Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Hüpofüüs e. ajuripats (hypophysis): NB! Tähtsam endokriinnääre – juhib teiste tööd! - on ovaalse kujuga, 0,7 g raskune, asub koljupõhimiku keskel hüpofüüsiaugus, varre abil seotud vaheaju alaosa – hüpotaalamusega; - koosneb kahest osast: adenohüpofüüs – eesmine osa (ka eessagar), näärmekoest;
Hüpofüüs –  kontrollib teisi näärmeid.  •. Koosneb: •. a) eessagar  •. b ) kesksagar ja hüpotaalamus.  •. c) tagasagar   hüpofüüs •. Hüpofüüsi tagasagar toodab: §. antidiureetilist hormooni (vee regulatsioon) §. oksütotsiini kutsub esile silelihaste (eriti emaka) kontraktsioone . •. Kehaline koormus, valu, stress, nikotiin, morfiin  soodusatavad hormooni ertumist, seega uriini vähem.  Alkohol inhibeerib hormooni eritust, uriini rohkem!
Hüpokseemia - hapniku puudus arteriaalses veres, tekib kui PO2 ei ole piisav Hb küllastumiseks O2ga
Hüpokutüül – varre kôige esimene lüli idukaelast varre lehtedeni; hüpokutüüljuur on nn lisajuur (varrest arenenud). Risoom- e. juurikas (vars!) – mullas püsti, kaldu vôi rôhtsalt paiknev lihakas maa-alune vars, mis täidab mingit säilitus ülesannet. Mugul – ümara kujuga tugevasti paksenenud lühivôsu, mis täidab säilitusorgani ülesannet, nt. kartul (vars!). Maapealne vôsund - pikk peenike roomav vars, täidab vegetatiivse paljunemise ülesannet, nt. metsmaasikas.
Hüpomaania – kõrgenenud või ärritunud meeleolu, vähemalt 4 päeva, vähemalt 3 maania tunnust, märgatav muutus Ei põhjusta: olulist sotsiaalset või tööalast häiret, hospitaliseerimist Tsüklotüümia Vahelduvad: hüpomaniakaalsed, kerged depressiivsed episoodid Kestus: üle 2 aasta, sümptomiteta alla 2 kuu
Hüpo - ja avitaminoosi tekke põhjused: 1) Vitamiini vähesus toidus või vähene UV saamine (D-vitamiin); 2) Vitamiini imendumine häirete korral; 3) Vitamiini kõrgenenud vajaduse korral (raseduse ajal, kasvueas, nakkus, haiguste põdemisel ja antibiootikumide manustamisel); 4) Vitamiini sünteesi häire.
Hüpofüüs - tagasagar - Talletatakase ADH ja oksütatsiin - eessagar Glandoteguseed Toimivad teistesse hormoonid näärmetesse Gonadotroopsed Toimivad pollikotropiin sugunäärmetesse liotopiin polaktiin Käbikeha Pidurdab gonatroopsete hormoonide produktsiooni ( talistab sugulist küpsemist)
Hüpofüüsaar - adrenokortikaalsüsteem: mood hüpotalamus+adenohüpofüüs+neerupealise koore kimbutsoon, *Peamine funkts: glükokortikoidide sekretsiooni intensiivistamise teel organismi ressursside mobilieerimine ja üldiste kohanemisreaktsioonide algatamine stressisituatsioonis
Hüpofüüsi eessagar ehk adenohüpofüüs kujutab endast hormoone produtseerivate rakkude kogumit, millel on rikkalik verevarustus, kuid kus puudub innervatsioon. Eessagara rakud on jaotatavad kolme tüüpi: basofiilid, atsidofiilid ehk eosinofiilid ja neutrofiilid ehk kromofoobsed rakud.
Hüpohondrik on enamasti veendunud, et ta põeb mõnda rasket või eluohtlikku haigust ning tema mure või hirm püsib ka pärast seda kui arst on ta terveks tunnistanud Afektogeenne situatsioon - isiksus, kes on afektiseisundis Kõrgemad tundmused - ainuomased inimestele.
Hüpoglükeemia – vere glükoosisisalduse langus alla normi; alla 3,33 mmol/l. Hüpglükeemia füsioloogiliseks põhjuseks on söömata olek või (äkilise) füüsilise koormuse suurenemine; või on söödud, aga koormus tavalisest suurem.
Hüpofüüs e. alumine ajuripats paikneb aju põhimikul ja on säärekese kaudu ühendatud hüpotaalamusega. Koosneb kolmest sagarast: 1) Eessagar e.adenohüpofüüs - Suuteline mõjutama ka teiste endokriinide tegevust.
Hüpokloorishappe sooli nimetatakse hüpoklorititeks. Ka need on tugevad oksüdeerijad, mistõttu hüpokloriteid kasutatakse pleegitus- ja desinfitseerimisvahenditena tööstuses, naftaproduktide puhastamiseks ja majapidamises.
Hüpo - ja hüperglükeemia mõiste ja põhjused Pärast söömi vereglükoosi sisaldus tõuseb, see stimuleerib kõhunäärme b-rakkudes insuliini vallandumist. Insuliin hakkab vere glükoositaset langetama.
Hüpo – ja avitaminoosi põhjustavad: vitamiinide imendumishäired, alkoholism, organismi haiguslikud seisundid, tasakaalustamata toit, kõrgenenud vajadus lastel ja rasedatel, v metabolismi häired.
Hüpofüüsi vahesagar on õhuke rakkude kiht ees- ja tagasagara vahel, mis on innerveeritud hüpotalamusest lähtuvate närvikiudude poolt, kuid mille sisesekretoorne funktsioon on inimesel võrdlemisi väheoluline.
Hüpokaleemia - Naatriumkloriidi reabsorbtsiooni blokeerimine tekitab paratamatult ka kaaliumikaotuse. Hüpokaleemia vältimiseks soovitatakse suurendada toidus kaaliumi- ja vähendada naatriumisisaldust.
Hüpofüüs – paikneb vaheaju põhjas, seal toodetakse kõiki teisi sisesekretoorseid näärmeid stimuleerivaid hormoone ning ühtlasi produtseeritakse ka somatotroopset hormooni ehk kasvuhormooni.
Hüpoglükeemia - see on eriline seisund, mille põhjustab liiga madal veresuhkru tase – alla 3,0 mmol/l. Hüpoglükeemia võib ilmneda järgmistes olukordades: tavalise insuliinidoosi katteks olete
Hüpofüüs on perifeersete endokriinnäärmete talitluse regulatsioonikeskus, mis oma troopsete hormoonidega reguleerib nii teiste endokriinnäärmete kui ka muude märklaudkudede talitlust.
Hüpo - ja bradükineesiat iseloomustab liigutuste aeglus ja kohmakus: liigutuste ulatus ja kiirus vähenevad, korduvatel liigutustel need nähud süvenevad ja tekib takerdumine.
Hüpokaust süsteemil - antiikajast pärit õhkküttesüsteem, kus keldris paiknevast küttekoldest juhitakse soojendatud õhk lõõride (kalorifeersüsteem) kaudu ülal asuvatesse ruumidesse.
Hüpofunktsioon – näärme alatalitlus, hormooni toodetakse normaalsest vähem või üldse mitte, näärmele iseloomulikud vastused on kas liiga nõrgalt väljendatud või puuduvad.
Hüpofüüs on küll väike (läbimõõt ca 1 cm, kaal 0.5-1.0 g), kuid äärmiselt oluline endokriinnääre, mis kontrollib enamuse ülejäänud sisenõrenäärmete talitlust.
Hüpomneesia – raske uue info omandamine kui ka varem omandatud meeldetuletamine. 4) Joobe-mälulünk – mõni seik joobeseisundis toimunust võib olla kaetus mälulüngaga.
Hüpoksia – transitoorsed isheemilised atakid Hüpoglükeemia Elektrolüütide tasakaalu häired Alkoholi ja narkootiliste ainete üledoseerimine Minestus ehk sünkoop
Hüpofüüsi tagasagar ehk neurohüpofüüs moodustub hüpotalamuse supraoptilises ja paraventrikulaartuumas paiknevate suurte neuronite aksonite jämenenud lõpmete kogumist.
Hüpokaustahju ees on tavaliselt kütteruum, kust teda köetakse. Mõndade hüpokaustahjude küttekolde all on õõnsus, mida tõenäoliselt kasutati puuvarude hoidmiseks.
Hüpokaust – keskküttesüsteem, mille puhul küttekoldes tekkinud põlemisgaasid juhiti kanalite kaudu eluruumide või termide põrandate alla või seinte taha
Hüpofüüsi eessagaras - kilpnäärme hormoonid - sugunäärme hormoonid - vitamiin D3 hormoon – kaltsitriool - kõrvalkilpnäärme hormoon (PTH – paratüreoidhormoon)
Hüpoksiast ehk hapnikuvaegusest tingitud verejooksust ajju; • ema alkoholitarbimisest; • mõnedest nakkushaigustest (tsütomegaloviirus, punetised, HIV). .
Hüpofüüs – on kiilluu türgi sadula augus paiknev mugulakujuline dorsoventraalselt lamestunud organ, mis on seostunud ajubaasiga vaheaju lehtri kaudu.
Hüpofüüs – paaritu, 0,5g kaaluv ovaalne kehake kiilluu türgi sadula e. hüpofüüsi augus. Varre abil on ta ühenduses vaheajult lähtuva lehtriga.
Hüpoglükeemia - Glükoosikontsentratsiooni langus alla 70 mg% Hüpoglükeemiline šokk - teadvuse kadu , kui vere suhkrutase on langenud 40 mg%- ni ja alla
Hüpokalkeemia – madal plasma Ca+2 tase – stimuleerib paratüroidhormooni vabastamist, mis mõjutab luid, sooli, neeri, et tõsta plasma Ca +2 taset.
Hüpoglükeemia - vere glükoosi taseme langus alla 3,3. Hüpoglükeemia füsioloogilisteks põhjusteks: • Nälgimine, söömata oleks ühel päeval.
Hüpoksia - hapnikuvaegus veres 20. Kirjutage arvväärtused: Hingamissagedus täiskasvanul 16-20 vastsündinul 20-40 Hingamismaht täiskasvanul.
Hüpokloorishape on väga aktiivne kloori derivaat, sest ta on elektriliselt neutraalne ja ta difundeerub läbi raku membraani sama ruttu kui vesi.
Hüpohondria - vaimne häire, mille all kannatavad inimesed ilmutavad ülemäärast ja põhjendamatut muret oma tervisliku seisundi pärast.
Hüpofüsaar - türeoidsüsteem:*Peamine funkts: tagada organismi normaalne kasv, vaimne areng ja stressisituatsioonidega kohanemise võime
Hüpoksia — hingamishäired-düspnoe; südamepekslemine/südame rütmihäired; vabade hingamisteede käsitlus; veega seotud õnnetused
Hüpoglükeemia - glükoosikontsentratsiooni langus alla 70 mg%. Vere glükoosisisalduse langus on üks faktor, mis soodustab väsimust.
Hüpokaust – küttesüsteem, kus köetavate ruumide põrandaid soojendati ruumide all asuvate tellispostide kuumakskütmise teel.
Hüpoglükeemia – veresuhkrutaseme langus (Glükoosikontsentratsioonilangus alla 70 mg%). Võib tekkida süsivesikutevaese dieediga.
Hüpohondriline - teravdatud haiguse tunnetus, liialdatud mõtlemine, haiguse põhjustest arusaam. Infantiivsel, lapsikul inimesel.
Hüpofüüs on hüpotaalamusega ühenduses hüpofüüsi varrega, hüpofüüsil on eessagar ja tagasagar-kaks alasüsteemi.
Hüpoid ülekanded on koonusülekanded mille rataste teljed on viltu, rataste hambad võivad olla sirged või kõverjoonelised.
Hüpofüüs on äärmiselt oluline endokriinnääre, mis kontrollib enamuse ülejäänud sisenõrenäärmete talitlust.
Hüpofüüsaar - adrenokortikaalsüsteem: glükokortikoidide sekretsiooni regulatsioon rahuolekus ja stressisituatsioonis.
Hüpokloorishappes on kloori oksüdatsiooniaste I. See on väga nõrk hape, kuid samas ebapüsiv ja väga tugev oksüdeerija.
Hüpofüüs EHK AJURIPATS nn. “sisenõrenäärmete orkestri dirigent”,juhib teiste sisenõrenäärmete tööd.
Hüpohondriline häire ehk hüpohondria On püsiv hõivatus ideest, et esineb mingi raske ja progresseeruv kehaline haigus.
Hüpoidhammasratastel on erilise kujuga hambad, mis võimaldavad teha hammasrattaid spiraalhammasratastest väiksematena.
Hüpofüüs e. alumien ajuripats, paikneb aju põhimikul ja on säärekese kaudu ühendatut hüpotaalamusega.
Hüpomania on seisund, mida iseloomustavad kergemad mania sümptomid, kuid mis ei ole tegelikult mania.
Hüpoidülekande korral on hammasrataste 1 ja 2 pöörlemisteljed nihutatud suuruse C võrra teineteisest eemale.
Hüpokaustahjud on paiknenud hoonete keldriruumides ning Eestisse jõudsid nad ilmselt 13. sajandi paiku.
Hüpofüüs – alumine ajuripats, mis asuv aju põhimikul ning koosneb ees-, vahe- ja tagasagarast.
Hüpoksia – hapniku sisaldus veres oluliselt langeb, hüperkapnia – CO2 sisaldus tõuseb.
Hüpofüsaar – türeoidsüsteemi: trijoodtüroniini ja türoksiini sekretsiooni regulatsioon.
Hüpofüüs - toime(kasvu mõjutav, teiste näärmete kontroll) häired(kääbused,hiiglased)
Hüpofüüs – on mugulakujuline organ, mis on seostunud ajubaasiga vaheaju lehtri kaudu.
Hüpoglükeemia on termin, mida kasutatakse liiga madala veresuhkrutaseme iseloomustamiseks.
Hüpoglükeemiline šokk - teadvuse kadu, kui vere suhkrutase on langenud 40 mg%- ni ja alla selle.
Hüpoglükeemia - vere glükoosi sisaldus alla normi (tunnused väsimus, nõrkus, nälg).
Hüponatreemia - Nn. lahjendushüponatreemia esineb vanematel patsientidel ja on harv.
Hüpomagneseemiat on võimalik vältida kaaliumi säilitavate diureetikumide lisamisega.
Hüpoksia ehk hapnikuvaegus, Anoksia • Hapnikku on peaaegu alati piisavalt.
Hüpo - , iso- ja hüpertoonilised lahused, rakkude käitumine nendes.
Hüpofüüs - Asetseb ajukolju alusel kiilluus,ühenduses hüpotalamusegaga.
Hüpoglükeemiline šokk – teadvuse kadu, kui vere suhkrutase on langenud 40 mg%- ni ja
Hüpofüsaar – gonadaalsüsteem: suguhormoonide sekretsiooni regulatsioon.
Hüpomorfne alleel – mingi aktiivsus on säilinud, osaliselt funktsioneerib.
Hüpoglükeemia on seisund, mille puhul veresuhkrutase on alla 3,3 mmol/1.
Hüpoglükeemia - langeb, kui me ei tarbi piisaval hulgal süsivesikuid.
Hüpokloorishape on ebapüsiv. Tema lahunemisel eralduv monohapnik
Hüpoksia – hapnikuvaegus lootel ema alkoholitarbimine
Hüpoksia on hapnikuvaegus, anoksia täielik puudumine.
Hüpo - ala- hüpoglükeemia (veresuhkru vähesus)
Hüpo - ja hüperglükeemia mõiste ja põhjused.
Hüpoglükeemia — suhkruhaigus (diabeet); teadvusehäired
Hüpo - ja avitaminooside mõiste ja põhjused.
Hüpohondria – raskemeelsus, kujutletav haigustunne.
Hüpofüsaar – gonadaalsüsteem: SuguH produkts.
Hüpoksia ehk hapnikupuuduse organismis.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Hüpoksia – vähenenud hapnikuvarustus Allavajumise ja hinge kinnihoidmise faas Maksimaalselt minut pärast vee alla vajumist tekivad vastupandamatud hingamisliigutused ja vesi tungib hingamisteedesse.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Hüpofüsaarne akromegaalia - kasvuhormooni liigproduktsioon täiskasvanueas, millele on iseloomulik perifeersete kehaosade (käte, jalgade, nina) suurenemine.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Hüpokloorhape on väga aktiivne kloori derivaat, sest ta on elektriliselt neutraalne ja ta difundeerub läbi raku membraani sama ruttu kui vesi.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Hüpokloorishape on ebapüsiv. Tema lagunemisel eralduv monohapnik HclO = HCl + O Leidumine:
Vote UP
-5
Vote DOWN
Hüpokapnia - CO2 puudus veres Haldane effekt- vere deoksügeneerumine tõstab süsinikdioksiidi transpordi võimet KOK( kroonilise obstrutiivne kopsuhaigus on krooniline süvenev haigusseisund, mis avaldub hingamisraskusena, hilisemas faasis ka südamepuudulikkusena.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun