Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Karboksüülrühmaga – COOH. Karboksüülrühmade alusel jagatakse karboksüülhapped ühe ja mitmealuselisteks. Tuntumad karboksüülhapped on metaanhape(sipelghape) ja etaanhape (äädikhape). Karboksüülrühm koosneb karbonüülrühmast ja hüdroksüülrühmast ning karboksüülrühma süsiniku juures on karbonüülrühm ja hüdroksüülrühm tugevas vastastikmõjus.
Karboksüülhapped - orgaanilised hapnikuühendid, mis sisaldavad karboksüülrühma O -hape // R – COOH // R – C O–H metaanhape HCOOH etaanhape CH3COOH a) alusega: CH3COOH + NaOH -> CH3COONa + H2O b) oksiidiga: 2CH3COOH + Na2O -> 2CH3COONa + H2O c) metalliga: CH3COOH + Ca -> (CH3COO)2Ca + H2 d) katlakivi: CH3COOH + CaCO3 -> CH3COOCa + H2CO3
Karboksüülhapped –  karboksüülrühma (–COOH funktsionaalrühmana)  sisaldavad orgaanilised ühendid. ·  Saadakse:  aldehüüdide  oksüdeerumisel  –  CH3—CHO  →  (oksü­  deerumine) CH3  — COOH. ·  Nimetamine: tavaliselt lisatakse tüviühendi nimetusele lõppu –hape (kui  karboksüülrühmi  on  kaks,  siis  ­dihape).  Karboksüülrühma  süsinik  loetakse tüviühendi ahelasse. 
Karboksipepsidaas - optimaalne temperatuur 60 °C, säilitab aktiivsuse veel 70 °C, jätkates vadade aminohapete moodustamist läbi kogu meskimise aja Proteaasid inaktiveeruvad 80 °C juures, opt. pH 5,0-5,2 Meski pH peab olema üle 5,1, et vältida probleeme suhkrustamisega Madalama pH tulemusel:  Lüheneb suhkrustamise aeg  Tõuseb virde käärimisaste  Virre on heledama värviga
Karboksüülrühm - karboksüülhappe funktsionaalrühm 3. aminohape- aminorühmaga asendatud karboksüülhape 4. amfoteersus- keemilise aine võime reageerida olenevalt tingimustest aluse või happena 5. Valemite kirjutamine, nimetuste andmine (ka sooladele). Reaktsioonivõrrandid: Hape + metall Hape + alus Hape + sool (karbonaat)
Karboksüülhape on orgaanilises keemias hape, mis sisaldab karboksüülrühma (COOH). Nomenklatuuri kohaselt tuletatakse karboksüülhapete nimetused süsivesinike nimetustest ja lisatakse nimele lõppu "hape"(nt. etaanhape). Side hapniku- ja vesinikuaatomi vahel on nõrk.
Karboksüülhappe struktuur - Karboksüülrühm on karboksüülhappe funktsionaalrühm. Karboksüülrühma struktuuris tunneme ära karbonüülrühma ja hüdroksüül- rühma. Sellest on tuletatud karboksüülrühma nimi: karbonüülrühm + hüdruksüülrühm = karboksüülrühm.
Karboksühemoglobiin on aga püsiv ühend, mis ei dissotseeru kergesti.
Karboksüülimine tähendab CO2 sidumist substraadile, milleks on ribuloosbisfosfaat. Tekib kuuesüsinikuline produkt, mis laguneb kohe kaheks kolmesüsinikuliseks. Need ongi elektrone vastuvõtvaks substraadisk, et saada muudetud kolmesüsinikuliseks suhkruks.
Karboksüülhapped - terava 2CH3COOH + Na2CO3→2CH3COONa + H2O + CO2 hüdroksüpropaanhape) lõhnaga, värvuseta vedelikud, 5) Reageerivad alkoholidega Õunhape (hüdroksübutaanhape) mis segunevad veega igas CH3COOH + CH3OH → CH3COOCH + H2O vahekorras.
Karboksüsoomid on bakteri organellid, mis sisaldavad Calvini tsükli võtmeensüümi ribuloos-1,5-difosfaadi karboksülaasi agregeerunud molekule (reaktsioon näidatud punase noolega). Esinevad peamiselt obligaatselt autotroofsetel bakteritel.
Karboksüülrühm on happeliste omaduste kandja see tähendab prootoni doonor (loovutab vesinikiooni) -COOH ó-COO- + H+ Aminorühm on aluseliste omaduste kandja see tähendab prootoni aktseptor (seob vesinikiooni) -:NH2 + H+ ó -NH3+ 2
Karboksüülhapetele on iseloomulik karboksüülrühm (karbonüülrühm + hüdroksüülrühm).  Karboksüülhapete omadused: Füüsikalised omadused: 1. Moodustavad vesiniksidet, sest on -OH rühm ning seega lahustuvad vees.
Karboksüülhapeteks nimetatakse süsivesinike derivaate, milles vesinikuaatom on asendatud karboksüülrühmaga –COOH. Karboksüülrühmade alusel jagatakse karboksüülhapped ühe ja mitmealuselisteks.
Karboksüülhapped on miljardeid kordi happelisemad kui alkoholid, sest alkoholi happeline dissotsiatsioon on tugevalt vasakule nihutatud, kuid karboksüülhappe happeline dissotsiatsioon on tasakaalus.
Karboksüül c - 1 asendis > aldoonhapped (N: glükoonhape, galaktoonhape). Ainult lineaarne karboksüül C-6 asendis > uroonhapped (N: glükuroonhape, galakturoonhape). Tsükliline või lineaarne.
Karboksüülrühma oh - rühm muutub protoneerumise tulemusena heaks lahkuvaks rühmaks ning lahkub tetraeedrilisest vaheühendist, andes estri. Estri saamisreaktsiooni kõik vaheetapid on pöörduvad.
Karboksüülhappemolekulidel on võime moodustada tugevaid vesiniksidemeid • Kõrge keemistemperatuuriga vedelas või tahkes olekus • Süsinikahela pikenedes väheneb lahustuvus vees ja kahaneb tihedus
Karboksüülhapped on orgaanilises keemias happed, mis sisaldavad karboksüülrühma (COOH). Nt. etaanhape – CH3COOH. Dihapped – tuntuim on etaandihape ehk oblikhape (HOOCCOOH). Looduses palju.
Karboksüülhapped on orgaanilises keemias happed, mis sisaldavad karboksüülrühma (COOH). CH3CH3 (etaan) -> CH3COOH (etaanhape). Palju on kasutusel ka triviaalnimetusi, eriti biokeemias.
Karboksüülhapete toksilisus on eelkõige seotud nende happelisusega. Vees mittelahustuvad karboksüülhapped ei saa oganismi sattununa oma happelisust ilmutada ning on seepärast ohutud.
Karboksüülrühmas on polaarsed sidemed ja sidemete vaheline nurk on 120 o . Ruumilise paigutuse poolest on karboksüülrühm planaarne (st. aatomid paikenvad ühes tasapinnas).
Karboksüülhapetes on karboksülaatiooni negatiivne laeng jaotunud ehk määrdunud laiali ühtlaselt (delokalisatsioonud) kahe hapniku aatomi vahele, mis stabiliseerib osakest.
Karboksühemoglobiin – vingugaas seostub Hb-ga. CO seostumine on 200x afiinsem kui O 2 seostumine ja nii blokeerib CO juba väga madalal kontsentratsioonil hapniku seostumise.
Karboksüülhapetel on võime moodustada vesiniksidemeid ja selle tõttu on nendel suhteliselt kõrge keemis t˚. Harjutused aldehüüdide ja karbhapete omaduste kohta.
Karboksüülhape - ühendid mis sisaldavad karboksüülrühma ( COOH) Üldvalem: Karb. Hapete keemilised omadused: Reageerivad metallidega = sool + vesinik
Karboksülaatioon on nõrk nukleofiil. KHte üldisteks omadusteks: reageerimine metallide, aluste, aluseliste oksiidide ja nõrgemate hapete sooladega.
Karboksüülrühma oh - rühm muutub protoneerumise tulemusena heaks lahkuvaks rühmaks ning lahkub tetraeedrilisest vaheühendist, andes estri.
Karboksüülhapped on ühendid, mis sisaldavad karboksüülrühma: -COOH.Koosneb omakorda karbonüülrühmast ja hürdoksüülrühmast.
Karboahelaga - süsinik, heteroahelaga-Co D. karboahelaga CmHn, heteroahelaga CmHn+mittemetall Score: 0/10 Õige peaks olema D!
Karboksüülrühm – COOH on hüdrofiilne osa molekulist, lahustub vees *Lahustuvuse "kuldreegel" - sarnane lahustub sarnases.
Karboksüülrühmad on omavahel seotud vesiniksidemetega, siis pikemad süsivesinikahelad ei lase molekulidel tihedamalt asetuda.
Karboksüülhapped on polaarsed ühendid, nende molekulid võivad moodustada tugevaid vesiniksidemeid teineteisega ja veega.
Karboksüülh - aat ENNE VT TAGUMI apete -amiid etüülpropanaat Orgaaniliste ühendite struktuur ja nomenklatuur.
Karboksüülhappel on happelised omadused, sest tal on võime dissotseeruda ja anda lahusesse vesinikkatioone.
Karboksüül - hapeteks ning pärast veel mitmeid vahereakt-sioone lõpuks süsihappegaasiks ja veeks.
Karboksüülrühm on happeliste omaduste kandja see tähendab prootoni doonor (loovutab vesinikiooni).
Karboksüülhapped on mürgised või iseki väga mürgised, sest nad muutuvad organismis toksilisteks.
Karboksüülhapped on orgaanilises keemias nõrgad happed, mis sisaldavad karboksüülrühma (COOH).
Karboksüülhape on kõige tähtsam keemiline omadus on happelisus, seda rõhutab nende nimetus.
Karboksüülrühm on hüdrofiilne ( ~"vesilemb") see tähendab, tõmbab vee molekule enda poole.
Karboksüülhapped – süsiniku ahelaga RCOOH, sõnalõpp – hape, karboksüülhapped, tekivad
Karbohemoglobiin dissotseeruvad – co2 vabaneb ja läheb läbi kopsukapillaari ja alveooli seina alveooli.
Karboksüülhape - karboksüülrühma (–COOH funktsionaalrühmana) sisaldavad orgaanilised
Karboksüülhapete sulamis - ja keemistemperatuurid tunduvamalt kõrgemad kui vastavatel alkoholidel.
Karboksüülhapped on orgaanilised aineid, mis sisaldavad üht või mitut karboksüülrühma
Karboksüülhapeteks nimetatakse süsivesinike derivaate, milles vesinikuaatom on asendatud
Karboksüülhape – süsivesinikust tuletatd ühend, mis sisaldab karboksüülrühma:
Karboksüülhappe derivaatideks on happehalogeniidid, happe anhüdriidid, estrid, nitriilid, amiidid.
Karboksüülrühm on ühendatud ühelt poolt vasinikuga, siis sisaldab ta aldehüüd
Karbo - ehk homoahelalised plümeerid, kus ahelas on ainult süsinikud.
Karboksüülhapped on orgaanilises keemias happed, mis sisaldavad karboksüülrühma
Karboksüteraapia on lihtne, kuid tõhus protseduur, üks mesoteraapia liikidest.
Karboksüülhapped on orgaanilised ained, mis sisaldavad karboksüülrühma -COOH
Karboksüülhapped on tahked CH3COOH + H2 → CH3COOH + H2O ja vees lahustumatud.
Karboksüülhapete nimetused - Karboksüülhappele nimetuse andmine on suhteliselt lihtne.
Karboksüülhapped –  ühendid, mis sisaldavad karboksüülrühma –COOH
Karboksüülhape – orgaaniline aine, mis sisaldab karboksüülrühma -COOH.
Karboksüülhapped on väga nõrgad happed võrreldes anorgaaniliste hapetega.
Karboksüteraapia on ideaalne lahendus paljude keeruliste probleemide puhul.
Karboksüülhape –  ühend, mis sisaldab karboksüülrühma (­COOH)
Karboksüülhapetega ehk esterdamine. C9H19OH + CH3COOH  CH3COOC9H19 + H2O
Karboksüülhapeteks nimetatakse ühendeid, missisaldavad karboksüülrühma.
Karboahela sünteeskiududest on tähtsamad polüakrüülnitriilkiud e. akrüülkiud:
Karboksüülrühm on enimesinev funktsionaalrühm keemias ja biokeemias.
Karboksüülhappeid nimetatakse aminohapeteks. Füüsikalised omadused:
Karboksüülhape – orgaaniline aine, milles on karboksüülrühm.
Karboksüülhape – hape, mis sisaldab karboksüülrühma (-COOH).
Karboksüülrühmas on kõigil C, kahe sidemega O ja ühe sidemega OH
Karboksüülrühma kaudu – tRNA aktiveerimine e aminohappega laadimine.
Karboksüülhapped on ühendid, mis sisaldavad karboksüülrühma.
Karboksülaas - oksügenaas. Rubisco on väga suur ensüüm.
Karboksüülhapped on orgaaniliste hapete hulgas tugevad happed.
Karboksüül - Järelliide –hape • kõrge keemistemp.
Karboksüülhape – ühend, mis sisaldab karboksüülrühma.
Karboksüülhapped on nõrgad happed, kuna disotseeruvad vähe.
Karboksüülrühm - on karboksüülhappe funktsionaalrühm.
Karboksüülhapped on kõige tuntumad orgaanilised happed.
Karboksüsoomid - avastati tsüanobaktereid uurides.
Karboksüülhapped - hcooh-metaanhape ch3cooh-etaanhape
Karboksüül - C4H9COOC6H13 narkootiline toime.
Karboksüülrühmi on mitu siis lahustuvus on parem.
Karboksu0l - ruhm g\ amtn0- peptiidside
Karboksülaation - karboksüülhappe anioon.
Karboksüülhapped - Füüsikalised omadused
Karboksüülhapped on tüüpilised happed.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Karboksüülhapete lahustuvus on hea, sest karboksüülhapete molekulidevahelised vesiniksidemed on tugevad.
Vote UP
-2
Vote DOWN
Karboksülaatioon – karboksüülhappe anioon



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun