompostimise ajalugu on sama vana, kui põllumajandus.
Kompost – Kasutatakse madalsooturvast.
Kompost on looduslik väetis taimedele.
Kompostis on Bacillus stearothermophilus.
Kompostimine ehk aeroobne lagunemine.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun