Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Sõnu seletav sõnaraamat
Ukraina abi Ukraina kaitse vajab abi. Tee annetus täna! Aita Ukrainat Sulge
Add link
Gmo - de (kaasa arvatud geneetiliselt muundatud uuendtoidu, geneetiliselt muundatud seemnete, väetise ja loomasööda) keskkonda viimise küsimustes; 2. GMO-sid sisaldavate või nendest koosnevate toodete (kaasa arvatud geneetiliselt muundatud uuendtoidu, geneetiliselt muundatud seemnete, väetiste ja loomasööda) turustamise küsimustes, 3. geneetiliselt muundatud loomadega loomkatsete tegemise küsimustes, 4. geneetiliselt muundatud mikroorganismide suletud keskkonnas kasutamise küsimustes.
Gmo - sid arendavad firmad reklaamivad küll sageli, et muundamise abil saab luua põua- ja külmakindlaid taimi, kuid kommertskasutuses selliseid taimi reaalselt veel ei eksisteeri ning Aafrika Bioloogilise Ohutuse Keskuse (African Center for Biosafety) on kommertsialiseerimine umbes 10 aasta kaugusel (seisuga 2007). ACB rõhutab, et taimede stressikindlus mehhanismide toimimine on väga kompleksne ja tänapäeva teaduse poolt veel lõpuni uurimata nähtus.
Gmo - de MIINUSED • Eetikaprobleemid - igal organismil oma genoom • Võib osutuda inimorganismile kahjulikuks (allergeenid) • Võib mõjuda negatiivselt keskkonnale (kahjurite immuunsus looduslike toimeainete suhtes) • Muundatud geenid võivad üle kanduda nt umbrohule “superumbrohi”, muutes ka selle elujõulisemaks • Väheneb looduslik mitmekesisus (looduslikud liigid tõrjutakse välja) • Maitseomaduste halvenemine

Gmo - vabad piirkonnad EL-s vaidlused GMO-de ohutuse ja vajalikkuse ümber alles käivad ja paljud kohalikud omavalitsused ja põllumehed tunnevad suurt muret võimalike probleemide üle. Võimalike probleemidena on välja toodud, et ei ole selge, kes vastutab, kui GMO-vaba toodang juhuslikult saastub, kes kannab sellega seotud kulud, kui palju lisakulusid nõuab toodangu
Gmo - d ehk geneetiliselt muundatud organismid on elusolendid, sh. taimed ja ka nendest saadud tooted, nt. loomasööt, kelle pärilikkuse ainele (geenidele) on biotehnoloogiliste meetodite abil kunstlikult lisatud teiste elusolendite pärilikkuse ainet või kelle pärilikkuse ainet on muul viisil nüüdisaegse geenitehnoloogia abil muudetud.
Gmo - de PLUSSID • Suurem saagikus (võimalus leevendada inimkonna toiduprobleeme) • Kultuurtaimede suurem elujõulisus ja haiguskindlus, vastupidavus kahjuritele ja külmale • Keskkonna saastatuse vähendamine (vähem kemikaale) • Meditsiinilised uuringud (uued ravimid) • Keskkonna puhastamine (õlireostuse likvideerimine)

Gmo - de kasutuselevõtt võib kaasa tuua ettearvamatuid muudatusi looduses, mõjutada koosluste bioloogilist mitmekesisust, põhjustada uusi haigusi ja allergiavorme. Kui geneetiliselt muundatud kultuuride omadused kanduvad üle teistele organismidele, võib tagajärjeks olla ümbruskonna geneetiline saastumine.
Gmo - de kasvatamisest ja kasutamisest, kuna GMO-de pikaajalise kasutamise tagajärjed ei ole kaugeltki selged, GMO-de ohutuse uurimise kriteeriumid on puudulikud ning sõltumatuid uuringuid on tehtud väga vähe,“ ütles kampaania koordinaator Nastja Pertjonok.
Gmo - ga kaasnevad riskid Biotehnoloogia firmad lubavad, et GM-kultuuride abil vähendatakse põllumajanduses kasutatavate mürkide kogust, aidatakse põllumeestel kergema vaevaga saada rohkem saaki, leevendatakse vaestes riikides näljahäda ja vitamiinivaegust.

Gmo - d on palju uuritud, kuid arvamusi on erinevaid, mõned arvavad, et see on kahjulik ning pikaajaline mõju võib olla laastav, mõndade arusaamist mööda on see just inimeste tulevik, kuna GMO-d on kasutatud toitudes juba pikka aega.
Gmo – de (geneetiliselt muundatud organismide) kahjulikust keskonnale pole senimaani veel suudetud täielikult tõestada, aga senini on sellised geeni alased muudatused taimedes, inimkonnale kasulikuks osutunud.
Gmo - de riskianalüüs baseerub tavaliselt GMO võrdlusel tavaliste, muundamata sama liiki organismidega või eelistatult GMO vanemliiniga, juhul, kui liigisisene varieeruvus on väga suur.
GMO

Gmo - vastased ütlevad, et meil ei ole seda vaja, sest see on GMO! Aga kuidas meile meeldiks kui kõik lilled oleksid ühte värvi, kas rohelised, valged või punased? Ega vist meeldikski.
Gmo - de tehnoloogias pole midagi ebaloomulikku, sest ka looduses esineb analoogseid protsesse, mis põhjustavad aeg-ajalt liikidevahelist geenisiiret, nn horisontaarset geeniülekannet.
Gmo - de pikaajalise kasutamise tagajärjed ei ole kaugeltki selged, GMO-de ohutuse uurimise kriteeriumid on puudulikud ning sõltumatuid uuringuid on tehtud väga vähe.

Gmo - de loomisest ja nendega seotud riskidest võib lugeda Eestimaa Looduse Fondi koostatud trükist (2006) http://www.eko.org.ee/gmo/images/stories/raamatud/raamat.pdf
Gmo - de ristumine metsikute sugulasliikidega on võimalik väga vähestel kultuuritaimedel ning hübriidid pole eriti edukad.
Gmo - de toetajad leiavad, et geenitehnoloogia võimaldab toitu paremaks muuta ja tõsta selle toiteväärtust.

Gmo - ga kaasnevad riskid http://www.eko.org.ee/gmo/index.php?option=com_content&task=view&id=36&Itemid=47
Gmo - d: olukord Eestis ja Euroopa Liidus http://vana.elfond.ee/alaleht.php?id_kategooria=908&keel=eesti
Gmo - de keskkonnaohtlikkusele on tähelepanu pööranud suurem osa viimasel ajal ilmunud artiklitest.

Gmo - dega seonduvad keskkonnariskid http://vana.elfond.ee/alaleht.php?id_kategooria=765&keel=eesti
Gmo - dest valmistatud toidu ja loomasööda kasutamise mõju osas puuduvad pikaajalised uuringud.
Gmo - de kasutamise poolt- ja vastuargumendid 5.1. Huvitav vastuargument ja vastuargumendid
GMO

Gmo - dest. :Ülejäänud riigid, kus toodetakse alla 5% kommertskasutuses olevatest GMO-
GMO
Gmo - d on oma tekkelt ja olemuselt ebaloomulikud, sordiarendusega seda võrrelda ei saa
Gmo - taimedele on sisendatud geen, mida nad looduslikult omastada ei saaks.

Gmo - organismidel ei esine mingeid kõrvalnähtuseid.
Gmo - de sisalduse detekteerimine toidus.
Gmo – geneetiliselt muundatud organism.

Gmo - sid luuakse geenitehnoloogia abil.
GMO
Gmo - del erakordne nagu inimesel nimi.
GMO
Gmo - dega kaasnevad riskidTulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõisteKirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi / Email
Parool

Unustasid parooli? | Tee tasuta konto


Registreeri ja saadame uutele kasutajatele
faili e-mailile TASUTA

Konto olemas? Logi sisse

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun