Vajad kellegagi rääkida?
Küsi julgelt abi LasteAbi
Logi sisse
Mõistete sõnaraamat
✍🏽 Avalikusta oma sahtlis olevad luuletused! Luuletus.ee Sulge
Graafik on argumendi x väärtustel ümbrusest (a-δ,a+δ) allpool puutujat, mis on tõmmatud punktis f(x) f’ni graafikule * Öeldakse, et f’ni f(x) graafik on nõgus punkits a kui leidub punkti a selline δ-ümbrus, et f’ni f(x) graafik on argumendi x väärtustel ümbrusest (a-δ,a+δ) ülalpool puutujat, mis on tõmmatut punktis f(x) f’ni graafikule * Öeldakse, et f’ni f(x) graafik on kumer hulgal X, kui selle f’ni graafik on kumer hulga X igas
Graafik on parabool:  100  -kui a>0, siis avaneb üles 68. Eksponentfunktsioon -kui a<0, siis avaneb alla y = a x , kus a > 0 ja a ≠ 1 -parabool y=ax2 on sümmeetriline y-telje F-nide y=ax ja y=(1/a)x graafikud on suhtes sümmeetrilised y-telje suhtes x1 + x 2 Eksponent f-ni(y=ax) graafik läbib Haripunkt: H x = 2 punkti(0;1) 57. F-ni mõiste.
Geomeetriline jada – test 5) Geomeetrilise jada 1) -2; 3; -6; 12; -24; … 2) 2; tegur q on 3) -½; 4) ½. Geomeetriline jada – test 6) Kui geomeetrilise 1) jada alati kasvav; jada tegur q >0, siis on 2) jada liikmed sama märgiga, 3) jada liikmed sama märgiga, kui a1>0 ning jada liikmed vahelduvate märkidega, kui a1<0; 4) jada liikmed alati positiivsed.
Geomeetriline jada – test 2) Geomeetrilise jada n 1) Sn=a1(1-qn): (q -1) esimese liikme 2) Sn=a1(qn-1): (q -1) summa arvutamise valem on 3) Sn=a1qn-1: (q -1) 4) Sn=(a1qn-1): (q -1) Geomeetriline jada – test 3) Geomeetriline jada, 1) 3; 3½; 4; 4½; …; milles a1= 3 ja q = ½, on 2) 3; 6; 12; 24; …; 3) 3; 3,5; ¾;⅜; …; 4) 3; 2½; 2; 1½; …;
Gauss - Jordan. Selle järgi teisendatakse laiendatud maatriksi elemendid peadiagonaalil ühtedeks ja sellesta alla- ja ülalpool nullideks.
Graafik on hüperbool: sx sy -kui võrdetegur a>0, siis sirge asub I,III 46. Sirge üldvõrrand veerandis Ax + By + C = 0 -kui võrdetegur a<0, siis sirge asub II, IV 47. Sirgete lõikepunkt veerandis 55. Lineaarfunktsioon y = ax +b , kus a, b =R Graaik on sirge 56. Ruutfunktsioon y = ax 2 + bx + c , kus a, b, c = R ja a ≠ 0  p  n
Genereerivad funktsioonid on harilikult esitatud nö. suletud kujul(vastandina lahtisele astmereale): näidatud on vaid avaldis, mis defineerib rea saamiseks teatud tehete hulga (nende tehete sooritamisel saamegi astmerea, mille kordajateks on meile vajalikud väärtused). Tehniliselt on suletud kuju valem tuletatud geomeetrilise summa valemi järgi.
Gauss - Ostrogradski valem võimaldab arvutada II liiki pindintegraali kolmekordse integraali abil.
Geomeetriline jada – test 7) Järgnevatest jadadest 1) kõik esitatud jadad; -5; -10; -20; -40; … 2) ainult esimene ja kolmas; -5; -3; -1; 1; … 3) ainult esimene, kolmas -5; 2,5; -1,25; 0,625; … ja -5; -2,5; 1,25; -0,625; … neljas; on geomeetrilised jadad 4) ainult esimene, teine ja kolmas.
Graafi - ..- taandatud graaf on graaf 𝑄 = (𝐷, 𝐵), kus on ära jäetud osad graafi G tipud ja nende tippudega seotud kaared, seega 𝐵 ⊂ 𝐾 𝑗𝑎 𝐷 ⊂ 𝑇. Graaf on teisele alamgraaf, kui ta on sellele graafile samaaegselt nii jäägraaf kui ka taandatud graaf.
Graafi värvimine on värvide omistamine graafi tippudele selliselt, et mistahes 2 ühendatud kaart oleksid eri värvi (naabertipud eri värvi). Graafi kromaatiline arv on min arv, mis näitab, mitme erineva värviga õnnestub graafi tipud värvida sellised, et naabertipud eri värvi.
Geomeetriliselt on vektor a määratud kahe punktiga ― oma alguspunktiga A ja lõpp-punktiga B. Tähistame a = AB, kusjuures: 1) arvväärtuse määrab punktide vaheline kaugus, 2) sihi määrab punktidega antud sirge s(A,B), 3) suund on määratud punktide järjestusega.
Graafik on sirge: X − x1 Y − y1 -läbib kooridnaatide alguspunkti = x 2 − x1 y 2 − y1 -kui võrdetegur a>0, siis sirge asub I,III 44. Sirge võrrandi koostamine telglüikude abil veerandis x y -kui võrdetegur a<0, siis sirge asub II, IV + =1 veerandis
Graafiku asümptoot - kui funktsiooni y = f(x) argumendi kaugenemisel lõpmatusse või lähenemisel mingile piirväärtusele selle funktsiooni graafikuks oleva joone kaugus mingist sirgest läheneb nullile, siis seda sirget nimetatakse funktsiooni graafiku asümptoodiks.
Geomeetriliselt on osatuletis võrdne pinna z = f ( x, y ) ja tasandi y = const ∂x lõikejoone antud punktis tõmmatud puutja tõusuga k = tan α . ∂z Analoogselt on võrdne pinna z = f ( x, y ) ja tasandi x = const lõikejoonele tõmmatud ∂y puutuja tõusuga.
Graafik on sümmeetriline 2 Y – TELJEGA PARAL- x 0 LEELSE SIRGE SUHTES -6 -4 -2 0 2 4 6 -2 Nullkohad on punktides -4  − b + b − 4ac  2  − b − b 2 − 4ac   ;0   ;0   2a   2a  -6    
Globaalsed ekstrerm - fun-i f(x) globaalseks /ehk absoluutseks/ maksimumiks(min)piirkonnas x nim.tema suurimat (vähimat) väärtust selles piirk-s. Kui piirk-s x pideval fun-il on üksainus lokaalne ekstreemum, siis on see ka fn-i f globaalne ekstr.
Geomeetriline tähendus – ülesanne joone puutujast See tähendab, et funktsiooni tuletise geomeetriliseks vasteks on funktsiooni graafiku puutuja tõus punktis, mille abstsiss on x. Mehaaniline tähendus – ülesanne punkti kiirjusest
Geomeetriline interpretatsioon e. joone puutujaks punktis P nimetatakse lõikaja PQ piirseisu, kui punkt Q mööda kõverat piiramata läheneb punktile P. Üle vaadata! 7. Tuua näide diferentsiaali rakendamise kohta ligikaudsel arvutamisel.
Geo - meetriline tõenäosus ei ole matemaatilise tõenäosuse alternatiiv, tegemist on liht- salt veel ühe viisiga, kuidas tõenäosust tõlgendada ning mille raames ka küsimusi esitada.
Graafik - treppgraafik 0 0 10 20 30 40 x F(x) Saadud rahasumma x 0 0 29,999 0 30 0,028571 39,999 0,028571 40 0,371429 49,999 0,371429 50 0,885714 59,999 0,885714 60 1 70 1 ise lisan
Geomeetriline jaotus – Tekkemehhanism (kasutatakse kui): Igal katsel on sündmuse toimumise tõenäosus sama (p). Juhuslikuks suuruseks on katsete arv (X=k) sündmuse esmakordse toimumiseni.
Graafik on punktis A=(a,f(a)) sile joon, mille puutuja tõusunurk ei ole π/2. 1. Arvteljeks nimetatakse sirget, millel on määratud nullpunkt, pikkusühik ja positiivne suund.
Graaf on kahealuseline, kui tema tipud jagunevad kaheks mittelõikuvaks osahulgaks selliselt, et graafi iga kaar seob ühe osahulga mingit tippu teise osahulga mingi tipuga.
Geomeetriliseks reaks nimetatakse rida, mille iga liikme ja temale eelneva liikme suhe q on konstantne: 𝑎2 𝑎3 𝑎4 𝑎𝑖 = = =⋯= = 𝑞 𝑎1 𝑎2 𝑎3 𝑎 𝑖−1
Geomeetrilises jadas on a1= 2 ja a6=64. Leia a8. 2. Geomeetrilises jadas on a1= -3 ja q= -2. Leia a6 3. Leia summa: 1+2+22+…+26 = 4. Leia geomeetrilises jadas a5, kui a3 a 7=81
Geomeetriline jada - Jada, mille iga liige alates teisest on võrdne eelneva liikme ja antud jada jaoks mingi kindla arvu korrutisega nimetatakse geomeetriliseks jadaks.
Geomeetriliseks vektoriks nimetatakse suunatud lõiku, millel on alguspunkt ja lõpp-punkt. Geomeetrilise vektori lineaarsed tehted on liitmine ja skalaariga korrutamine.
Genute arv on oluliselt erinev äljalangenute arvust asi, võetakse vastu H1 Õppijad Ärindus ja haldus Tehnikaalad Väärtus jooksevhindades, milj.
Graafi tippu nimetatakse eraldavaks tipuks, kui tema eeldamisel koos kõigi temaga intsidentsete servadega graafi sidusate komponentide arv kasvab.
Geomeetriline keskmine – kasutatakse siis, kui tunnuse väärtuseks on kordarvud, millest iga järgnev näitab seda, mitu korda on ta eelmisest suurem.
Geomeetriline jada on lõpmatult kahanev, kui tema teguri absoluutväärtus q  1. a1 Jada summa: S  . 1 q n 1 Üldliige: an  a1q .
Geomeetriliselt – vektorid on rakendatud ühisesse alguspunkti, vahevektor ühendab nende lõpp-punkte ja on suunaga vähendatava poole.
Geomeetriline jada on lõpmatult kahanev, kui tema teguri absoluutväärtus q < . 1 a1 Jada summa: S = . 1−q Üldliige: an = a1q n −1 .
Geomeetriliselt – vektorite skalaarkorrutiseks nimetatakse nende vektorite pikkuste ja vektorite vahelise nurga koosinuse korrutist.
Geomeetriliselt tähendab funktsiooni f täisdiferentsiaal funktsiooni f graafiku puutujatasandi aplikaadi (e. z-koordinaadi) muutu.
Graaf on paar G = (V,E), kus V on mittetühi hulk ning E hulk, mille elementideks on hulga V kaheelemendilised alamhulgad.
Geomeetri - lise keskmise kasutamine võimaldas saavutada olukorra, kus mõlemaid proport- sioone „muudeti” ühepalju.
Geomeetrilised vektorid on suunatud lõigud,a-algus punk,b-lõpp punkt( või ) on võrdsed kui need on,samasuunalised ja ühepikused.
Geomeetriliseks jadaks nimetatakse arvujada, milles iga järgnev ja temale eelneva liikme jagatis on jääv, alates 2. liikmest.
Genereerivad funktsioonid on sellised astmeread, mille kordajad e. koefitsendid sisaldavad informatsioonina mõnda arvujada an.
Geomeetriline keskmine on võrdne ruutjuurega nende arvude korrutisest( tähistame:k ) Näide: Kolmnurgad on võrdelised.
Graafi aluspuu - sidusa graafi G aluspuu on vähima servade arvuga alamgraaf, mis ühendab kõiki graafi tippe.
Gap - system.org/~history/Biographies/Abel.html Raamat Kuulsaid XVIII-XIX sajandi matemaatikuid.
Geomeetriliselt tõlgendades tähendab arvu absoluutväärtus seda arvu arvteljel kujutava punkti kaugust nullpunktist.
Graafiku puutuja on paralleelne x-teljega. Teisel juhul on graafikul kaks punkti c₁ ja c₂. (JOONIS 3.7)
Graaf g on puu parajasti siis, kui tema iga kahte erinevat tippu ühendab täpselt üks lihtahel.
Globaalseteks ekstreemumiteks nimetatakse kahe muutuja funktsiooni suu- rimat ja v¨himat v¨¨rtust antud piirkonnas.
Gaaskeevitus – газовая nurkõmblus, vastakõmblus – тавровый сварка шов
Graafi sidususkomponent on seega üksik tipp, mille aste on 0(ehk selline tipp, mis pole teistega ühendatud).
Geomeetriline vektor on suunatud sirgl˜ik. Vektorite liitmine defi- o neeritakse r¨¨pk¨liku reegliga.
Geomeetriliselt on moodul kompleksarvu (polaar)kaugus koordi- naatide alguspunktist komplekstasandil.
Graafi serva nimetatakse sillaks, kui tema eemaldamisel graafi sidusate komponentide arv kasvab.
Geomeetrilises tõlgenduses tähendab algebralise tasakõvera järk selle joone ja sirge lõikepunktide arvu.
Graaf on tasandiline, kui ta on paigutatav tasandile selliselt, et ta kaared ei lõiku.
Geomeetrilises tõlgenduses tähendab algebralise tasakõvera järk selle joone lõikepunktide arvu sirgega.
Graaf on sidus, kui ükskõik millisest tipust saab ükskõik millisesse teisse tippu.
Graafiku kumerus - ja otsimine ja vähim väärtus nõgususvahemikud ning ekstreemumül lõigul.
Graafi serv on sild parajasti siis, kui ta ei kuulu ühessegi selle graafi lihttsüklisse.
Graaf on kahealuseline, kui tema tipud jagunevad kaheks mittelõikuvalt osahulgaks.
Graaf on ühepoolselt sidus, kui leidub tee ühest punktist teise või vastupidi.
Graaf – tippude ja servade hulk, servad ühendavad omavahel konkreetseid tippe.
Geom - lt tähendab f-ni ∂z/∂x järgi antud punktis ∂x ∆x →0 ∆x x P
Geomeetiline jada on arvude jada, milles iga liikme ja temale eelneva liikme jagatis on
Geomeetriliselt on kompleksarvu moodul teda komplekstasandil kujutava vektori pikkus.
Geomeetriline jaotus on diskreetse juhusliku suuruse jaotus, mille korral defineeritakse
Geomeetriliselt – vektorit tuleb pikendada antud arv miinus vektori pikkus kordi.
Geomeetriliselt on kaaskompleksarv antud kompleksarvu peegeldus reaaltelje suhtes.
Graafiku asümptoot – sirge, millele funktsioon graafik tõkestamatult läheneb.
Geomeetriliselt tähendab see punkti, kus sirge läbib ordinaattelge: (0; b).
Graaf - graaf on objektidevahelisi seoseid kajastav joonismudel.
Graafiku puutuja on sirge, mis puutub mingis punktis vastu f-ni graafikut.
Graafik on nihutatud y telje sihis C ühikut ÜLES, kui c > 0 10
Geomeetriline rida - ∑ a qn kui q on suurem või võrdne 1ga siis n →0
Gemist on samade ettevõtete andmetega erinevatel aastatel.
Graafik on sümmeetriline koordinaatide alguspunkti suhtes.
Graafiku kumerus - 4) uurib funktsiooni täielikult ja lahendamisel.
Graafik on juhtudel a > 1 (kasvav) ja 0 < a < 1 (kahanev).
Geomeetriline – Ω on loenduv või kontiiniumi võimsusega.
Geomeetria - uurib erinevaid kujundeid (maatemaatika osa)
Geomeetriline tõenäosus ehk kuidas leida tõenäosuse abil väärtust
Geomeetrilised vektorid on suunatud sirglõigud tasandil või ruumis.
Geomeetriliselt tähendab funktsiooni pidevus joone pidevust.
Graaf on objektidevaheliste seoste joonismudel.
Geom – hüperpind n+1-mõõtmelises ruumis.
Graafik gf on kinnine, st (Y × X) \ Gf on lahtine.
Graafiku kumeruspiirkond on X = ]–; –2[  ]2; [.
Graafik on sümmeetriline Y - TELJE SUHTES 10
Graafik on sümmeetriline -6 -4 -2 0 2 4 6
Geomeetriline vektor on kujutatud järgmisel joonisel.
Graafik on punktis A=(a,f(a)) pidev joon.
Graafik on nihutatud y telje sihis 5
Vote UP
-1
Vote DOWN
Geomeetriline vektor – suunatud sirglõikude hulga ühepikkuste ja sama suunaga sirglõikude ekvivalentsiklass (G). Kõik samasuunalised ja ühepikkused lõigud esindavad üht ja sama geomeetrilist
Vote UP
-1
Vote DOWN
Gauss - Ostrogradski valemist saame ka II liiki pindintegraali geomeetrilise rakenduse.



Tulemused kuvatakse siia. Otsimiseks kirjuta üles lahtrisse(vähemalt 3 tähte pikk).
Leksikon põhineb AnnaAbi õppematerjalidel(Beta).

Andmebaas (kokku 683 873 mõistet) põhineb annaabi õppematerjalidel, seetõttu võib esineda vigu!
Aita AnnaAbit ja teata vigastest terminitest - iga kord võid teenida kuni 10 punkti.

Suvaline mõiste



Kirjelduse muutmiseks pead sisse logima
või
Kasutajanimi/Email
Parool

Unustasid parooli?

või

Tee tasuta konto

UUTELE LIITUJATELE KONTO AKTIVEERIMISEL +10 PUNKTI !


Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Kasutamist jätkates nõustute küpsiste ja veebilehe üldtingimustega Nõustun