Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Grammatiline kategooria on komplekt või hulk süntaktilisi omadusi, mis • väljendavad samasse mõistelisse valdkonda (nt aeg) kuuluvaid tähendusi; • esinevad üksteisega vastanduvalt (st korraga (nt sams sõnas) ei saa esineda näiteks kaht aja valdkonda kuuluvat morfeemi, millest üks väljendaks olevikku ja teine tulevikku) • väljendatakse ühe keele sees tavaliselt sarnasel viisil (nt ajatunnus markeeritakse verbisufiksiga vms) Sõnaliigid on substantiivid, verbid, adjektiivid.
Grammatika õppimine on eesmärk omaette, uuritakse õpitava keele struktuuri (näiteks grammatika-tõlge meetodi puhul). Samas võib grammatika ka kaudselt määrata õppe sisu, näiteks audiolingvaalse ja otsese meetodi puhul, kus õpitavad tekstid on üles ehitatud nii, et seal kasutatakse mingit kindlat grammatilist vormi (näiteks on kogu tekst tingivas kõneviisis). Traditsiooniliste meetodite abil ei saavutata head suhtlusoskust, küll aga on võimalik omandada keel passiivselt.
Grammatikaliseerumine on pikaajaline protsess, võib rääkida grammatikaliseerumise astmetest (kontiinuumist). Eesti keeles on kasutatut terminit „grammatikaliseerumise kalle“ (cline). Ebaõnnestunud eestikeelne vaste, parem ja arusaadavam oleks „grammatikaliseerumise kulg“ vms. Leksikaalne ühik > grammatiline sõna > kliitik > liide Teisisõnu: leksika > süntaks > morfoloogia
Grammatikalisatsioon - grammatiseerumine. pankrooniline protsess-grammatisatsioon. Grammatisatsioon on grammatika elementide kujunemise protsess, kitsamalt grammatiliste elementide kujunemine leksikaalsetest elementidest. Konvergentsiteooria = lähenemisteooria): keelkonnad on tekkinud eri keelte lähenemise teel, ilma et oleks kunagi ühist eellast olnud.
Grammatiline lause – sõnade ja fraaside moodustatud grammatiline tervik, mille tuumaks finiitverb ja mille osade vahel on erinevaid grammatilisi suhteid.
Grammatiku kool - Et saada vägevaks poliitikuks , pidid poisid käima 3-mes kooliastmes. Selles koolis tegeleti raamatutega ! Õpetajateks olid grammatikud, nad olid tunnustatud õpetajad, tavaliselt nad olid kreeklaste poolt vabaks lastud orjad. Grammatiku koolis õppisid harilikult aristokraatide pojad.
Grammatiseerumise põhimõte on ühesuunaline protsess (suurema grammatilisuse suunas). Tähendusnihe konkreetsemalt abstraktsemale (ISIK > OBJEKT > TEGEVUS > RUUM > AEG >KVALITEET) on grammatikaliseerumise käivitaja ning tähendusnihkeks võib olla metafoor.
Grammatiline isik on deiktiline viitamine kõnesituatsioonis osalejatele, nt kõnelejale, kuulajale ja teistele. Väljendub eelkõige pronoomenite süsteemis, aga ka verbi lõppudena ning vahel ka substantiividel.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Grammatiline tõlgendamine – juriidiliste erialaterminite ja muude õiguskeeles käsutatavate tähistuste semantika selgitamine, milles on oma osa ka süntaksil ehk keele grammatikareeglite käsutamisel. Normatiivaktide grammatiline (filoloogiline; keeleteaduslik) tõlgendamine selgitab normatiivakti sõnastuse tähendust keeleteaduse seisukohalt, määrates kindlaks sõnade ja terminite tähenduse ning lauseehituse.
Grammatikad on {S→AB, A→aAb, A→ab, B →cB, B →c} ja {S →AB, A→aA, A→a, B →bBc, B →bc}. Keel L = {anbncm | n,m > 0} ∪ {ambncn | n,m > 0} on mitmene, sest saab mitu tuletuspuud teha.
Grammatikat nimetatakse ε-vabaks, kui ta ei sisalda ühtegi paremas poolest ε evivat produktsiooni või on üks produktsioon S  ε ja S ei sisaldu ühegi teise produktisiooni paremas pooles.
Grammatiline tõlgendamine – normi tõlgendamine lähtudes eelkõige keele reeglitest. 2. Süstemaatilis-loogiline tõlgendamine - normi koha leidmine õiguse süsteemis, õiguse valdkonnas, õigusharus.
Grammy - auhinnaga pärjatud koori juhatas Kaspars Putniņš, kes tõi publikuni ühe n-ö igapäevase tsükli elust ehk viis meid läbi muusika pimedusest valgusesse.
Grammatical tautology - using the double subject, predicate in a sentence (e.g. “Miss Webster, she slept forty days before waking up.” (double subject). Occurs in dialogues.
Grammatiline sõna on lekseem oma konkreetses süntaktilises ümbruses, s.o semantilises ja pragmaatilises kontekstis, lekseem esineb tekstis alati mingis konkreetses vormis.
Grammatiline objekt ehk sihitis • Laused, mille öeldist laiendab sihitis, on transitiivlaused ning laused, milles öeldise juures sihitis puudub, on intransitiivlaused.
Grammatiline kategooria – koosneb hulgast üksteisele vastanduvatest üht tüüpi grammatilistest tähendustest, mida süstemaatiliselt väljendavad mingid vormiüksused.
Grammatilis - semantilised tunnused: pauside täitmine, sõnade ja konstruktsioonide valik, väljendusrikkus ja väljenduslikkus, kõne õigsus, kõnekultuur.
Grammatiseerumine on keele leksikaalsete üksuste arenemine grammatilisteks üksusteks ja grammatiliste üksuste arenemine veelgi grammatilisemateks üksusteks.
Grammatiseerumise vastandprotsess on leksikaliseerumine. See on nähtus, kus sõnavorm või sõnaosa omandab leksikaalse tähenduse (mõistesisu), seega muutub lekseemiks.
Grammatiline vormistus on piiratud. Sõnajärje valikul avaldub mõttesüntaksi mõju, kõneleja jaoks olulisem info paigutatakse harilikult ütluse algusesse.
Grammatiliselt on nad täielikud laused, õiguslausetena aga mittetäielikud, mis tähendab, et nad on osa õigustloova akti (õiguse) kehtivusest.
Grammatiline kategooria – hulk üksteisele vastanduvaid üht tüüpi grammatilisi tähendusi, mida süstemaatiliselt väljendavad erinevad vormiüksused.
Grammatikute perioodi nimetatakse veel Aleksandria perioodiks (3. saj. e.m.a.). Aleksandria koolkonnast on pärit lause definitsioon ja 8 sõnaliiki.
Grammatikat on püütud esitada süsteemselt, teemade kaupa, andes konkreetse õpitava keelematerjali kohta seletusi Sulle ka emakeeles.
Grammatikas on püütud olla võimalikult salatsipärane, karta paraku on, et lausestuses aimub ka Häädemeeste randade keelt.
Grammatiline tähendus on ühesugustele muutevormidele ühine tähendus, mida kannavad harilikult tunnused, vahel ka tüveteisendid.
Grammi turuhind on kaks kuni seitse eurot, olenevalt viljakehade suurusest, värskusest ja seeneliigist. Harilik Kännumampel
Grammatical unit on another in which the meaning of garage the head phrase is affected by words that are used to premodific.
Grammatikalisatsioon - tähenduse kinnistumine grammatilisele morfeemile või süntagmale,st et tähendust kannab mingi vorm.
Grammakiirgus - grammakvantidest koosnev kiirgus röntgenikiirgusest väiksema lainepikkusega elektromagnetkiirgus.
Grammatikas on elemente sellest, mida tänapäeval võiks nimetada diskursuselingvistikaks (vaadatakse suhtlust.
Grammkalor on soojushulk, mis kulub 1g vee soojendamiseks 15°C 16°C - ni. kJ - kilodzaul, kCal - kilokalor
Grammatilises tõlgendamises on hädavajalikuks eelduseks selle keele reeglite tundmine, milles on õigusnormid väljendatud.
Grammatiline isik on deiktiline viitamine kõnesituatsioonis osalejatele, nt kõnelejale, kuulajale ja teistele.
Grammatiseerumine – morfoloogia mõiste, kus tekib kas grammatiline morfeem või grammatilisem tähendus.
Grammatiliste lausetena on need täielikud laused, kuid õiguslausetena (pidamislausetena) aga mittetäielikud.
Grammatical – word order SENTENCE Function – appeal to reader’s sentences in succession.
Grammatikas on elemente sellest, mida tänapäeval võiks nimetada diskursuselingvistikaks.
Grammatilised vormid on mitmetähenduslikud, seal võib ka sõnajärg jätta lause kahemõtteliseks.
Grammofon - vinüül plaadimängija 4.Peale rasket päeva isa otsustas pikutada diivanil.
Grammtika ülesandeks on esitada reegleid, mis määravad lausete struktuuri ja nende moodustamise.
Grammatikal on neli osa: häälikuõpetus, tuletusõpetus, vormiõpetus ja lauseõpetus.
Grammatilisest aspektist on normilause (sentents) vorm, selle sisuks on õigusnorm (käitumisreegel).
Gramm - bakterite rakuseina komponenid on: peptidoglükaan, lipopolüsahhar.
Grammofon - plaadimängija grandioosne, grandioosse - hiiglaslik, suurejooneline
Grammatikakirjeldusse on sisse toodud sidendi mõiste, mis on mahult laiem kui sidesõna.
Grammatiliste lausetena on nad täielikud, aga õiguslausetena on nad mittetäielikud.
Grammatisatsiooniprotsess on universaalne, st see toimub maailma keeltes ühtmoodi.
Grammraticus – väitis, et 13. saj on olnud meestel veel sõjalaule.
Grammatikakirjelduste järgi on ühesilbilised sõnad eesti keeles kolmandas vältes.
Gramm on massiühik, mis moodustab tuhandiku kilogrammist.
Grammofon - aparaat hääle kuuldavaks tegemiseks heliplaadil
Grammist kullast on võimalik tõmmata 3,5 km traati või katta
Grammmateline – Õteksti uurimine grammatikareeglite abil.
Gramm - massiühik kaader - üksikvõte filmilindil
Grammkaal - Paberilehe raskus grammides ühe ruutmeetri
Gramma – üleskirjutusradio - kiirgan
Grammatiline t - ne: õ-normi tekstide uurimine
Grammatilisus on kõnelejale ette kirjutatud.
Grammatiline kannel - saab mängida kõiki toone.
Grammy - auhinna nominentide hulgas.
Grammatilis - semantilised tunnused
Vote UP
-1
Vote DOWN
Grammatiline tõlgendamine – on olemas määratletud mõisted (täisealisus) ja hinnangulised mõisted (mõistlik aeg, heauskne omandaja) • Süstemaatiline tõlgendamine – normi sisu väljaselgitamine koostoimes teiste normidega.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Grammatiline tõlgendamine on juriidiliste erialaterminite ja muude õiguskeeles kasutatavate tähistuste semantika selgitamine, milles on oma kindel osa ka süntaksil ehk keele grammatikareeglite kasutamisel.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Gramm - ekvivalent on ainehulk, mis vastab 1 moolile teisele ainele (tavaliselt 1 grammile H- le).Ekvivalentmasse arvutatakse järgmiste valemite järgi:
Vote UP
-1
Vote DOWN
Gramm - tabav,epitaaf,hauakiri,koorimeelika ja soolomeelika. tähtsamad antiikluuletajad- Archilochos-sõdadest,
Vote UP
-1
Vote DOWN
Grammatiline tõlgendamine - Iga tõlgendamise viis lähtub eelkõige normi tekstist, võttes esmalt abiks grammatikareeglid.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Gramm - molekul on aine hulk grammides, mis on arvuliselt võrdne selle aine molekulmassiga Daltonites.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Grammatiline tõlgendamine – normi tõlgendamine lähtudes eelkõige keele reeglitest.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Grammatiline tõlgendamine - lähtutakse sõnade tähendusest, mis on selle normi sisu.
Vote UP
-2
Vote DOWN
Grammatikaliseerumine on leksikaalsete üksuste muutumine grammatilisteks üksusteks (s.o. „tavaline“ sõna muutub grammatiliseks sõnaks, nt prepositsiooniks, partikliks, abiverbiks jne). Selleks, et aru saada, mis toimub, tuleb rääkida tähenduse liikidest.
Vote UP
-2
Vote DOWN
Grammatikatermineid on tänaseni käibel (nt käänete nimetused ja terminid kääne, käänamine, pööre, pööramine, ainsus, mitmus, häälik jne). Puristlike vaadetega Hermann on rikastanud ka muude erialade sõnavara.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun