Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Harilik kivipuravik on kogukas, tugev ja lihaka viljalihaga nagu puravikud ikka on. Hariliku kivipuraka kübar on erinevates toonides pruun ja täiskasvanud seenel võib olla selle laius isegi kuni 25 cm. Torukeste värv varieerub vastavalt selle vanusele, vanemal seenel muutuvad need kollakaks ja lõpuks oliiviroheliseks. Hariliku kivipuraka jalg on paks, mõnikord vahelt isegi tünnisarnane ja selle helepruunikal pinnal on habras valge võrgustik.
Haril - , hele- ja tumekollased punane punased Haril-, tume- ja helepunased Hall Valged ja mustad karvad Harilik – valgeid ja musti võrdselt segamini Tumehall – mustad ülekaalus Helehall – valged ülekaalus Kimmel Valged karvad Põhikarvade Raudjaskimmel, kõrbkimmel, punane tumedamate põhikarvade värv kimmel jne. hulgas Kirju Valged laigud Tiigerkirju Valgel põhivärvusel täpid või vöödid Valge valged
Harilik diferentsiaalvõrrand - võrrand, mis seob otsitavat funktsiooni y = y(x) tema tuletistega y’ , …, y (n) ja sõltumatu muutujaga x. 48. Cauchy ülesanne- ülesannet, milles tuleb leida diferentsiaalvõrrandi F (x, y, y’ ) = 0 lahend tingimusel y (x0) = y0 , kus x0 , y0 € R on fikseeritud konstandid, nimetatakse algtingimustega ülesandeks e. Cauchy ülesandeks ja tingimust y (x0) = y0 ülesande algtingimuseks.
Harilik kivipuravik on üks maitsvamaid ja populaarsemaid seeni . Kõige parem ja kõige maitsvam on noore ja sitke seene viljaliha . Kogu seen on kõlbulik ,vähemalt noorel seenel pole vaja torukesi ära lõigata ( ainult juur ja ussitanud osa ei kõlba süüa ) . Mahedat pähklimaitset võib nautida kas või toorestest seentest tehtud salatis.
Harilik heliotroop e. peruu heliotroop, aedheliotroop (H.arborescens sün. H.corymbosum) (http://em.ca/garden/Heliotropium%20arborescens1.jpg)
Harilik kivipuravik on kogukas, tugev ja lihaka viljalihaga nagu puravikud ikka on. Hariliku kivipuraka kübar on erinevates toonides pruun ja täiskasvanud seenel võib olla selle laius isegi kuni 25 cm. Torukeste värv varieerub vastavalt selle vanusele, vanemal seenel muutuvad need kollakaks ja lõpuks oliiviroheliseks.
Harilik kukeseen on alati kuulunud nende seente hulka, keda metsa maha ei jäeta, kuid viimastel aastatel on ta muutunud meil kõige populaarsemaks korjamisseeneks. Seenesõpru võlub tema iseloomulik vürtsikas maitse ja teda on hea korjata ka seepärast, et ta peaaegu kunagi ei ussita.
Harilik kadakas - Juniperus communis Sabiina kadakas - J. sabina Hiina kadakas - J. chinensis Roomav kadakas - J. horizontalis Kirju kadakas - J. squamata Virgiinia kadakas - J. virginiana Keskmine e. pfitzeri kadakas - J. x media; sün. J. x pfitzeriana (J. chinensis x J. sabina)
Harilik kapsalutikas – kahjustus: kapsas, raps, kaalikas, redis.
Harilik kassikäpp - Antennaria dioica • Perekond kassikäpp • 7-20 cm kõrged • Moodustab tihedaid padjandeid • Taim on kahekojaline, emastaimede õied roosad või punased, isastaimedel valged • Püsik, õitseb juunis,
Harilik juuslehik – on oma nime saanud karvataolistest lehetippudest (paremini näha tipmistel lehtedel!). See sammal kasvab hele- või puhasrohelise polstrina laane- ja salumetsades maapinnal, ka niitudel.
Harilik kolmissõnajalg – GYMNOCARPIUM dryopteris Roomav risoom Click to edit Master text styles Lehed rõhutavad Second level kolmnurka ● Third level Varjulisse kohta Fourth level parasniiskesse mulda ●
Harilik ebatsuuga on talvekindel (vaid 2003.a. talvel esines kergeid okkakahjustusi, kuid neid esines siis ka harilikul kuusel) ning hõlpsalt paljundatav ning teda ei ohusta eriliselt ka seenhaigused.
Harilik kanep - Cannabis sativa L (Cannabis sativa ssp sativa) • India kanep - Cannabis indica Lam (Cannabis sativa ssp indica E. Small & Cronquist) • Metsik kanep - Cannabis ruderalis Janisch
Harilik ebatsuuga on varjutaluvuselt meie h. kuuse ja h. männi vahepeal, ei talu eriti varju noores eas. On meie looduses hästi kohanenud, andes suhteliselt rikkalikult looduslikku uuendust.
Harilik kalmus - calamus Niiskesse kasvukohta Click to edit Master text styles150 cm Second level ● Third level ● Fourth level ● Fifth level Luht-kastevars – deschampsia cespitosa
Harilik heinputk - Angelica sylvestris; nime päritolust: angelus (lad.k.) – ingel; legendi järgi olevat ingel taime raviomadustele tähelepanu juhtinud; sylvestris – metsas kasvav.
Harilik humal on kanepiliste sugukonda humala perekonda kuuluv taimeliik, mille emastaime käbikujulisi õisikuid kasutatakse peamiselt stabiliseeriva ja maitselisandina õlles.
Harilik ebatsuuga on väga kiirekasvuline okaspuuliik ning ka maailma üks kõrgekasvulisemaid okaspuuliike – kõrgeim ebatsuugaeksemplar on olnud 128 (!) meetri kõrgune.
Harilik kaksikhammas – on üks vastupidavamaid metsasamblaid, mis suudab kasvada ka tugevasti tallatud puhkemetsades, hoidudes küll tüvede ja paljastunud juurte lähedusse.
Harilik kuusk on püramiidja võraga igihaljas puu. Viimse aasta võrsed on paljad või pruunikalt hõrekarvased, roostepunased või kollakaspruunid, nõrgalt läikivad.
Harilik koeranaeris – BRYONIA alba Juulis õied Click to edit Master text styles Köitraagudega kinnitub Second level Päike, poolvari, Third level parasniiske muld
Harilik jugapuu - moodustab harilikult meie oludes üsna laia põõsa. Saaremaal leidub siiski ka üks 9 m kõrgune puu.Püga- misega saab anda suvalise vormi.
Harilik ebapärlikarp on kantud Euroopa Liidu Loodusdirektiivi II lisasse, mis määratleb kaitsealuste liikide jaoks spetsiaalsete kaitsealade loomise nõude.
Harilik jõhvikas on kanarbikuliste (Ericaceae) sugukonda kuuluv igihaljas kääbuspõõsas, mis on tuntud oma hapumaitseliste punaste marjade poolest.
Harilik ebapärlikarp on elupaiga suhtes äärmiselt tundlik organism, eelistades külmaveelisi puhtaid ning elustiku poolest rikkaid vooluveekogusid.
Harilik jugapuu on kuni 15 m kõrguseni kasvav madal puu. Kodumaa on Euroopa, ulatudes Lõuna-Rootsini põhjas ja kuni Põhja-Aafrikani lõunas.
Harilik kuusk on varjutaluv ja pakasekindel, kuid niiskemates kohtades võib esineda külmakahjustusi. Eelistab parasniiskeid viljakaid muldi.
Harilik jalakas on Eesti niisketes viljakates metsades tavalisem kui künnapuu ning erinevalt künnapuust pole ta ka looduskaitse alla võetud.
Harilik kuusk on levinud peaaegu kogu põhjapoolses Euroopas (puudub näiteks suuremal osal Saksamaa territooriumist) ja suurel alal Aasias.
Harilik kuusk on levinud peaaegu terves Põhja-Euroopas ja suurel määral Aasias (Harilik kuusk, 2011). Eestis on väga sagedane puuliik.
Harilik diferentsiaalvõrrand – võrrand, mis seob üht sõltumatut muutujat x funktsiooni y=f(x) ja selle funktsiooni tuletisi või diferentsiaali.
Harilik kukerpuu on meeldiv põõsas haljastuses, neist saab istutada vabakujulisi ja pügatud hekke, põõsagruppe ja üksikpõõsaid.
Harilik jugapuu on Eestis üsna vähe levinud ning seega looduskaitse all. Kasvab 10-15 meetri kõrguseks ning on väga pikaealine.
Harilik diferentsiaalvõrrand - otsitav 𝜕2 𝑧 piirkond D = {(x, y) |(a ≤ y ≤ b) ∧ (ϕ (y) ≤ x ≤ ψ (y))} y-telje suhtes.
Harilik hallsamblik on vastupidavam õhureostusele kui enamik teisi samblikke, mistõttu ta on levinum samblikuliik linnades.
Harilik kuusk on Eesti ainus looduslik kuuseliik ning leviku järgi männi ja kase järel kolmas puuliik meie metsades.
Harilik emajuur – looduslikel niitudel üks Sirprakne aneemia (kehvveresus) vorm, mis õitseb suve keskel juuli kuus.
Harilik kukeseen ehk kantarell (Cantharellus cibarius) on kukeseeneliste sugukonda kukeseene perekonda kuuluv seeneliik.
Harilik jõulutäht ehk piimalill. Taim on ohtlikult mürgine, sisaldades vähki tekitavat ja nahka ärritavat piimamahla.
Harilik jõhvikas – e. kuremari, Vaccinium oxycoccus; oxycoccus (kr.k.); sõnadest oxys – hapu, kokkos – mari.
Harilik kobarhüatsint on lillakassiniste või valgete õitega. Ta on kõige vähenõudlikum ja võib naturaliseeruda.
Harilik karusammal – (käolina) on suurim karusammaldest, tema varred võivad kasvada kuni 40 cm pikkusteks.
Harilik haab – läikiv koor, liibuvad suuremad pungad, pung on sale ja sihvakas, punga ots on terav.
Harilik kadakas on seni leidnud kasutamist sammasjate, püramiidjate ning laiuvate vormide ja sortidena.
Harilik kikkapuu – roheline ja kandiline oks, servas korgiliistakud, pungad on rohelised ja ümmargused
Harilik jalakas – tumedad teravkoonilised ümarad mustjaspruunid pungad, suur pungaalune kolmnurk.
Harilik jänesekapsas on jänesekapsaliste sugukonda jänesekapsa perekonda kuuluv mitmeaastane rohttaim.
Harilaid – See asub Saaremaa äärmises loodetipus, Tagamõisa poolsaare läänejätkuna.
Harilaiu loodusarada – 8 km. Liivame ja klibune poolsaar, mitmekülgse taimestiku ja loomastikuga.
Harilik kuusk on kasvukoha suhtes üldiselt küllalt nõudlik eelistades viljakamaid muldi.
Harilik kuusk on linnaoludes üsna vastuvõtlik saastunud õhule ja okkad kipuvad kuivama.
Harilik kaer on tänapäeval kõige levinum kaera kultuurliik, mida looduses ei esine.
Harilik ebapärlikarp on biofiltraator, kes toitub vett filtreerides zoo- ja fütoplanktonist.
Harilik kuusk on pindmise juurestikuga, põua-, tormi- ja hiliskülma kartlik puuliik.
Harilik amööb – läbimõõt kuni 0,25mm, elab lompide ja tiikide põhjas mudakihil.
Harilik käoraamat - Eestis esineb paiguti, Lääne- ja Põhja-Eestis küllaltki tavaline.
Harilaid on poolsaar Saaremaa looderannikul Saare maakonnas Kihelkonna vallas.
Harilik kukeseen on üks neid söögiseeni, mida iga seeneline eksimatult ära tunneb.
Harilik jõhvikas on tekkinud suureviljalise ja väikseviljalise jõhvika hübriidina.
Harilik hallsamblik on Eesti üks tavalisemaid samblikke, mis kõige sagedamini kasvab
Harilik jõhvikas on mitmeaastane roomav kääbuspõõsas nõrkade maadjate vartega.
Harilik kurk on üks vanemaid ja levinumaid köögiviljakultuure maailmas.
Harilik jugapuu – kuni 15 m kõrge, laikoonusja võraga puu või põõsas.
Harilik kookospalm on palmilaadsete sugukonna kookospalmi perekonna ainus liik.
Harilik jõekäsn on üks levinumaid mageveekäsnasid, teda leidub ka Eestis.
Harilik kuusk – tavaliselt 30m soodsates tingimustes ka 50-60 m kõrge.
Harilik jalakas – kõrgus 25-30 m. Tüvi silinderjas, koor hallikasmust.
Harilik jõevähk on Eesti suurim vähiline - kasvavad umbes 20cm pikkuseks.
Harilik kuusk on väga populaarne aedades ja parkides kasvatatav ilupuu.
Harilik kadakas - Kadakas on puu, kellega on igaühel kokkupuudet olnud.
Harilik jugapuu - Jugapuu on meie metsade üks väärtuslikumaid puid.
Harilik kuusk on ühekojaline taim ja paljuneb peamiselt seemnetega.
Harilik ebapärlikarp on keerulise sigimise ja arenguga selgrootu organism.
Harilik ebatsuuga on ühekojaline okaspuu ning paljuneb seemnete abil.
Harilik karusammal on karusammaldest üks niiskemate kasvukohtade taim.
Harilik jugapuu - Taxus baccata Seemnete varisemine algab aprillis.
Harilik kadakas – 10-15 m kõrgune puu või puukujuline põõsas.
Harilik kuusk - Kuusk on kõigile tuntud kui pimedate laante puu.
Harilik kadakas on ainuke Eestis looduslikult kasvav kadakaliik.
Harilik ilves on pikajalgne ja tugeva kehaehitusega kaslane.
Harilik jugapuu ehk “Taxus baccata” on higihaljas okaspuu.
Harilik kesalill – Matricaria perforata • Perekond kesalill
Harilik haab – 30 m kõrgune, tüvi sirge, silinderjas.
Harilik kivipuravik on üks maitsvamaid ja populaarsemaid seeni.
Harilik kadakas on ka väga pikaealine ja kasvab aeglaselt.
Harilik ebajasmiin – koorevärv on pruun, punga pole näha.
Harilik kivipuravik on kogukas, tugev ja lihaka viljalihaga.
Harilik kuusk on üsna nõudlik mullaviljakuse suhtes.
Harilik jugapuu - tumeroheliste pehmete okastega puu.
Harilik kesalill – Tripleurospermum inodorum
Harilik kolmissõnajalg – Gymnocarpium dryopteris.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Harilik haab on papli perekonna ainus Eestis looduslikult kasvav puu. Haab on kahekojaline puu, see tähendab, et ühel puul on ainult emasõied ja teisel ainult isasõied. Haab kasvab üksikult või väikeste saludena.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Harilik kuldvihm on tavaliselt meie oludes 5-6 m kõrguseks kasvav laiuv põõsas, pärit Lääne-Euroopa tammikute ja männikute alusmetsarindest, päikeselistelt nõlvadelt, armastades lubjarikkaid muldi.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Harilik karusammal on meie sammaldest ka kõige suurema kasvuga.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Harilik astelpaju – kasvab euroopast siberini.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun