Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Humanistlik - holistlikku põhimõtet on aluseks, et rakendada kunstiteraapiat praktikas, on põhjalikult kirjeldatud raamatus “Holistic Healing Through Creative Expressions: A Training Manual in Holistic Healing for Creative-Expressive Arts Therapists” (Garai, 1984). Et tuua näidet, kuidas ühte neist põhimõtetest võiks rakendada kunstiteraapia praktikas, kirjeldan ma harjutust, mis on kujundatud individuatsiooni avardamiseks.
Humanistid - Kunsti ja inimeste loomingut hakatakse nägema kui ilu. Ühiskonnas annavad tooni teadusest ja kirjandusest huvitatud haritlased, leiutajad, kunstnikud jt, tekib mõtlejate ühendus – humanistid, kes oma väärtushinnangutes lähtuvad nn ilu kategooriatest. Tekib esimene arusaamine laste kasvatamise vajadusest, varem oli lastesse suhtutud kui mitte- täielikesse (ehk puudulikesse) inimestesse.
Humanistlik vaateviis - parem teadmine kirjandusest teeb meid ka paremaks inimeseks, ning kirjandust saab käsitleda nii, et see süvendaks, rikastaks ja avardaks meie elu. Ingliskeelses maailmas on küsimust üsna sageli arutatud pealkirja all "Kriitika funktsioon". Inglise sõna criticism tähistab igasugust kirjanduse üle arutlemist, niihästi ajakirjanduslikku kui akadeemilist, Eestis pigem raamatuarvustamist.
Humanistlik psühholoogia on hüljanud ranged teaduslikud mõisted ja loodusteadustest pärinevad katselised meetodid (loomade käitumist jälgides ei saa hinnata ega ette arvata inimeste käitumist). C. R. Rogersi teooria põhikonseptsioon (Dagmar Pescitelli, An Analysis of Carl Rogers' Theory of Personality) (Combs, Arthur W. ja Snygg, Donald (1949), Individual Behavior: A New Frame of Reference for Psychology.
Humanistlik lähenemisviis - alusepanija oli Abraham Maslow, kes üritas viia inimese bioloogilised ja sotsiaalsed vajadused ühtsesse süsteemita kujutas vajadused püramiidil, kus alumisel astmel on mitmesugused füsioloogilised vajadused ja kõrgematel astmetel eneseteostusvajadused. Kui mingi vajadus on inimesel rahuldatud, ei motiveeri see enam teda, rahuldamata vajadused tekitavad pinget Püramiidi astmed:
Humanistlik lähenemissuund – toonitatakse eelkõige inimeste erinevust loomast – nende inimlikud tunded,kogemused ja eneseaktualisatsioon(inimese olemuse ja võimete realiseerimine).Carl Rogersi arvates peaks just see suund uurima inimese eesmärke,väärtusi,valiku tegemine, enese ja teiste tajumine,need elemendid konstruktid,mille alsel me loome omaenda maailma.
Humanistlik õpetamine - vastutus oma identiteedi tundmaõppimise ja arendamise eest - armastusevajaduse toetamine ja tunnustamine, iseenda väärtuslik tunnetamine - õppejõud kui struktureeriv agent avatud õpperuumis - õppimine grupides Maslow oli veendunud, et õpetamine peab olema suunatud isiksuse täiustumisele, valiku- a keeldumisvõime arendamisele.
Humanistide perspektiiv on enenseavastamisel ja järgmiste küsimuste küsimisel:  Mis motiveerib inimest elule?  Millised on õppimise emotsionaalsed küljed?  Kuidas tekib frustratsioon, igavus, ärevus, saavutustunne ja rahulolu ning miks? • Humanistliku käsitluse aluseks on inimese “mina”. • Lähtutakse subjektist ja tema vaatenurgast.
Humanistlik - inimesed on vastutavad ja suutelised, takistused võivad tuleneda varasemast. Siit termin: “mängud ja silitused”. 4 osa: struktuur, transaktsioon, mängud, script (ajalugu). Igal on 3 minaseisundit + vastavad käitumismustrid (VANEM-hoiakud ja tajud, LAPS - lapseea tunded, enesekesksus, spontaansus, loomingulisus,
Humanistlik iluideaal - kõik inimesele omane ja haritud; ülistas inimest ja elu, inimest kujutati kauni ja elujõulisena…
Humanistlik koolkond - Tõid fookusesse järgmised teemad: Töötaja motivatsioon, pühendumine, Tööga rahulolu, Töötajate individuaalsed vajadused ja areng, Grupid, Töötajate kaasamine, Töö rikastamine ja laiendamine, Horisontaalne infovahetus, Juhid vs liidrid
Humanistlik lähenemine - (Maslon- vajaduse püramiid/hierarhia) 1. Füsioloogilsed vajadused 2. kaitsusvajadus 3. armastus- ja kuuluvusvajaus 4. tunnustusvajadus 5. eneseteostusvajadus Kognitiivne lähenemine- millised mõtlemisprotsessid mõjutavad käitumist.
Humanistilikke võtteid on uurimistöö läbiviimisel informatsiooni kogumiseks rakendatud Ley töödes (1974, 1977). Tema töö eesmärgiks oli tavaliselt märkamata jäänud tähenduslikkuste abil Philadelphia jõukude tegutsemisviisidele seletusi leida.
Humanistlikud kunstiterapeudid on hiljuti saanud teadlikuks vaimsete kujutluste tähtsusest tervenemisprotsessis. Simonton (1980) kirjeldab, kuidas ta kasutab kujutlust, et tugevdada oma kiiritusteaapiat patsientidel, kes kannatavad vähi rasketes staadiumites.
Humanistlik koolkond e. Humanistis arvavad, et inimene on pidevalt arenev olend, kes pürgib eneseteostuse poole, on oma olemuselt hea jne. Tunnusjoonte teooria pooldajad arvavad et isiksuse olemus on pärilik ja püsiv, keskkond mõjutab seda vähe.
Humanistid - patsifistid ütlevad, et on vale otsustada teise inimene elu üle ja ka vangide inimõigusi tuleb austada, aga mina arvan, et on vale kohaldada samu karistusi niivõrd erinevate süütegude eest, kui meil seda praegu tehakse.
Humanistlik psühholoogia – psühholoogia põhisuund, mis peab psühholoogia eesmärgiks inimese eneseteostamisele kaasaaitamist ja team vabastamist neurootilistest sidemetest, aga mitte tema käitumise ennustamist ega kontrollimist.
Humanistlik - ratsionaalne faas 2. Süstemaatiline ehk geomeetriline faas 3. Loomuõiguslikud kodifikatsioonid Järgnevas käsitluses eristatakse ratsonalistliku loomuõiguse 4 arengufaasi: 1. teoloogiaga seotud faas.
Humanistlik psühhoteraapia on Kõigis kolmes teraapia Eksistentsiaalne teraaapia: Peamiseks Humanistlikus Humanaistliku teraa mõttelt pärit Vana-Kreekast, vormis on nõustamise suhe otsida üles terapeutilised markerid.
Humanistlik - holistlik kunstiterapeut usub, et sellist tüüpi elamise oskused on igat tüüpi inimese eesmärkides. Selletõttu on terapeut seotud elukestva seiklusega koos oma klientidega.
Humanistlik – C.Rogers, A.Maslow; Isiksuse tuuma moodustavad teadlik, isemotiveeriv võime muutuda ja täiustuda; Isiksus on kaasasündinud; eesmärk isiksusel on eneseaktualisatsioon
Humanistlik õppimiskäsitlus – kogemusliku õppimise kontseptsioon Tuntumad esindajad on E. Fromm, G. W. Allport, A. Maslow Üksteisi individuaalsete kogemuste kaudu õppimiseks läheb vaja dialoogi.
Humanistlik psühholoogia - loojad toonitasid eelkõige inimkogemuse universaalsust ja inimese neid omadusi, mis eristavad teda loomast- näiteks inimlikud tunded, kogemused ja eneseaktualisatsioon
Humanistlik teraapia - toetav teraapiakoolkond, mis keskendub inimese eneseväärtustamisele, eneseteostusele, positiivsetele külgedele endas, ideaalmina ja reaalse mina erinevustele.
Humanistlik psühholoogia – keskendutakse inimese sisemisele, subjektiivsele minale, teadvsele ja tunnetele, rõhutades inimese vaba tahet, tema võimet langetada otsuseid oma elu kohta.
Humanistlik psühholoogia – Rogers, Maslow, May mitte niivõrd inimeste uurimine vaid abistamine. Aidata inimesel realiseerida temas talles olev arengupotentsiaal.
Humanistlik kunstiteraapia on suuresti mures maailma tuleviku pärast ja nende väljakutse pärast, mida inimkond saab nägema liikudes kolmanda milleniumi poole.
Humanistid on kuulsaks teinud Abraham Maslow, kes sündis Ameerikas (1908-1970). Maslow lõi motivatsiooniteooria – vajaduste hierarhia.
Humanist –  inimesekeskne ja ilmalik maailmavaade, mis vastandub keskajal jumalakesksele  ja kiriklikule maailmavaatele.
Humanistlik õpiteooria - õppimine on uute kogemuste, tõlgenduste, mõtestamiste, oletuste, prognooside, analüüside, üldistuste katkematu ahel.
Humanistlikud instinktid on sõna otseses mõttes nende olemusse „sisse ehitatud“ ja avalduvad juba kõige varasemast lapsepõlvest peale.
Humanistid - Erasmus -sõda loomalik, mittekristlik, valitseja tuleks kasvatada nii et ta mõistaks et rahu on ülim väärtus.
Humanistid on renessansiaegsed õpetlased, kes süvenesid antiikkultuuri ja tutvustasid sealt saadud teadmisi kaasajale.
Humanistlik – rahvuskeelte tõus, universaalinimene, inimese keskne, maise elu väärtustamine, looduse seletamine
Humanistide tõlgendus – kahte maailmaajaloolist ajastut eraldava pausiga, mille vältel ei sündinud midagi olulist.
Humanistlikust suunast on välja kasvanud mitmed teraapiad ja inimese psühholoogilise nõustamise kontseptsioonid.
Humanistlik teooria - rõhutab nii inimeste ainukordsust kui ka elujooksul omandatavate kogemuste tähtsust.
Humanistid - mõtlejate ühendus, kes oma väärtushinnangutes lähtuvad nn ilu kategooriatest.
Humanistlik motivatsiooniteooria – üritab ühtsesse süsteemi viia inimese bioloogilised ja sotsiaalsed vajadused.
Humanistlikud motivatsiooniteooriad - üritavad ühtsesse süsteemi viia inimese bioloogilised ja sotsiaalsed vajadused.
Humanistid – õpetlased, kes süvenesid antiiksesse kultuuri ja tutvustasid seda kaasajale.
Humanistlikud – C. Rogers, A. Maslow rõhutavad isiksuse unikaalsust ja arenemisvõimelisust.
Humanistlike eesmärkide – takuse ja kõneosavuse – kõrval rõhutati vagaduse kasvatamise vajadust.
Humanistid - erudeeritud teadlased, mitmekülgsete teadmistega, lad keeles kirjutasid.
Humanistlik kõlblus on inimlik kätumiskoodeks, mille inimene on koostanud iseenda hüvanguks.
Humanistlik psühholoogia – Rogers, Maslow, May mitte niivõrd inimeste uurimine vaid abistamine.
Humanistlik - Inimene on oma olemuselt positiivne ja valmis arenema vabatahtlikult.
Humanist - oli veendunud isiksuse piiramatus arenemisvõimes ja enesejaatamises
Humanist on ka õpetatud ja haritud, aga ei arenda oma tegevust kiriku rüpes.
Humanistid - puudu 14. Rooma õiguse läbitöötamise põhisuunad uuemal ajal.
Humanistid on veendunud, et inimloovus on positiivne ja loov, arengut taotlev.
Humanistlikud isiksuse - ja sotsiaalse õppimise teooriad – A. Maslow, Carl Rogers, A.
Humanist – Lorenzo Valla Piibel ei ole pühakiri vaid on ajalooallikas.
Humanistide kungingas - Rotterdamist Erasmus (1466-1536). Päris nimi oli Gent Geerts.
Humanistlik psühholoogia – Carl Rogers, Abraham Maslow Rõhutakse inimese vaba tahet.
Humanistlik psühholoogia on palju mõjutanud psühhoteraapiat ning psühholoogilist
Humanistlik suund - tekkis 1970 a. Eesotsas Tuani, Relphi ja Lowenthaliga.
Humanist book - culture—technological stimulation of consciousness.
Humanistlik - eksistentsialistlikku ja teisi lähenemisviise.
Humanist – üksikisik kes teostab ennast iseseisvalt.
Humanistlik inimene - inimene kõigi oma loomuomadustega on ilus.
Humanistlik lähenemine on spontaanne, improvisatsiooniline, loomulik
Humanistlik paradigma - normaalne areng vajab eneserealisatsiooni.
Humanistid – 2 suunda: 1) Kristlik patsifism.
Humanistlik iluideaal - toob välja vaba, haritud inimese.
Humanist – võitles oma maise võimu eest.
Humanistlikud – ja fenomenoloogilised teooriad.
Humanistlik psühholoogia - Carl Rogers, Abraham Maslow.
Humanistlik e. Käitumuslik koolkond.
Humanistlik – C.Rogers, A. Maslow.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Humanistlik õpetus tähendab inimese ja inimlikkuse kaitset, võitlust inimese kui isiksuse vabastamise eest, vastuseisu nii kirikule kui ka seisuslikule ahistamisele.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Humanistid – tuntakse kui õpetlasi, kes kirjutasid enamasti Ladina keeles ning uurisid elutervikule avatud kirjanikke.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Humanistlik iluideaal - meeleline ilu. See mida inimest vaadates ja kuulates ilus ja harmooniline



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun