Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Karbonaatmullad ehk rendsiinad FAO – Leptosols (leptos – õhuke) 1. kõrge CaCO3 sisaldus, kihisemine A-horisondist 2. suur kivisus >50% isegi >75% (paekaldad) 3. lihtne ja lühike profiil A-D; A-C; A-Bm-C 4. kaltsifiilne taimkate (mesikas, lutsern) Levik: Põhja-, Lõuna- ja Lääne-Eesti 3 alltüüpi: 1. Paepealsed Kh (loopealsed) 2. Rähksed rendsiinad K 3. Gleistunud rendsiinad Kg Ajutiselt liigniisked, levik paralleelselt paepealsete ja rähksetega reljeefi madalamatel elementidel.
Kaltsiumpäevakivid – 39%  leelispäevakivid ehk kaalium-naatriumpäevakivid – 12%  kvarts – 12%  pürokseenid – 11%  amfiboolid – 5%  vilgud – 5%  savimineraalid – 5%  muud silikaadid – 3%   mittesilikaadid - 8 %  Kivimite jaotus: 1. Magmalised kivimid e. tardkivimid - 95% (25% pindalast) 2. Settekivimid - 5% (75% pindalast) 3. Moondekivimid 10 tähtsamat elementi tardkivimites: O, SI, AL, (80%), Fe, Ca, Mg, K, Na, Ti, H
Kanjoni tekkeks on vaja suurt voolulangust (kõrguste erinevud suudme ja ülemjooksu vahel)  alluviaalsed – jõevee setted  alluuvium – purdsetteist koosnev, võrdlemisi hiljuti (geoloogilises ajaskaalas) vooluvee poolt setitatud sete  deluviaalsed – nõlvadelt ajutise vooluveega kantavad setted  deluuvium – ajutise vee erodeerival toimel nõlvajalamile, veerudele ja nõgudesse
Karakteristikud –  Atmosfääri läbipaistvust  hüdrodünaamika ja termodünaamika  toimumise koht. Teine kiht on stratosfäär,  asendatakse kuiva õhu temperatuur märja  reguleerivad temas sisalduv veeaur ja  võrrandite lahendite  kus temp kasvab kõrguse suurenedes, seal  õhu virtuaalse temperatuuriga. aerosoolid.
Kaartideks on katastrikaart (§ 11), kitsenduste kaart (§ 12) ning maa kvaliteedi ja hindamise kaart (§ 14); 10. Mis on katastriüksuse plaan? Katastriüksuse plaanile kantud katastriüksuse piirid, ehitised, kõlvikute paiknemine ja kitsendusi põhjustavate objektide asukoht ning andmed kõlvikute pindalade kohta.
Kambrium - Vend # Kambrium-Ordoviitsium # Vendi savid (Kotlini kihistu) # Ordoviitsium-Silur # Alm-Kambriumi savid (Lontova-Lükati) # Alam-Kesk Devon # Ordoviitsiumi-Siluri savikad karbonaadid # Kesk-Ülem Devon # Kesk-Devoni savid/dolomiidid (Narva lade) # Kvaternaar Kambrium-Vendi veekihid
Karjatamist on võimalik korraldada kahel viisil: 1) süsteemitu ehk vabakarjatamine ja 2) süsteemikindel ehk ratsionaalne karjatamine, mis jaguneb a)kopliviisiline, b(portsjoniviisiline, c)karjamaade vahelduv kasutamine, d)niiteline kasutamine ja e) ketitamine.
Kasutamisel on reguleerimist vajavateks teguriteks ajuti tekkiv ülavesi, mis takistab agrotehniliste võtete õigeaegset rakendamist, madal huumuse- ja kaltsiumisisaldus ning tiheda kihi tekkimine künnikihi alla, mille kõrvaldamine vajaks sügavkobestamist.
Karst on geoloogiline protsess, mis tekib ja areneb vees suhteliselt kergesti lahustuvais kivimeis ning väljendub spetsiifilistes pindmiste ja maa-aluste karstivormide kompleksis ning hüdrograafilise võrgu ja põhjavete tsirkuleerimise omapäras.
Kamar - leetmuldade B-horisont erineb C-horisondist tumedama, tihedama ja kõvema kihina. Saviliivlõimisega kamar-leetmulllas eristub B-horisont ibe ja mittesilikaatse raua ja alumiiniumi ühendite sisseuhtumise tagajärjel.
Karrid - vihmavee või merevee poolt karstuva kivimi pinnale lahustatud ebakorrapärase kujuga mikrovormid Koopad võivad tekkida - põhjavee toimel - lainetuse toime - vulkaanilise tegevuse tõttu - inimtegevuse tõttu
Kapillaarsed ehk peenemad poorid, milles vesi jääb pidama 2. mittekapillaarsed poorid Mulla füüsikalismehhaanilised omadused Mulla plastilisus – mullaomadus vastu panna mehhaanilistele mõjutustele ilma purunemata.
Karst - põhja ja pinnavee poolt kivimite keemilise lahustamise ja mehhaanilise kulutamise tagajärjel tekkinud pinnavormide ja maasiseste vormide kompleksi ning selle tagajärjel kujunenud veereziimi
Karstivormid on kas maaalused koopad või nende sissekukkumisel tekkinud negatiivsed pinnavormid, karrid, karstilehtrid, tunnelid, maaalused järved ja jõed, allikad, stalaktiidid, stalagmiidid.
Kaalium – ei kuulu otseselt ühegi ühendi vähenemine 2. Spetsiifiline orgaaniline aine (edafon). koostisse. Kõige rohkem esineb kaaliumi  Looduslikel kõlvikutel on – huumus.
Karjatamine luhtadel on siiski suhteliselt vähe levinud, 7 sest loomade jalad lõhkusid õrna niidukamarat ning tallasid selle mätlikuks, mis muutis edaspidise niitmise väga raskeks.
Kamardumine - rohttaimede jäänuste ja mikroobse orgaanilise aine muundumisel tekki- nud huumuse akumuleerumine mulla ülemisse kihti mineraalse osaga tugevasti seotud kujul.
Kasutades perspektiivi - ning geomeetrilse rea nähtusi võib mitmel viisil ruumi suurust näiliselt muuta, kasutades ära inimese harjumuspärast kogemust teda ümbritsevast ruumist.
Kasutamisel on võimalik leida puistu optimaalne koosseis, mis kasvaks ka ilma kuivenduseta, kuid siiski oleks metsa tootlikkuse suurendamiseks vaja gleimuldi kuivendada.
Kastepiisad on nagu väikesed läätsed. Arvestades seda, et veepiisad ei paikne taimede lehtedel tihedalt liibununa, lehe ja piisa vahel paikneb väikene vahe.
Karjatamine on rannaniitude peamine kasutusviis, Õigesti kasutatuna on rannaniidud oma rikkaliku söödataimede produktsiooniga heaks looduslikuks karjamaaks.
Kaelushiir on levinud kogu Euroopas ning ta elupaikadeks on eelistatult laialehised lehtmetsad, võsad ja põõsastikud, samuti pargid, aiad ja põllud.
Karrid – sademetevee poolt kujundatud korrapäratud ja mitmesuguse laiuse ning sügavusega uurded karstuvate kivimite (nt lubjakivi) pinnal.
Karusambla kasvukohatüüp - Kuivendamise positiivne mõju karusambla kasvukohatüübi puistute tootlikkusele on minimaalne, või õigemini, praktiliselt puudub.
Kartongkate on 2600 mm sinine, laed (vannitoad, duširuumid) immutatud vett 3000 mm Kartong mitteimavaks Paksus: mõlemal 12,5 mm poolel roheline
Kaitseala on kasvupaigaks mitmetele kaitsealustele taimeliikidele ning elu- ja rändepeatuspaigaks paljudele kaitsealustele loomaliikidele.
Karst on vett läbilaskvate kivimite purustamine pinna- ning põhjavete poolt, mille tulemusena moodustuvad spetsiifilised pinnavormid.
Kaitsealasid on vähe. Aidu LKA on loodud must-toonekure, metsise ja kassikaku püsielupaikade ning ürgmetsailmelise puistu kaitseks.
Kanasõnnik on kõige toitainerikkam, sisaldades fosforit üle viie korra ja lämmastikku umbes neli korda rohkem kui veisesõnnik.
Kasutatavad fluori - , broomi- ja klooriühendid (nn freoonid). Osooniaugud on tekkinud pidevalt aastast 1979 ja on sellest ajast kasvanud.
Kasutamise planeerimisel on eelkõige vaja arvestada: mulla toitelementide sisaldust, kasvatatava kultuuri vajadusi, loodetava saagi suurusega.
Kaarid - järsuveerelised süvendid meahelike nõlvadel, mille põhi on kaldu esiserva suunas, kust väljub liustikukeel
Karst on vett läbilaskvate kivimite purustamine ja karstumisest ja sellelaadsetest protsessidest on haaratud ~50 milj.
Kaelushiire kasukale on iseloomulikud kollased ja ruuged värvitoonid: selg on kollakas- kuni punakaspruun ja kõhualune lumivalge.
Kapillaarne veemahutavus – Wk. Kapillaarvöötmes olev toetuva kapillaarvee hulk. 7. Täielik ehk maksimaalne veemahutavus – Wmaks.
Karjatamiskoormus on lehmade arv eraldatud karjamaaosal (elektrikarjus) või kopliviisilisel karjatamisel kopli ühel hektaril.
Kapillaarveega on seotud mitmesugused probleemid teedeehituses meil ja muldade sooldumisega niisutatavatel kõrbealadel.
Kastikuloo - kuusik, Kastikuloo-sarapik. Leostsunud muldadel (Ko) ja Leetjas muld (KI) sobiks sinlilille kuusik.
Kaevandamis - ja transportmehhanismid ning masinad 12 Koski, H., Mäkelä, T. Ratu Ehitustööde ohutusjuhendid.
Kahepaiksete haistmiselund on ühenduses silmadest ettepoole avanevate ninasõõrmetega. Enamik kahepaikseid on lahksugulised.
Kasutati 25 - 30 Euroopa riigi keskmisena NPK väetisi teravilja väetamisel 2,7-3,7 korda enam kui Eestis.
Kastepunkt on temperatuur, mille juures küllastatud veeauru rõhk on võrdne mõõdetud veeauru rõhuga.
Karjakasvatus on laiemalt välja kujunenud nooremaks pronksiajaks (X-VI saj. eKr). Karjatamisviise on kaks.
Kaldeera – tekib, kui magmakamber on tühjaks purskunud ja maapinna jõust tuleneb kollapseerumine.
Kaltsedon - Peitkristalset kvartsi nimetatkse tavaliselt kaltsedoniks, mis võib olla värvunud väga
Kanjonorg - järskude, kohati rippuvate veergudega org, mille põhja jõesäng täielikult ei hõlma.
Karjääri teenindamiseks on vajalik tee, milleks on algperioodil majanduslikum kasutada olemasolevaid teid.
Kaaliumi - ja lämmastikuvaene, kuid võib sisaldada rohkesti rauda, alumiiniumi ja räni.
Kanasõnnikut on kasutatud ajalooliselt peamiselt väikeaedades kiiretoimelise pealtväetisena.
Kartulimardikas ehk koloraado mardikas hävitab kartuli ja kartulile sugulaslike taimede lehti.
Kamardumine tähendab huumuse kogunemist mulda, seega ei loeta seda mullatekkeprotsessiks.
Kamar - leetmuldade lõimise diferentseerumine horisontide kaupa on tingitud ainete
Kaltsiit - CaCO3. Kaltsiidi kristallid esinevad romboeedrite või skalenoeedritena.
Kamar - leetmuldade profiili ühiseks tunnuseks on A huumusehorisondi esinemine.
Kapillaarsed ehk peenemad poorid, milles vesi jääb pidama 2. mittekapillaarsed poorid
Kapillaarvesi - kergesti liikuv,põhjaveest vahekorrast.MULLA ORGAANILISE AINE ISELOOM.
Kaskaad - vesitrepp, joastik, astmeliselt langev tehislik veejuga või veevärav.
Kasum tulu - Kulu=kasum Kg omahind kulu-kogusaak= omahind Rt= =..% tootmise tasuvus.
Kaks aspekti on igal juhul igal pool, kuid nende vahekord ja nende iseloom on erinev.
Karjamaade pind on viimastel aastatel seoses lüpsilehmade laudaspidamisega vähenenud.
Kaaliumisisaldus mullas on alla 40 ja kõrge taimejäänused alluvad mitmesugustele eraldatav.
K0g ehk gleistunud leostunud muld ja viimasena G0 ehk leostunud gleimuld.
Kambriumi kivimid on normaalmerelised, tekkinud mõõdukatel geograafilistel laiustel.
Karstinähtused avalõhed – mõni cm kuni 1m laiad, sügavus võib ulatuda mitme meetrini.
Kastepunkt t on temperatuur,mille juures õhus olev veeaur õhku küllastaks.
Kaarid e. orvandid – nišitaolised järskude veerudega süvendid.
Karrid on karstuvate kivimite pinna sisse tekkinud lahustumisuure.
Kanali kõrgustevahe on 72 meetrit (joonis 5.). Kanal on otseühenduses merega.
Kapillaarne veemahutavus – Wk. Kapillaarvöötmes olev toetuva kapillaarvee hulk.
Kaasaegseid hüpoteese on mitmesuguseid, kuid pole jõutud ühisele arvamusele.
Kapillaarne poorsus - poorsuse see osa, mis esineb kapillaarsete õõntena.
Kamardumine – Tähtsamaiks tunnuseks huumuse teke ja kogunemine.
Kask - aluspanija muldade hindamisele ehk boniteerimisele.
Kahemõõtmelised vormid ehk pinnad ning kolmemõõtmelised vormid ehk kehad.
Kaladki on kahepaiksed kõigusoojased ja arenevad moondega.
Kaaliumi üldsisaldus on tavaliselt 0,8 – 2,8%. Kaalium plusslaenguga.
Kasutamise seisukohalt on tegemist üle keskmise viljakusega muldadega.
Kaalium - ei kuulu otseselt ühegi ühendi koostisse.
Kaltsiidi eristamiseks on kindel võte – 3% soolhappe (HCl) lahus.
Kahepaiksed on suhteliselt hästi arenenud nägemismeel.
Kamardumisega - toimub segunemine ülemiste horisontidega.
Karjatuskoormus on piisavalt suur, säilib ala liigirikkus.
Kant – Eesti 1. majandusgeograafia professor.
Karrid on tüüpilised paljaskarsti pinnavormid.
Kartul 160 - 170 ts ha-1 Põldhein 30-35 ts-sü ha-1
Kaalium on taimede poolt üsna hästi omastatav.
Kaetud hüpe – hüppevorm, mida projekteeritakse.
Kaldeera - langatuslik hiidkraater (∅ >2 km)
Kapillaarne poorsus – ebakorrapärased peened käigud.
Karstijärved – karstinõod, langatuslehtrid
Kambrium - Ordoviitsiumi veekiht(-id)
Kaitsealal on lubatud ka kalapüük.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Kamardumine – rohttaimede jäänuste ja mikroobse org.aine muundumisel moodustunud huumuse, orgaanilis-mineraalsete komplekside ning biogeensete mineraalühendite kogunemine mineraalosaga tugevasti seotult mulla pindmisse kihti.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Kaelushiir on hiire kohta suhteliselt suurte mõõtmetega: tema kehapikkus ulatub 11… 13 cm-ni. Tal on pikk ja terav nina, pikk saba ning tugevad ja pikad tagajalad.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Kaldaveetaimed e. helofüüdid (emergent plants) näit.
Vote UP
-2
Vote DOWN
Kalle protsentides on joone kõrguskasvu ja pikkuse suhe korrutades 100ga, kalle promillides sama suhe korrutatud 1000ga.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun