Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Industrialiseerimine on osaline ja künklik industrialiseerimine, millest on huvitatud teised riigid ja mida teostatakse suurelt osalt ka nende jõududega( ettevõtted, tehnoloogia, kapital) • Koloonia e asumaa on poliitilise ja majandusliku iseseisvuseta maa mille mingi teine harilikult sotsiaalselt ja majanduslikult enam arenenud riik (emamaa e monopol) on allutanud ning mille loodusrikkusi ja tööjõudu ta oma huvides kasutab.
Industrialiseerimine - loobuti NEP- ist. 1. Venemaa agraarmaast- tööstusriigiks 2. Plaanimajandus 3. Kollektiviseerimine- linnadesse tööle ja maalt lahkumine talupoegadel 4. Stalin ei usaldanud oma lähikondlasi 5. Riigireeturid hukati 6. Vägivallapoliitika- julgeolekuorganid, vangilaagrid 7. Punaarmee- maailm kommunistlikuks muutmine
Industrialiseerimine - suurtööstuse arendamine 18. Kulak on sõna mida Nõukogude Liidu poliitilises sõnavaras kasutati inimeste kohta, kes oli kuulutatud rahvavaenlasteks, sest nad olid rikkamad kui teised Kui Nõukogude Liidus hakati põllumajandust kollektiviseerima, siis kulakud otsustati ära saata GULAGi töölaagritesse.
Industriaalne eeslinn – 19 sajandi töölisasula; töökohtade ja elukohtade mix, mis 2o sajandil on nõrgenenud 2. Keskklassi eeslinn – suurem elanike-hoonete tihedus kui USA-s 3. Magalad – kesk-ja tööliskihtide elupaigad, nõrgalt arenenud teenindus mis pärsib ka sotsiaalset suhtlust (toimub väljaspool elukohta). Puuduvad Vahemeremaades, kus tüüpiline eeslinn on puhkeasula (hooajaliste elanikega asum) 4. Uued töölisklassi eeslinnad – rajatud avaliku sektori poolt
Industriaal - ja postindustriaalse ühiskonna erinevused TÖÖSTUSÜHISKOND POSTINDUSTRIAALNE ÜHISKOND Põhiressurss masinad teadmised Põhiinstitutsioon firma ülikool Põhiotsustajad ärimehed eksperdid, managerid Võimu alus omand oskusteave (know-how) Valitsuse roll majandusvabadus valitsuse ja firmade koostöö (laissez faire)
Industriaalne tootmisviis - suurte inimhulkade koostöö, eeldab kõrget haridus taset ning uusi tehnoloogiaid. Postindustriaalne tootmisviis- tänapäeva moodsaim tootmisviis, mis alles kujuneb ja geograafiliselt laieneb ning mille peamised tunnused on vaimse töö ja teenuste osutamise muutumine kogu majanduse aluseks.
Industrialiseerimine ehk rasketööstuse eelisarendamine - 1) Põlevkivi kaevandamine Ida-Eestis, massiehitus algas ja kergetööstus (Volta tehas Tallinnas). 2) Põhjustas selle, et toodi sisse väga palju võõrtööliseid ja Kohtla-Järve ning Sillamäe olid kinnised linnad.
Industriaalrevolutsiooniks nimetatakse 1750-1830ndatel Suurbritannias toimunud muutusi, kuid kuigi näib, et tagantjärgi on lihtsam selliseid sündmusi dateerida, on ka industriaalrevolutsiooni dateeritud väga erinevalt ja erinevatest tehnoloogilistest murrangutest lähtuvalt.
Indust - riaalobjektidele saabunuile, garnisonides kasvanuile, ametiühingu tuusikutega vaba aega veetnu- tele on kodanikualgatuse mõte võõravõitu. Nende identiteedihoidmise võrgustikuks on kujunenud pigem Moskva Patriarhaadi Vene Õigeusu kirik.
Industriaalühiskonna teke - tööstuse saavutustele tuginev ühiskond a) Industrialiseerimine – masintootmise võidulepääs:  rasketööstus: rauamaagi ja kivisöe tootmine,masinaehitus jne.  kergetööstus – tarbekaubad:tekstiili-, jalatsi-, mööblitööstus jne.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Industriaal ehk tööstus ühiskond * Industriaal ühiskonnast on võimalik rääkida kui tööstuses on hõivatud ligikaudu sama palju inimesi kui põllumajanduses ja seljuhul annab tööstus põhiosa majanduses loodud väärtustest. * Industriaal ühiskonda iseloomustavad tunnused: -) Tootmises: masinate kasutamine tööstuses; toimub masstootmine; mindi üle palgatööle; linnastumine; naturaalmajandus → tihe kaubavahetus maa ja linna vahel.
Industrialiseerimine - on küll kallis (nõuab riigipoolset kontrolli, infrasruktuuri, linnastunud töölisklassi, investeeeringuid tehnoloogiasse, maaelu ja põllumajandus kannatavad, ) kuid NICide edu on selle populaarseks muutnud.
Industriaalühiskond - tööstuse saavutustele tuginev ühiskond tööstuslik pööre- manufaktuuride asendumine masintootmise ja vabrikutega Saksa Tolliliit- Preisimaa eestvõttel moodustatud tolliliit, millesse kuulus 18 riiki.
Industriaalühiskond – ühiskond, millesse Põhja riikides on hakatud üle minema alates 1970. aastatest; domineerib postindustriaalne tootmisviis ja järjest suurem osa ühiskonna liikmetest töötab kvaternaarses sektoris.
Industriaalühiskond ehk tööstusühiskond – linnatsivilisatsioon; kasum, masintootmine, parlamentaarne monarhia/ demokraatlik vabariik, tuumpere, tooraine/ raha/ tööjõud, Argentiina; masinad/ firma/ ärimehed/ omand.
Industriaalühiskonnas on kahte liiki tootmist: 1. Hajali rannapüük—Kalurid paiknevad kalurikülades, püüavad kala väikeste paatitega ja töötlevad esmaselt ise (soolamine, kuivatamine), pakuvad ka müügiks.
Industriaal - ehk tööstusühiskond – Tööstusliku pöörde käigus toimus üleminek manufaktuuridelt ja käsitsi tootmiselt masintootmisele ja vabrikutele, kus hakati tootma konveiermeetodil.
Industriaal - uur osatä hankival sektoril (maavarade kaevandamine), lähtuti tootmis võimsusest ja toodanguhulgast, vajati hulgaliselt tööstustöölisi, ühiskonna juhtimine on kordineeritud
Industriaalsed tootmisviisid ehk industriaalühiskond • levinud suurtes inimhulkades • riigi olemasolu • tehnoloogia pidev areng • hästi arenenud tööjaotus • aktiivne osalemine maailmamajanduses
Industriaal ühiskonnas – looduslikud ohud; toodetud, inimtekkelised riskid, mida tajutakse kontrollitavana (nt tervishoiusüsteem). Riskiühiskond – toodetud, inimtekkeliste riskide domineerimine.
Industriaalühiskond - Algab tööstuspöördega, iseloomulik tööhõive majanduse põhivaldkondades, linna- ja maarahva suhtarv, leibkonnamudel(muutus väiksemaks), demokraatia laienemine.
Industrealiseerumine – linnade kasv – transpordi areng • Industrealiseerumise perioodil (1850-1925), hakkasid linnad kiiresti kasvama peamiselt maalt linna rändavate inimeste arvel.
Industriaalühiskond - Tööstuslik ühiskond sündis koos uue majandussüsteemi ja palgatöö tekkega. Vjadus koolitatud tööjõu järele tõi kaasa muutusi hariduspoliitikas.
Industriaal - e. Tööstusühiskond – ühiskond, kus valdav osa inimesi on hõivatud töötlevas sektoris ning tööd tehakse peamiselt masinatega.
Industrial companies – a study of the implications for Management Accounting, 29 Annual Congress of European Accounting Association, March, Dublin, Ireland.
Industrialiseerimine – suurtööstuse arendamine Kollektiviseerimine ehk kolhoseerimine – talude vägivaldne liitmine ühismajanditeks ehk kolhoosideks
Industriaalühiskond - algas Inglismaal, üleminek seostatud tööstusliku pöördega, kapital, masinad, töö iseloom: ei sõltu aastaaegadest ega ilmast
Industrialiseerimine – üleminek industriaalsetele (tööstuslikele) tootmisviisidele koos selleks vajalike ühiskondlike ja majanduslike protsessidega.
Industriaalühiskond on tööstusühiskond, mille tunnusteks on: -hõivatus tööstuses on suur(Inglismaal 70%) -urbaniseerumine -seisustest said klassid
Industriaal - e. tööstusühiskond Tööstusühiskonda iseloomustavad: •tehonoologia pidev täiustumine •tujumajandus ja kauba tootmine
Industriaalühiskond – toimub demograafiline üleminek e. siire 1) Demograafiline plahvatus – sündimine jääb kõrgeks, kuid suremus väheneb.
Industriaalühiskond e. tööstusühiskond - töötle­ sest ehk suhete kapitalist, kultuurilisest ehk val tööstusel põhinev ühiskonnakorraldus.
Industriaalühiskond ehk tööstusühiskond ° tegevusalad – tooraine töötlemine, teenindus (kaubandus, transport). ° ressursid – maavarad.
Industriaalühiskond ehk tööstuslik ühiskond- teaduse ja tehnika arend (nt aurumasina leiutamine) ning rahakapitali ja tööjõu olemasolu.
Industrialiseerimine - suurtööstuse eelisareng, loobuti Venemaal NEP-i poliitikast, see pidi muutma Venemaa lühikse ajaga tööstusriigiks.
Industrialiseerimine – eestis hakati tegelema põlevkivi 4. Purustused tööstuses ulatuvad 45% kaevandamisega, masina- ja kergetööstus.
Industrialiseerimine - tööstuse jõuline eelisarendamine.Repressioonid-surve avaldamine, et takistada kellegi osalemist poliitilises elus.
Industriaalühiskond - Põhi ressursiks oli masinad,masinatööstus jne.Põhiliseks oli tagada piirangutete turumajandus.Oli massitootmine.
Industrialiseerimine - tööstuslikuks muutmine, on vaja sõjatööstust, vovhoos- riiklik majand (töö- palk). Suurtööstuse arendamine.
Industraailajastu – III tegur, mis aitas kaasa rahvuse kujunemisele (I romantism, II Pr. Rev). Kõrgharitlased ühiskonna eliit.
Industriaalühiskond - pangandus, kaubandus, tööstus jne.(Varaindustriaal-hollandis inglismaal 15 sj itaalias ja veel prants.
Industriaalühiskond e. tööstusühiskond on ühiskonnakorraldus, kus inimeste põhiline tegevusala on tööstus ja ehitus.
Industriaalajastu – töötel tööstus, tekstiilitööstus, metallurgia, masinatööstus jm.- hõive sekundaarsektoris
Industriaalklassis – Kõrgemat klassi vähem , kesk ja madalam klass on valdavalt, kirjeldatakse kolmnurga kujuliselt.
Industriaalühiskond - Eeldused; pööre Inglismaal; masinad; pöörde tagajärjed; teaduse ja tehnika areng 19. sajandil.
Industrialiseerimine – sai alguse 18.saj. Levis esmalt madalmaades ja Suurbritannias kus algas ülemnek masinatööle.
Industriaalühiskond –  põhitegevusala on tööstus ja ehitus Tööstuslik pööre – tööstusrevolutsioon
Industriaal - ja postindustriaalühiskondade majandust iseloomustab tugev spetsialiseerumine ehk tööjaotus.
Industriaal - ja tulupoliitika tundmaõppimine eesmärk! Seda pooldavad momendil vähesed majandusteadlased.
Industriaalühiskond ehk tööstusühiskond- ühiskond, kus valdav osa inimesi on hõivatud töötlevas tööstuses
Industraliseerimine – erinevalt teistest riikidest hakati kergetööstuse asemel ülesehitama rasketööstust.
Industriaalühiskondades on väärtused nihkunud traditsioonilisuse rõhutamiselt ilmalik- ratsionaalsuse suunas.
Industriaal - ÜHISKOND POSTINDUSTRIAAL- ÜHISKOND Põhiressurss Põhiinstitutsioon Põhiotsustajad
Industrialiseerimine on suurtööstuse rajamine ja arendamine, väiketootmise asendamine suurtootmisega.
Industriaalühiskond on ühiskonnakorraldus, kus inimeste põhiline tegevusala on tööstus ja ehitus.
Industriaalühiskond – ühiskond, mis tegeleb aktiivselt tööstuse arendamisega ja rakendab selle
Industreeritud töötus – valitsus tekitab töötuid (miiinimumpalga tõstmine, toetuste tõstmine)
Industriaalühiskond e. tööstusühiskond, töötleval tööstusel põhinev ühiskonnakorraldus.
Industriaalühiskond – ühiskond, mille liikmed on enamasti hõivatud tööstuses, ehituses,
Industriaalühiskond – keskne tööstuslik tootmine, muutis tööhõivet maj.valdkondades,
Industriaalne tootmisviis - suurte inimhulkade koostöö, kõrge haridustase, uued tehnoloogiad
Industriaalühiskond on aga ühiskond mis toetub järjest enam tööstuse saavutustele.
Industriaalühiskonnaks ehk tööstusühiskonnaks. Vastuoludeta ühiskond on utoopiline.
Industraalne – varaindrust ja hilisindrust tähendab tööstus ühiskonda
Industriaal - agraarmaa. • Tööstuse tõus kestis kuni 1930. aastani.
Industriaalajastu – jaguneb kaheks: varaindustriaalne ja hilisindrustiaalne.
Industriaalrevolutsiooniks nimetatakse 1750-1830ndatel Suurbritannias toimunud muutusi.
Industriaalühiskond - töötleval tööstusel põhinev ühiskonnakorraldus.
Industrial activity - tööstustegevus for producing high-grade uranium.
Industrialiseerimine - rasketööstuse , eriti sõjatööstuse arendamine
Industriaalturg – mitte vananenud koloniaalturg – on edu võti.
Industrialiseerimine - rõhk masina-, kergetööstusele ja põlevkivile.
Industriaalühiskonnas on rikkuseks peale maa veel tööjõud ja kapital.
Industrial – tööstuslik, tööstus-, töö-, industriaal-
Industriaalühiskond – kujunes pärast tööstuslikke revolutsioone.
Industrialiseerimine - Suurtööstuse eelisarendamine (sõjatööstus)
Industriaarne tootmisviis – segatalud – talunik tootis iseenda jaoks.
Industriaalühiskond – tööstuse saavutustele tuginev ühiskond
Industrialiseerimine - Üleminek tööstuslikule suurtootmisele
Industriaalühiskond on valdavalt tänapäevamaailmas levinud.
Industriaalne tootmisviis - eeldab suurte inimhulkade koostööd.
Industriaalühiskond – Ühiskond on tootmise üle võtnud.
Industriaalühiskonnas on eri hierarhia-astmel eri klassid.
Industraliseerimine - suurtööstuse eelisarendamine.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Industriaalühiskond - ühiskond, kus enamik rahvastikust on hõivatud töötlevas sektoris  kujunes tänu tööstuslikule revolutsioonile 18. sajandi lõpus  Väikesed ettevõtted asendusid suurte vabrikutega, kus toimus tootmine konveiermeetodil.
Industriaalühiskond - tööstusele tuginev ühiskond.
Industrialiseeirmine – suur tööstuse arendamine
Industriaal ehk tööstus ühiskond.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Industriaalühiskond - kui tööstuses on hõivatud sama palju kui põllumajanduses või rohkem kui põllumajanduses ja tööstus annab põhiosa majanduses loodud väärtustest.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Industriaalajastu põllumajandus – Kui varem kuulus maa mõisnikule siis nüüd said „talupojad“ endale maa ja aeglaselt hakkas ka tootlikkus tõusma.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Industriaalajastu põllumajandus - industriaalajastul pm toimusid suured muutused.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun