Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Homosügootsus - - või erinevate alleelide paarina -- heterosügootsus) ja sugurakkudes paaritult (igast paarist üks geen). Geenid pärandatakse vanemate genotüüpidest järglaste genotüüpidesse meiootilise lahknemise ja viljastusliku taasühinemise protsessides tõenäosusreeglite alusel, mis tingib seaduspärase kombinatiivse muutlikkuse hübriidide järglaskonnas. Neid seaduspärasusi kirjeldavad Mendeli seadused.
Homosügootsuseks nimetatakse diploidse või polüploidse indiviidi genotüübi seisundit, kus homoloogiliste kromosoomide samas lookuses asuvad ühe geeni ühesugused alleelid; näiteks AA, aa. Homosügootse genotüübiga indiviidi nimetatakse homosügoodiks. Eristatakse homosügootset dominantset genotüüpi ja homosügootset retsessiivset genotüüpi.
Homosügoot - vaadeldav tunnus on määratud ühesuguste alleelidega (AA, aa). Heterosügoot- vaadeldav tunnus on määratud erinevate alleelidega (Aa, Bb). Polüalleelsus geenifondi omadus, mille korral ühe fenotüübilise tunnuse määramisel osaleb populatsioonis rohkem kui kaks alleeli.
Homosügootne organism - organism, kelle kõik sugurakud sisaldavad samu kromosoome.
Homosügootsus - homoloogiliste kromosoomide samade lookustes on ühe geeni samd alleelid: mõlemad dominantsed või retsesiivsed (AA või aa). Heterosügootsed- homoloogiliste kromosoomide samades lookustes on erinevad alleelid, üks on dominatne ja teine retsessiivne (Aa).
Homosügootne – alleelid on sarnased aa, AA. Heterosügootne – alleelid on erinevad Aa. Dominantne alleel – tunnuse võim paaris teise üle A. Retsessiivne alleel – tunnuse varjuvus paaris a. Intermediaalsus ehk vahepealsus – lahknemine vahepealsete tunnustega.
Homosügootses olekus on igal alleelil kindel toime: cc – täiesti valge karvastikuga, c h ch – valge karvastik, kuid musta värvi on kõrvad, käpad ja ninaots, c chcch – küülikud on valgete karvadega, millel on mustad otsad, c+c+ - küülikud on tumedakarvalised.
Homosügootsus – geenipaari seisund, mille puhul mõlemas homoloogilises kromosoomis paikneb vaadeldava tunnuse suhtes sama alleel INITSIAATORKOODIN e ALGUSKOODON – mRNA nukleotoodne järjestus AUG, millest algab translatsioon (alati AUG)
Homosügootsus – geenipaari seisund mille puhul mõlemas homoloogilises kromosoomis Analüüsiv ristamine – on ristamine, millega uuritakse katseloomade või –taimede genotüüpide paikneb vaadeldava tunnuse suhtes sama alleel.
Homosügootsus – geenipaari seisund, mille puhul pärineda kas ühelt (iseviljastumine) või kahelt mõlemas homoloogilises kromosoomis paikneb vanemalt (ristviljastumine). vaadeldava tunnuse suhtes sama alleel.
Homosügootne organism - organsim, kelle kõik sugurakud sisaldavad samu kromosoome. /Heterosügootne organism-organism, kes saab oma elutegevuseks vajaliku energia toidus sisalduva orgaanilise aine oksüdatsioonil.
Homosügootsus ehk geenisageduse fikseerumine (juhusliku geenitriivi tõttu, kuna loomade arv on väike) 1 1 tekib esimesel juhul × 100 = 0,08% -s ja teisel juhul × 100 = 1,04% -s lookustes.
Homosügootsus - aleelipaari (e geenipaari) seisund, mille puhul mõlemas homoloogilises kromosoomis paikneb vaadeldava tunnuse suhtes sama alleel (nt. aa või AA; bb või BB).
Homosügootide sagedus on võrdne vastava geenisageduse ruuduga (p 2/q2). Heterosügootide sagedus on võrdne vastavate geenisageduste kahekordse korrutisega (2pq)
Homosügootsus - ühe geeni samad alleelid (AA-dominantne) Hetero sügootsus- üks alleel on dominantne, teine retsesiivne (aa-retsesiivne)
Homosügoot - lookustes on identsed alleelid • Homosügoot retsessiivse tunnuse osas (aa) • Homosügoot dominantse tunnuse osas (AA)
Homosügoot – identsed alleelid, mis määravad ära kindlad tunnused (alleelid on kas dominantsed või retsessiivsed nt aa või AA)
Homosügootses olekus on mitmeid geene haaravad deletsioonid peaaegu et alati letaalsed, sest ei toodeta mõnda organismile elutähtsat valku.
Homosügootsus - geenipaari seisund, mille puhul mõlemas homoloogilises kromosoomis paikneb vaadeldava tunnuse suhtes sama alleel.
Homosügoot - isend, kelle järglaskonnas ei esine teatud tunnuste osas lahknemist ja kes säilitab oma tunnused puhtal kujul.
Homosügootsus – homosügootsuse korral on homoloogiliste kromosoomide samades piirkondades ühe geeni ühesugused alleelid.
Homosügootides on aga paljude arengubioloogiliselt oluliste geenide avaldumine häiritud, mistõttu järglasi ei sünni.
Homosügootsuse poole - juhul kui ei eelda ülimalt massiivset selektsiooni heterosügootsuse kasuks. Viimane pole aga reaalne.
Homosügootsuse suurenemise ehk inbriidingu intensiivsuse hindamiseks võttis S. Wright kasutusele inbriidingukoefitsiendi mõiste.
Homosügootsus - Isended, kellel on keharakkude mõlemas homoloogses kromosoomis teatud geenilookuses sama alleel.
Homosügoot - isend, kelle homoloogilistes kromosoomides sama tunnust määravad alleelid on ühesugused
Homosügoot – isend, kellel on lookuses (mõlemas kromosoomis) identsed alleelid: AA, aa, AA bb.
Homosügoot – isend, kellel on mõlemas kromosoomis ühesugused alleelid (nt AA, aa, AA bb)
Homosügoot – vaadeldav tunnus on määratud genotüübis ühesuguste alleelidega (AA, aa)
Homosügootsus on enamasti letaalne, kui just ei ole tegemist mittetäieliku penetrantsusega.
Homosügootsusele - homoloogiliste kromosoomide vaadeldavate geeni(de) alleel(id) on identsed.
Homosügootsus – Ühe geeni samad alleelid, mõlemad dominantsed või retsetsiivsed.
Homosügoot – homoloogsete kromosoomide samas lookuses on geeni samad alleelid.
Homosügoot - Homosügootse genotüübiga indiviidi nimetatakse homosügoodiks.
Homosügoot - geenipaar, kus mõlemas homoloogilises kromosoomis on sama alleel
Homosügootide osakaal – lähisugulaste lastel on suurem risk geneetilistele haigustele.
Homosügootsus - konkreetses tunnust määravas lookuses on geenid ühesugused
Homosügoot – identsed alleelid, mis määravad ära kindlad tunnused.
Homosügootnenokaut - hiirte liin). 48. Viiruste peamised klassid ja omadused.
Homosügootsus – vaadeldavate tunnuste suhtes on sama alleel (AA)(aa)
Homosügoot – vaadeldava geeni osas on alleelid sarnased
Homosügootne – sugrakud sisaldavad ühesuguseid alleele.
Homosügoot - tunnused määravad ühesugused geenid
Vote UP
-1
Vote DOWN
Homosügootsus – kaks identset alleeli; heterosügootsus – kaks erinevat alleeli.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Homosügootsus – Kromosoomi paaris on ühesugused alleelid



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun