Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Istandike kogupindala on 140 miljonit ha. Mitmesuguse vee- ja pinnasekaitse funktsiooniga istandike pindala moodustab 22 % ja peamiselt intensiivseks puidu tootmiseks rajatud istandike pindala 78 (Global Forest Resource). Aastas rajatakse maailmas ligikaudu 4,5 miljonit hektarit uusi kiirekasvuliste puuliikide istandikke. Enamasti majandatakse neid intensiivselt, nad on suure tootlikkusega ning annavad kvaliteetset tarbepuitu . Suurima kultiveeritud puistute pindalaga riigid on ülekaalukalt Hiina ja India.
Istutamine on raske; Hooldamise viisid ja võtted valitakse lähtudes Puude nõutava minimaalse arvu ühel hektaril ja Istutatakse 3 liiki istutusmaterjali (taimi): metsakultuuri seisundist, vanusest, arvesse võetavate puude minimaalse Seemikud - 1-2(3) aastased, seemnest kasvanud liigilisest koosseisust ja kasvukohast.
Isas - ja emasõied on 0,55-0,65 g/cm3; kõva, hajulisooneline, Vahemere kirdeosa Lehed asetsevad vahelduvalt, suured, väikesed, asuvad eraldi kerajates valkjashalli malts- ja punakaspruuni riigid kuni Kesk- sõrmjalt hõlmised lihtlehed; puhkevad Pikk iga. õisikutes, emasõisikud on lülipuiduga.
Iseloomulikumaks liigiks on lubikas, mitmed tarnaliigid, lamba- ja punane- aruhein, h. nurmenukk, värv- ja hobumadar, angerpist jt. Samblaid vähe, kasvavad nad eeskätt mikrokõrgendikel: metsakäharik, roossammal, tähtsamblad jt. Kultiveeritakse Mä istutamise teel 7000 tk hektarile.
Istutamise eelised - kordamineku tõenäosus on Puhtkultuuride eeliseks on lihtsus nii nende ja raiejäätmetega tugevdatud suurem ja uuenemine kiirem rajamisel kui ka hilisemal hooldamisel ja kokkuveoteedel. Istutamist tuleks eelistada järgmistel juhtudel: majandamisel.
Iseseisvat riiki on võimaldanud omandi koondumist selliste isikute valdusesse, kes on valmis pikaajalisteks investeeringuteks. Ühinemine organisatsioonidesse on toimunud sedavõrd, kuidas kasvas metsaomanike vajadus saada kaasatud poliitilistesse protsessidesse.
Isasõied on silmatorkava Suhteliselt pehme ja kerge, tihedus 450- Euroopa; Põhja- lühivõrsetel väiksemad ja lühemad Lühikese värvusega- hele- kuni 500 kg/m3; sirgekiuline, üleni valkjas; Ameerikas; Põhja- peensaagja, hambulise, lainelise, eaga.
Ii grupp - kasv madal, tavaliselt 3-5 m kõrge; 1. Kitsaskoonusja võraga: 'Wills Zwerg'; 'Concinna'; 2. Laikoonusja võraga: 'Compressa'; 'Conica'; 3. Kerajad: 'Globosa'; 4. Leinavormid: 'Acrocona'; 'Reflexa'; 5. Värvilised okkad: 'Aurea Magnifica';
Igi - või suvehaljad; keskmised kuni väga suured ja ülikõrged puud, mille oksad pole männases; koor noorena ja keskeas õhuke, Sugukond Käbid kerajad või Taxodiaceae väga vanas eas paks; koorekiud eralduvad sooküpressilised ovaalsed.
Iseloomulikumaks tunnuseks on viljakus. kirjeldustes “O”. Metsakõduhorisont on valkude ja ligniini vahekord: mida suurem on Kliimategurite kõrval on muld üheks peamiseks metsahuumuse ehk huumusprofiili üheks ligniinisisaldus, seda aeglasem on lagunemine.
Isolaator on põlenud hambuliseks, elektroodid ebaühtlaselt põlenud, isegi korrudeerunud – vale bensiin, küünal ei ole korralikult kinnitatud, süütemoment on vale, bensiinis on väga palju õli, küünal on vale.
Iii klass - kaasvalitsevad, keskmise kasvuga vihmavarjutaoline võra, mis kasutab ratsionaalselt olenevalt hiliskülmadeks (mai, juuni) ja puud. Nõrgemalt arenenud tüvi ja väiksem võra, vähest valgust.
Ist - ühenduse iseloom, mis määrab kahe ühendatava detaili tugevuse, tiheduse või nende vastastikuse liikumisvõimaluse, määrab liite iseloomu, sõltub pingu või lõtku määratud suurusest.
Isaskäbid on ovaalsed või piklikud Puit on küpspuiduline,st.ristlõike ,värvuselt kollased,rohekad,punkad Okkad kinnituvad ümardunud alustega välisosa ei erine tervel puidul värvuse või purpursed.
Iva – enam-vähem ühtlaselt paiknevate okstega IVb – ühepoolse võraga V klass – rõhutud puud tervikuna üldise võrastiku alla jäänud puud, jaotatakse: Va – surevad Vb – surnud puud
Isaskäbid on kerajad ja astsevad Puit sarnaneb kuuse või euroopa nulu mõõdunud aasta võrse okaste Tahab parasniisket Okkad on lamedad , lühikesed 0,5..2cm puidule,ilma selgelt eritatava vahel.
Inimarengu näitajatest on SKT kasv Eestis olnud üks kiiremaid maailmas nii viimasel kümnendil (2000– 2007) kui ka võrdluses aastaga 1990 ehk vahemikuga enne 1990-ndate esimese poole majanduslangust.
Instituudi missioon on teha heal rahvusvahelisel tasemel teadus- ja õppetööd, osaleda jätkusuutlikku metsanduse põhimõtete ning ökoloogiliste tehnoloogiate väljatöötamisel ja rakendamisel.
Isasurvad 3 - 6-kaupa võrse tipus, rippuvad, Et jugapuu on hävimisohus, on ta võetud Mullastiku suhtes üldiselt vähenõudlik, emasurvad madalamal 3-5-kaupa lehtede looduskaitse alla.
Isasõied on rippuvate urbadena, emasõied väikesed, üksikult või 2-3 kaupa, tuultolmlejad, enamusel liikidel valmivad viljad samal aastal, osadel teisel aastal.
Iseharvenemine e. looduslik hõrenemine toimub nende puudega, mis hakkavad halbade tingimuste tõttu kiratsema ja lõpuks hukkuvad ning puude arv pinnaühikul väheneb.
Ilm - on teatud ajal piirkonnas valitsev atmosfääri seisund, see võib olla soe või külm, selge või pilvine, kuiv või niiske, tuuline või tuulevaikne
Isaskäbid on rohekaskollased munaja kujuga ning koonduvad noore pikkivõrse alusele. Algselt rohekad või kollalaspunakad emaskäbid koonduvad noore võrse tippu.
Isaspähikud on kollakad, kerajad, asuvad okaste alusel ja moodustuvad sügisel, seemnealgmed moodustuvad samuti sügisel ja asuvad üksikult võrse tipu lähedal.
Ii klass - valitsevad, tugeva kasvuga puud, mille peale liigi ka veel puu vanusest, kasvukohast jt. puu moodustab haavakoe tüvi ja võra on hästi arenenud.
Istutamise aeg on alati õigem kevadel, nii väldime taimede hukkumist külmakahjustuste (eriti külmakohrutus) läbi, samuti ei jää taimed pikalt kiratsema.
Istikud - puittaimed, mida on kasvatatud taimla raiestik kultiveeritakse I aastal, siis Vastavalt 2006. a. Metsaseadusele ja metsade kooliosakonnas.
Isaskäbi on kollane, emaskäbi alguses roheline, hiljem (valminult) sinakasmust ning kaetud vahakirmega (Harilik kadakas – täiendav info, 2011).
Ilupõõsad - sirel). Vaiku on olemas teatud määral kõigis puudes, kuid meie liikidel ei esine vaigukäike, sest vaigu sisaldus sedavõrd väike.
Ilmumisele on hakanud ka ladvaoksad kuivama, siis on mädanik levinud välimistesse puidukihtidesse ning puu on muutunud murdumisohtlikuks.
Igi - või suvehaljad kääbuspõõsad kuni madalad dekoratiivse tüvekoorega puukesed, tihedalt paiknevate vahelduvate lehtedega.
Ilmad on siis soojad, värske rohi pole veel täiesti tuleohtlikust kulust läbi kasvanud ja inimesed hakkavad enam looduses käima.
Ilvesed on loodusmaastiku liigid, nende elupaigaks on küps, tiheda alusmetsaga okas- või segamets, vanad raiesmikud, rabad.
Infrapunane e. soojuskiirgus • nähtav valgus • ultraviolettkiirgus • rörtgrnkiirgus • gammakiirgus (lühimad lained)
Istutusmaterjali kvaliteet on RMK metsades kindlalt kontrollitud ning kvaliteetse järelkasvu tagamine on tänapäeval hästi kindlustatud.
Isoclust - iteratiivne iseennast parandav algoritm cluster-andmestikus oleva info klassifitseeritavuse analüüsimiseks.
Ii hr on üldiselt vältimatu, kuivõrd eesmärgiks on saada puude suuremat jämeduskasvu parema hinna lootuses.
I klass – ülevalitsevad Kõige kõrgemad puud puistus, enamasti ühtlasi jämeda tüve ja pika laiuva võraga.
Isasurvad 3 - 5 (10) cm pikad, emasurvad 4-5 cm pikad, viljad valmivad augustis ja jäävad kuni kevadeni puudele.
Ilim pulp on (firma enda andmete kohaselt) metsaressursside ja raiemahu poolest suurim ettevõtte Euroopas.
Ii rühm – erieesmärgilised metsad, mis jagunevad järgnevalt: A – kaitstud ökosüsteemiga metsad.
Iluaianduses on tuntud ja hinnatud saarvahtra sordid 27. Perekond kask (Betula) ja arukask (Betula pendula)
Iseloo - muliku välisilme ja struktuuriga, puidus ilmnevad augukesed, lõhed ja seeneniidistik.
I klass – ülevalitsevad Kõige kõrgemad puud tingimustes on puude arv pinnaühikul väiksem.
Introdutseeritud liike nimetatakse teatud geograafilise piirkonna suhtes aga eksootideks e. võõrpuuliikideks.
Istutustiheduseks on 1…2 tk/jm. Liik paljuneb nii varakevadiste puitunud kui suviste haljaspistikutega.
Imavere saeveski on Baltimaade suurim puidutöötlemiskompleks; selle asutas AS Sylvester 1995. aastal.
Indiaanlased on taime kasutanud maovaevuste, verejooksude, silmahaiguste jm. tervisehädade korral.
Isehõrenemine on tingitud olelusvõitlusest, mis tuleneb organismide võimest piiramatult paljuneda.
Ii klass - valitsevad, tugeva kasvuga puud, mille tüvi ja võra on hästi arenenud.
Iva – enam-vähem ühtlaselt paiknevate okstega IVB - ühepoolse võraga
Individuaalne tootmine - nimetatakse tootmist, kui esemeid valmistatakse väikeses hulgas.
Isevoolu teel on võimalik vett ära juhtida, otsustatakse veeseisude järgi.
I rindeks e. ülarindeks, alumisi II või III rindeks e. alarindeks.
Iv klass - allajäänud puud, kitsaste ja hõredate võradega puud.
Istutamise eelised - kordamineku tõenäosus on suurem ja uuenemine kiirem.
Ideaalne püsimets on valikraiete abil kujundatud erivanuseline segamets.
Igi - ja suvehaljad puittaimed ja nende perekonnad.
Ivb – ühepoolse võraga V klass- rõhutud puud.
Isas - ja emasõied moodustuvad eelmisel sügisel.
Isasurvad on pika peened, emasõied on väga väikesed.
Igale liigile on määratletud loodusliku leviku piirkond.
Introdutseerimine on edukam sarnase kliimaga piirkondadest.
Istikud - puittaimed, mida on kasvatatud taimlas.
Introduktsiooniks nimetatakse võõrliikide sissetoomist.
Isaslind on punane, emaslind kollakasroheline.
I rühm – range kaitse all olevad metsad.
Istu tolerants - ava ja võlli tolerantside summa.
Igihaljad ühe - ja kahekojalised puud, põõsad.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Igamehe õigus tähendab seda, et reeglina on metsad kõikidele inimestele avatud ja piirata võidakse metsa kasutamist ainult sellisel juhul, kui metsaomanik teavitab metsa külastajaid piiratud ala parendamiseks tehtud täiendavatest kulutustest.
Imavere - 100 000 tonni pelleteid aastas;
Iv rühm – majandatavad (äri-) metsad.
Vote UP
-1
Vote DOWN
I tuleohuklass – süttimisoht puudub; II tuleohuklass – süttimisoht on väike: III tuleohuklass – süttimisoht on keskmine; IV tuleohuklass – süttimisoht on suur; V tuleohuklass – süttimisoht on erakordselt kõrge.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun