Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
Ega pea pole prügikast! Tõsta enda õppeedukust ja õpi targalt. Telli VIP ja lae alla päris inimeste tehtu õppematerjale LOE EDASI Sulge
Halogeeniühendid rhal - järelliide (-fluoriid, - kloriid, - bromiid, - jodiid) ja eesliide (fluoro-, kloro, bromo-, jodo-) • Alkohol ROH – järelliide: -ool; eesliide: hüdroksü- • Eeter ROR – järelliide: - eeter; eesliide: alkoksü- • Amiin RNH2 - järelliide: - amiin; eesliide: amino- • Küllastumata ühend – alkaanid, kus on kaksik(alkeen – CnH2*n+2)-või kolmiksidemed(alküün – CnH2*n-2). Väga reaktsioonivõimelised: liidavad kergesti halogeene - kordne side katkeb.
Halogeenid on VII A rühma elemendid (F, Cl, Br, I, At). Alkaani halogeenimine on radikaaliline asendusreaktsioon ja see kulgeb ahelreaktsioonina.
Halogeenlamp - 35w-gu10-102266.aspx http://www.inkodu.ee/index.php?est/643/uudised/S%C3%A4%C3%A4sta%20valgust%20- %20s%C3%A4%C3%A4stulamp%202009 http://buonocof.wordpress.com/2011/12/07/lighting-from-led-lamps-can-reduce-melatonin- production/ http://primalighting.wordpress.com/category/led-news/ http://et.wikipedia.org/wiki/Valgusviljakus
Halogeenühendid – väga suur arv (sest kõik süsivesinikud võivad moodustada halogeniide) Praktikas levinumad CCl4 tetraklorometaan (van. tetrakloorsüsinik) – lahusti jm. CHCl3 triklorometaan (kloroform) – narkoos; lahusti Klorofluoroalkaanid (freoonid) – kasutatakse (üha vähem) jahutusseadmetes ja aerosoolballoonides näit.
Halogeenlamp on hõõglambi eriliik, kus lambi valgusvoog on palju kirkam ja püsivam ning eluiga pikem (2000–6000 tundi). Halogeenlampide levinuimad nimipinged on 12 V ja 230 V. Nimipingel 12 V tuleb lampide toiteks kasutada toiteblokke (trafod või elektroonsed toiteblokid).
Halogeenlamp on hõõglambi eriliik, kus lambi valgusvoog on palju kirkam ja püsivam ning eluiga pikem (2 000–6 000 tundi). Halogeenlampide valik on märksa rikkalikum kui hõõglampidel. Kodus kasutatakse rohkem peegel-, sõrm-, toru- ja kolblampe.
Halogeenühendid – orgaanilised ühendid, milles süsiniku aatom(id) on setud halogeeni aatomi(tega). • Ahelisomeerid- erinevad süsinikuahela ehituse poolest • Asendisomeerid – süsinikuahel sarnane, aga erinevad halogeeni asetuse poolest.
Halogeenlamp on hõõglamp, mille täidisgaasile on lisatud halogeen ühendeid (harilikult joodi või broomiga, harvemini kloori, fluori või nende ühenditega). Halogeeni kasutatakse lampides nn halogeenringluse protsessi tekitamiseks.
Halogeenühendid - R-Hal, alkohol- R-OH, fenoolid- Ar-OH, eetrid- R-O-R, karbonüülühendid: aldehüüd- R-CHO-, ketoon- R-CO-R, karboksüülhapped- R- COOH, estrid- R-COO-R, amiinid- R-NH2, amiidid- R-CO-NH2, nitroühendid- R-NO2.
Halogeenühendis on elektronpaar suunatud elektronegatiivsema elemendi katkeb ning tekib seetõttu Side süsiniku ja kloori vahel ehk kloori poole, OH- ja OH- moodustab süsinikuga sideme, ning tõrjub Cl-i on molekulis osalaengud.
Halogeenanhüdriidi - sulfonüül-halogeniidi. R-NH2+ H+®R-N+H3(alküülammooniumioon) Küllastunud sulfoonhappeid saadakse tioolide oksüdeerimisel või 2. Amiinid kui alused reageerivad hapetega: halogenoalkaanide sulfoonimisel.
Halogeenühendid on orgaanilised ühendid, milles süsiniku aatom(id) on seotud halogeeni aatomi(te)ga. Mõned vähesed halogeenühendid on toatemperatuuril gaasilised, enamik neist on aga vedelad või tahked ained.
Halogeenid – kõige aktiivsemad mittemetallid – väga reaktsioonivõimelised Kõige aktiivsem mittemetall on fluor (nii rühmas kui üldse) Mittemetallilisus väheneb reas F – At (astaat on poolmetall)
Halogeenlambi iseärasuseks on hõõgniidi kõrge temperatuur, mis võib ulatuda kuni 3200 °C. Hõõgniidi vastupidavust suurendab joodiaur, mille rõhk ulatub 0,8 MPa. Niidilt aurustunud volfram ühineb ajutiselt joodiga.
Halogeenühendid on minu arvates oma mitmekülgsete kasutusvõimalustega inimestele pigem kasulikud, kuid seda vaid siis, kui neid käsitletakse vastutustundlikult ning ollakse teadlikud ka nende kahjulikkusest.
Halogeenlampe kasutades on võimalik säästa kuni 50% energiast, kuna halogeenlamp tekitab eredama valgusvihu kui hõõglamp ning valgust on võimalik efektiivsemalt fokuseerida, et vajalikku paremini esile tuua.
Halogeenlamp on hõõglambi eriliik, kus lambi valgusvoog on palju kirkam ja püsivam ning eluiga pikem (2 000–6 000 tundi). Halogeenlampide valik on märksa rikkalikum kui hõõglampidel.
Halogeenlamp on põhimõtteliselt hõõglamp, kuid ta kolvis on halogeengaas, mis takistab hõõgniidist eralduva volframi sadestumist kolvi sisepinnale, suunates selle tagasi hõõgniidile.
Halogeenid on VIIA rühma elemendid(fluor, kloor, broom ja jood). Halogeenid on kõige aktiivsemad mittemetallid ja seetõttu ei leia neid loodusest lihtainena vaid peamiselt sooladena.
Halogeeniühend - orgaanilised ühendid, kus süsiniku aatom on seotud halogeeni aatomi või aatomitega,enamasti vedelikud või tahked, harva gaasid, veest raskemad, hüdrofoobsed.
Halogeenühendites on süsiniku ja halogeeni vaheline side polaarne st elektronpaar, mis moodustab kovalentse sideme on tugevamini tõmmatud ühe aatomi poole.
Halogeeniühend – Orgaanilised ühendid, kus süsiniku aatom on seotud halogeeni aatomi või aatomitega. Enamasti vedelikud või tahked, harva gaasid.
Halogeenühend - on orgaanilised ained,mis asendusrühmana sisald üht 7A rühma mittemet. Halogeenühe agregaatolekud on üldiselt vedelad ja tahked.
Halogeen – Halogeenid on tugevad oksüdeerijad, sest nende aatomite välisel elektronkihil on puudu üks elektron stabiilsest oktetist.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Halogeenide kasutusalad on laialdased. Fluoriühenditest ühed tähtsamad ja kasulikumad on freoonid ( jahutusained külmikus, sooja neelav aine; leidub tarbekemikaalides ) ja teflon ( kuuma kindel plast ). Teflonit tuntakse ka fluoroplasti nime all. Fluoroplastid on polümeerid, mis on väga püsivad temperatuuuri ja keemiliste mõjutuste suhtes.
Halogeenimine – keemiline reaktsioon, milles halogeen kandub üle ühest molekulist teise ning teine halogeen moodustab vesinikhalogeeni.
Halogeenid on VI A rühma elemendid - lihtainena gaasilised fluor ja kloor, lihtainena vedel broom ja lihtainena tahked jood ja astaat.
Halogeeniühendid on orgaanilised ühendid, milles süsiniku aatomid on seotud halogeeni aatomi(te)ga. Peamiselt vedelikud või tahked ained.
Halogeenühendid - org.ühendeid, kus süsiniku aatomid on seotud halogeeni aatomi või aatomitega. Omadused: • Hüdrofoobsed- ei reag.
Halogeeniühendid – on orgaanilised ühendid, milles süsiniku aatom(id) on seotud ühe või mitme halogeeni (Br, Cl, F, I) aatomiga.
Halogeeniühendid on orgaanilised ühendid, milles süsiniku aatom või aatomid on seotud halogeeni(Br,Cl,F,I) aatomi või aatomitega.
Halogeenlampide valgusviljakus on hõõglampidega võrreldes 20–30% kõrgem Näiteks annab 250 W torulamp rohkem valgust kui 300 W hõõglamp.
Halogeenlampidel on tavalistest hõõglampidest suurem valgusviljakus (kuni 40 lm/W) ja valgusvoo stabiilsus ning pikem tööiga.
Halogeenidele on iseloomulik eriti suur elektronafiinsus (aatomite võime siduda elektroni) ja kõrge elektronegatiivsus.
Halogeeniühendid on orgaanilised ühendid, milles süsiniku aatom või aatomid on seotud ühe või mitme halogeeni aatomiga.
Halogeenlamp on oma nimetuse saanud klaaskolvis paikneva ja halogeengaasi (enamasti joodi- või broomühendite) järgi.
Halogeenid – tuletõrjujad kasutavad kustutustöödel broomi sisaldavaid halogeeniühendeid Lämmastikugaasid NOx.
Halogeeno - −F Fluoro- CH3Cl Mõned gaasid, Looduses Iseloomulikud on nukleofiilsed klorometaan enamus vedel.
Halogeenid on perioodilisussüsteemi VII rühma peaalarühma elemendid fluor, kloor, broom, jood ja astaat.
Halogeeniühendid on orgaanilised ühendid, milles süsiniku aatom(id) on seotud halogeeni aatomi või aatomitega.
Halogeenühendid on orgaanilised ühendid, milles süsivesinikrühm (alküülrühm) on seotud halogeeni aatomiga.
Halogeeniühendid on vaikude jt. lahustamisel). mürgised, kahjustavad CCl4 (tulekustuti) kesknärvisüsteemi.
Halogeenid – org. ühendid , milles süsiniku aatom(id) on seotud halogeeni aatomi või aatomitega.
Halogeenide oksohapped on seda tugevamad happed ja ka oksüdeerijad, mida suurem on halogeeni oksüdatsiooniaste.
Halogeenühendid – orgaanilised ühendid, milles süsiniku aatomid on seotud halogeeni aatomitega
Halogeenlampide efektiivsus – kuni 30 lm/W - on oluliselt suurem tavaliste hõõglampide efektiivsusest.
Halogeenid on VII A rühma elemendid ja nendeks on fluor, kloor, broom, jood ja astaat.
Halogeeni ühenditele on iseloomulik: • ahelisomeeria – tingitud süsiniku ahela hargnemisest
Halogeenid on aga omavahel tunduvalt sarnasemad, kui teiste rühmade mittemetallid.
Halogeenalkaanid - Alkaanid,milles üks või mitu H-aatomit on asendatud Hal-aatomitega.
Halogeenid – kõige aktiivsemad mittemetallid – väga reaktsioonivõimelised.
Halogeeni liitumine - Alkeenid liituvad ka halogeenidega, eriti hästi broomi ja joodiga.
Halogeenlamp - hõõglamp, mille kvartsklaasist kolvis on väike hulk halogeeni.
Halogeenimine - halogeenide liitumine kaksiksidemega seotud süsinike juurde.
Halogeen valgus - Tänapäeval kõige sagedamini kasutatav valgustehnoloogia.
Halogeenid – on keemilised elemendid : kloor, broom, jood ja astaat.
Halogeenid - VIIA rühma elemendid fluor, kloor, broom, jood, astaat.
Halogeeniühenditel on tihedus veest suurem !!! Tihdus suureneb neil alt üles
Halogeenühendid - org.ained, mille C aatomid on seotud halogeeni aatomiga.
Halogeenid - 7A rühm mittemet,tugev oksüdeerija(+),inim mürgised
Halogeeniühendid – on orgaanilised ühendid, milles süsiniku aatom(id)
Halogeenlambil on 2 korda pikem eluiga ja tema mõõtmed on väiksemad.
Halogeeniühend - Süsinik-halogeen sidet sisaldav orgaaniline ühend.
Halogeenid on 7.A rühma elemendid flour, broom, jood ja astaat.
Halogeenid – VIIA rühma elemendid, lihtainena on mürgised.
Halogeeniühendies on süsiniku aatomid seotud halogeeni aatomitega.
Halogeenimine – halogeeni aatomi(te) sisseviimine ühendisse
Halogeeniarvud on terava lõhnaga ja kahjustavad hingamisteid.
Halogeeniaurud on terava lõhnaga ja kahjustavad hingamisteid.
Halogeeni ühenditele on iseloomulik nukleofiilne asendusreaktsioon.
Halogeeniühendid – hüdrofoobsed mõõdukalt polaarsed ained.
Halogeenimine - halogeeni(de) sisseviimine ühenditesse.
Halogeenlambid on tavaliselt hõõglampidest väiksemad.
Halogeenlampide valik on märksa rikkalikum kui hõõglampidel.
Halogeenlampide valgus on kaks korda kirkam hõõglambi omast.
Halogeenide tihedus on üpris suur: nad on veest raskemad.
Halogeenid on süsinikust elektronegatiivsemad.
Halogeenimine alküülahelasse – radikaalreaktsiooni tingimused
Halogeenid on keemiliselt väga aktiivsed.
Halogeenid – VII A rühma elemendid.
Halogeenid on tugevad oksüdeerijad.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Halogeenid on tugevad oksüdeerijad, ülevalt alla perioodilisustabelis aatomiraadiused kasvavad, järelikult oksüdeeruvad omadused nõrgenevad.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun