Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Gleistumine – pidevalt liigniiskes ja hapnikuvaeses muldkeskkonnas toimuv protsess, mille käigus anaeroobsed mikroorganismid võtavad endale vajaliku hapniku peamiselt raud(III) oksiidist, mis taandub raud(II)oksiidiks. Viimased moodustavad mulla mineraalidega reageerides sinakaid või rohekaid gleimineraale. Väheneb mulla poorsus ja halveneb mulla veeläbilaskvus.
Gleistumine - pidevalt liigniiskes ja hapnikuvaeses muldkeskkonnas toimuv protsess, mille käigus anaeroobsed mikroorganismid võtavad endale orgaanilise aine lagundamiseks vajaliku hapniku taandumisvõimelistest mineraalühenditest, peamiselt raud(III)oksiidist, mis taandub raud(II)oksiidiks. Ferraliitmullad- vihmametsade all kujunenud mullad, mis on keemiliselt murenenud lähtekivimile.
Glei - paljandpinnas – PpG Jaotatakse vastavalt veerežiimile ja loodusliku materjali iseloomule: Segatud muld – Ty Tehispinnased – C Gleistunud segatud muld – Tyg Looduslik muldkate hävinenud ja ala on kaetud loodusest mittepärineva materjaliga (šlakk, Segatud gleimuld – TyG jäätmed jms). Vajadusel võib jaotada veeolude ja materjali iseloomu järgi.
Gleimullad on alaliselt liigniisked mullad, mida iseloomustab looduslikel aladel toorhuumuslik horisont (orgaaniline aine on halvasti lagunenud, pooleldi muundunud ja vähehumifitseerunud olekus mineraalsete osakeste vahel, olles mineraalosaga halvasti seotud, värvuselt tumehall kuni must), kuid esineda võib ka turvastunud kõdu või õhukest turbakihti.
Gleistumine - liigniiskes ja hapnikuvaeses Külm front- Piirkond, kus külmem õhk mullas toimuv protsess, mille käigus liigub soojemale alla rauaühendid redutseeruvad ja moodustavad Mussoon- Peamiselt rannikupiirkondades hallikassinise tihenenud mineraalhorisondi esinev õhuvoolude süsteem, milles tuule mulla alaossa.
Gleistumine on pidevalt liigniiskes ja hapnikuvaeses muldkeskkonnas toimuv protsess, mille käigus anaeroobsed mikroorganismid võtavad endale orgaanilise aine lagundamiseks vajaliku hapniku taandumisvõimelistest mineraalühenditest Sooldumine on mullas toimuv protsess, mis esineb palava ja kuiva kliimaga aladel.
Gleistumine - pidevalt liigniiskes ja hapnikuvaeses muldkeskkonnas toimuv protsess, mille käigus anaeroobsed mikroorganismid hangivad endale vajaliku hapniku peamiselt raud(III)oksiidist, mis taandub raud(II)oksiidiks. Viimased moodustavad mulla mineraalidega reageerides sinakaid või rohekaid gleimineraale.
Glei - savimullad • Raskesti haritavad, raskesti kuivendatavad • Küllaltki viljakad Madalsoomullad • Üle 30 cm tüsedune turbahorisont • Keskmiselt või hästi lahunenud • Mullad toituvad põhjaveest • Turvas on moodustunud rohttaimedest, puidust ja mitmetest lehtsammaldest
Glei - liiv-, saviliiv-, liivsavi- ja mitmekihilise lõimisega mullad • Eestis kõige levinum muldade rühm • Kujunenud nii moreensel kui veesettelisel lähtekivimil • Viljakuselt mitmekesine • Alaline liigniiskus • Liigirikkad või –vaesed soostunud looduslikud rohumaad
Gleiliiv - , savi-, liiv-, savi-, liivsavi- ja mitmekihilise lõimisega mullad, 8 glei-savimullad, 10 raba- ja siirdesoomullad, 12 mitmesugused erodeeritud, erosiooniohtlike, deluviaal-, glei- ja soomuldade kompleksid künklikus maastikus (liiv-,
Glei - rendsiinasid ei tohiks üldse kuivendada, vaid nad peaksid olema kaitse- ja hoiumetsade, vähemal määral pealtparandatava rohumaa all. Turvastunud gleimullad kujutavad endast gleimuldade ja madalsoomuldade vahepealseid muldi.
Gleistumine - pidevalt liigniiskes ja hapnikuvaeses mullas toimuv protsess, mille käigus rauaühendid orgaanilise aine mikroobse hapendumise käigus redutseeruvad ning moodustavad mulla alaossa hallikassinise ja tihenenud mineraalhorisondi.
Gleistumine – pidevalt liigniiskes ja hapnikuvaeses muldkeskkonnas toimuv protsess, mille käigus anaeroobsed mikroorganismid võtavad endale vajaliku hapniku peamiselt raud(III) oksiidist, mis taandub raud (II) oksiidiks.
Gleistumine – toimub piisavalt liigniiske ja hapnikuvaese keskkonnas Sooldumine – esineb kuiva kliimaga aladel, kus auramine on intensiivne ja kus mulla läbiuhtumine toimub harva või üldse mitte
Gleistunud karbonaatmullad - Kihisemine kõrgemal kui 30 cm. Siia kuuluvad gleistunud paepealsed mullad (Khg) ja gleistunud rähkmullad (Kg). Esineb ajutine liigniiskus, kevadel või sügisel ca ühe nädala jooksul.
Vote UP
-1
Vote DOWN
Gleistumine - mullatekkeprotsess, mis toimub pidevalt liigniiskes ja hapnikuvaeses muldkeskkonnas, mille käigus anaeroobsed mikroorganismid võtavad endale orgaanilise aine lagundamiseks vajaliku hapniku peamiselt raud(III)oksiidist, mis taandub raud(II)oksiidiks. Lihtsam definitsioon – liigniiskes keskkonnas toimuv protsess, mille tagajärjel tekivad mulda sinakashallid laigud/täpid.
Gleich – kohe Gehen – minema Ins - -sse(sisseütlev) Glauben - arvama In der Mitte - keskel Haben – omama Kein(e) – eitus nimisõnade puhul Kosten – maksma, väärt olema
Gleistumine – on iseloomulik tundratele, kus liigniiskes ja hapnikuvaeses mullas rauaühendid redutseeruvad ja moodustavad hallikassinise tihenenud mineraalhorisondi mulla alaossa.
Gleistumine - Liigniiskes ja hapnikuvaeses mullas toimuv protsess, mille käigus rauaühendid redutseeruvad ja moodustavad hallikassinise tihenenud mineraalhorisondi mulla alaossa.
Gleistumine - pidevalt liigniiskes ja hapnikuvaeses mullas toimuv protsess, mille käigus FeO reageerib mulla mineraalidega ja mulda tekivad sinakad või rohekad gleimineraalid.
Gleirendiina – gleimullad, milledel on kihisemine kõrgemal kui 30 cm. Gleistunud leetmuld – happelised mullad, mis on kujunenud ajutise liigniiskuse tingimustes.
Gleistunud pae - pealsed mullad moodustavad kogu maast alla 0,5%, põllumaadel tavaliselt ei esine.Gleistunud rähkseid muldi on ca 1,6% maast ja 2,1% põllumaast.
Gleistumine - Mullatekkeprotsess,mis toimub liigniiskuse ja hapnikuvae keemiliste elementide (Ca, Mg, K) väljapesemist muldadest – langeb guse tingimustes.
Gleistumine - pidevalt liigniiskes ja hapnikuvaeses muldkeskkond toimuv protsess anaeroobsed mikroorganismid võtavad endale vajaliku hapniku, peamiselt raud.
Gleistumine on põhjustanud vettpidava mullakihi ja liigniiskuse teket, mis on loonud eeltingimused niiskuslembestentaimede levikuks ja turba settimiseks.
Gleistumine - niiskes ja hapnikuvaeses mullas, kus tekivad huumushorisonti sinikas/rohelised gleilaigud või huumushorisondi alla kitsas gleihorisont.
Gleistumine - toim veega küllastunud hapnikuvaeses keskkonnas, mullamikroobide reageerimisel rauaühenditega tekivad sinakad/rohekad gleimineraalid.
Gleihorisont - veea küllastunud aladel ja happniku vaguses, sinakas-rohekas. Mullatähtus loodusele –tekivad setted, teikib muld ehk pinnamood.
Glei – ja lammimuldade valdkond Lääne-Eestis (7%). Piirkonna mullastik sobilik eelkõige heintaimede kasvatamiseks, piimatootmiseks.
Gleistumine on iseloomulik tundra vööndile. Mulda tekivad rohekad-sinakad-hallid laigud, mis on väheviljakad ja halvasti vett läbilaskvad.
Glei - või gleistunud mullad on liigniiskuse all kannatavad mullad, kus on silmnähtavalt näha gleistumistunnuseid ja roostetäppe.
Glei – sinakashalli või rohekashalli laigu, soone või kihina esinev sekundaarsete raua- ühendite kogum liigniisketes muldades.
Glei - rendsiinad on õhukesed, kivised ja nõrga kaitsevõimega liigniisked mullad, paiknevad Põhja-Eestis pael ja rähkmoreenil.
Gleimuldades on 4,5 või enama piires, Suhteliselt palju küllastunud ja Hindamissüsteemid võib jaotatada 3-ks: muld on toorhuumuslik.
Gleistumine - liigniisketes tingimustes toimuv mtp, kus org aine hapendamiseks vajalik O2 võetakse taandumisvõimelistelt ühenditelt.
Gleimuldi on põllumajanduslikus kasutuses parandatud kuivendamisega, sest kuivendamata mullad eriti kultuurimaaks ei ole sobilikud.
Gleistumine - toimub pidevalt liigniiskes ja hapnikuvaeses mullas, kus anaeroobsed mikroorganismid lagundavad orgaanilist ainet.
Gleistumine – taandunud raua tekkimine rH2-Eh/29+2pH Juhul, kui see näitaja on alla 20 on äärmiselt taandunud keskkond.
Gleistunud kamar - leet-, kamar-glei- ja lammimullad; • gleistunud kamar-, leet-, kamar-glei- ja lammimullad ning rabamullad.
Gleimuld – kestvalt liigniiske muld, mille profiilis on rohked gleilaigud ja roosteplekid või pidev gleihorisont.
Gleimullad on levinud kogu Eestis madalamatel pinnavormidel ja hõlmavad ~28% kogu maafondist ja ~17 % põllumaast.
Glei - liivmullad võivad aga kuivendamisel muutuda põuakartlikuks, läbiuhutavaks ja tuulekandealtiks.
Gleiwitzi vahejuhtum – (linn Saksa-Poola piiril) Hitleri poolt lavastatud juhtum, rt leida põhjus Poola ründamiseks.
Gleistumine - õhuvaeses liign kks org ainete hapendumine taandumisvõimeliste min ühendite hapniku arvel.
Gleistunud rähkmuldadele on iseloomulik vahelduv niiskusreziim ja need mullad kannatavad suvel tihti veepuuduse käes.
Gleistumine - pidevalt liigniiskuses ja hapnikuvaeses mullas toimuv protsess, milles toimub hapendumine.
Gleistumine - liigniiskes vapnikuvaeses mullas, mikroobse tegevuse tulemusena tekinud sinihallikas muld.
Gleihorisont - tekib siis kui muld on suurem osa aastast märg, tekib kõige alla, sinakashall värvus.
Gleimuld - laialt levinud ja vahelduvate omadustega, sinakas v rohekashall gleihorisont pindmine
Gleistunud paljandpinnas – Ppg sobiv tehnogeenselt mõjutatud huumus-, toorhuumuslik või turbahorisont.
Gleimullad on pidevalt liigniisked, paiknevad veesetetel Madal-Eestis, liivadest savideni.
Gleistumine – sajab rohkem, kui aurab, Fe3O muutub Fe2O-ks. Eestis esineb ka. Mulda tekib
Gleistumine - mullatekkeprotsess, mis toimub kestvalt märjas ja hapnikuvaeses keskkonnas.
Gleistumine – mullatekkeprotsess, mis toimub liigniiskuse ja hapnikuvaeguse tingimustes.
Gleistunud leedemullad – happelised liivmullad, mis on kujunenud ajutise liigniiskuse tingimustes.
Gleimullal on ühine see, et nad ei ole kuivad mullad, sobivad taimede kasvatamiseks.
Gleistumine – Toimub liigniiskes keskkonnas, kus org. aine on hapendamiseks vajalik.
Gleimullad g1 on mullad, mils tekivad, kui AT asemel on alla 30 cm tüse turbahorisont.
Gleistumine - (savistumine) mulla mineraalosad muutuvad O-vaeses ja veerohkes keskk.
Gleimuldadele on iseloomulik tugevasti gleistunud karbonaatse lähtekivimi esinemine.
Gleimullad – leostunud, leetjad, küllastunud/ küllastumata turvastunud mullad.
Gleistumine - pidevalt liigniiskes ja hapnikuvaeses muldkeskkonnas toimuv protsess
Gleistunud nõrgalt ehk õhukeselt leetunud leedemulla pindala kvartalil on 0,2 hektarit.
Gleistumine - liigniiskes ja O2 vaeses keskkonnas toimuv protsess, mullas palju.
Gleistumine - liigniiskes hapnikuvaeses keskkonnas kulgev mullatekkeprotsess.
Gleistumine – pidevalt liigniiskes ja hapnikuvaeses mullakeskkonnas toimuv
Gleistumine - Protsess mis toimub liigniiskes ja hapnikuvaeses keskkonnas.
Gleistumine - Fe reageerib mineraalosaga ja tekib sinakasrohekas gleikiht.
Gleistunud ehk ajutiselt liigniiskeddeluviaalmullad - Dg MKT: sõnajala
Gleistunud – G. Eestis 22,7%, harival maal 16,9%. Gh – paas kõrg.
Gleistunud leedemullad – Lg m-3. Kõhu poorsus üle 95%, Dm alla 0,08 Mg m-3.
Gleimullad on alaliselt liigniisked paepealsed ja rähksed mullad.
Gleistumine – toimub veega küllastunud hapnikuvaeses keskkonnas.
Gleihorisont – tekib kui muld on suurema osa aastast märg.
Gleihorisont - kõrge põhjaveesisalduse tõttu jaolt märg.
Gleistunud lammimuld – Ag. Üleujutused on enamasti lühiajalised.
Gleimullad on aeglaselt soojenevad ehk külmad mullad.
Gleistunud - mustika sinika mänd, kuusk II-III kl.
Glei - ja küllastunud turvastunud mullad.
Gleimullad – G Esineb alaline liigniiskus.
Gleistumine on iseloomulik tundra vööndile.
Gleikiht – savikiht, on sinakashall.
Gleistumine – taandunud raua tekkimine
Gleistunud rähkmullad – Kg Väike liikuva K sis.
Gleistumine c - s (Cg), selgesti näha
Vote UP
-1
Vote DOWN
Gleistunud deluviaalmuld – Dg Mullad paiknevad nõlva alumisel kolmandikul pealeuhtevööndi keskosas või kühmude- ja künnistevahelistes nõgudes, kuhu valguvad pinnaveed ning kus põhjavesi on ajutiselt kõrge.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun