Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Keevitus on paljude üheaegselt toimuvate protsesside kooslus: põhi- ja lisametalli sulatamine ja omavaheline segunemine e. legeerimine, sula lisametalli siirdega ja keevisvanniga seotud keerulised füüsikalis-keemilised protsessid, kristalliseerumine koos sellega kaasnevate mikrostruktuuride moodustumisega ja detailide kujumuutustega e. termodeformatiivsete protsessidega.
Keevitus on teraste ja värvilismetallide enimlevinud ja tähtsaim liitmismeetod: • tootmiskeevitus (production welding) – detailide liitmine toodete valmistamisel; • remontkeevitus (repair welding) – purunenud ja kulunud osade taastamine, moodustab kuni 20% kogu keevitustööde mahust; • pealekeevitus.
Keevitamiseks nimetatakse metalldetailide ühendamist nende kokkupuutekoha kohaliku kuumutamise teel kuni sula olekuni (sulatuskeevitus) või plastilise olekuni koos mehaanilise jõu rakendamisega (survekeevitus). Elekterkeevituse ajalugu algab aastast 1882.a. mil Nikolai Bernardos leiutas kaarkeevituse süsielektroodiga 1904.a. võttis Oscar Kjellberg kasutusele kattega metallelektroodi 1928.a. kasutas A. Alexander esimesena keevituspiirkonna kaitseks gaasi.
Keevita - mist aktiivkaitsegaasis (nt CO2 või gaasisegudes CO2 + Ar jm) nimetatakse aktiivgaaskaarkeevituseks või kaarkeevituseks aktiivgaasis (metal-arc active gas welding, MAG-welding, gas metal arc welding, GMAW). Kõigile olulisematele keevitusprotsessidele on antud standardites tunnus- e koodnumber, mis kantakse nii keevitaja sertifikaadile kui ka keevitusprotseduuri spetsifikaadile.
Keevisõmbluse lähialas on mikrostruktuure otstarbekas vaadelda seoses faasi- diagrammiga. Eristatakse järgmise mikrostruktuuriga alasid e. vööndeid: 1. Kokkusulamis- e. segunemisala, aga ka osalise sulamise vöönd põhimetallis, paksusega mõnest mikromeetrist kuni 0,4 mm. Ala erineb keemiliselt koostiselt nii õmblus- kui ka põhimetallist, mis on tingitud difusioonist vedela- tahke faasi vahel.
Keevitamissuunda - - vasak- ja paremsuunalist keevitamist. VASAKSUUNALINE keevitamine toimub paremalt vasakule, (vasakukäelistel vasakult paremale). Keevitusleek suunatakse veel keevitamata metalliservadele, keevitustraat aga liigub leegi ees. Kasutatakse öhukeseseinaliste ja kergsulavate metallide keevitamisel. Õmblus on hästi nähtav ja saadakse hea väljanägemisega.
Keevitamis - , lõikamis-, venitus –ja õgvendustöösid; pean õppima tundma erinevaid materjale: metalle, sulameid, plastikuid; õppima tundma ning käsitlema autolukksepa ja – plekksepa tööriistu – vahendeid ja seadmeid; õppima tundma erinevaid kemikaale; olema kursis tervise – ja keskkonnakaitse ning tööohtusnõuetega.
Keevitamiseks nimetatakse metalldetailide ühendamist nende kokkupuutekoha kohaliku kuumutamise teel kuni sula olekuni (sulatuskeevitus) või plastilise olekuni koos mehaanilise jõu rakendamisega (survekeevitus). Elekterkeevituse ajalugu algab aastast 1882.a. mil Nikolai Bernardos leiutas kaarkeevituse süsielektroodiga.
Keevitamine on metallesemete, harilikult masina- ja aparaadiosade, ehitusdetailide või torude liitmise viis.
Keevitamiseks on lisaks koha ettevalmistamiseks vaja mitmeid tööriistu: torulõikur või käsisaag , pinna karestaja, puhastusvahend (näiteks atsetoon), nuga, märgistusvahendid. Lisaks sadulate keevituseks sõltuvalt tootjast vedruklamber, momentvõti, puurvõti, pingutusriie, erinevad suunatoed.
Keevitatavad ühendusdetailid on (vt joonis): • elekterkeevismuhv • elekterkeevispõlv • elekterkeevissiirdmik • elekterkeevissadul • elekterkeeviskolmik Keevitamisel materjali valikul tuleb silmas pidada, et ühendatavad torud ja elekterkeevismuhv liited peavad olema ühesugusest toorainest.
Keevisliited – viimastel aastatel on üha rohkem hakatud kasutama 800m2 al.kaableid. Kaabli liitena on kasutatud termiitkeevituse abil ühendatavat mudelit …. – Läheb vaja grafiitvormi, mille sisse paigutatakse ühendatav kaablisoon ja kaabliking.
Keevitatavuseks nimetatakse metallide omadust moodustada ettenähtud keevitustehnoloogia järgimisel keevisliite, mille õmblusemetalli mehaanikalised omadused on lähedased põhimetalli omadele. Eristatakse metallurgilist ja tehnoloogilist keevitatavust.
Keevitamine on välitingimustel toimuv üksiktootmine (ehitusel). MIG-keevitus ei sobi eelkõige selle tõttu, et välitingimustes segab ilmastik (eelkõige tuul) kaitsegaaside pihustamist keevitatavale piirkonnale ning sellega kannataks kvaliteet.
Keevisliide on odavam (ei vaja polte, mutreid ja seibe koostamiseks) 2. Keevisliidet on lihtsam koostada (ei ole vaja detailidesse auke puurida ja sobivaid polte, mutreid ja seibe osta/otsida) 3. Koostamine võtab vähem aega ja on ka tugevam.
Keevisõmbluseks nimetatakse keevisliite osa, mis moodustub keevitusvannis oleva sulametalli kristalli- seerumisel. Põleti leek või elektrikaar sulatavad ühes põhimetalliga ka lisametalli, mis omavahel segunedes moodus- tavad õmblusmetalli.
Keevitamiseks nimetatakse tehnoloogilist protsessi, mis seisneb tervikliite saamises ühendatavate detailide vahel aatomsidemete loomise teel kohaliku või üldise kuumutamise, plastse deformeerimise või üheaegselt mõlema mooduse abil.
Keevisõmblus on sagedane väsimusprao tekkekoht: g p 3. KOHANDATAVUS – sobib erineva otstarbe ja erinevate nõuetega tarindite loomiseks (raamid, • keevisõmblus võib sisaldada tühimikke ja tahkeid surveanumad, jne); osakesi;
Keevitus on tehniline protsess, mis seisneb tervikliite saamises ühendatavate det. vahel aatomsidemete loomise teel kohaliku v. üldise kuumutamise , plastse deformeerimise v. üheaegselt mõlema mooduse abil.
Keevitamiseks nimetatakse metalldetailide ühendamist nende kokkupuutekoha kohaliku kuumutamise teel kuni sula olekuni (sulatuskeevitus) või plastilise olekuni koos mehaanilise jõu rakendamisega (survekeevitus).
Keeviskonstrukt - sioonidele. Pikisüsteemi kasutatakse põhja- ja tekisillustes, vahel ka pardasillustes suurtel ja kiirekäigulistel laevadel - tankerid, reisilaevad, suured kuivlastilaevad, konteineri-laevad,
Keevitamiseks nimetatakse metalldetailide mittelahtivõetavate liidete moodustamist detailiservade kuumutamisega kas sulamiseni või plastse olekuni koos järgneva detailide kokkusurumisega või ilma selleta.
Keevitus on paljude üheaegselt toimuvate protsesside kooslus: põhi- ja lisametalli sulatamine ja omavaheline segunemine e. legeerimine, sula lisametalli siirdega ja keevisvanniga seotud keerulised
Keevitamise ülesandeks on moodustada kahe liidetava detaili vahele püsiliide, mille mehaanilised omadused (tõmbetugevus, katkevenivus, purustustöö löökpaindel) ei jääks alla detailide materjali
Keevismetallil on järgmised head keevismetallurgilised omadused: - madal vesinikusisaldus → väheneb külmpragude e. vesinikpragude tekkimise oht, - hea löögisitkus miinustemperatuuridel.
Keevitamise liigid on gaaskeevitus, elektrikeevitus ja kontaktkeevitus (surve all). Jootmisel sulatatakse ainult madala sulamistemperatuuriga joodis, mis tahkumisel nakkub joodetavate metallidega.
Keevitus - R – rutiilkate materjalid RA – happeline rutiilkate RB – aluseline rutiilkate K.a. lisamaterjalid, RC – rutiil – tsellulooskate kaitsegaasid, RR – paks rutiilkate
Keevitus - ESAB 4,8 1903 5000 0,21 1 21 1000 aparaat Migmaster 280 Pro Latisöötur Haas 10,73 1903 5000 0,5 1 50 11000 BAR1006ST KOKKU 40,11 1,76 6 87600 29,3 JAOSKONNA KOORMUSTEGUR
Keevitus - Sele 2.28. Punktkontaktkeevitamine kaare ristlõige väheneb järsult, temperatuur tõuseb ning tekib voolujuhtiv kõrgtemperatuuriline (10 000… 30 000 °C) plasmajuga.
Keevisõmblus – сварной шов põkkõmblus – стыковой шов keevitamine, keevitus – sulatamine, kokkusulatamine – сварка расплавление
Keevitus on protsess, kus kahele või enamale osale kuumutamise või surve abil jätkuva kuju andmine. Võidakse kasutada keemiliselt koostiselt sarnast lisamaterjali.
Keevitus - (näiteks toorikute ettekuumutamine, järeltermotööt- kaare, mille temperatuur on 5000…6000 °C, toimel lus jne.) või isegi muuta keevitusviisi.
Keevitamiseks nimetatakse metall detailide ühendamist nende kokkupuute koha kohaliku kuumutamise lassesse või sulasse olekusse, saadakse mittelahtivõetav liide.
Keevitamiseks on vaja normaalset leeki, malmi keevitamisel ja kõvasulamite pealejootmiseks aga taandavat. Messingi keevitamiseks läheb vaja oksüdeerivat leeki.
Keevitatavus on rahuldav, kui piisavalt lise liigituse järgi ilma kaitsegaasita kaarkeevitus- hea keevisõmbluse saamiseks tuleb valida kindel meetodite rühma.
Keevitatud i - tala seina kohaliku mõlkumise kandevõime Kandevõime leidmine järgmiste etappidena: 1. Valtsprofiili IPE 240 jäiga toepinna pikkuse leidmine:
Keevisõmbluse lähialas on mikrostruktuure otstarbekas vaadelda seoses faasi- diagrammiga. Eristatakse järgmise mikrostruktuuriga alasid e. vööndeid:
Keevisõmbluste asendid e. keevitusasendid (положения сварочных швов и положения сварки) KEEVITUSJOONIS..........
Keevitus - Keevitusvarraste klass omadused O1 (I) O2 (II) O3 (III) O4 (IV) O5 (V) O6 (VI) Väga Voolavus voolav Vähem voolav Normaalne
Keevisõmbluse asend e. keevitusasend (welding position) on määratud keevisõmbluse asendiga ruumis ja keevituse vooluallika liikumise suunaga.
Keevisvann –  keevitamise ajal sulas olekus olev põhi­ ja lisametall , millest tardumisel  moodustub keevisõmblus.
Keevisõmbluse pikkuse on võimalik leida valemiga l  , suurendada seda ning     kontrollida tõmbe ja painde koosmõju.
Keevitus - ja lõiketöötlus laevaehituses • Keevitus arc welding on tänapäeval metallide põhiline ühendamise meetod.
Keevitada ühe - või mitmekihilistena (Joon. 21). Mitmekihilist õmblust kasutatakse üle 10 mm paksuse materjali keevitamiseks.
Keevitatavuseks nimetatakse ühesuguste või erine- vate metallide omadust moodustada kvaliteedinõue- tele vastav keevisliide.
Keevitatavuse masinteimid on standardiseeritud Katsemasinas koormatakse keevisõmblusega proovikeha kas painutamisega või tõmbamisega.
Keevitatamiseks nimetatakse ühesuguste või erinevate metallide omadust moodustada kvaliteedinõuetele vastav keevisliide.
Keevitatavus on rahuldav, kui piisavalt hea keevisõmbluse saamiseks tuleb valida kindel (ratsionaalne) keevitusrežiim.
Keevisõmblustes on PAINDE ja LÕIKE K i õ bl t j koosmõju = PÕIKPAINE Lõike keskmine nihkepinge ÜHES keevisõmbluses
Keevitus - ja tuleohutustööde päeviku pidamist, kus fikseeritakse nende tööde spetsiifikale vajalikud andmed.
Keevis - mine on survekeevitusmeetodite rühma üldnimetus, vanni kristalliseerumisel moodustub keevisõmblus.
Keevis - , joot- Saamise viisi järgi ja liimliited Aine(te) oleku muutmine Poltliide Plastne deformatsioon
Keevis liide - on kinnis liide, mis koosneb kahest või enamast detailist ja neid ühendavast keevis õmblusest.
Keevisläbim – keevismetall, mis kantakse servavahemiku peale ühekordse elektroodi või põleti liikumisega.
Keevisõmbluseks nimetatakse keevisliite osa, mis moodustub keevitusvannis oleva sulametalli kristalliseerumisel.
Keevisliide – kinnisliide, mis koosneb kahest või enamast detailist ja neid ühendavast keevisõmblusest
Keevisvann - keevitamise ajal sulas olekus olev põhi- ja lisa metall millest tardumisel moodustub õmblus
Keevisvõrgu materjaliks on terastraat. Laevõrgud on enamasti pulbervärvitud RAL värvides vastavalt kliendi soovile.
Keevisvanni moodusta - Kontaktkeevitamine e. elektrikontaktkeevita- miseks antakse pidevalt ette keevitustraati.
Keevitamine on teraste ja mitterauasulamite enimlevinud liitmismeetod nii tootmises kui remonttöödel.
Keevitamiseks pool - automaatseid keevitusautomaate, kus keevituskiirus, -temperatuur ja surve on optimaalsed.
Keevis - õmbluse kõrval põhimetallis kohe või 10…48 tunni jooksul pärast keevitamist.
Keevitatud i - ja H-profiile. Paljukorruselustel hoonetel, kus post peab olema kompaktne, ka muid
Keevitamine – сваривание legeeritud terased – легированные стали
Keevitatavus on peamine tehnoloogiline omadus: kristallivõre aatomite välimises elektronkihis.
Keevisliited on hästi lõiketöödeldavad. Kasutatakse maksimaalset lubatud keevitusrežiimi.
Keevisliide on siis kahest või enamast detailist koosnev keevitamise abil koostatud liide.
Keevi - tustraati antakse kaarevahemikku traadietteande- mehhanismi rullide abil.
Keevisliide – сварное соединение sõlmplaadid – косынка
Keevise laius - õmbluse ja põhimetalli joonte vaheline kaugus toote esipinnal.
Keevitamine on soovitatavam, kuna usaldatavus ja kvaliteet on garanteeritud.
Keevisliiteks nimetatakse keevitamise teel saadud mitme detaili tervikliidet.
Keevist teha - seega jääb ainuvõimalikuks lahenduseks inverterkeevitus.
Keevitamiseks on tarvis, et keevitusleegil oleks vajalik soojusvõimsus.
Keevisliide – detailide kogum, mis on keevisõmblusega ühendatud.
Keevisruberoid – kleepkiht on peale kantud juba tema valmistamisel.
Keevisruberoidile on kleepekiht peale kantud juba tema valmistamisel.
Keevitaja töös on olulised õiged töövõtted ja keevitustehnika.
Keevitajad on väga nõutud töölised mitmetes töökohtades.
Keevitamise juures on väga oluline järgida ka ohutusnõudeid.
Keevitamine on lõpetamatta tuleb kuumutamist korrata.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Keevitatavus on peamine tehnoloogiline omadus: S275J2 27..23 keevisõmbluses ei tohi tekkida külm- ega kuum- S355JR 0,22 - 1,6 355…275 +20 27..23 pragusid ja selle mehaanilised omadused peavad S355J2 -20 27..23 olema lähedased põhimetalli omadustele.
Keevitamine on enamlevinud ja kindlam jätkamisviis.
Keevitus - vanni, siis keevisõmbluses tekivad
Keevitamine on tänapäeva laevaehituses valdav.
Keevisõmbluse ristlõige on võrdhaarne täisnurkne kolmnurk
Keevitus - ja lõiketöötlus laevaehituses.
Keevisvann on laiem ja läbikeevitus madalam.
Keevitamiskiirus agamix - 1 kasutamisega seotud lisakulud.
Keevitatakse 4 - 6 mm jämeduste elektroodidega.
Keevitatavus on peamine tehnoloogiline omadus.
Keevitamisel keevitus - kaare pikkus vahetub kergesti,
Keevitus on ümber liite perimeetri.
Keeviskast on kitsas ja pealt lahti.
Keevisliited on odavad ja õhutihedad.
Keevisõmblus – сварной шов
Vote UP
-1
Vote DOWN
Keevitus - lõikepõleteid, millega on võimalik nii gaas- Jooteljootmisel e. tõlvikuga jootmisel kuumutatakse keevitada kui ka gaaslõigata (vt. p. 2.4.5). Keevita- joodist ja jooteliidet jootli e. jootetõlviku abil.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Keevitus - Põhiline keevitusmaterjal on Keevitamiseks on vaja traati, mis on materjalide ja sulav elektrood, mis on tehtud keevitatava materjaliga ligilähedase kaitsegaaside koostiselt keevitatava mater- koostisega.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun