Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Kolloidlahus – pihussüsteem , milels pihustunud aine osakeste mõõtmed on 10 astmes -7 – 10 astmes -5 81-100 nm) 68. suspensioon – pihussüsteem , milles tahke aine on pihustunud vedelikus.
Kolloidosakene on küllalt keeruka ehitusega, koosnedes paljudest ioonidest (molekulidest, aatomitest). Osakese ehituses võime eraldada kahte osa, seesmist - neutraalset ja selle ümber välist - ionogeenset osa. Sisemine osa - tuum koosneb aine molekulidest või aatomitest ning moodustab kolloidosakese põhilise massi.
Kolloidlahus – dispergeeritud süsteem, üks aine on pihustunud ja ühtlaselt jaotunud teises aines; lahustunud aine osakesed on aatomitest, molekulidest ja ioonidest tunduvalt suuremad agregaadid, süsteem on heterogeenne ja suhteliselt ebapüsiv – seismisel võib tekkida värvuse muutus, hägu või sade.
Kolloidlahus –  on üliväikeste aineosakeste segu pihustatuna teises aines, milles nad ei lahustu.  Kui pihustunud aine osakesed koosnevad sadadest või tuhandetest ioonidest või molekulidest ning on  mõõtmetega vahemikus 1­100 nm, on tegemist kolloidlahusega. 
Kolloidlahus - kui pihustatud aine osakesed koosnevad sadadest või tuhandetest ioonidest või molekulidest, ning mõõtmed on vahemikus 10-7 kuni 10-5 cm siis on tegemist kolloidlahusega. Palja silmaga aine osakesi ei näe.filtrimisel ei saa kolloidlahusest eraldada pihustunud ainet.
Kolloidlahused on sellised heterogeensed lahused, mis silmaga vaadates tunduvad ühtlased. Seega segades liiva vette me kolloidlahust ei saa, sest liivaterad on palja silmaga nähtavad. Osakeste suurus kolloidlahuses on 1...100 nm. Kolloidlahused ei ole termodünaamiliselt stabiilsed.
Kolloid on mehhaaniline segu, kus üks aine on ühtlaselt pihustatud teise.
Kolloidlahused - lahused, kus lahustunud aine osakesed on palju suuremad (dosake ~2-200 nm). Need osakesed on tekkinud paljude molekulide või aatomite liitumisel ja nad on suhteliselt ebapüsivad 61. Gaaside lahustuvus vedelikes (Henry-Daltoni seadus). 70. Vee ioonkorrutis.
Kolloidide vaesed on liivmullad - rikkad savimullad ! Vastavalt sellele, milliseid ioone tuuma pindmised molekulid ümbritsevatesse lahusesse dissotsieerivad, jaotatakse kolloidid happelisteks ehk atsidoitseteks, aluselisteks ehk basoidseteks, ja amfoteerseteks kolloidideks.
Kolloidlahused on erinevalt tõelistest lahustest heterogeensed (mitmefaasilised) süsteemid, kus lahuses oleva aine osakesed on palju suuremad. Need osakesed on tekkinud paljude molekulide või aatomite liitumisel ja sellised lahused on suhteliselt ebapüsivad.
Kolloidid - 1...100 nanomeetri suurused aineosakesed, nähtavad ultra- või elektronmikroskoobis. Kuna saviosakeste ja mulla kolloidide eripind on kõige suurem, siis etendavad just need suurt osa loetletud mullaomaduste kujunemisel.
Kolloidosake - väga väike (ei sadestu või sadestub väga aeglaselt), küllaltki suur (dispersioonikeskkonna molekulidega võrreldes), mass 104 - 106 aatommassi ühikut (orienteeruvalt). Kolloidlahused on pikaajaliselt stabiilsed.
Kolloidlahus - vedelik, milles pihustunud aine osakesed on suurusega 10:-7 Küllastumata lahus-lahus mille antud tingimustel võib veel ainet lahustuda Küllastunud lahus-lahus milles antud tingimustel enam ainet ei lahustu
Kolloidid - osakesed, mille läbimõõt 1- 100 nm Jaotus:  Mineraalsed kolloidid- kivimite ja mineraalide murenemise käigus  Orgaanilised kolloidid- loomsete ja taimsete jäänuste muundumisel
Kolloidosmootseks e. onkootseks pms kiirenemine, viitab haigusele: muutused ja nende diagnostiline seda ei sisalda, • surm, kui 30-50% verest väljub rõhuks (25 mm Hg; on oluline aneemiad, nakkus- ja väärtus.
Kolloidlahused - lahused, kus lahustunud aine osakesed on palju suuremad (dosake ~2-200 nm). Need osakesed on tekkinud paljude molekulide või aatomite liitumisel ja nad on suhteliselt ebapüsivad.
Kolloidide eripind on kõige suurem, etendavad just need suurt osa loetletud mullaomaduste kujunemisel. Sama pinnaenergia abil on nad võimelised siduma enda ümber kontsentriliselt vett.
Kolloidid – koosnevad ühest või enamast mittesegunevast vedelikust, millest üks (dispergeerunud faas) on jaotunud mikroskoopiliste tilgakestena teises vedelikus (pidevas
Kolloidne suspensioon - osakesed silmale nähtamatud, ei setti, keeruline filtreerida; Kristalne suspensioon- suured osakesed, 0,1mm või suuremad, settivad ise, kerge filtreerida.
Kolloidsüsteem on stabiilne siis, kui põrkuvate osakeste kokkukleepumine on takistatud. Siiski toimub koagulatsioon väga aeglaselt ka pealtnäha stabiilsetes süsteemides.
Kolloidlahuste püsivus – kineetiline ja agregatiivne Kolloidlahuste püsivus on kolloidlahuste võime säilitada oma olekut s.t. dispergeerimisastet (ei lähe lahuseks ega
Kolloidsüsteemidel on kalduvus väikeste osakeste liitumisele suuremateks agregaatideks, mis viib süsteemi eripinna ja selle kaudu ka Gibbsi vaba energia kahanemisele.
Kolloidlahused - erinevalt tõelistest lahustest on need heterogeensed(mitmefaasilised) süsteemid, kus lahuses oleva aine osakesed on palju suuremad.
Kolloidkeemia seisukohalt on elektriline kaksikkiht oluline, kuna elektrilise kaksikkihi tugevus kolloidosakese pinnal tagab kolloidosakesele tema püsivuse.
Kolloidlahuste füüsikalised - keemilised omadused Valgushajumine, kolloidlahusest läbi juhitud valgus-kiirtekimbu tee lahuses on näha heleda koonusena.
Kolloidlahus on heterog süst, süsteemi korrapäratust ja entroopia on suurem kõrgematel kus kolloidosakesed ja keskkond on eral.
Kolloidlahused - iseloomulik heterogeensus: dispergeeritud faasil (kolloidosakestel) ja dispersioonikeskkonnal on erinevad omadused.
Kolloidsüsteem ehk dispersne süsteem koosneb vähemalt kahest kompolnendist, millest üks on väikeste osadena jaotatuna teises.
Kolloidide mõõtmed on 0,0002 – 0,000001 mm. Savipinnaste segamisel veega kolloidid ei setti, vaid jäävad vabalt vette hõljuma.
Kolloidlahused – erinevalt tõelistest lahustest heterogeensed süsteemid, kus lahuses oleva aine osakesed on palju suuremad.
Kolloidlahus on heterogeenne Cu 2 + +2e= Cu 0 (katoodil-redutseerumine) entalpia muutus miinus temperatuur korda entalpia.
Kolloidide klassifikatsioon - GAAS VEDEL TAHKE GAAS Vedel aerosool Tahke aerosool udu, pilved, atmosfäär suits, tolmune atmosfäär
Kolloidide ehituses on see tuum ja selle tuuma pindmised molekulid võivad dissotseeruda ja käituda happe või alusena.
Kolloidlahused on praktiliselt kõik elusorganismides olevad vedelikud, ka suur osa looduses olevaid lahuseid jne.
Kolloidlahus on heterogeenne süsteem, kus kolloidosakesed ja keskkond on eraldatud faaside vahelise pinnaga.
Kolloidlahused - • Neist eristuvad kolloidlahused ehk pihused, mida voib iseloomustada kui heterogeenset
Kolloidideks nimetatakse osakesi, mille läbimõõt on alla 0,001 mm. Väiksemad osakesed on molekulid.
Kolloidlahus – Pihused : Kolloidsüsteemide liigitus Pihustunud vedelik gaasis on aerosool.
Kolloidlahus - vedelik (süsteem), milles pihusunud aine osakesed on suurusega 10-7-10-5 cm.
Kolloidosakestest on jämedispergeeritud süsteemide osakesed nähtavad tavalises mikroskoobis.
Kolloidlahus on pihussüsteem, milles pihustunud aine osakeste mõõtmed on 10-7 – 10-5
Kolloidained – fükolloidid, mida võib leiduda nii rakukestas kui karakuvaheruumides.
Kolloidlahused on sellised heterogeensed lahused, mis silmaga vaadates tunduvad ühtlased.
Kolloidlahus - Pihus, milles pihustunud aine osakeste mõõtmed on 10-7 – 10-5 cm.
Kolloidlahused on stabiilsed, sest osakestel on sama laeng ja nad tõukuvad omavahel.
Kolloidlahused – e. pihused, mida võib iseloomustada kui heterogeenset süsteemi.
Kolloidlahuses on 1...100 nm. *Kolloidlahused ei ole termodünaamiliselt stabiilsed.
Kolloiddisperssed süsteemid on süsteemid, mille δ on 107-109 m-1, kuubi serva pikkus on 10-
Kolloidlahused - Heterogeensed lahused, mis silmaga vaadates tunduvad ühtlased.
Kolloidlahus - heterogeensed lahused, mis silmaga vaadates tunduvad uhtlased
Kolloidlahus – pihus, milles aineosakesed on mõõtmetega 10-5 – 10-7cm
Kolloidlahused – lahused, kus lahustunud aine osakesed on palju suuremad.
Kolloidlahuse püsivus on tingitud samanimeliste laengutega osakeste tõukumisest.
Kolloidsüsteemidele on omased valguse difraktsiooniline hajumine ja neeldumine.
Kolloidid - läbipaistev, kihustub natuke, kiirte käik on näha.
Kolloidsüsteemideks on näiteks aerosoolid, agrokemikaalid, tsement, värv.
Kolloidide vananemine - soolid lähevad seismiselt iseenesest üle geeeliks.
Kolloidlahustel on osakeste laengust tingitude elektrilised omadused.
Kolloidlahus - süsteem on heterogeenne ja suhteliselt ebapüsiv.
Kolloidlahusel on osakeste laengust tingitud elektrilised omadused.
Kolloidid 1 - 250 nm (nm-nanomeeter = 10-9m) • molekul - 1 nm
Kolloidsüsteemid on laialt levinud nii looduses kui ka tehnikas.
Kolloidosakeste omadused on tunduvalt erinevad dispersioonikeskkonnast.
Kolloidsüsteem on suhteliselt püsiv, settimine takistatud.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Kolloidosakene on küllaltki keerulise ehitusega osakene: tuum moodustab kolloidosakese põhilise massi. Aatomite või molekulide üldine arv tuumas sõltub sooli dispersiooniastmest, molekulide ja aatomite mõõtmetest ja võib ulatuda mitme miljonini.
Kolloidosmootne e. onkootne rõhk ja selle tähtsus.
Kolloidosakesed – 10-7 ... 10-9m. Jäme dispers.
Kolloidide vaesed on liivmullad, rikkad savimullad.
Kolloidosakesed on suuremad membraani pooridest.
Kolloidosakesed on 100x suuremad kui molekulid.
Kolloid - ja kristalsed suspensioonid.
Kolloidne süsteem – osakeste suurus 1-1000nm
Kolloidlahus - näiliselt ühtalne segu.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Kolloidlahus – (ühelt poolt tõeliste lahuste ning teiselt poolt emulsioonide, suspensioonide ja aerosoolide vahel); kolloidosakesi sisaldav lahus, nad on molekulide kogum mõõtmetega 10-5-10-
Vote UP
-1
Vote DOWN
Kolloidsed emulsioonid on püsivad, mis tähendab et üks faas püsib hajutatult teises faasis üle aja. Mitte-kolloidsed emulsioonid on ebastaiiblsed ja kalduvad eralduma üksteisest, moodustamaks kihte.
Vote UP
-2
Vote DOWN
Kolloidlahus – dispergeeritud süsteem, üks aine on pihustunud ja ühtlaselt jaotunud teises aines; lahustunud aine osakesed on suuremad kui aatomid, molekulid ja ioonid, kuid väiksema läbimõõduga kui 1 µm.Süsteem on heterogeenne ja suhteliselt ebapüsiv – seismisel võib tekkida värvuse muutus, hägu või sade.
Vote UP
-2
Vote DOWN
Kolloid - osmootsed omadused Rakk koosneb tuumast, tsütoplasmast, membraanist ja rakukestast.
Vote UP
-3
Vote DOWN
Kolloidosmootne rõhk – osa vereplasma osmootsest rõhust, mis on põhjustatud kolloidsete ainete (valkude) poolt.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun