Hiv - positiivsete rasedate arvu kasv - kokku toimunud sünnitusi 467 (2008.a.) Emalt on nakkuse saanud 25 last, (HI viiruse kandjatel paljudel uimastitega probleeme) 2001-2002- nakatumine 10 % lastest, 2006-2008- nakatumine 5% lastest • Uimastisõltuvuse (opiaatidest) sümptomitega vastsündinute arvu kasv (kui ema on pikaaegne nt heroiini sõltlane, sünnib laps füüsilise vajadusega) • Illegaalsete uimastite tarbimine kooliõpilaste hulgas kasvab.
Hiv - infektsiooni suure keviku ning HIV- positiivsete liiga hilise arsti vastuvõtule tulemise tõttu peaks haiguse suhtes rutiinselt kontrollima kõiki tervishoiuasutustesse pöörduvaid isikuid, et vajaduse korral alustada õigeaegse antiretroviirusraviga. Õigeaegne ravi viiruse vastu aitab vältida haiguse arengut, säilitab nakatanu tervise- ja töövõime (Zilmer:2007). Eesti alustas HIV ja AIDSi vastast võitlust 1990. aastate alguses.
Hiv - nakkuse ülekandumist emalt lapsele saab ära hoida! Kui kasutada viirusevastast ravi alates raseduse esimesest poolest, võib vastsündinu nakatumisriski langetada isegi kuni 70%. Lisaks soovitatakse sünnitus teostada keisrilõikega ning lapsele ei anta HIV- positiivse ema rinnapiima, vaid teda toidetakse kunstliku toiduseguga.
Hiv - i peamised ülekandeteed on järgmised: • kaitsmata seksuaalvahekord nakatunud inimesega; • viirusega nakatatud nõeltega süstimine, torke- ja lõikehaavad; • nakatunud emalt lootele/vastsündinule raseduse ajal, sünnituse käigus, rinnaga toitmisel; • nakatunud vere ülekandega või nakatunud organi siirdamisel.
Hiv - positiivseid patsiente jälgivad ja ravivad Eestis infektsioonhaiguste eriala spetsialistid viies keskuses: Lääne- Tallinna Keskhaigla nakkuskeskuses, Ida- Viru Keskhaigla nakkusosakonnas, Narva Haigla nakkusosakonnas, Tartu Ülikooli Kliinikumi sisehaiguste kliiniku nakkusosakonnas ja Pärnu Haigla nakkusosakonnas.
Hiv - viirusest hakati rääkima 1980. aastatel. Eesti oli tollal veel osa NSV Liidust, ning asjal oli tugev ideoloogiline maik man. Siinpool ookeani parastati USA-d, kuhu arvati see nähtus olevat võimalik lokaliseerida ning tänitati imperialistide kallal (oli nimelt mõnedes ringkondades
Hiv - nakkus levib ainult siis, kui HIV- positiivse inimese kehavedelikud (veri ja menstruatsiooniveri, sperma ja eelsperma, tupevedelikud, rinnapiim) satuvad terve inimese vereringesse läbi suu või suguelundite limaskestade peal olevate haavandite või suurte lahtiste haavade kaudu.
Hiv - positiivset isikut, enamik neist (kinnipeetavate ütluste põhjal) nakatunud süstimise kaudu. Tallinna Vangla Meditsiiniosakonna arstid hindavad narkomaanide osakaaluks umbes 25% kinnipeetavate üldarvust, kuid tegelikkuses võib neid olla kaks korda rohkem.
Hiv - i proteaas katalüüsib peptiidide hüdrolüüsi, mille tagajärjel kapsiid rakus laguneb. Proteaas koosneb kahes identsest subühikust, mille vahel asub aktiivtsenter. Kummalgi subühikul on neli katalüütilist piirkonda, S1-S4 ning S1'- S4' vastavalt.
Hiv - viirus tehakse kindlaks vere kontrolliga(mitte enne 2-3 kuud). Esimesed nähtused on tavaliselt kõhnumine , väsimus, nahalööbed, pikajaline palavik ja kõhulahtisus, mis tekivad enamasti alles aastaid pärast nakatumist.
Hiv - vastaseid aineid on rinnapiimast leitud varemgi, ent Bill Paxton ja ta kolleegid Amsterdami ülikoolist avastasid nüüd, et rinnapiima komponent nimega Lewis X on selle viirusega nakatumise ohu vähendamisel eriti tõhus.
Hiv - nakkus on eelkõige immuunsüsteemi infektsioon, mis hävitab süsteemi progresseeruvalt. CD4-rakud on vere valgeliblede hulka kuuluvate lümfotsüütide alaliik, mille ülesanne on immuunsüsteemi tööd reguleerida.
Hiv - kandjad HIV (inglise keelsest lühendist Human immunodeficiency virus) on inimese immuunsüsteemi kahjustav retroviirus, mis on nakatanud kokku 56 miljonit inimest ja tapnud neist peaaegu 22 miljonit.
Hiv - levimus täiskasvanud elanikkonna seas Austraalias on madalam kui üheski teises arenenud riigis - 0,2%. Austraalias elas 2008. aastal 59 000 HIVi nakatunut, uusi juhte oli hinnanguliselt 3 900.
Hiv - i järjest laienev levik suurendab tervishoiutöötajate kokkupuuteriski HIVi, HBVsse ja HCVsse nakatunud patsientide vere või muude kehavedelikega.
Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk). Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).
Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu! Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.