Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Katsetes on selline süsteem vähendanud umbrohtude arvukust 65…80%. Seemneumbrohtude rohkel esinemisel tuleks aga koorida koheselt pärast teravilja koristamist 5…7 cm sügavuselt. Pärast umbrohtude tärkamist (10…12 päeva pärast) koorida uuesti paari sentimeetri võrra sügavamalt. Koorimine on oma ülesande täitnud sel juhul, kui põld jääb koorimise järel mustaks ja mõne aja pärast (tavaliselt 8…10 päeva) muutub tärganud umbrohtudest jälle roheliseks.
Kasvuaegselt on esimeseks taimekaitsetööks umbrohutõrje. Umbrohutõrje preparaatide e. herbitsiidide valik sõltub põllul kasvatatavast kultuurist ning põllul leiduvatest umbrohuliikidest. Laia toimespektriga herbitsiidid ei mõju tihti raskestitõrjutavatele umbrohtudele (puju, paiseleht, kesalill jt). Tihti tuleb kahte vahel isegi enamat preparaati koos kasutada („kokteil”). Koos herbitsiididega võib taimi pritsida kasvuregulaatoritega ja putukamürkidega.
Kaheliviljastumine – iseloomulik katteseemnetaimedele ,kus üks spermiumidest liitub viljastumise käigus munarakuga ,teine diploidse tsentraalse rakuga.
Kannus on kotjas pikem või lühem õiekatte väljakasve, mille tipus asub nektaarium (kukekannus, lemm-malts, kurekell, käokeel (="ööviiulid"), käpp, kannike). Õie ehituslikud süsteemid Õie põhjale kinnituvad lehelist päritolu õie osad süsteemi järgi: kas 1) spiraalselt (mittetsükliline=atsükliline õis) (magnoolia)
Kasvab põhja - Ameerikas Kanada lõunaosa ja USA põhjaosa metsade alusmetsarindes, moodustades tihedaid põõsastikke (Aiasõber). Lehed tumerohelised, alt hallikasrohelised, karvased (Hansaplant). Õied kobarjates, kuni 3 cm pikkustes väheõielistes õisikutes, roosakad, lõhnavad ja meerikkad (Aiasõber).
Kaer on suure toiteväärtusega, sisaldades 2-4 korda rohkem rasva kui teised teraviljad. 10-12% valku (sama palju, kui oder ja rukis, kuid vähem nisust).. Kaeravalgu koostis on täisväärtusliku toitumise seisukohalt parem kui teistel teraviljadel. Kaerast valmistatud toidud on kergesti seeduvad.
Kartul on heaks eelkultuuriks peaaegu kõigitedel kultuuridele ning talub hästi ka iseendale järgnevust 2. Mullaharimine – eesmärgiks on sobivate kasvutingimuste loominen ning mullaviljakuse suurendamine • Kartuli kasvatamisel on oluline kartuleid äestada, mis pidurdab umbrohtude kasvu.
Karüotüüp - indiviidi kromosoomistiku tunnustekogum, mida iseloomustab kromosoomide arv, suurus, (tsentromeeri asukohast olenev) kuju ja värvumismuster (vöödistus). Kui organismis on erineva kromosoomiarvu või -struktuuriga rakke, siis on indiviidil mosaiikkarüotüüp.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Kaitseriietus - katab kõiki kehaosi(presendist püksid või kuub,või spetsiaalne kombenesoon) • Kemikaalikindlad kindad • Kaitsesaapad (kummikud) • Peakate (kapuuts,kummist müts) • Kaitseprillid(täismaski korral ei ole vaja) • Hingamiskaitse lähtuvalt kasutatava vahendi ohutus-ja riskilausetest,kasutusjuhendist või ohutuskaardist(enamus tk- vahendeid on orgaanilised ained,mille kaitseks kasutatakse A filtrit(tähistatakse pruuni värviga)
Kasutatakse lõuna - Ameerikas leiduva kiinapuu koort, millest saadud kiniini kasutatakse ravimis. Kuid taimi tasub süüa ka siis kui neist ravimeid ei valmistata, sest neis peituvad vitamiinid, mis annavad energiat ja hoiavad inimese tugeva ja terve.
Kare deutsia on külmakartlik, seetõttu tuleks asetada taimele talveks ümber kerge talvekate või hoolitseda, et põõsas oleks lumega kaetud (Hansaplant). Külmakaitseks võiks kasutada varjukatet või kuuseoksi.
Karastumine - 2faasi:1)temp on päeval üle 5C,öösel 0C ringis,normaalse valgustatuse,mullaniiskuse ja min toitumise korral on fotosüntees taimedes intensiivne.Jahedas kogunevad taimedesse varuained.
Kamar - karbonaatmuldadel sõltub see harimiskõlbliku mullakihi paksusest ja kamar-leetmuldadel huumushorisondi tüsedusest. Sügavkünnile reageerivad positiivselt peaaegu kõik kultuurid.
Kasvuaegne hooldamine - Rullimine - kuiv kevad/hiline mahapanek /kerge muld -Vaheltharimine- 5-7 päeva pärast mahapanekut, vaod mullatakse üles -äestamine- lõpetatakse, kui taimed on 5-10 cm kõrgused
Kaltsiumtsüaanamiid e. lubilämmastik: CaC2+N2→CaCN2+C Tänu süsinikule on protsess pidev ja eksodermiline (st. protsessi käigus vabaneb energia ja kõik järgnev toimub vabaneva energia arvel.
Karr – puude vaigutamisel lõikeinstrumendiga tüve vigastamine. Killu lahtimurre – materjali otspinda ulatuv küljalõhe või puidukadu. Söestumine – tulekahju tulemusena.
Kaltsiumfosfaadist - kaks komponenti, milledel on üsna erinevad keemilised omadused. Erinevat tüüpi välisskelettide kiire arengu tingis arvatavasti vajadus kaitsta end kiskjate eest.
Karbamiidi - CO2(NH2)2 kasutamisel tuleks külvata väetis jaheda ilmaga enne vihma N väetis teraviljade juurevälisel väetamisel vesilahusena (pritsimislahust 250...300
Kasut toiduaine - , kondiitri, liha-piima,far-maatsia, keemia,parfümeeria,tekstiili,jalatsi,polügraafia ja tuletikutööstuses. Söödana sobib peaaega kõikidele loomadele.
Kahele väljale on kokku vaja lupja panna 86 t. Lubiväetiste norm on planeeritud anda seitsme aasta jooksul, lutserni välja väetatakse igal sügisel 6,1 t puutuhaga.
Kahanemis - ,paisumisvõimalused,täiskavnanud puul mood lülipuit ca 50% *ümbruskonna füsioloogiline ja mehhaaniline mõju(tuuled,soojus jne) kogu tüvest.
Kasvufaasid – idanemine 20-25 päeva – tärkamine – õiepungade moodustamine (20-25 päeva pärast tärkamist) – õitsemine - kestab paar nädalat.
Kahjur on võrgendikoi. Ta võib terve puu mähkida oma valgetesse niitidesse, nende sees valmivad aga vastsed, kes hakkavad sööma toominga lehti.
Kard - hõbepael ‘Silver Falls’ amplites (http://www.backyardgardener.com/tmimages08/280/4/280x280x4223.jpg.pagespeed.ic.inXjU echDh.
Kambriumi lademest on kivististena leitud vähesel hulgal konodonte - need on hammast meenutavad struktuurid, mis kuulusid ujuvale konodondiloomale.
Kasutatud kaartidest on kõige detailsem 1978. a. koostatud plaan ning katastri aluskaart, millel on kõlvikute piirid kõige selgemini eristatavamad.
Kasvutempo - taimerakud suurenevad veesisalduse läbi, rakumembraanid muutuvad õhukeseks ja taimehaigustele vastuvõtlikuks.
Kasvuperiood 320 - 350 päeva) 2.Oder Hordeum L (Eristatakse kahe-ja kuuerealine oder) -suvioder (kasvat. rohkem söödaks, valm.
Kasvu iseärasused – mitmeaastased taimed kasvavad loomadega võrreldes kogu elu ja ainult kindlate kasvuvööndite vahendusel.
Kaaliumväetiste tooraineks on maapõues olevad erinevad toorsoolade lademed (Venemaal, Saksamaal). Neid on võimalik toota ka mereveest.
Katsetes on mitmekordsel külvieelsel kultiveerimisel suurenenud nende efektiivsus 6…12%, võrreldes ühekordsega.
Kaer – teris on sõkaldega kaetud; kujult piklik; aluselt lai ja tipu poole kitsas; sõklad pinnalt paljad.
Kasvab 5 – 8 m kõrguseks, tüve läbimõõt kuni 20 cm, esineb kas kõrge püstise põõsana või madal puuna.
Katastri aluskaardil on puisniidud Halliste jõe mõlemal kaldal asendunud valdavalt alla ühe hektariliste metsalaikudega.
Kasvutingimustes on esi kohal sademed ja temperatuur. Väiksemat mõju avaldavad eelvili ja agrotehnilised Sõklasus.
Karbamiid – 45% N=5*0,45=2,25 t N KCl – 50% K=3,0*0,5=1,5 t K superfosfaat – 8,1% P=2,0*0,08=0,16 t P
Kaheidulehelised - Peenarde asetus on pärit 1909. aastast, mil taimed istutati vastavalt A. Engleri süsteemile.
Kasvukohtades on sarnasusi, seega on ka keskkonnategurid sarnased ja sarnane välimus tuleneb konvergentsist.
Kandjaks olemine tähendab seda, et vaatamata geeni ühes koopias esinevale muutusele ei ole inimene haige.
Kasvatatakse 2 - 3a järjest vaheldumisi kaunviljade, taliteraviljade ja liblikõieliste heintaimedega.
Kapsakoi – talvitub nukuna taimejäänustel, muneb lehe alumisele küljele, nukkub taimel.
Kasvuoks – pikk (vähemalt 15 cm), enamasti sirge üheaastane oks, millel pole õiepungi.
Kaks liiki - harilik ja itaalia hirss.Kasvatatakse Hiinas, Kesk-Aasias, Kesk-ja IdaEuroopas.
Kalmus – jõgede ääres, seemneid eestis ei tasu hankida, lähistroopiline taim.
Kastmine on soovitav väga rikkalik, kuna taimel on niiskuse suhtes kõrge nõudmine.
Kartuli väetamine – Ei ole mullahappesuse suhtes tundlik, küll aga liikuva Al suhtes.
Kaera väetisnorm on 11,2 t/ha ehk viiel hektaril 56 t, kokku on sõnnikut vaja 136 t.
Kanep – kanep lõunaeestis, lisaks kiudtaimele olid seemned toidutaimed.
Kaltsium on taime toitekeskkonna ja bioloogiliste protsesside reguleerija.
Katastri aluskaardil on 20% kogu keskosa metsakooslusest madalamal maapinna kõrgusel.
Kaalikas – naeri ja kapsa hübriid, vara keskajal Põlduba ja hernes I
Kartulimardikas – valmik-munad-vastne-nukk-valmik. Talvitub mardikana mullas.
Kapillaarvesi – vesi, mis liigub ja püsib mullas kapillaarjõudude varal.
Kaaliumi - , kaltsiumi-, magneesiumi- ja fosforiühendite sisaldusega.
Kaer on pöörisõieline. Pöörise iga haru tipus on üks pähik.
Kare deutsia on 1,5 m kõrgune Hiinast ja Jaapanist pärinev põõsas.
Kaevandikärblased – munevad lehe sisse, vaglad-taimemahl ja parenhüüm.
Karotinoidid – vees lahustumatus, org lahustites hästi lahustuvad.
Kasvuajaks on märgitud, et on keskvalmiv ning hea põuakindlusega.
Kartul - 19saj kolmandla veerandil ,kogu eestis üldlevinuks.
Kaer - paraskliimavöötmetaim.terad idanevad 2-3C juures.
Kaardi järgi on projekteeritud piiridega keeluala pindala 245 ha.
Kaislad – vees elav taim millest saab teha pehmeid matte.
Kasvab 3 – 5 m kõrguseks põõsaks või pisikeseks puuks.
Karbamiid – 5.0 t kaaliumkloriid 3.0 t superfosfaat 2.0 t
Karusmarja leedik – enamus nukkudest talvitub põõsa all mullas.
Kastmine on selle taime kasvatmisel üks peamisi tegureid.
Kasvuperiood 60 - 90 päeva, õitsemine ja valmimine kestab kaua.
Kambriumi elustiku ehk biota iseloomulikuks jooneks on merelisus.
Kanarbik – ka mööbi sisu Rohttamedest saab paberit.
Karboksülaas - oksügenaas. Rubisco on väga suur ensüüm.
Kaera taimik on hea konkurentsivõimega umbrohtude suhtes.
Kasvatati 1980 - ndate lõpul ligi 20 tuhat tonni õlleotra.
Kaherealised odrad on pikema kasvuajaga kui kuuerealised odrad.
Kasvab lääne - ja Kesk-Eestis ning puudub meie saartelt.
Kasvatajale on suureks abiks teiste inimeste kogemused-
Kahjuritega võitlemiseks on loodud küll vägagi tõhusad vahendid.
Kahte klassi – üheidulehelised ja kaheidulehelised.
Kanakoole – pidi olema enne õitsemist söödav.
Kasvuhooned on jagatud nelja erineva kliimaga ossa
Kasutussobivus mullaga on kümnepallisüsteemis maksimaalne.
Kadakas – marjad ja oksad õlle tegemisel.
Karilased – munevad lehe alumisele küljele.
Kartul on suht madalate temp nõudlustega.
Kasvab kesk - Hiina ja Mandžuuria mäestikes.
Kapsaleedik – talvitub röövikuna mullas.
Kasvavad viljad on kehva kvaliteedi ja maitsega.
Kanakoole – tulikas, kõik mürgised.
Kartul on nõudlik soojuse suhtes.
Kasvab ida - Alpidest kuni Balkanini.
Kaetisrohi on tähtis teine nimetus.
Karvane punasõstar on sama hea kui tavaline.
Kaltsiumi puudus on happelistel muldadel.
Kaksikruhi on kahest kokku pandud.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Kapsa tuhktäi – vastsed ja valmikud kahjustavad erinevaid ristõielisi.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Kastevars – kare kõva ja keele lõikaja.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Kase vili on kahe tiivaga pähklike.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun