Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Gmo - de (kaasa arvatud geneetiliselt muundatud uuendtoidu, geneetiliselt muundatud seemnete, väetise ja loomasööda) keskkonda viimise küsimustes; 2. GMO-sid sisaldavate või nendest koosnevate toodete (kaasa arvatud geneetiliselt muundatud uuendtoidu, geneetiliselt muundatud seemnete, väetiste ja loomasööda) turustamise küsimustes, 3. geneetiliselt muundatud loomadega loomkatsete tegemise küsimustes, 4. geneetiliselt muundatud mikroorganismide suletud keskkonnas kasutamise küsimustes.
Gmo - de kasutamine ja kasvatamine on erinevates maailma riikides reguleeritud erinevat moodi. Paljudes riikides ei ole GMO-de kasvatamisele märkimisväärseid piiranguid seatud, osades riikides on GMO-d lubatud piirangutega ning on ka riike, kes on kehtestanud täieliku GMO keelu (nt Sveits). Euroopa Liidus, seega ka Eestis, on GMO-de kasutamine ja kasvatamine lubatud, ent see on siiski rangelt reglementeeritud võrreldes näiteks USA ja Kanada üsna vaba regulatsiooniga.
Gmo - sid arendavad firmad reklaamivad küll sageli, et muundamise abil saab luua põua- ja külmakindlaid taimi, kuid kommertskasutuses selliseid taimi reaalselt veel ei eksisteeri ning Aafrika Bioloogilise Ohutuse Keskuse (African Center for Biosafety) on kommertsialiseerimine umbes 10 aasta kaugusel (seisuga 2007). ACB rõhutab, et taimede stressikindlus mehhanismide toimimine on väga kompleksne ja tänapäeva teaduse poolt veel lõpuni uurimata nähtus.
Gmo - de MIINUSED • Eetikaprobleemid - igal organismil oma genoom • Võib osutuda inimorganismile kahjulikuks (allergeenid) • Võib mõjuda negatiivselt keskkonnale (kahjurite immuunsus looduslike toimeainete suhtes) • Muundatud geenid võivad üle kanduda nt umbrohule “superumbrohi”, muutes ka selle elujõulisemaks • Väheneb looduslik mitmekesisus (looduslikud liigid tõrjutakse välja) • Maitseomaduste halvenemine
Gmo on geneetiliselt muundatud organism, mille eesmärgiks on hetkel peamiselt tõsta põllumajanduse tootlikkust. Igal aastal satub eestlaste kõhtudesse erinevate toiduainetega sadu tonne geneetiliselt muundatud soja ja maisi. Üleüldse on 70% maailma sojasaagist geneetiliselt muundatud. Kahekümne viiest maailmas kasvatatavast geneetiliselt muundatud taimeliigist levinuimad on soja, mais, puuvill ja raps.
Gmo - sisaldus on ettekavatsetud ja seda oleks võimalik tehniliste meetmetega vältida) peab toode olema märgistatud GM-tootena. EL määruse ja Eesti geneetiliselt muundatud organismide keskkonda viimise seaduse kohaselt peab GMO(de)st valmistatud toode kandma silti kirjaga „Toode sisaldab geneetiliselt muundatud organismi“ või „Toode koosneb geneetiliselt muundatud organismidest“. ( GMO-vaba
Gmo - Geneetiliselt muundatud organismide tahtlikku keskkonda viimist reguleerib Euroopa Parlamendi ja Nõukogu direktiiv 2001/18/EÜ. Cartagena bioloogilise ohutuse protokoll ehk Cartagena protokoll on rahvusvaheline lepe, mille üldiseks eesmärgiks on piirata geenmuundatud organismide levikut ning nende kasutamise korral sätestada ohtu vähendavad reeglid, seda eriti nende piiriülesel liikumisel.
Gmo - vabad piirkonnad EL-s vaidlused GMO-de ohutuse ja vajalikkuse ümber alles käivad ja paljud kohalikud omavalitsused ja põllumehed tunnevad suurt muret võimalike probleemide üle. Võimalike probleemidena on välja toodud, et ei ole selge, kes vastutab, kui GMO-vaba toodang juhuslikult saastub, kes kannab sellega seotud kulud, kui palju lisakulusid nõuab toodangu
Gmo - d ehk geneetiliselt muundatud organismid on elusolendid, sh. taimed ja ka nendest saadud tooted, nt. loomasööt, kelle pärilikkuse ainele (geenidele) on biotehnoloogiliste meetodite abil kunstlikult lisatud teiste elusolendite pärilikkuse ainet või kelle pärilikkuse ainet on muul viisil nüüdisaegse geenitehnoloogia abil muudetud.
Gmo - de PLUSSID • Suurem saagikus (võimalus leevendada inimkonna toiduprobleeme) • Kultuurtaimede suurem elujõulisus ja haiguskindlus, vastupidavus kahjuritele ja külmale • Keskkonna saastatuse vähendamine (vähem kemikaale) • Meditsiinilised uuringud (uued ravimid) • Keskkonna puhastamine (õlireostuse likvideerimine)
Gmo - dega kaasvenad miinused ja plussid: MIINUSED PLUUSID • toiduallergia • suurem saagikus • GM umbrohi • vastupidav kahjuritele • GM kahurid • vastupidavam külmale • Igal org. Oma genoom • meditsiinilised uuringud Kuidas geenid kohale viia? (GMO-de saamine) 1) Bakteri plasmiidiga 2) Viirustega.
Gmo - sid arendavad firmad reklaamivad küll sageli, et muundamise abil saab luua põua- ja külmakindlaid taimi, kuid kommertskasutuses selliseid taimi reaalselt veel ei eksisteeri ning Aafrika Bioloogilise Ohutuse Keskuse (ACB) hinnangul on nende kommertsialiseerimine 2007. aasta seisuga umbes 10 aasta kaugusel.
Gmo
Gmo - de kasutuselevõtt võib kaasa tuua ettearvamatuid muudatusi looduses, mõjutada koosluste bioloogilist mitmekesisust, põhjustada uusi haigusi ja allergiavorme. Kui geneetiliselt muundatud kultuuride omadused kanduvad üle teistele organismidele, võib tagajärjeks olla ümbruskonna geneetiline saastumine.
Gmo - de mõju bioloogilisele mitmekesisusele Vaatamata andmete ebapiisavusele, on tänapäeval üldiselt tunnustatud GMO-de negatiivne mõju keskkonnale. Mõju on seotud peamiselt GM taimedelt pärit geneetilise materjali looduskeskkonda sattumisega ja seal võimalike kahjulike muutuste esile kutsumisega.
GMO
Gmo - pärmirakkudes. Mullu jõudis Eesti turule vaktsiin emakakaelavähi tekitaja HP-viiruse vastu, vaktsiini tootmises kasutatakse GMO-rakkusid. Geenitehnoloogia tormilise arengu teel seisab Talpsepa sõnul aga tõsiasi, et veel ei osata geene n-ö otse elusorganismidesse viia.
Gmo
Gmo - de kasvatamisest ja kasutamisest, kuna GMO-de pikaajalise kasutamise tagajärjed ei ole kaugeltki selged, GMO-de ohutuse uurimise kriteeriumid on puudulikud ning sõltumatuid uuringuid on tehtud väga vähe,“ ütles kampaania koordinaator Nastja Pertjonok.
Gmo - ga kaasnevad riskid Biotehnoloogia firmad lubavad, et GM-kultuuride abil vähendatakse põllumajanduses kasutatavate mürkide kogust, aidatakse põllumeestel kergema vaevaga saada rohkem saaki, leevendatakse vaestes riikides näljahäda ja vitamiinivaegust.
Gmo - aretuse poolt:  Kiiremad tulemused Geenid teistelt liikidelt Geenide avaldumist saab reguleerida Teatakse täpselt, millist geeni üle kantakse,  mis muutub uues sordis. Põldudel kasutatakse vähem  keskkonnamürke. See on täppissordiaretus.
Gmo - pooldajad, et sellisteks uuringuteks puudub vajadus, kuna kõik geenid on loodusliku iseloomuga, loodusest pärit - jättes tähelepanuta, et looduses ei esine need geenid sellistes kombinatsioonides ega kogustes, nagu loodud muundkultuurides.
Gmo - d on palju uuritud, kuid arvamusi on erinevaid, mõned arvavad, et see on kahjulik ning pikaajaline mõju võib olla laastav, mõndade arusaamist mööda on see just inimeste tulevik, kuna GMO-d on kasutatud toitudes juba pikka aega.
Gmo - aretuse poolt • Kiired tulemused • Geenid teistelt liikidelt • Geenide avaldumist saab reguleerida • Teatakse täpselt, millist geeni üle kantakse, mis muutub uues sordis • Põldudel kasutatakse väham keskonnamürke
Gmo - sid tootvate firmade vähene koostöövalmidus, kui sageli keeldutakse teaduskatsete jaoks isegi algmaterjali (seemneid) andmast, ning paljud teised probleemid takistavad GMO riskide uurimist (internetisait Gmo-vaba Eesti).
Gmo – aretuse vastu • Kahjurid võivad muutuda immuunseks • Geenid võivad üle kanduda umbrohule • Erinevate organismide geenide koostoime võib olla ettearvamatu • GM-taimede maitseomadused on tavaliselt halvemad
Gmo - de reklaamimise taga on mitmeid tegureid, kuid peamiselt just suurfirmade soov muundamise tehnoloogia abil toiduturgu kontrollida ja sellelt suuremat kasumit teenida on üks jõududest, mis GMO-sid põldudele surub.
Gmo
Gmo - de üheks suuremaks välismõjuks on võime saastada GM materjaliga GMO-vabasid tootjaid. Tegemist on välismõjuga, mis ka Eesti põllumajandusettevõtjaid ja talupidajaid ähvardab. (Keskkonnaministeerium 2004.)
Gmo - de levik pahandab mahepõllundusmehi ,sest õietolmu levides saastub mahevili GM-viljaga. 3.GM-taimede ristumine looduslike sugulastega ja neile uute omaduste ülekandumine võib rikkuda ökõsüsteemi tasakaalu.
Gmo – de (geneetiliselt muundatud organismide) kahjulikust keskonnale pole senimaani veel suudetud täielikult tõestada, aga senini on sellised geeni alased muudatused taimedes, inimkonnale kasulikuks osutunud.
Gmo - de kasvatamine on tootjale kasulik juhul kui näiteks taimele on lisatud mingi omadus nt külmakindlus, selletõttu on see taim vastupidavam ilmastiku tingimustele ja seega ka kasulikum tootjale.
GMO
Gmo ehk geneetiliselt muundatud organism on elusoend(bakter, taim,loom jt.), kelle pärilikkusainele(DNA-le) on kunstlikult lisatud teiste elusolendite geene või kelle geene on kunstlikult muudetud.
Gmo - de riskianalüüs baseerub tavaliselt GMO võrdlusel tavaliste, muundamata sama liiki organismidega või eelistatult GMO vanemliiniga, juhul, kui liigisisene varieeruvus on väga suur.
GMO
Gmo - vastased ütlevad, et meil ei ole seda vaja, sest see on GMO! Aga kuidas meile meeldiks kui kõik lilled oleksid ühte värvi, kas rohelised, valged või punased? Ega vist meeldikski.
Gmo - de tehnoloogias pole midagi ebaloomulikku, sest ka looduses esineb analoogseid protsesse, mis põhjustavad aeg-ajalt liikidevahelist geenisiiret, nn horisontaarset geeniülekannet.
Gmo - de tehnoloogias pole midagi ebaloomulikku, sest ka looduses esineb sarnaseid protsesse (transformatsioon, transduktsioon), mis põhjustavad aeg-ajalt liikide vahelist geenisiiret.
GMO
Gmo - sid arendavad firmad reklaamivad küll sageli, et muundamise abil saab luua põua- ja külmakindlaid taimi, kuid kommertskasutuses selliseid taimi reaalselt veel ei eksisteeri.
Gmo - de pooldajad arvavad, et GMO-de tehnoloogias pole midagi ebaloomulikku, sest ka looduses esineb analoogseid protsesse, mis põhjustavad aeg-ajalt liikidevahelist geenisiiret.
Gmo - dest valmistatud toidu ja loomasööda kasutamise mõju osas puuduvad pikaajalised uuringud, kuid nii mõnegi haiguse puhul on leitud GMO toksilisust ja allergilisust.
Gmo ehk geneetiliselt muundatud organism on elusolend (bakter, taim, loom), kelle pärilikkuse ainet (DNA-d) on geenitehnoloogilisi võtteid kasutades kunstlikult muudetud.
Gmo - de pikaajalise kasutamise tagajärjed ei ole kaugeltki selged, GMO-de ohutuse uurimise kriteeriumid on puudulikud ning sõltumatuid uuringuid on tehtud väga vähe.
Gmo - de loomisest ja nendega seotud riskidest võib lugeda Eestimaa Looduse Fondi koostatud trükist (2006) http://www.eko.org.ee/gmo/images/stories/raamatud/raamat.pdf
Gmo - viljad on vastupidavamad nii põua kui liigse niiskuse puhul, nõuavad vähem väetisi ning lõppkokkuvõttes tähendavad nii maa kui kütuse säästmist(Savi
Gmo - d võivad olla väga tõsise allergia tekitamise allikaks, kui see organism sisaldab mingisugust liigile võõrast valku, mis antigeenina tekitab allergiat.
GMO
Gmo – geeniliselt moondatud organism on kunstlikult geenide manipulatsiooni teel loodud (parandatud, muudetud) taimesortide, ehk ka loomatõugude, üldnimi.
Gmo – lühend väljendist „geneetiliselt muundatud organism“. – tavakeeles populaarne väljend transgeense ehk siirdgeense organismi tähistamiseks.
Gmo - dega saaks lahendada näljahädasid ja üldse maailma piinav söögipuudus või oht, et varsti on nii palju inimesi, keda ei suudeta toita.
GMO
Gmo on juba kasutusele lubatud, on tootjal kohustus seda ka hiljem jälgida – milline on pikaajaline mõju inimestele, loomadele, keskkonnale.
Gmo - dega seonduv tehnoloogia arenenud mitmeid aastaid ning paralleelselt GMO-de kasvu levikuga on kasvanud ka GMO-dega seonduvad probleemid.
Gmo - dest rääkides nimetatakse tavaliselt riskidena keskkonna-, tervise- ja sotsiaal-majanduslikke riske, samuti eetilisi küsimusi.
Gmo ehk geeniliselt muundatud organismid – tavakeeles populaarne väljend transgeense ehk siirdgeense organismi tähistamiseks.
Gmo - de kasutamine suudaks poliitikute, ärimeeste ja teadlaste arvates lahendada probleeme, nagu seda on näiteks näljahäda.
Gmo - de ristumine metsikute sugulasliikidega on võimalik väga vähestel kultuuritaimedel ning hübriidid pole eriti edukad.
Gmo - d ehk geneetiliselt muundatud organismid GM taimed (papaia, peet, mais, puuvill, lina, raps, riis, tomat, puuvill,
Gmo on kunstlikult geenide manipulatsiooni teel loodud (parandatud, muudetud) taimesortide, ehk ka loomatõugude, üldnimi.
Gmo - toiduaineid, kliima soojenemist, toitu kui strateegilist vara ja mõningaid olulisemaid fakte olukorrast maailmas.
Gmo - d võivad looduslikku liikide tasakaalu mõjutada isegi juhul, kui kohalikele liikidele geeniülekannet ei toimu.
Gmo - d sisaldavad tooted peavad olema märgistatud va juhul kui on tegu juhusliku sisaldusega mis jääb alla 1%.
Gmo – on organism, mille pärilikkustegureid (genoomi) on inimese poolt muudetud viisil, mida looduses ei esine.
Gmo - de toetajad leiavad, et geenitehnoloogia võimaldab toitu paremaks muuta ja tõsta selle toiteväärtust.
Gmo - toidu ehk muudetud pärilikkusega organismide üle meie toidus pole peaaegu mingisugust järelevalvet.
Gmo - ga kaasnevad riskid http://www.eko.org.ee/gmo/index.php?option=com_content&task=view&id=36&Itemid=47
Gmo - d: olukord Eestis ja Euroopa Liidus http://vana.elfond.ee/alaleht.php?id_kategooria=908&keel=eesti
Gmo - de keskkonnaohtlikkusele on tähelepanu pööranud suurem osa viimasel ajal ilmunud artiklitest.
Gmo - de loomine on kallis protsess, mis on jõukohane vaid suurtele agrotööstuskorporatsioonidele.
Gmo
Gmo - dega seonduvad keskkonnariskid http://vana.elfond.ee/alaleht.php?id_kategooria=765&keel=eesti
Gmo - dest valmistatud toidu ja loomasööda kasutamise mõju osas puuduvad pikaajalised uuringud.
Gmo - de kasutamise poolt- ja vastuargumendid 5.1. Huvitav vastuargument ja vastuargumendid
GMO
Gmo - de MIINUSED – võib osutuda inimesele kahjulikuks, negatiivsus keskkonnale, halvem
Gmo - dest. :Ülejäänud riigid, kus toodetakse alla 5% kommertskasutuses olevatest GMO-
GMO
Gmo - d on oma tekkelt ja olemuselt ebaloomulikud, sordiarendusega seda võrrelda ei saa
Gmo - de puhul on saaste juba tekkinud enne, kui avalik võim asjast ülevaate saab.
Gmo - taimed aitavad saagikust tõsta, kuid väheneb genotüüpide mitmekesisus…
Gmo ehk Geneetiliselt muundatud organism on tänapäeva biotehnika abil muundatud.
Gmo - sid arendavad firmad reklaamivad küll sageli, et muundamise abil saab luua
Gmo - de PLUSSID – suurem saagikus, väiksem keskkonna saastatus, uued ravimid.
Gmo - taimedele on sisendatud geen, mida nad looduslikult omastada ei saaks.
Gmo - ga kaasnevad riskid Kuidas saadakse geneetiliselt muundatud organisme?
Gmo - tootjad on saanud suurepärase võimaluse tarbijatega manipuleerida.
Gmo - geneetiliselt muundatud organism,enamasti trans- geensed organismid.
Gmo - geene viiakse ühest organismist teise või muudetakse muul viisil.
Gmo - sisalduse piirmäärast algab kohustus märgistamiseks tootele.
Gmo - d ei ole lahendus näljahädadele ja vaesusele arengumaades.
Gmo - sid kasutatakse peamiselt meditsiinis ja põllumajanduses.
Gmo - dega saastumise likvideerimise maksumus sõltub mitmetest
Gmo - de keskkonnaohtlikkusele on palju tähelepanu pööratud.
Gmo - vahet pole? — Eestimaa Looduse Fondi erileht, 2008,
Gmo - äris liiguvad ringi ülemääraselt suured summad.
Gmo - aretuse vastu: Kahjurid võivad muutuda immuunseks.
Gmo - organismidel ei esine mingeid kõrvalnähtuseid.
Gmo - dega seotud riske on uuritud suhteliselt vähe.
Gmo - de kasutamise poolt- ja vastuargumendid
GMO
Gmo - de sisalduse detekteerimine toidus.
Gmo – geneetiliselt muundatud organism.
Gmo - sid luuakse geenitehnoloogia abil.
GMO
Gmo – GENEETILISELT MUUNDATUD ORGANISM
Gmo - del erakordne nagu inimesel nimi.
GMO
Gmo - d on leidnud palju vastuolusid.
Gmo - de eelised ja probleemid
Gmo - de kasutamine ja levik.
Gmo - dega kaasnevad riskid



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun